Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2007., 13:57   #41
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
za posao nije tako jednostavno , na to ni ne pomisljaj
Šteta, a to mi se činilo čak i jednostavnije...
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 23:18   #42
ja imam isti istoveni problem samo je kontinent južna amerika a ne afrika...i već mi je pomalo dosta svega toga ali ne mogu odustat jer ljubav je ljubav..mene zanima i ne znam zašto mi u nijednoj ambasadi ni u mup ni u mvp nitko ne može dat neki konkretni odgovor da li on može sad, iako još nismo vjenčani, u hrvatskoj ambasadi u svojoj zemlji tražit odobrenje privremenog na osnovu vanbračne zajednice??? poludit ćuuu
 
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 20:22   #43
radna dozvola? treba ili ne?

Dečko mi je iz Zagreba, planiram se uskoro preseliti njemu...
Ako prijavim boravak u svrhu spajanja obitelji, konkretnije vanbračne zajednice sa hrvatskim državljaninom, ja sam iz BiH, da li sa tom svrhom boravka mogu da radim u RH? Da li mi treba radna dozvola ili ne? Zakon je totalno protivrječan, jedan čl. kaže jedno drugi sasvim nešto drugo. U konzulatu kažu da ne... Ali svi imaju svoju verziju, koga god pitam niko mi ne zna sa sigurnošću reći...
Molim pomozite!
Od ljubavi se ne živi....
vesna2508 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 13:33   #44
Question Brak sa strancem

Pozdrav,

zanima me da li netko zna je li moguće sklopiti brak sa strancem i koji dokumenti su potrebni za to. Moj zaručnik je Amerikanac, iz New Yorka, planirali smo se uskoro vjenčati ovdje u Hrvatskoj i zatim bismo se preselili u New York. On nema u planu živjeti ovdje tako da mu (možda) ne treba dozvola za privremeni boravak. Da li bismo mi trebali otići u Zagreb u Američko veleposlanstvo ili?

Ako je netko imao sličnu situaciju molim da mi da savjet što da poduzmemo!

Hvala unaprijed
tokety is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 13:56   #45
Ovo je odokativno, pa uzmi sa rezervom

Mislim da ima pravo biti u Hrvatskoj do 3 mjeseca bez traženja vize. A ti si ta koja ćeš trebati vaditi razne papire, potvrde... Potvrda o nekažnjavanju između ostalog, pa razni formulari u ambasadi. Biti će papirologije. Morati ćeš tražiti vizu, a ako se dobro sjećam, mislim da nećeš moći dobiti radnu dozvolu oko 2 godine baš da bi se izbjegli brakovi zbog državljanstva.
Najbolje bi bilo da ovo pročitaš, i nastaviš dalje prema uputama koje ćeš dobiti.
Sretno
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 14:15   #46
Hvala na informacijama, bit će nabolje da odemo u veleposlanstvo pa ćemo tamo saznati što je sve potrebno za sklapanje braka i naposljetku za ulazak u SAD.
tokety is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 14:46   #47
Quote:
tokety kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

zanima me da li netko zna je li moguće sklopiti brak sa strancem i koji dokumenti su potrebni za to. Moj zaručnik je Amerikanac, iz New Yorka, planirali smo se uskoro vjenčati ovdje u Hrvatskoj i zatim bismo se preselili u New York. On nema u planu živjeti ovdje tako da mu (možda) ne treba dozvola za privremeni boravak. Da li bismo mi trebali otići u Zagreb u Američko veleposlanstvo ili?

Ako je netko imao sličnu situaciju molim da mi da savjet što da poduzmemo!

Hvala unaprijed

kad sve obaviš, molim informacije, u sličnoj sam situaciji, udat ću se za Amerikanca
broken hearted is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 18:50   #48
Brak sa stranim drzavljanima

Treba mi pomoc pa se naravno obracam vama, svemocni Forumasi
uglavnom, trebala bih se udati za bosanskog drzavljanina a nemam pojma nista o nicemu... ja radim kao freelancer stoga nemam prijavu u ni jednoj firmi ne uzima mi drzava porez i tako to... zeljela bih se udati u Sarajevu, ali zivjet cemo u dalmaciji... kako taj proces ide, gdje trebam sto, koja su njegova prava nakon zenidbe i tako to...
svaka informacija je vrlo dobro dosla pa vam svima zahvaljujem unaprijed
lolakim13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 21:13   #49
Sto se tice samog vjencanja, to mozete bez problema obaviti u Sarajevu- zašto on jednostavno ne ode tamo u općinu i pita koji dokumenti su potrebni?
Vjerojatno ti treba domovnica, izvod iz maticne knjige rođenih, putovnica, dokaz o slobodnom statusu, kopije osobnih iskaznica svjedoka.

Sto se tice vaseg zivota u Hr, nadam se da on ima posao tj. primanja, inace nece moci dobiti privremeni boravak u Hrvatskoj u svrhu spajanja obitelji.

To da radis freelance nemoj ni spominjati kod trazenja privremenog boravka, jer bi ti kao samozaposlena svejedno trebala placati davanja, poreze i prireze- pa bi mogla imati i problema s poreznom. Sto se drzave tice, ti si nezaposlena.

Ako on nema primanja onda vam je jedina mogucnost da jedno od vas na racunu ima 12x mjesecni iznos za uzdrzavanje obitelji propisan zakonom, koji je za dvoclanu obitelj cini mi se oko 2500 kuna.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 23:51   #50
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Ako on nema primanja onda vam je jedina mogucnost da jedno od vas na racunu ima 12x mjesecni iznos za uzdrzavanje obitelji propisan zakonom, koji je za dvoclanu obitelj cini mi se oko 2500 kuna.
Mnogo hvala na informacijama... znaci nahebali smo... jer toliko novca na racunu nemam sigurno... uzas
odoh se objesiti
lolakim13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 00:57   #51
Joj daj ne trolajte.

lolakim, ti nemas mogucnost da se zaposlis negdje? Ne znam da li si me shvatila, ali nije nuzno da ON ima prihod- vazno je da vi kao obitelj imate prihod najmanje 2750 (to je tocan iznos, provjerila sam) kuna mjesecno.
Par mjeseci radis, mozda i obitelj pomogne i mozete nesto iskemijati.

Jako je rasirena ta zabluda da brakom sa stranim drzavljaninom osoba automatski stjece neka prava.
Htjela sam se osvrnuti i na ove postove u kojima su si cure zabrijale da ce iduci dan nakon svadbe putovati u Ameriku (valjda misle da ce im na granici odmah uruciti drzavljanstvo ), ali sam skuzila da su postovi stari.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 01:19   #52
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Joj daj ne trolajte.

lolakim, ti nemas mogucnost da se zaposlis negdje? Ne znam da li si me shvatila, ali nije nuzno da ON ima prihod- vazno je da vi kao obitelj imate prihod najmanje 2750 (to je tocan iznos, provjerila sam) kuna mjesecno.
Par mjeseci radis, mozda i obitelj pomogne i mozete nesto iskemijati.

Jako je rasirena ta zabluda da brakom sa stranim drzavljaninom osoba automatski stjece neka prava.
Htjela sam se osvrnuti i na ove postove u kojima su si cure zabrijale da ce iduci dan nakon svadbe putovati u Ameriku (valjda misle da ce im na granici odmah uruciti drzavljanstvo ), ali sam skuzila da su postovi stari.
Pa ti si diiiivna... samo cu staviti lovu na racun i to je to, ono malo sto nedostaje cu iskamikati od nekoga, hvaaaala

Bz the waz, problem je u tome sto ne pisem za hrvatske nego strane novine, a njima se vise ovako isplati definitivno, a ni ja se ne bunim... meni je najbitnije da ce on moci biti samnom i putovati samnom jer ce pretpostavljam lakse dolaziti do viza za neke zemlje
uglavnom, hvala ti bas
lolakim13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 11:22   #53
Pogledaj čl 5,6 i 7.Treba mu i zdravstveno osiguranje.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...5_52_1279.html
http://www.mup.hr/1165.aspx
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 13:24   #54
Mislim da RH ima neki sporazum s BiH zdravstvenim osiguranjem, ali to nisam 100% sigurna.
Nama je upalilo putno osiguranje na 3 mjeseca kao dokaz zdravstvenog, pod uvjetom da odmah nakon odobrenja i dobivanja OIBa odemo na HZZO.

Edit: sto se tice dokumenata koji su potrebni, sve pise na stranicama MUPa- ali nije vise potrebno uvjerenje o nekaznjavanju.
__________________
You can't really dust for vomit.

Zadnje uređivanje Torma : 19.02.2013. at 13:29.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 22:00   #55
brak sa strankinjom

pozdrav svima,

Prije nego šta zovem konzulatu/ambasadu možda netko ima iskustva pa , čisto da ne idem na slijepo :-)

Nedavno sam se oženio sa strankinjom i navest ću u grubo šta me zanima pa ako budu potrebne dodatne informacije slobodno me kontaktirajte.
Svaka informacija je dobrodošla

1. Kakva je procedura za legalizaciju braka u HR (sklopljen u havani - kuba) ? Pretpostavljam da to ide preko naše ambasade u Madrid?

2. Pošto planiramo živjeti u HR ( gdjeja živim) , zanima me možemo li odmah tražit vizu radi spajanje obitelji?

3. Pretpostavljam da možemo tražit i privremeni boravak!?

4. Supruga ima dijete ( 7 godina) . Zanima me da li dijete mora tražit dodatnu vizu ili je
procedura nekako "automatska" u slučaju da majka dobije vizu!Plus toga majka je moja supruga!
__________________
ghigo74
ghigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 08:39   #56
U veleposlanstvu/dkp-u odmah možete zatražit privremeni boravak (za oboje).

http://www.mup.hr/main.aspx?id=115224
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 10:27   #57
Da li ti supruga uopce ima putovnicu?
Koliko ja znam, vlasti tamo mogu odbiti izdavanje putovnice bez ikakvog objasnjenja.

Da sam na vasem mjestu probala bi ishoditi vizu za RH, i onda u Hrvatskoj trazila privremeni boravak- ovako s ambasadom na drugom kontinentu cini mi se da bi to potrajalo.
To bi mi bio samo backup plan u slucaju da nikako ne moze diboti vizu.

To koliko je brak legalan ovisi o nacinu na koji ste ga sklopili- strani vjencani list obavezno mora imati apostille seal da bi bio priznat u Hr i da bi na osnovu njega bio izdan Hr vjencani list.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 11:41   #58
Postoje uvjeti kada se privremeni boravak traži u PP/PU a kada u veleposlanstvu/dkp-u.
Fora je što zahtjev stranac mora sam i potpisat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 21:49   #59
ima pasoša da!
čak je bila i ovdje prošlo ljeto turistički 2 mjeseca i to bez problema
__________________
ghigo74
ghigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 23:35   #60
ghigo, poslala sam ti privatnu poruku.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.