Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Kolike i kakve terbaju biti mirovine branitelja i HRVI?
3 puta veće od prosječnih, zajamčene od države 28 21.37%
3 puta veće od prosječnih, nezajamčene 0 0%
2 puta veće od prosječnih, zajamčene od države 21 16.03%
2 puta veće od prosječnih, nezajamčene 0 0%
Iste kao prosječne, zajamčene od države 54 41.22%
Iste kao prosječne, nezajamčene 28 21.37%
Glasovatelji: 131. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2008., 11:29   #1
Kolike trebaju biti braniteljske mirovine?

Sinoć je Đuro Dečak na dnevniku HTVa, povodom skupa ratnih veterana Jugoistočne Europe, izjavio nešto što mi je privuklo pažnju. Naime, svakom branitelju domovinskog rata je, sa napunjenih 65 godina starosti, zajamčena mirovina u iznosu 45% prosječne plaće u Hrvatskoj.

Kako ima 500.000 branitelja, to čini poveću svotu. S druge strane, ostali građani nemaju ništa zajamčeno, a prosječna mirovina je sada negdje oko 35%, te ima tendenciju strmoglavog pada, jer su zadnjih godina ljudi odlazili u mrivoinu sa svega ca 25% prosječne plaće.

Isto tako, HRVI imaju invalidske mirovine i dodatke koje su puno veće od prosječnih invalidskih mirovina (nemam točne podatke). U ovoj državi pak, osim nekih 47.000 branitelja koji imaju status HRVI, ima jos 450.000 građanakoji su invalidi. Nadoknada za npr slijepu osobu je 38Eu, a u ALBANIJI 80 Eura
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine685i/9
Ako tome pribrojimo da je od 11.000 HRVI kojima je napravljena revizija, kod njih čak 10.000 nađene nepravilnosti, cijela priča oko mirovina postaje vrlo čudna.

Tu su još udjeli u braniteljskim fondovima (iako se "obični" branitelj tu neće baš obogatiti, za razliku od onih koji upravljaju tim fondovima, ali to je druga, iako slična priča), stanovi za HRVI (u istoj emisiji je Kosorica izjavila da su stambeno zbrinuti svi HRVI), itd..no to nije predmet mog pitanja.

Očit je nesrazmjer između "običnih" građana Hrvatske i branitelja već na pitanju mirovina. Neko načelo pravednosti u ovom društvu, a za koje smo se valjda svi borili '91, kaže da bi branitelj trebao imati jednaka prava kao i običan građanin. Drugim riječima, ako se branitelj izborio za državu koja je neuspješna, onda bi valjda trebao da osjeti kako je prosječnom građaninu u toj državi, te živjeti s primanjima ostalih prosječnih građana. Ovako imamo kastu poltiičara koja ima mirovine reda 10.000 do 15.000 kuna, imamo branitelje, HRVI itd koji imaju između 5.000 i 12.000kn i imamo obične građane koji imaju mirovine od 800 (primejr iz moje obitelji, žena je radila 30 godina, invalid) do prosječno 2.100 kn.

S tim da nemam podatak da li se prosjek mirovina radi za SVE umirovljenike, pa onda branitelji i povlaštene mirovine podižu prosjek, ili je prosjek od 2.100 kn računat bez njih.

Pitanje se može proširiti i na povlaštene mirovine, jer zašto bi netko trebao imati visoku mirovinu u državi koju je godinama vodio, a onda u toj državi ostali umirovljenici žive u bijedi.


Sada se postavlja pitanje - kolike bi trebale biti braniteljske mirovine? Čini se uputnim da braniteljske i HRVI mirovine bude jednake prosjeku ostalih mirovina. Kakva država za koju se borilo, takav standard.
Jedina razlika od obične mirovine koja mi se čini uputnom je da braniteljske mirovine budu zajamčene od države.
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 11:37   #2
Osobno smatram da treba terminirati sadašnji sistem državnih mirovina.

Što se tiče vojnih veterana, oni zaslužuju povlađetni staž i veće mirovine od prosjeka (koliko veće, ne znam) jer su ipak osnova slobode države, kako 90ih, tako i danas. HVI isto tako, samo bez staža (tj. odmah im se isplaćuje).
voajer is offline  
Old 20.12.2008., 11:43   #3
Onaj koji je ima najvise koristi od takve drzave taj neka im isplati povlastene mirovine. Dakle, neka vrst privatnog mirovinskog fonda. Drzava je tajkunska...!
werg is offline  
Old 20.12.2008., 11:44   #4
Zajamcene od strane privatnih poduzetnika...!
werg is offline  
Old 20.12.2008., 11:49   #5
Pitanje povlaštenog staža nisam ni dotakao. Napomenuo sam da postoje i druge benefijcie, neke sam i nabrojao.
Isto tako, trebalo bi napomenuti da će građani ići u mirovinu sa 69 godina, dok za branitelje ostaje granica od 65.

U Hrvatskoj ima 8.000 slijepih i slabovidnih osoba, i one imaju naknadu od 38 Eu, iako su 100% invalidi, i vrlo teško nalaze posao.

Primjer koji sam naveo, 100% invalid sa 800 kn mirovine, i jedva se brinula o sebi i u mlađe dane. Zadnjih desetak godine se više ne može brinuti niti za sebe. Dom bi došao preko 2.000kn. Ako ne naletiš na "Plavu kuću".
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 11:51   #6
Quote:
werg kaže: Pogledaj post
Onaj koji je ima najvise koristi od takve drzave taj neka im isplati povlastene mirovine. Dakle, neka vrst privatnog mirovinskog fonda. Drzava je tajkunska...!
I to je ideja. Npr.braniteljski fond služi za isplatu mirovina braniteljima. Ako fond menadžeri, koje bi valjda trebali izabrati sami branitelji, fond upropaste ili ga ruiniraju, branitelji ostaju s malim mirovinama - jer su tako birali, i jer je takva država za koju su se borili.
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 11:55   #7
uputno je misliti da u NAJBOLJU ruku mirovine bi trebale biti u razini prosječne
mirovine i to za HRVI a za ove koji sami žele ići u mirovinu , a invalidi ili nesposobni za rad nisu 0.odgovorno tvrdim....ne bi imali tada PTSP
Henry T is offline  
Old 20.12.2008., 11:55   #8
Umirovljenim vojnim veteranima i vojnim invalidima se ne plaćaju povlaštene mirovine iz nekih patriotističkih ili srcedrapajućih razloga već iz čiste pragmatičnosti - državi će uvijek trebai vojnici za održavanje suverenosti i ako mladež vidi da se prema sadašnjim i prošlim vojnicima država loše odnosi, možete vi zaboraviti na obranu zemlje kada zagusti.

Da, biti će onih koji će ići braniti svoj dom, ali o nekakvim dobrovoljcima ili prisilno unovačenima možete slobodno zaboraviti. Malo tko će ići nositi glavu u torbi za državu koja će ih kasnije odbaciti kao staru cipelu.
voajer is offline  
Old 20.12.2008., 11:59   #9
Quote:
Henry T kaže: Pogledaj post
uputno je misliti da u NAJBOLJU ruku mirovine bi trebale biti u razini prosječne
mirovine i to za HRVI a za ove koji sami žele ići u mirovinu , a invalidi ili nesposobni za rad nisu 0.odgovorno tvrdim....ne bi imali tada PTSP
Pod "isto kao prosječno" se smatra i isti uvjeti za odlazak u mirovinu. Dakle, isti prosjek godina starosti (uz dodatak da se godine u ratu računaju dvostruko) i isto kao npr.invalid rada, ili npr netko tko je u miru obolio od PTSP-a.
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 12:02   #10
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Umirovljenim vojnim veteranima i vojnim invalidima se ne plaćaju povlaštene mirovine iz nekih patriotističkih ili srcedrapajućih razloga već iz čiste pragmatičnosti - državi će uvijek trebai vojnici za održavanje suverenosti i ako mladež vidi da se prema sadašnjim i prošlim vojnicima država loše odnosi, možete vi zaboraviti na obranu zemlje kada zagusti.

Da, biti će onih koji će ići braniti svoj dom, ali o nekakvim dobrovoljcima ili prisilno unovačenima možete slobodno zaboraviti. Malo tko će ići nositi glavu u torbi za državu koja će ih kasnije odbaciti kao staru cipelu.
Slažem se, ali onda ispada da se ljudi bore za mirovine a ne iz patriotizma i potrebe za pravdom.

Ovako imamo 100% invalide koji imaju 10.000kn mirovine (isto primjer iz obitelji), koji imaju radnog staža cca 10 god (bez rata), koji su savršeno sposobni brinuti se o sebi, a i svojoj djeci, i imamo 100% invalide sa sličnom invalidnošću, koj su radili 30-tak godina, koji životare na 800kn i ne mogu sami niti jesti niti na WC.

Je li to Hrvatska za koju smo se borili?
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 12:10   #11
uzmemo li na primjer jedan rat kao recimo Vijetnamski i činjenicu da su ameri
ispušili od ljudi do obraza u tom ratu može se reći da je jedino što je bilo normalno i pravo , em da se smire tenzije em da se na neki način umuljaju oči
narodu dati razno razne povlastice i beneficije vojnicima koji su tamo ratovali.....
mišljenja sam da su 1991 godine ljudi koji su stupali u dragovoljce najmanje razmišljali o tome kolika će im biti mirovina ili da li će uopće ići u istu....
političkim zbivanjima krajem 90ih godina država je opljačkana do granica nemogućega...(kao i svaka koja je imala komunizam samo nisu imali rat - što dodatno pogoršava situaciju) ----ljudi shvaćaju ---radit za 2000 kuna neću,
ali malo je takvih koji su uopće imali gdje raditi...iz toga razlolga biram radije mirovinu i sve šta s tim ide, skupljam papire da sam lud i boli me q što imam
30 godina i pol života minimum ispred sebe...
1.namirena žena i djeca , osigurani svi, auti na povlastice ....da ne serem- eo ti sve na dlanu kako i šta hoćeš ---jedino je fora kako uganjat što veću sumu novaca ....
mogao bih pisati od nemila do nedraga (a čini se da će bit takvih kojima neće bit jasan post) ali rezime svega je ....ratovi u kojima ljudima sve daješ rezultiraju u konačnici razno raznim PTSPIjima i pizdarijama koje nisu uopće
poznate do prije 30 godina a ratova je bilo i krvoločnijih i većih razmjerom...
rat je bio obrambeni ,logičnije je bilo ljud ezaposliti na radna mjesta i osigurati im da RADE a ne da krše te pare po birtijama i kladionama šepureći se mirovinama od 15000 kn i sprdajuć se nama koji šlajkamo eo i subote kako vidite za duplo manje novce....
čast i vječna hvala ratnicima koji su ostavili svoje zdravlje za obranu domovine ali mišljenja sam da se i njihov problem može(gao) riješiti na puno kvalitetniji način a n ovako
Henry T is offline  
Old 20.12.2008., 12:12   #12
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Slažem se, ali onda ispada da se ljudi bore za mirovine a ne iz patriotizma i potrebe za pravdom.

Ovako imamo 100% invalide koji imaju 10.000kn mirovine (isto primjer iz obitelji), koji imaju radnog staža cca 10 god (bez rata), koji su savršeno sposobni brinuti se o sebi, a i svojoj djeci, i imamo 100% invalide sa sličnom invalidnošću, koj su radili 30-tak godina, koji životare na 800kn i ne mogu sami niti jesti niti na WC.

Je li to Hrvatska za koju smo se borili?
Kako možeš biti 100% invalid i brinuti se o sebi?

Što se tiče ovih drugih, i njima treba omogućiti nekakvu prosječnu ili ispod prosječnu mirovinu - međutim, ključna razlika je u tome što su jedni vrlo važni za državu dok drugi nisu.

Potpomagati invalide je pozitivna gesta. Potpomagati vojne invalide je nužnost, jer o tome ovisi kako će slijedeće genracije gledati na to - i pod time ne mislim da će se ići boriti radi novca, već da će se uopće ići boriti. Kada bi ja živio u državi u kojoj se prema vojnim veteranima odnosi kao prema starim cipelama i da izbije rat, ja sigurno ne bi jurio u vojsku - dapače, adio mare i spašavaj se sama, domovino.
voajer is offline  
Old 20.12.2008., 12:18   #13
meni ne ide jebiga u glavu kako to da u zadnjih par tisuća godina ratovanja
bolest kao PTSP je poznata samo u Vijetnamu i kod nas????
uzet čemo činjenicu da amer je ratovao ono što se veli preko kurca i to 20000
km od kuće a mi na svojim ognjištima......
živim u kraju gdje je narod totalno ispizdio ganjajuć mirovine na načine koji su
za bljuvanje---kako nekome nije boga sramota progalašavti se bolesnim i činiti od sebe invalide a zdravi ljudi, ako je to normalno onda ja nisam očito...
ne sjećam se NOB-a (na koji se btw serem al ajd nije tema) kako je tamo bilo riješeno to pitanje? ja mislim ovako : ajde ti kramp u ruke i na šljaku - valja domaju izgradit da bude još ljepša i bolja...
aa ovo da neće ljudi ponovno uzeti pušku.....uzeti će uzeti oni koji su je uzeli tada uzeli bi je opet...a ti sada nisu u mirovini niti "pemziji" nego su na svom radnom mjestu a ne u birtiji i kladionici uplaćuju i ne znaju šta bi sa sobom
da se razumijemo....ja sam i domoljub i rodoljub i lokal patriot i ekstremni desničar ....ali nikako ne podražavam ovo što se radi i odgovorno stojim iza svega što sam napisao..
Henry T is offline  
Old 20.12.2008., 12:20   #14
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Kako možeš biti 100% invalid i brinuti se o sebi?

Što se tiče ovih drugih, i njima treba omogućiti nekakvu prosječnu ili ispod prosječnu mirovinu - međutim, ključna razlika je u tome što su jedni vrlo važni za državu dok drugi nisu.

Potpomagati invalide je pozitivna gesta. Potpomagati vojne invalide je nužnost, jer o tome ovisi kako će slijedeće genracije gledati na to - i pod time ne mislim da će se ići boriti radi novca, već da će se uopće ići boriti. Kada bi ja živio u državi u kojoj se prema vojnim veteranima odnosi kao prema starim cipelama i da izbije rat, ja sigurno ne bi jurio u vojsku - dapače, adio mare i spašavaj se sama, domovino.
Kako možeš biti 100% invalid i brinuti se o sebi? Možeš, itekako. Biti 100% invalid ne znači ležati nepokretan u krevetu.

Ovaj kriterij "važnosti" za državu mi nije jasan. Čovjek koji je radio 30 godina pa ga pregaze na cesti, nije važan za ovu državu?


Potpomagati invalide je pozitivna gesta. Potpomagati vojne invalide je nužnost, jer o tome ovisi kako će slijedeće genracije gledati na to - i pod time ne mislim da će se ići boriti radi novca, već da će se uopće ići boriti. Kada bi ja živio u državi u kojoj se prema vojnim veteranima odnosi kao prema starim cipelama i da izbije rat, ja sigurno ne bi jurio u vojsku - dapače, adio mare i spašavaj se sama, domovino.[/QUOTE]

Ako je potpomagati vojne invalide nužnost, je li omjer 10.000kn naprama 800kn ispravan?
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 12:24   #15
[QUOTE=Prva Iskra;17737986?
je li omjer 10.000kn naprama 800kn ispravan?[/QUOTE]

za ovu korumpiranu državu je ispravan
jajoglavac is offline  
Old 20.12.2008., 12:24   #16
Quote:
Henry T kaže: Pogledaj post
meni ne ide jebiga u glavu kako to da u zadnjih par tisuća godina ratovanja
bolest kao PTSP je poznata samo u Vijetnamu i kod nas????
Poznata je i drugdje i otprije ("kontuzovan") samo su je tek u i nakon Vijetnama Amerikanci definirali u liječničkom smislu i dali kriterije za ocjenjivanje simptoma.

No, ja nisam pitao ništa o kriterijima po kojima je PTSP proglašen oboljenjem za koje se stiče status HRVI, niti o kvaliteti liječnika koji su ocjenjivali da li netko ima PTSP ili glumi. Pitanje se odnois na iznos prosječne mirovine, i implicite, uvjeta. Dakle, ako običan građanin dokazano ima PTSP, i ide u invalidsku mriovinu (ne znam je li ovo uopće moguće, tj da li ima u Hrvatskoj i jedan slučaj), kolika bi trebala onda biti ekvivalenta mirovina HRVI?
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 12:26   #17
ajmo ovako.....misliš li da je npr. u zimskom ratu (lupam iz glave- između rusa i finaca) netko išao u rat je r je mislio da će imati nekakve koristi? ili bilo koji rat drugi (izuzet ćemo templare , to su stare lopuže)
ček ček rode dragi ......drug staljin je to lijepo odmah uterao u red : ideš tamo jer ti ja tako kažem, a sreća je ako se živ vratiš već ...a kekve mirovine
beneficije ,stanovi i pičke materine..
to govore pičke --koje i ja poznam iz moga kraja....kidnuli u njemu ili zg kad je bio rat , vratili se nazad pokrali firme a sada seru po svojoj zemlji....to je najgore ljudsko smeće....jer kužiš naziv Domovinski rat----znači rat u kojem se brani domovina od agresora koji ima pretenzije na tvoj teritorij a ne ret u kojem idem zaradit novce ,mirovinu , stan ili auto.

inavalidi su druga stvar....novaca je bilo(ima) dovoljno da svaki invalid ima
skrb vrhunsku 24 sata dnevno kakvu poeželi a mirovina od recimo 3000-4000
tisuće je čist dovoljna za život....
biti HRVI i voziti mercedesa E kupljenog mirovinom jer više ne znaš šta bi od obijesti je za mene rasipanje državnog budžeta....
Henry T is offline  
Old 20.12.2008., 12:29   #18
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Kako možeš biti 100% invalid i brinuti se o sebi? Možeš, itekako. Biti 100% invalid ne znači ležati nepokretan u krevetu.
Što onda znači biti 100% invalid? Da ne možeš plesati balet?

Quote:
Ovaj kriterij "važnosti" za državu mi nije jasan. Čovjek koji je radio 30 godina pa ga pregaze na cesti, nije važan za ovu državu?
Realno gledajući, država niti od jednog niti od drugog više neće imati koristi, jer ni jedan ni drugi nisu u stanju raditi. Međutim, tu govorimo o određenom "imidžu" - malo tko će ići u obranu domovine ako država ima reputaciju nebrige o vojnim invalidima jer će razmišljati "pa zašto bi ja išao u rat za ovakvu državu koju nije briga za one koji su joj dali najviše?".

Quote:
Ako je potpomagati vojne invalide nužnost, je li omjer 10.000kn naprama 800kn ispravan?
Nije, ali tu dolazimo do našeg drugog problema - mi imao previše ugroženih skupina, kako kategorički, tako i brojčano.

@Henry T

Razumiješ ti ovo - ako ja vidim da državu nije briga o svojim vojnicima i da se loše odnosi prema njima, zašto bi ja išao riskirati svoj život u ratu ako lako mogu otići u neku drugu zemlju?
voajer is offline  
Old 20.12.2008., 12:31   #19
iskra....ma sve pet kužimo se kaj ne , ali moram se raspisat kao replika netočnog ili iskrivljenog navoda a bogami i osobnog jala....
odg na pitanje: mislim da bi mirovina između 3000 i 4000 kn pokrila troškove i HRVI i ovih što imaju ratnog staža a odlaze u povlaštene ili druge mirovine(beneficirani staž itd.) sve preko toga je napuhano i bezveze....opterećenje
za budžet države...
ne može plaća prosjek biti 4500 a mirovina jebemu 10000 kuiš?
Henry T is offline  
Old 20.12.2008., 12:33   #20
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Što onda znači biti 100% invalid? Da ne možeš plesati balet?



Realno gledajući, država niti od jednog niti od drugog više neće imati koristi, jer ni jedan ni drugi nisu u stanju raditi. Međutim, tu govorimo o određenom "imidžu" - malo tko će ići u obranu domovine ako država ima reputaciju nebrige o vojnim invalidima jer će razmišljati "pa zašto bi ja išao u rat za ovakvu državu koju nije briga za one koji su joj dali najviše?".



Nije, ali tu dolazimo do našeg drugog problema - mi imao previše ugroženih skupina, kako kategorički, tako i brojčano.
a onda ako nećeš odi u njemačku, švicarsku ili nigdjezemsku pa će se oni bolje brinuti za tebe
Henry T is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.