Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2008., 16:05   #1
Question Antidepresivi i placebo efekt

taman promijenim psihijatra i dobijem pravi AD (a ne onaj blesavi sulpirid koj mi opće nije djelovao) i sva sretna la la la, pijem ga i brojim dane da prođe 2 tjedna kolko mu navodno treba da počne djelovat... i...

jučer na nekakvim vjestima (brijem HRT 2) kažu, novo istraživanje, ADi tipa prozac i seroxat (ne znam jel sam pravilno napisala) ZAPRAVO kao ne djeluju nego si ljudi briju da djeluju, ALI ipak liječnici savjetuju pacjentima da ih ne prestanu uzimat jer su neka prijašnja istraživanja pokazala da djeluju bla bla bča

sad mene zanima.. što vi mislite o tome? ak su već jednom očito otkrili da djeluju... kak sad mogu otkrit da ne djeluju?

i budale, ak već ne djeluju, sad su mi upropastili placebo

ljuta sam
ana117 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 16:57   #2
Ma što će ti tablete, riješi sama stvar u svojoj glavi. Od tog ti je samo još gore.
franco_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 20:37   #3
ana117
kolko si uzimala tog sulpirida dnevno i u kojim dozama i koliko dugo ?!
pitam zato jer sam i ja na tome 3*50mg; osjećam neko poboljšanje ali nije to ono što bi htio....
lazni.nevazni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 01:36   #4
Quote:
lazni.nevazni kaže: Pogledaj post
ana117
kolko si uzimala tog sulpirida dnevno i u kojim dozama i koliko dugo ?!
pitam zato jer sam i ja na tome 3*50mg; osjećam neko poboljšanje ali nije to ono što bi htio....
2 tablete od 50mg ujutro i jedna popodne. pila sam ih nešto više od godinu dana. apsolutno nikakvi efekti
ako osjećaš poboljšanje super, nadam se da će ti sa vremenom bit još bolje

ajde ljudi komentirajte moju temu, bio je članak i u jutarnjem danas (srijeda)
ana117 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 06:38   #5
sad mene zanima.. što vi mislite o tome? ak su već jednom očito otkrili da djeluju... kak sad mogu otkrit da ne djeluju?[/QUOTE]

Zato sto ne postoje medicinske cinjenice vec medicinska nagadjanja(ili neka druga fraza nisam siguran jer sam sinoc posudio knjigu frendu),tako kaze Trudeau u svojoj knjizi
maple leaf rag is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 07:40   #6
naravnoa da kao što nismo svi jednaki,tako ni pojedini lijek nema-ima svrsihodan učinak na psihu.znam iz iskusktva kada su neki u krizi i čim se dohvate dotičnog(mada ga još ne uzevši),odmah im je "bolje"-eti to ti je placebo efekt.
žacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 10:54   #7
Mislim da iza ovog istraživanja stoji tzv. psihijatarski lobi. Kao što postoji tzv. farmaceutski lobi, mislim da isto postoji i psihijatarski lobi, koji pokušava dokazati da su lijekovi za recimo depresiju glupost, jer tko bi onda dolazio k njima na terapiju ako se sve može riješiti s jednom magičnom tableticom sreće dnevno.
Ja iz svog vlastitog iskustva mogu reći: djelovanje AD nije placebo, već više od godinu dana sam na jednom, i ne samo da se osjećam bolje, nego mogu zaključiti da se nikad prije nisam osjećao tako dobro.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 11:12   #8
To je namještaljka britanskog zavoda za zdravstvo da smanji potrošnju psihofarmaka...
Jer, kao što postoji interes proizvođača lijekova da što više prodaju, tako postoji interes Zavoda za zdravstvo da se što manje lijekova kupuje na recept.
Ja sam na AD 6 mjeseci i tu nema nikakvog placeba....zar su i nuspojave placebo? Nisu

Sinoć su na Novoj TV u emisiji "10 do 8" pozvali u goste psihijatre u vezi vijesti iz Britanije....
Evo vam link za video koji traje 10 minuta.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/h...cinkoviti.html
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 13:07   #9
Quote:
franco_ kaže: Pogledaj post
Ma što će ti tablete, riješi sama stvar u svojoj glavi. Od tog ti je samo još gore.
Ma tak je, apsolutno si u pravu.Znaš kaj? Pa kaj ne odeš na rebro naprimjer i odmah veliš jednim od najjačih doktora u hrvatskoj npr dr.sc.Braš da je bezveze studirala 6 godina i onda još na specijalizaciji 4,5godina, reci joj da ti znaš najbolje, kaj uopće piše sve te bezvezne znanstvene radove, zbog čega ide na skupove i seminare znanstvenika....sve joj je to bezveze, reci ti njima da nemaju pojma, budeš im ti sve objasnil.....
Ali zapravo si rekao točnu stvar: Sve i je u glavi, a di bi drugdi bilo.U glavi je nepravilan omjer nekih kemikalija,manjak, višak kemije, tablete su tu da nadomjeste,razmjeste,poslože tu kemiju.

A ovi iz jutarnjeg lista su đubrad.Napišu velikim slovima na naslovnici ANTIDEPRESIVI NISU DJELOTVORNI ILI SU DJELOTVORNI JEDNAKO KAO PLACEBO. A di je rađeno to istraživanje? Piše da je rađeno na nekom britanskom sveučilištu Hull A jesi uz taj bombastički najavljen tekst pročitao kaj kaže npr Jukić, jedan od uglednijih psihijatara u hrvatskoj????

Moć medija je jaka, lako je uvjerit masu u nešto kad novine napišu nešto na pola naslovnice.
jurajj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 13:10   #10
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Mislim da iza ovog istraživanja stoji tzv. psihijatarski lobi. Kao što postoji tzv. farmaceutski lobi, mislim da isto postoji i psihijatarski lobi, koji pokušava dokazati da su lijekovi za recimo depresiju glupost, jer tko bi onda dolazio k njima na terapiju ako se sve može riješiti s jednom magičnom tableticom sreće dnevno.
Ja iz svog vlastitog iskustva mogu reći: djelovanje AD nije placebo, već više od godinu dana sam na jednom, i ne samo da se osjećam bolje, nego mogu zaključiti da se nikad prije nisam osjećao tako dobro.

Također i u mene.Potpisujem!
jurajj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 13:28   #11
Quote:
jurajj kaže: Pogledaj post
Ma tak je, apsolutno si u pravu.Znaš kaj? Pa kaj ne odeš na rebro naprimjer i odmah veliš jednim od najjačih doktora u hrvatskoj npr dr.sc.Braš da je bezveze studirala 6 godina i onda još na specijalizaciji 4,5godina, reci joj da ti znaš najbolje, kaj uopće piše sve te bezvezne znanstvene radove, zbog čega ide na skupove i seminare znanstvenika....sve joj je to bezveze, reci ti njima da nemaju pojma, budeš im ti sve objasnil.....
Ali zapravo si rekao točnu stvar: Sve i je u glavi, a di bi drugdi bilo.U glavi je nepravilan omjer nekih kemikalija,manjak, višak kemije, tablete su tu da nadomjeste,razmjeste,poslože tu kemiju.
A ovi iz jutarnjeg lista su đubrad.Napišu velikim slovima na naslovnici ANTIDEPRESIVI NISU DJELOTVORNI ILI SU DJELOTVORNI JEDNAKO KAO PLACEBO. A di je rađeno to istraživanje? Piše da je rađeno na nekom britanskom sveučilištu Hull A jesi uz taj bombastički najavljen tekst pročitao kaj kaže npr Jukić, jedan od uglednijih psihijatara u hrvatskoj????

Moć medija je jaka, lako je uvjerit masu u nešto kad novine napišu nešto na pola naslovnice.

Potpisujem sve što si napisao
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 13:45   #12
Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
To je namještaljka britanskog zavoda za zdravstvo da smanji potrošnju psihofarmaka...
Jer, kao što postoji interes proizvođača lijekova da što više prodaju, tako postoji interes Zavoda za zdravstvo da se što manje lijekova kupuje na recept.
Ja sam na AD 6 mjeseci i tu nema nikakvog placeba....zar su i nuspojave placebo? Nisu

Sinoć su na Novoj TV u emisiji "10 do 8" pozvali u goste psihijatre u vezi vijesti iz Britanije....
Evo vam link za video koji traje 10 minuta.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/h...cinkoviti.html
joj HVALA ti za link, baš sam htjela pogledat 10 do 8 al sam zaboravila..

@nukac, samo psihijatri smiju prepisivat ljekove pa ne kužim zakaj bi ljudi prestali ići njima ak im je samo tableta dovoljna kad je nemreju dobit osim preko njih? drago mi je da se osjećaš bolje a kaj piješ ak smijem pitat?

@maple leaf rag kolko ja znam ti ljekovi tjeraju neurotransmitere da pravilno funkcioniraju (zaboravila sam točno kaj i kak, uglavnom) dakle kad su ih RADILI valjda su snimali mozak tj procese u njemu i već OTKRILI da se uzimanjem ljekova ti neurotransmiteri stvaraju, raspoređuju il kaj već rade u mozgu, dok je kod depresivnih ljudi to sve poremećeno, fali im serotonina il whatever. zato mi nije jasno i zato sam postavila temu- nisu ti ljekovi nekaj "ovak" nego imaju svoj "posao" u mozgu koj se može mjerit i promatrat na znanstven način, i ako su jednom znanstveno DOKAZALI da prozac utječe na neurotransmitere i pustili ga u prodaju, kak sad mogu "dokazat" da ne utječe?

idem pogledat onaj link
ana117 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 14:57   #13
cek, meni nes nije jasno. kako vi svi lijepo pricate svoje, a zanemarujete da se radi o istrazivanju. nije samo netko dosao i rekao, je da lijekovi ne valjaju, ne treba bih primjenjivat. sigurno se dosta dugo proucavalo, na tome je radio veliki broj znanstvenika i taj cijeli njihov rad tako olako tumaciti, ne znam..
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 15:11   #14
Koliko sam uspjela čuti radi se o metaanalizi dosadašnjih istraživanja učinka antidepresiva na temelju koje su zaključili da
kod umjereno teških depresivnih stanja antidepresivi nisu učinkoviti, dok kod teških depresija jesu. U svakom slučaju trebalo
bi pročitati originalni članak da se vidi točno metodologija istraživanja. Ispitati učinak bilo kojeg lijeka inače je užasno mukotrpan
i težak posao. Koliko sam ja vidjela u praksi, oni zaista pomažu kod nekih slučajeva, tako da su ovakvi bombastični naslovi neodgovorni
thegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 16:19   #15
Evo, ima tekst u Slobodnoj Dalmaciji o tome:

http://www.slobodnadalmacija.hr/20080227/mozaik01.asp
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 17:12   #16
Quote:
samonesto kaže: Pogledaj post
cek, meni nes nije jasno. kako vi svi lijepo pricate svoje, a zanemarujete da se radi o istrazivanju. nije samo netko dosao i rekao, je da lijekovi ne valjaju, ne treba bih primjenjivat. sigurno se dosta dugo proucavalo, na tome je radio veliki broj znanstvenika i taj cijeli njihov rad tako olako tumaciti, ne znam..
Pa istrazivanja mogu biti svakakva. Neki uspiju dokazati da su mobiteli stetni, druga istrazivanja su pokazala da nisu stetni. itd itd...
Uglavnom, takva istrazivanja su stvar statistike. A statistikom se da jako lako manipulirati.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 17:14   #17
Quote:
ana117 kaže: Pogledaj post
@nukac, samo psihijatri smiju prepisivat ljekove pa ne kužim zakaj bi ljudi prestali ići njima ak im je samo tableta dovoljna kad je nemreju dobit osim preko njih? drago mi je da se osjećaš bolje a kaj piješ ak smijem pitat?
Pa, mozes zmuljati, mogu ti i drugi liječnici prepisati. Recimo meni je prepisao neurolog, kao radi migrene. Koristim Cipralex, 10 mg.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 19:56   #18
ja ne mogu niti želim vjerovati da AD ne djeluju! ja sam pravi primjer njihova uspješnog djelovanja. Dijagnosticirani su mi anskioznost i socijalna fobija. Pijem navedeni Seroxat skoro pa tri mjeseca, da ste me znali prije ne bi me sada prepoznali. puno sam otvorenija, društvenija, tremu i napad panike ne sjećam se kada sam imala! sutra odo kod načelnika pitati posao(radim tu već kao pripravnik)a nekada nisam mogla ni sanjati da bi takvo nešto mogla napraviti, a još jedan posao me već čeka, zamislite mogu onakva plašljiva sada birati od najmanje dva koja želim! pa mi recite da ne djeluju!
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:20   #19
Ja vjerujem da se ljudi doista osječaju anksiozno, depresivno...loše...
ALI mislim da je to posljedica nekih okolnosti u životu (skoro bih rekla dosade ili beznadja). Iz osobnog iskustva bih preporučila, umjesto lijekova (za koje mislim da su uglavnom placebo i slazem se s istrzaivanjem!) odu u bolnicu, mentalnu instituciju, starački dom i tamo provedu 24-48 sati, bilo kao volonteri ili pacijenti.

Vjerujte mi, nakon toga, više nećete biti ni depresivni ni anksiozni!

Ne bih htjela da netko pomisli da se sprdam, nego to ozbiljno mislim da je efikasno!
 
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 21:30   #20
O bože, gluplji post nisam već dugo pročitao... Vjeruj mi, kad si u depresiji, nisi tamo iz dosade. Zatvoren si u sebe i nikakva tuđa bol te ne može šokirati i vratiti u psihičku ravnotežu. Čak štoviše, jednom depresivcu umiranje je čak poticaj za osjećaj zavisti - tipa gledaj njih, umiru, a ja ne mogu. Ja moram planirati samoubojstvo...
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:27.