Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2008., 23:11   #1
Žutica

Djecja zutica je nerijetka pojava kod novorodjencadi, pogotovo kod onih koji su malo ranije rodjeni kao moja curka.
Koliko je trebalo vremena dok se bilirubin kod vase bebe nije stabilizirao? Kod moje bebice to traje vec osam dana..sutra idemo opet na kontrolu
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 23:44   #2
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
Djecja zutica je nerijetka pojava kod novorodjencadi, pogotovo kod onih koji su malo ranije rodjeni kao moja curka.
Koliko je trebalo vremena dok se bilirubin kod vase bebe nije stabilizirao? Kod moje bebice to traje vec osam dana..sutra idemo opet na kontrolu
moja je bila rodjena u 31 tjednu trudnoce..drzali su je jedan dan pod onim svjetlom za zuticu..i to je bilo to..mozda je imala jako blagi slucaj
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 00:44   #3
Miha je rođen u terminu i imao je žuticu al u nekim manjim granicama jer nije trebao sunčanje a i pustili nas doma nakon 3 dana....

njemu su samo sljepoočnice bile žute i žutile su se do njegovih 6 tjedana....

inače porod i trudnoća sve savršeno....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 00:45   #4
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
Djecja zutica je nerijetka pojava kod novorodjencadi, pogotovo kod onih koji su malo ranije rodjeni kao moja curka.
Koliko je trebalo vremena dok se bilirubin kod vase bebe nije stabilizirao? Kod moje bebice to traje vec osam dana..sutra idemo opet na kontrolu
Moja je rođena s 36 tjedana i bila je na 'sunčanju' 3 dana i poslije je postupno se odžućivala možda slijedećih 2 tjedna? Zbilja ne znam jer nismo nakon otpusta niti jednom kontrolirali bilirubin, abila je otpuštena s bilirubinom od 255mcmol/l. Nije nam to nitko preporučio niti je pedijatrica smatrala da treba kad smo bili na prvoj kontroli.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 11:56   #5
glavno da su djeca zdrava i da se ljudi ne brinu i panicare oko toga
ja kad citam neke novine i clanke o djeci i brizi oko njih..citam i ne vjerujem koliko je to preuvelicano ..nije ni cudo da neke zene koje su rodile prvi put panicare kad im se daje takva ne realna slika
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 02:10   #6
Kod nas je žutilo trajalo cca tri tjedna. Nije to bila žutica već je bebo imao jako žutu kožu i bjeloočnice. Uopće nije bio na 'sunčanju'. Doktorica je ustvrdila da lijepo napreduje, a da je žutilo posljedica prezasićenosti mlijeka masnim kiselinama. Nakon tri tjedna prošlo je samo od sebe.
panika07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 05:30   #7
Quote:
het kaže: Pogledaj post
glavno da su djeca zdrava i da se ljudi ne brinu i panicare oko toga
ja kad citam neke novine i clanke o djeci i brizi oko njih..citam i ne vjerujem koliko je to preuvelicano ..nije ni cudo da neke zene koje su rodile prvi put panicare kad im se daje takva ne realna slika
ima i u tome nesto. nas je uspanicila jedna neiskusna doktorica koja je pocela od najgoreg scenarija (kompletna izmjena krvi). i meni je poznato da je zutica cesta pojava i da traje par dana dok se ne ustali.
kod mene i moje bebice postoji mala nekompatibilnost u krvnim grupama i zato je trajalo malo duze, 10 dana. uobicajeno je ca. 3-5 dana. stoga smo bili u brizi. jucer smo bili u ambulanti i bilirubin je ocito u redu..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 11:25   #8
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
ima i u tome nesto. nas je uspanicila jedna neiskusna doktorica koja je pocela od najgoreg scenarija (kompletna izmjena krvi). i meni je poznato da je zutica cesta pojava i da traje par dana dok se ne ustali.
kod mene i moje bebice postoji mala nekompatibilnost u krvnim grupama i zato je trajalo malo duze, 10 dana. uobicajeno je ca. 3-5 dana. stoga smo bili u brizi. jucer smo bili u ambulanti i bilirubin je ocito u redu..
vjerojatno bi i ja panicarila..ali kako je dio mog posla bit 'locum' u bolnici ..mjenjam se sa odjela na odjel tako i s vremenom dodjem na pedijatriju ili na odjel za premature babies gdje je i moja mala bila..pa sam tamo naucila istinu..a ja ni nisam medicinsko osoblje..cesto naletim na clanak u kojekavim casopisima za nas mamice pa se pitam tko je to pisao ili odobrio da se takve lazi printaju u pustaju u javnost roditeljima
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 14:33   #9
Moj stariji je imao 2,5 mjeseci. Ne moj se prestrašiti. U bolnici nije bio na " sunčanju ". Bio je negdje na granici, ipak su ga tri dana nakon poroda pustili doma. Doma je morao spavati pod prozorom radi sunca. Jedino je zafrkancija bilo voditi ga vaditi krv radi provjere bilirubina i nošenja mokrače na analizu - kupiš u apoteci vrečicu za to. E, sad metnuti tu vrečicu, a da tekučina ne iscuri je umjetnost. Još je veća sa curicama. Mojem bar imaš gdje prikvačiti. I to moraš raditi pred juto, jer mokarča ne smije biti stara. Možeš misliti dijete ujutro, a bogme i sebe. No prošlo je.
Još su nam rekli da je moguče da dobije žuticu od majčina mlijeka, da prekinemo dojenje. E, ne bu išlo
kocul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 19:37   #10
Moj je imao žuticu 2 mjeseca. Bio je s mjesec i pol drugi put vaditi krv i bilirubin je bio 97 (normala je 0-20). Nismo vadili jetrene enzime jer se bilirubin snižavao (u bolnici je bio 377), a pedica je rekla da ne treba. Sunčao se u bolnici, a kod kuće pod prozorom. Nisam prekidala dojenje, ali mi to nitko nije niti savjetovao. Sad možda promišljam da smo ipak mogli provjeriti jetrene enzime s obzirom da je tako dugo trajalo. Nikad se ne zna.
phuketya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 21:33   #11
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
Djecja zutica je nerijetka pojava kod novorodjencadi, pogotovo kod onih koji su malo ranije rodjeni kao moja curka.
Koliko je trebalo vremena dok se bilirubin kod vase bebe nije stabilizirao? Kod moje bebice to traje vec osam dana..sutra idemo opet na kontrolu
Mi smo u rodilištu ostali 5 dana iako je Roko žuticu dobio tek dan nakon rođenja s tim da je rođen dan prije termina,znači nije to bio razlog! Idući dan mu je bilirubin počeo naglo rasti,tako da sam već bila u panici da ću ga morati ostaviti u rodilištu a da će mene potjerati kući!Ali za neko čudo već nakon dva dana je počeo padati tako da su nas pustili doma!Sve skupa 5 dana!
__________________
13.09.2007. Roko,Roko!
*Mistique* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 21:41   #12
Quote:
kocul kaže: Pogledaj post
Još su nam rekli da je moguče da dobije žuticu od majčina mlijeka, da prekinemo dojenje.
To je vjerovatno produžena laktacijska žutica. Moj bebe je imao puna tri mjeseca. Nju ne uzrokuje majčino mlijeko,nego se dijete rodi sa visokom vrijednosti bilirubina a neki (ne znam tačno koji) sastojak majčinog mlijeka ne "dozvoljava" da bilirubin "padne". Meni su isto savjetovali da prestanem dojiti,ja sam odbila ali sam zato svoje izdojeno mljeko prokuhavala i onda ga davala bebiju i tad je bilirubin pao. Poslije par dana smo nastavili sa normalnim dojenjem.

Ako žutica dugo traje svakako se treba posavjetovat sa dr i uradit sve lab. pretrage.
Zdenka1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 21:06   #13
Evo maloprije dobila nalaz krvi djeteta. Provjeravali smo jetrene enzime već drugi put. Mislim da su opet povišeni, a uzrok je produžena žutica.
Referentni intervali su za odrasle pa me zanima zna li tko gdje bih to mogla provjeriti na netu. Ja nisam našla.
phuketya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 16:53   #14
Dugotrajna novorođenačka žutica

Mala ima mjesec dana, danas bili kod pedice i kaže ona da dijete još ima žuticu ali budući da dobro napreduje nije zabrinjavajuće.
Ja naravno sada brinem, pogotovo nakon guglanja i svih simptoma, uzroka i posljedica na koje sam naišla.
Da li je netko imao slično iskustvo?
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 17:35   #15
Quote:
Enid kaže: Pogledaj post
Mala ima mjesec dana, danas bili kod pedice i kaže ona da dijete još ima žuticu ali budući da dobro napreduje nije zabrinjavajuće.
Ja naravno sada brinem, pogotovo nakon guglanja i svih simptoma, uzroka i posljedica na koje sam naišla.
Da li je netko imao slično iskustvo?
Moj L je imao dugo žuticu skoro do dva mjeseca starosti. Na prvoj kontroli s mjesec dana pedica mi je rekla da se izdajam i da prokuham mlijeko i da mu dam to mlijeko. Iskreno nisam htjela jer mi je bila suluda ideja da pređem na bočicu i da prokuhavam moje mlijeko. Rođakinja koja je po struci babica rekla mi je da na 24 sata prestanem dojiti malog i da mu dam AD tih 24 sata, ali niti nju nisam poslušala jer mi je instinkt govorio da ima još načina da to riješim. Na forumu mi je jedna majka koja je imala isti problem savjetovala da dojim kratko na svakoj dojci najviše 10 min da mali ne bi papao masne kiseline koje su u mom mlijeku (do njih se dolazi kad duže dojiš jer se nalaze u zasitnijem mlijeku koje dolazi poslije). Te masne kiseline pospješuju žutilo kože a kod mene su bile posljedice naglog mršavljenja. I tog sam se pridržavala malo više na zrak i žutilo je nestalo.
Znači ako dojiš doji kraće na svaku dojku makar to značilo da ćeš morati češće dojiti jer ti se bebač neće zasititi od tog prvog lakšeg mlijeka.
vjestica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 17:53   #16
i Miha je dgo bio žućkast..ne koža nego kutevi okica..u bolnici je bila u granicama dopuštenog, nije trebao terapiju, pedica rekla da je to nromalno kod neke djece, bitno da napreduju kako treba.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 17:58   #17
Naš sin je imao žuticu skoro 2 mjeseca. Vadili smo krv i pratili su bilirubin.
Stavljala sam ga na svjetlost kraj prozora.

Uglavnom, nisam čula da ostavlja nikakve posljedice.
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 18:31   #18
..i moj L je imao dugo žuticu,koja u bolnici nije nikako tretirata je r su smatrali da nije niš strašno,pedijatrica na kontroli prvoj je rekla ništa zabrinjavajuće dokle god on lijepo napreduje,samo bliže ga metat prozoru i danjem svijetlu...
Mama1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 18:43   #19
I moja Ava je bila blago žuta duže vrijeme, pedica u rodilištu je vadila bilirubin i pokazala mi test da je u granici normale. Rekla mi je da ju samo stavljam stalno na dnevnu svjetlost kraj prozora (rodila se u sred zime pa je valjda malo više trebalo, ne sjećam se koliko dugo je vukla žutilo, više od mjesec dana sigurno).
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 21:24   #20
Hvala svima na odgovorima, utješile ste me.
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.