Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2004., 14:31   #1
Najdraže arhitektonsko djelo

Dižete li pogled kada šetate svojim gradom? Vidite li posebnu kvalitetu u arhitekturi koja vas okružuje ili ju uzimate zdravo za gotovo? Koje vam je najdraže arhitektonsko djelo javne ili stambene namjene? (Bilo bi mi drago da se, za početak, zadržimo u HR.)
Pri vrhu, za mene, nalazi se Kazimir Ostrogović (1907-65) i Gradska vijećnica (Vukovarska-Miramarska) građena 50-ih godina.
Iako svi komunizam vežu za tzv. "socrealizam" kao sterilan, neinventivan i "ružan", mislim da se tada više cijenila struka i da je bilo manje devastacije. Vi?
Uostalom, Corbusier je bio u exYU obožavan. Utjecaje Corbua vidimo na nekoliko zgrada duž Vukovarske, a tako i ovdje- cijeli volumen lebdi na stupovima, ali umijesto parkirališta, obrastao je zelenilom. Na Corbua asociraju i "sjenila" koja su kao funkcionalni element postavljena na zapadnu fasadu, a usudim se reći da daju i poseban dekorativni "touch" cijeloj priči.
zgrada ima dva proboja u volumenu u vidu centralnog dvorišta. jedno je nadsvođeno staklenim stropom (ulazna dvorana), a drugo je otvoreno i zasađeno zelenilom.
Arhitekt je posebnu pažnju obratio izvedbi detalja tako cijela građevina ostavlja dojam ozbiljno promišljenog gesammtkunstwerka. Npr. ulaz na istočnom dijelu koji isto lebdi (ispod je cesta) i visi na tankim šipkama, također je prošupljen tak da djeloje vrlo skulpturalno (kao neki Moore). Stupovi su pokriveni mozaicima, podne površine su također različito tretirane. Cijela građevina predstavlja gušt za radoznalo oko koje zna gledati detalje.
iako je planirana i izgradnja reprezentativnijeg dijela na sjevernoj strani s auditorijem i kupolom ndsvođenim auditorijem za sjednice, i ovako predstavlja jednu od kvalitetnijih građevina u Zg.
Imam i neke fotke ove zgrade, ali nisu mi pri ruci. Ako bude zainteresiranih za ovu temu (Shef, Kisha, Allegra, Ramona i drugi koji će tek doći- javite se), drugi put stavljam fotke.
I nešto za Kishu:
www.hart.hr/pdf/r24/24-10-Ivanisin.pdf
Earl Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 23:43   #2
meni je predivna Berislavićeva ulica...
ne samo arhitektura...ne znam, kad sam u toj ulici kao da sam u nekom drugom gradu, nekom drugom vremenu, nekoj drugoj dimenziji...
Ima nekoliko posebnih zgrada, ali to su detalji više koji pridonose tome...ne bih nikada osjetila taj posebni duh Berislavićeve da nisam počela dizati poglede i proučavati natpise iznad veža, balkone, prozore...
meni je to divno i posebno nešto..

Inače, favorit mi je prilično predvidljiv - Vitić!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 14:25   #3
Berislavićeva? Jako iznenađujuće, nemam pojma da tam ima nekaj kaj odskače od uobičajne neorenesanse i klasicizma.
Kaj se tiče Vitića, slažem se iako poznam samo 3-4 njegova djela. Znate li koji je njegov paviljon na ZV? Onaj koji se nalazi iza kineskog paviljona u kojem je prije 2-3 godine bila neka velika izložba (ne sjećam se previše- očito me se dojmila)?
Taj mi je jedini i dobar uz onaj Mašinogradnje Božidara Rašice koji je užasno sličan van der Roheovom Crown Hall-u.
Earl Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 22:54   #4
Vidim da se pozivaš na onu stariju temu, možda bi se mogle spojit zajedno, pa da ona stara oživi s novim daškom

Hm, ak ćemo se zadržat na istom mjestu, onda bi izdvojil zgradu s istočne strane istog trga (Stjepana Radića), al nećemo bit nepotisti

Možda bi fakat trebalo spojit te topice...mislim da sam tam dosta već reko na temu.

Nova, Ostrogovićeva gradska vijećnica je fakat jako dobra zgrada.
Meni je osobno žao što drugi dio idejnog rješenja nikad nije realiziran - okrugli neboder na zapadnoj (?) strani zgrade, koji bi tih 30ak godina prije Cibone zasigurno bio pravo zagrebačko arhitektonsko remekdjelo, a Ostrogovićeva zgrada postala bi definitivno jedna od najreprezentativnijih Zg zgrada.
Pokušavam si to vizualizirat (srećom takve stvari mi dobro idu ) i doista bi to bilo ajncigartig.
doduše, pitanje je što bi onda bilo s okolnim zgradama, vjerojatno bi taj dio ozgledao drukčiji,a možda bi sad već bio i urbaniziraniji...

Kako desetljećima čitam Vjesnik, krajem 90ih (98? 99?) sam naletio - među natječajnim oglasima - na oglas za nadmetanje za realizaciju druge faze izgradnje nove gradske vijećnice, što se doista odnosilo na podizanje okruglog nebodera, ali nažalost osim tog jedinog oglasa, nikad ništa nije bilo dalje, niti se pričalo ni ništa.
Šteta što je to propalo, iako je pitanje kako bi to danas uopće izgledalo...a posebno zbog ovog što pišem dolje:

Kad smo već kod tog kvarta, onaj modernistički mastodont koji niče sjeverno od Vijećnice, a preko puta Lloyda ne mogu probavit nikako
koja budala je to dopustila tamo graditi (naš mili Bandić?), zatvorilo je totalno prolaz prema sjeveru, užas.
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2004., 16:12   #5
Ljudi, želim vam pokazat fotke Ostrogovića koje su na mom hardu, ali ja "tek učim pisati", a kamoli risati. Kak se to stavlja? Samo kratko da sad ne gubim vrijeme tražeći po forumu odgovor. Oprostite mi.

Imam i Ostrogovićev nacrt kak je čitav projekt trebao izgledati. Da, toranj bi 30ak godina prije Cibone bio otprilike isto što bi značio i neboder na početku Ilice da je izgrađen početkom tridesetih (projekt Seissel-Pičman, a i Ibler je dao svoju viziju prije njih). Napredno i vizionarski.
BTW: ja ne kužim zašto je taj neboder svima ružan i svi ga, jadnog, napadaju. Ja, recimo, volim kad se vratim željeznicom u Zagreb kojeg jedva čekam, kad vidim dragu, poznatu vizuru dviju vertikala- na zapadu neboder, na istoku katedrala odmah osjetim neku dragost i olakšanje koje čovjek osjeća kad dođe doma.
Uostalom, to je jedan vrlo skladni volumen, nenametljiv, živ (mijenja mu se boja s obzirom na izgled neba), sasvim u duhu internacionalne moderne arhitekture. Kao kuriozitet, to je prva građevina u Zg na kojoj je primjenjen tehnološki novi materijal za fasadu- aluminijsko-staklena opna.
Što biste vi stavili na to mjesto???

što se tiče mastodonta nit znam ko ga g(r)adi niti mi je jasno gdje je struka i zašto su svi tako prokleto tihi i već predugo su uronjeni u apatiju. Ne samo što se tiče izgleda grada iako mi to nije nikako jasno jer je to grad u kojem mi, ljudi, živimo! Meni ispred prozora niču svako malo neke torta-kućice s krovićima, stupićima koji ništa ne nose, kupolicama i malim tavanskim prozorčićima s krovićem kao da tu žive mehanizirane ku-ku ptice, a ne ljudi. Moram priznati da mi je sve ružnije u mom stanu i da sve manje volim gledati kroz prozor. Meni gradske vizure užasno utječu na kvalitetu života, vama ne???

Ali sad smo se malo udaljili od teme. ovo bi trebalo biti predstavljanje pojedinačnih arhitekt. djela koja to zaslužuju. Možda i pokoje antiteze?
Shef, kak se zvala starija tema koja je slična ovoj pa da to spojimo?
Pitanje od prošli put: koji je Vitićeva paviljon
Pitanje za ovaj put: tko je radio one lustere u Lisinskom, kad se već spominje?
Earl Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2004., 11:49   #6
Hm, za lustere ne znam tko je radio (mislim da su izvana, ziher, al ne znam jel njemačka ili možda češka ?), za VL znam
bio je jedan topic o lisinskom pred par mjeseci već tu:

30 godina KD "Vatroslav Lisinski" (1973-2003)
https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=32335

Vitićev paviljon?
Ne znam fakat, ali vjerojatno je to onja polustakleni neki broj 2x ?
Bila je ona kineska izložba tamo, ne znam kako se zvala...ona socrealistička kič umjetnost

Inačer, bilo je već dosta arhitektonskih topica ovdje...skoro pa da bi zaslužilo i podforum Arhitektura

A što se tiče arhitektonskog topica, hm...nemrem ga nać, a znam da je bilo neki slični
možda na Zagreb, gradovi i sela, ne znam fakat
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 18:07   #7
pozdrav svima na forumu i pod arhitekturom nebesnom

da li jos uvek izlazi Covjek i Prostor?
 
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 13:10   #8
makronee, mislim da se sad taj časopis zove Prostor, ali nisam sigurna je li to nastavak ranijeg ili sasvim novi

što se topica tiče, imali smo sličan na bivšem forumu, pa mislim da ga nije moguće spojiti s ovim.

pa ću ja ponoviti ono od prije ... meni je najljepša moderna građevina u Zagrebu zgrada nove Sveučilišne biblioteke ... i tu mi je najljepša vizura grada ... jako se volim voziti po Mostu slobode i onaj pogled od Sveučilišne prema gradu, s Katedralom u pozadini, mi je uvijek prekrasan.
Zgrada gradske vijećnice mi je isto jako lijepa i elelgantna , a za Lisinski još čekam da se proljepša ... naime, na Lisinskom je tijekom gradnje dva puta promijenjen krov koji je od bakrenih ploča ... ideja je bila da krov patinira i pozeleni kao krov na HNK ... međutim u to vrijeme u Zagrebu je bilo previše smoga pa je krov svaki put pocrnio ... u međuvremenu u centru Zagreba je zagađenost ipak malo manja, a nedavno sam primjetila da su mjestimično rubovi krova ipak počeli lagano zeleniti ... pa se nadam da će za jedno 50 godina ipak biti onako lijepo patiniran kako je zamišljen
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 14:07   #9
zove se Čovjek i prostor i izlazi još uvijek. Nedavno proslavili 50. broj.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 15:22   #10
50 godina
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 16:56   #11


ja ću se ubit!
da 50. broj!!!!

skužajte, moja greška, totalno sam se zabunila...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 15:25   #12
Kaj ste svi na moru???
Čovjek i prostor još uvijek izlazi i godišnja pretplata za studente košta samo (nadam se) 120 kuna. Za ostale, 292,80. To uključuje 6 dvobroja.

Jel zna neko nekaj o onoj zgradi kaj se radi pored Martinovke? Pogotovo vi arhitekti? Koji su to materijali korišteni? Ono kaj izgleda kao lim i vjerojatno služi kao WC (to mi izgleda s obzirom na oblik zatvorene limenke jedino logično)? Isti je materijal korišten za oblaganje betonskih nosećih stupova ako se ne varam? Mene je pozitivno iznenadila ta građevina.
Nije nešto revolucionarno globalno gledajući, ali za našu malu zemlju koja kaska lagano za svim, je. Čini mi se kak da se zgrada nečeg srami kaj se onak ščućurila iza jedne druge zgrade, ali mislim da se nema sramit kaj.
Bolje bi bilo da se tak nekaj izgradi na nekoj reprezentativnijoj lokaciji (npr. tamo gdje su nakelili onaj užasni, plavi krtičnjak preko puta- misli se na već spominjani "mastodont" koji je niknuo pored Ostrogovića).
Earl Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 22:35   #13
Hehe, znam ja

Bilo je pred par tjedana na TV razgovor s Velimirom Neidhardtom, autorom (ili jednim od?) dodatka.
Radi se o projektu prosirenja zgrade Croatia Lloyda (hm, nadam se da se originalni arhitekt ne okrece u grobu ) za "twin-zgradu", povezane na svakom katu (ako se ne varam), a ono su doista WC-i.
Bilo je slikano kad se montiralo, iznutra isto tako, to ce kao biti trenutno najmodernija zgrada u Zagrebu, uzor je neka (londonska? ne znam tocno) zgrada, u svakom slucaju jako zanimljivo, ali s obzirom na lokaciju pitanje je koliko ce biti vidljivo, da

Inace, renovira se i Lisinski, da budem iskren, bojim se na sto ce to liciti kad se skinu skele i to, s obzirom da dobro znamo "bandicevske renovacije"
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2004., 15:36   #14
Dugujem neke slike Ostrogovića koje su obećane, ali ja još neznam okrenuti slike u pravom smjeru pa zakrenite vratove!

Slika 1-pročelje sa zapadne strane sa zaštitom od direktnog sunca
Slika 2- primjer promišljanja i najsitnijih detalja. staze koje prolaze unutarnjim dvorištem- različito tretiranje ploha koje djeluju poput apstraktne slike
Slike 3-5- unutarnje dvorište koje je umijesto parkinga zasebni park sa skulpturom. Odmorište za umorne uredske oči koje gledaju kroz prozor. (Da-mi-je-bar!)
Slike 6 do 8: Istočni ulaz sa stupovima prekrivenim mozaicima, različito tretiranim podnim plohama, i prošupljnom visećom rampom.
Earl Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 15:06   #15
Hvala hodajućoj enciklopediji na odgovoru.
Jel se mislilo na ovo?http://www.greatbuildings.com/cgi-bi...37_Cmdn_02.gbi
by Nicholas Grimshaw???
Možda i ne. To je iz 1989.!
Earl Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 23:30   #16
To je išlo na mene?
Fakat ne znam o kome se radi
Sa stranim arhitektima nisam bas najbolji - posto mi to definitivno nije struka - osim onih najpoznatijih, a pogotovo ne s recentnijima.

Bajdvej...isao sam danas nesto na Tsesnjevku, pa se setao pjehe do tamo, i prolazeci iza Cibone po Tratinskoj gledah onaj HOTO odostraga...meni i ne djeluje tako lose gledajuci s straznje strane, onaj zakrivlejni dio prema Ciboni i pruzi.
Cak ni u Savskoj iduci od sjevera niej tako strasan, jedino mi je juzni prilaz ko saka na oko...barem dok ne dignu jos koju nebodercinu juznije
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 23:56   #17
Quote:
shef Sale kaže:
To je išlo na mene?
Fakat ne znam o kome se radi
Sa stranim arhitektima nisam bas najbolji - posto mi to definitivno nije struka - osim onih najpoznatijih, a pogotovo ne s recentnijima.

Bajdvej...isao sam danas nesto na Tsesnjevku, pa se setao pjehe do tamo, i prolazeci iza Cibone po Tratinskoj gledah onaj HOTO odostraga...meni i ne djeluje tako lose gledajuci s straznje strane, onaj zakrivlejni dio prema Ciboni i pruzi.
Cak ni u Savskoj iduci od sjevera niej tako strasan, jedino mi je juzni prilaz ko saka na oko...barem dok ne dignu jos koju nebodercinu juznije
slazem se! daj boze novaca pa da se jos vise radi na takvoj pozitivnoj gradnji u ovom Zagrebu.. Zadnje prije HOTO-a je bila prije 17 godina - gradnja Ciboninog tornja...
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2004., 13:42   #18
ne znam tocno sto je to, ali ona jedina lijepa zgrada u ulici kad se iz savske skrene tramvajem br.4, pa na lijevoj strani.... nesto prije Esplanade. Ona bijela zgrada sa velikim staklima..... nisam nikad pitala nikoga cija je ...mislim, kojeg arhitekta i to...
ako netko zna.....
inace, super su mi O.Gehry, Le Corbusier, F.L.Wright
imber2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 15:44   #19
jel ova?

__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 16:26   #20
Mora da je ta!
Dobar izbor.
Meni je to najdraža secesijska zgrada u Zg.
Inače, to je by Rudolf Lubynski.
Projekt iz 1910., dovršenje 1913.
Kao kuriozitet, to je prva armiranobetonska zgrada u Zg.
Unutra ima slika i skulptura od svih vodećih kipara i slikara tog vremena: Rački, Tišov, Crnčić, Iveković, Bukovac, Valdec, Frangeš-Mihanović (zgrada=gesamtkunstwerk).

Inače, nebi se složila da je to jedina "lijepa" zgrada na tramvajskoj liniji 4, potez Savska-Gl.Kolodvor. Obratiti pažnju i na Mihanovićevu 18 by Aladar Baranyai! Pogotovo ako volite secesiju.
Earl Grey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.