Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2016., 08:38   #2641
Quote:
Nalc kaže: Pogledaj post
Pronađite kolko vuku za sobom u poluprikolicama...
Oko 85 tona.

Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Ima nešto u tome što objašnjavaš, ali prvenstveno se cijeli kamion naginje iz razloga što je motor sprijeda i moment se prenosi s motora preko kardana na stražnje osovine koje treba okrenuti tako da zapravo motor radi jakog momenta i otpora u transmisiji se želi okrenuti oko osi radilice i time blok motora napinje šasiju tegljača u desnu stranu.
Kada bi kamion razmatrao kao kruto tijelo (beskonačna torzijska krutost) onda bi se cijeli kamion jednako naginjao u stranu i tako bi svejedno bilo gdje je motor smješten. Pošto je šasija ipak elastična onda se prednji dio kamiona više naginje u stranu od stražnjeg, ali na cijeli kamion bez obzira na to djeluje moment uvijanja koji daje motor.

Prema istom zakonu stričeka Newtona se može objasniti i zašto se auto prilikom naglog ubrzanja propinje na stražnje kotače (bikeri to zovu wheelie) - kotači se vrte u smjeru kazaljke na satu (gledano s boka na suvozačku stranu), a cijeli auto se nastoji u nazad prevrnuti oko uzdužne osi stražnje osovine. Tako je svejedno da li je motor smješten naprijed ili nazad (nećemo razmatrati utjecaj smještaja motora na položaj težišta auta koje je inače bitno kada se razmatra ravnoteža svih momenata) i čak je svejedno koji su kotači pogonski (za trakciju, doduše, nije).

OK, nećemo više u offtopic.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 18:52   #2642
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Čekaj, jeste vi vidjeli kako to furnja?

Mislim da imaju problem s DPF.
To ti je to, ima toga i u Eu kao traktor puling a tebe onda jebu na tehničkom jer ti auto ima malo veće zacrnjenje.
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 22:17   #2643
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Oko 85 tona.



Kada bi kamion razmatrao kao kruto tijelo (beskonačna torzijska krutost) onda bi se cijeli kamion jednako naginjao u stranu i tako bi svejedno bilo gdje je motor smješten. Pošto je šasija ipak elastična onda se prednji dio kamiona više naginje u stranu od stražnjeg, ali na cijeli kamion bez obzira na to djeluje moment uvijanja koji daje motor.

Prema istom zakonu stričeka Newtona se može objasniti i zašto se auto prilikom naglog ubrzanja propinje na stražnje kotače (bikeri to zovu wheelie) - kotači se vrte u smjeru kazaljke na satu (gledano s boka na suvozačku stranu), a cijeli auto se nastoji u nazad prevrnuti oko uzdužne osi stražnje osovine. Tako je svejedno da li je motor smješten naprijed ili nazad (nećemo razmatrati utjecaj smještaja motora na položaj težišta auta koje je inače bitno kada se razmatra ravnoteža svih momenata) i čak je svejedno koji su kotači pogonski (za trakciju, doduše, nije).

OK, nećemo više u offtopic.
Sve to stoji o čemu ti pišeš, ali taj moment koji nagne prednji kraj tegljača u stranu i radi torziju uzduž osi šasije radi svega 20% torzije u tvom slučaju, uostalom vidi na filmiću kada sam tegljač stoji na leru i divljački turira mašinu pred publikom koliko se naginje od tog momenta, vrlo malo.

Po filmiću vidiš da se najviše naginje kada je opterećen poluprikolicom kada kreće jer kotači preko transmisije pružaju otpor preko kardana mašini i getribi i tu je torzija šasije najveća, stražnja osovina normalno leži dok se na prednjoj strani šasija toliko uvine da se digne kotač na jednom kraju u zrak.

Kad se utrkuju samo tegljači bez poluprikolice, masa je manja pa su i naprezanja i torzija šasije manja.

A najmanja torzija šasije odnosno naginjanje je kada tegljač samo turira mašinu na mjestu u leru ovo što ti tvrdiš.
Kad si već spomenuo motocikle moment koji spominješ radi recimo probleme motociklima koji imaju umjesto lanca kardan pa prilikom naglog dodavanja gasa se motocikl trza u stranu.

Eto kad već voliš skretati temu, da ti malo pomognem.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 22:37   #2644
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
To je posljedica 3. Newtonovog zakona koji govori o principu akcije i reakcije. U konkretnom slučaju enorman moment koji isporučuje radilica motora izaziva zakretanje cijelog kamiona oko uzdužne osi u suprotnom smjeru od smjera rotacije radilice. Zato se jedna strana kamiona izdiže od tla dok se druga strana zabija u podlogu. Naravno, to predstavlja problem jer će zbog različite pritisne sile na kotačima i raspoloživa sila trenja biti različita pa vozilo ima tendenciju bježanja u stranu umjesto da ide ravno.

Pošto je tu pojavu lakše objasniti slikom, a nemam vremena i volje za crtanje, poslužiti ću se primjerom helikoptera - propeler izaziva reaktivni moment koji nastoji zakretati helikopter u suprotnom smjeru od smjera rotacije propelera. Kako se helikopter ne bi vrtio oko svoje osi dodaje se repni propeler koja uravnotežava taj moment (kao što je prikazano na slici) ili helikopter treba imati 2 propelera koje se vrte u suprotnim smjerovima.

Ako dozvolis ne vrtnja radilica motora, nego kardanskog vratila, motor se teoretski moze vrtjeti u kontra smejru , a u mjenajcu da se to sve preokrene u drugu stranu vrtnje
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 18:19   #2645
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Ja sam na taj članak naišao na netu i na prvu mislio da se netko zafrkava.
ne zafrkava se samo je idiotsko tumačenje današnjih novinara..
pa taj zakon i direktiva odavna postoji..
pa svakih 5g vozači kamiona moraju ići na preglede ako žele produžiti profesionalne kategorije..
ništa novo..

samo što to sada lagano dolazi i kod njih pa se radi senzacionaliza..

ništ posebno..
sisley34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 19:13   #2646
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Sve to stoji o čemu ti pišeš, ali taj moment koji nagne prednji kraj tegljača u stranu i radi torziju uzduž osi šasije radi svega 20% torzije u tvom slučaju, uostalom vidi na filmiću kada sam tegljač stoji na leru i divljački turira mašinu pred publikom koliko se naginje od tog momenta, vrlo malo.

Po filmiću vidiš da se najviše naginje kada je opterećen poluprikolicom kada kreće jer kotači preko transmisije pružaju otpor preko kardana mašini i getribi i tu je torzija šasije najveća, stražnja osovina normalno leži dok se na prednjoj strani šasija toliko uvine da se digne kotač na jednom kraju u zrak.

Kad se utrkuju samo tegljači bez poluprikolice, masa je manja pa su i naprezanja i torzija šasije manja.

A najmanja torzija šasije odnosno naginjanje je kada tegljač samo turira mašinu na mjestu u leru ovo što ti tvrdiš.
Kad si već spomenuo motocikle moment koji spominješ radi recimo probleme motociklima koji imaju umjesto lanca kardan pa prilikom naglog dodavanja gasa se motocikl trza u stranu.

Eto kad već voliš skretati temu, da ti malo pomognem.
Nisam vidio post pa kasnim s odgovorom.

Da, to što pišeš je točno - u leru motor proizvodi točno toliko momenta i snage da pokrije potrebe svih potrošača koji su nužni za njegov rad i svlada mehaničke gubitke nastale uslijed trenja. Kada se motor turira onda je, uz spomenuto, još potrebno svladati moment inercije svih masa koje se vrše gibanje pa je i potreban moment nešto veći. Međutim, to je sve gotovo ništa prema momentu kojega motor mora isporučiti kako bi onako junački ubrzao čitav kamion s natovarenom prikolicom s mjesta.

Fizikalno sve štima.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 21:25   #2647
pa dobro Ruda...šta kažu ti tvoji švabe gore..kada oni misle završiti onu 33 gore..
išo neki dan tamo ..sve mi se zavrtjelo u glavi..milion puta desno..i milion puta lijevo..
sisley34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 21:47   #2648
Khm ... imam pitanje. Danas sam vidio vrlo čudnu kompoziciju - vučno vozilo, da ne kažem traktor, Iveco Daily, tri osovine. A iza - POLUPRIKOLICA za automobile - jedna osovina.

Prvo - nikad nisam vidio Daily u tom svojstvu - kao traktor sa sedlom za poluprikolicu.
Drugo - nikad nisam vidio Daily sa 3 osovine
Treće - kakva je to triper kombinacija sa poluprikolicom i samo jednom osovinom?!?! Zadnje sam to vidio kod elektraša kad bi vozili bandere a i tad je to više bio dolly a ne kompletna poluprikolica - samo rašlje i dugačka ruda.

Malo kasnije vidim isto Daily i klasičnu prikolicu za automobile .... ali TROOSOVINKU (u sredini) ?!?! A kakva je to triper kombinacija?
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 21:48   #2649
Astiga miša.... stvarno postoji:

__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 08:06   #2650
Doktore, nikad nisi vidio T-govna s njihovom poluprikolicom za prezentacije? Samo kaj je tam srebrni Sprinter druge generacije (bio, možda je sad noviji) a poluprikolica se rastvara i proširuje! I u Zaprešiću kpd Chromosa na onom parkingu ti je jedan Daily s poluprikolicom sa ceradom. A troosovinskih kombija u smislu vučne službe ima podosta. Samo nisam imal vremena na IAA da zavirim malo ispod šasije, diša je imal ispad dosade

Tipkam dok vozim.....
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 09:18   #2651
Eto ... nisam. Iskreno nije mi ni jasna poanta jer ako se ne varam najjači motor u Daily-u je 200 ks što mi se za vuču bilo čega ozbiljnijeg čini malo premalo. A možda i grešim.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 10:34   #2652
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Eto ... nisam. Iskreno nije mi ni jasna poanta jer ako se ne varam najjači motor u Daily-u je 200 ks što mi se za vuču bilo čega ozbiljnijeg čini malo premalo. A možda i grešim.
Cuj slab, FAP sa 200 konja se verao po Bosni sa 35 tona.

Poenti ima vise, lagano, velko, jevtino i vozi se sa B kategorijom ili do 12 tona sa c1
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 11:02   #2653
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Eto ... nisam. Iskreno nije mi ni jasna poanta jer ako se ne varam najjači motor u Daily-u je 200 ks što mi se za vuču bilo čega ozbiljnijeg čini malo premalo. A možda i grešim.
Poanta jeste da ta kombinacija rijetko prelazi 7,5 tona NDM, pa se vozi sa C1 kategorijom, druga je pogodnost cestarina u DE koja se plaća za vozila i kombinacije iznad 12t NDM...

200 KS je sasvim dovoljno za 12t NDM...i nije jedino što mora imat....ima i el. kompresor za zrak za prikolicu! A efektivno više " osobnih " auta stane na tu kombinaciju nego na " prikoljic + vučno vozilo" ...
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 01:13   #2654
Većina tih kombija barem kod nas su na B+E i nazivaju se mini šleperi ili be kombi u žargonu. Znači 7 tonA ukupne. Super su jer sa njima furaš na vinjete.

Ako je vučno regano na 3,5 t, onda si na be, a ako je vučno iznad 3,5 onda si na C1+E
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 11:48   #2655
Jedan osvrt na jucerasnju birtijsku pricu..
Jedan lik koji je aktivan vozac slepera tvrdi da po novoj izmjeni zakona, profesionalni vozac ima nultu toleranciju na alkohol cak i kada upravlja vozilom B kategorije??

Nastavno na tu tvrdnju, u praksi bi se oduzimala vozacka na sve kategorije ukoliko profesionalni vozac napuse i najmanju vrijednost na alkotestu. E sad, imam polozenu C kategoriju koju sam iskoristio svega par puta. Dali se taj kriterij provodi i za nas sa C kategorijom, naravno pod uvjetom da je ova birtijska prica tocna?

Ukoliko je, na koji nacin se mogu odreci C kategorije?


Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
folirant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 17:22   #2656
Ako se ne varam, samo posjedovanje C kategorije te ne svrstava u profesionalnog vozača....
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 22:54   #2657
Quote:
folirant kaže: Pogledaj post
Jedan osvrt na jucerasnju birtijsku pricu..
Jedan lik koji je aktivan vozac slepera tvrdi da po novoj izmjeni zakona, profesionalni vozac ima nultu toleranciju na alkohol cak i kada upravlja vozilom B kategorije??

Nastavno na tu tvrdnju, u praksi bi se oduzimala vozacka na sve kategorije ukoliko profesionalni vozac napuse i najmanju vrijednost na alkotestu. E sad, imam polozenu C kategoriju koju sam iskoristio svega par puta. Dali se taj kriterij provodi i za nas sa C kategorijom, naravno pod uvjetom da je ova birtijska prica tocna?

Ukoliko je, na koji nacin se mogu odreci C kategorije?


Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
Čovjek koji ima dozvolu nošenja oružja nije nužno ni policajac ni vojnik, pa tak nisi ni ti kamiondžija.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 10:55   #2658
Par pitanja za širu vozačku zajednicu,pogotovo onu koja ima EU iskustva:
1. Kakvo je stanje voznog parka u HR ? Mislim na solo kamione sa prikolicama te šlepere?
2. Kakva je kontrola tehničke ispravnosti i poštivanja zakona o radu ?
3. Jesu li firme korektne prema vozačima (Prava i obaveze)
4. U grubim postocima koliko firmi je poželjno za rad, koliko je HR prosjek a koliko treba izbjegavati?
5. Šta je to uopće HR prosjek?

Volio bih ,koliko toliko konkretne odgovore, bez nepotrebnih filozofija.
Neslanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 11:29   #2659
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Čovjek koji ima dozvolu nošenja oružja nije nužno ni policajac ni vojnik, pa tak nisi ni ti kamiondžija.
Hvala na duhovitom odgovoru na moje ocito glupo pitanje i prosvjetljenju. Zivio

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
folirant is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 19:25   #2660
Nitko ništa vezano za moje upite !?
O.K. Ima li netko kakav link na kojem bi mogao doći do informacija?
Je li se negdje već raspravljalo na tu temu/teme na našim internet bespućima?
Neslanovac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:49.