Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2007., 23:51   #161
To o čemu govoriš je upravo zbog ovogodišnje nevjerovatne suše i sniženja podzemnih voda.
Izmjeri visinsku razliku od površine vode do usisa tvoje pumpe i ako je preko 6,5metara imaš veliku sreću što uopće imaš vodu.

I da, normalno je da max. tlak koji pumpa može nabiti u spremniku pada kako razina podzemnih voda isto pada. Evo moj primjer: kad je voda na 3metra pumpa može nabit skoro 5bara a sada kada je voda pala na 6metara iznad 4bar ne ide.
Inače moja sklopka ide od 1,5 do 3,8bar pa nije bilo problema.

Ali ako intezivno koristiš vodu nivo vode ti može pasti ispod granične dobavne visine pumpe ( u prospektima obično piše 7,33 ili 7,5 metara) pa ti pumpa neće moć uopće nabiti tlak .

U tom slučaju moraš sačekati da se bunar stabilizira i onda pumpa ponovno vuče bez prob. .

I ne brini se sklopka po tvom opisu obavlja svoj posao.
Stvar bi ti riješila potopna pumpa ili da smjesti ako je moguće tu tvoju pumpu makar 1metar niže.

P.S Bunar po mom svjetonazoru je rupa promjera 80 ili više cm pa ako imaš bunar a ne bušotinu izmjeri kolika je dubina od vode do usisa jer je to važan podatak da ti i drugi mogu pomoć.
Pozdrav
mdj300B is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 21:39   #162
Hvala na brzom odgovoru mdj300B
Znači nema mi druge nego čekati kiše.
Da imam upravo bunar (100cm) i danas izmjerena razlika između pumpe i razine vode je gotovo 10m. Vjerojatno sve to još kako tako šljaka zbog injektora. Prije dva mjeseca sam upravo zbog straha o mogućeg nestanka vode i predao zahtjev za gradsku vodu, ali zbog brzine gospode birokrata ja svakih nekoliko sati trčim u podrum provjeravati dali hidrofor još vuće ili radi na prazno (Eto morao sam se i malo izjadati)

Pozdrav
ManuelB is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 10:54   #163
Ako ti je voda na 6 do 7 m ti je ok puma iz pevca.Kupio sam je,posto imam spojeno na kucu,preko hidrofora i pumpa je na dubini od 18 m za mene je na granici dobrog. Dobijem max.4 bara.S obzirom da je pumpa na 18 m dubine i oko 25 m(pritisak se gubi i od odpora cijevi) od kuce sam i dosta pritiska i dobio.Inace gubi se oko 1 bar na visinu 10 m.
dadoinvest is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 11:03   #164
Ako je za kucu,mora ici preko hidrofora,to ti je samo bojler,preporucio bi ti sto veci (ima do 180 l. veci su po naruđbi)tak da se pumpa ne pali za svako malo pustanje vode na pipu.Ti imas vjerojatno hidropak,pumpa kod hidrofora.Mozes spojiti potopnu pumpu na hidofor umjesto pumpe koju imas sad,neces imati buke.
dadoinvest is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 11:18   #165
sad sam citao u nekom forumu,ista tema.Ali prije 2 god.Pise da u elektrokovini ima vise stupanjskih pumpi.Ona marina o kojoj pises je jednostupanjska.Zna li ko gdje je elektrokovina?Kupio bi si jacu pumpu posto imam vodu duboko?
dadoinvest is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 11:23   #166
Quote:
dadoinvest kaže: Pogledaj post
sad sam citao u nekom forumu,ista tema.Ali prije 2 god.Pise da u elektrokovini ima vise stupanjskih pumpi.Ona marina o kojoj pises je jednostupanjska.Zna li ko gdje je elektrokovina?Kupio bi si jacu pumpu posto imam vodu duboko?
Višestupanjska pumpa nije potopna pumpa, radi se o klasičnoj hidroforskoj pumpi, koja diže vodu na usisnoj strani, ali dobro radi samo kod manjih visina.

Ukoliko imaš dubok bunar, preko 10 m - ona ti neće moči poslužiti, osim ako je spustiš na nekakvu suhu i čvrstu platformu unutar zdenca. Ali i tada postoji opasnost, u slučaju rasta razine vode mogla bi biti potopljena.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 02:12   #167
Exclamation

Quote:
ManuelB kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Evo da se i ja priključim sa svojim problemom. Do nedavno (čitaj: do početka ljeta) s hidroforom sve OK, povlačio vodu brzo i efikasno. Od nedavno kreću problemi: prvo je povlačenje vode počelo trajati znatno dulje (pretpostavio sam da je to zbog smanjenja količine vode u bunaru, bunar dubok ca. 18m ). U zadnjih 15 dana osim što povlačenje traje vrlo dugo (10ak minuta) morao sam tri puta smanjivati željeni pritisak da bi se hidrofor uopće ugasio. Znači prije 15ak dana hidrofor se gasio na 4.1 prije 10 dana namjestio ga na 3.9 i danas sam ga morao namjestiti na 3.7 da bi se uopće ugasio.
Sada molim za vašu pomoć: da li je moguće da zbog niske razine vode u bunaru hidrofor ne može "nabiti" dovoljan pritisak ili je moguće da mi sklopka negdje sve više i više pušta pa da zbog toga moram smanjivati željeni pritisak ili nešto treće?

Zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći.

Ošla brtvila na pumpi.. doch...

Moraš u dućan (cca 1.900 kn) ili na servis (oko 800 kn)

Zadnje uređivanje Psihijatric_27 : 03.09.2007. at 03:06.
Psihijatric_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 03:05   #168
Quote:
Astonn kaže: Pogledaj post
E da, zaboravio sam napisati što je po meni glavni problem ovog hidropaka.
Jedino logično riješenje mi je bilo da negdje vuče zrak pa sam odlučio kompresorom nadrukati pritisak pa da vidim gdje će propustiti. Na moje veliko iznenađenje propustio je između pumpe i motora, a ne na mojim spojevima cijevi i to na samo 4 bara. Pokušao sam dotegnuti vijeke koliko sam mogao, a da ih ne polomim, no ne vrijedi, curi opet (na 4 bara).
Hehe! Umm.. pročitao sam skoro cijelu ovu temu i baš se zabavio hehe )) Mislim toliko muke već pola godine ajme..

Prijatelju, ako se ne varam imaš na 6-7 metara vodu? To jako puno znači i odlična vijest a x problema..

Ako možeš podnijet trošak, zabij lijepo pocinčane cijevi kroza zemlju, sve to dobro zatvori, stavi nep ventil pri dnu, i hidrofor obavezno spusti ispod razine rezervoara! Tko zna šta ta jadna pumpa sve prolazi s tom kemijom tamo

To mora (i hoće) radit. A ako pumpa ulupava zrak (što je moguće ako je TEK spojena na zrak umjesto na vodu - ili ako ne brtvi spoj prije pumpe s vodom ), vjerojatno je zrak u samoj pumpi pa pumpa ne brtwi i vrti na prazno, pa tu i tamo ulovi vodu. Hoćeš reć da je pumpa spojena na vodu, a ulupava zrak u spremnik i barometar raste??? Smješno.

Provjera zraka u pumpi znači isprazniti kompletnu vodu iz spremnika, totalno, otvori sve pipe. Kad se sve smiri, otvori mali šarafić na hidroforu pri kraju rebara i vrti rukom u smjeru pumpanja jedno vrijeme dok ne izađu SVI mjehurići iz rebara i počne izlazit samo voda. (Logika kaže da ako pumpa upumpava vodu inače, nedostatak vode poslije se obrazlaže lošim brtvljenjem). Točnije, vrtnjom osovine pumpe RUKOM možemo vući vodu iz zemlje.

Inače, kvar nepovratna ventila manifestiran je STALNIM RADOM PUMPE (točnije, pumpa se ne gasi ili jako brzo gubi vodu). Tada, može pomoći kucanje ćekićem po glavnoj cijevi (ako je željezna naravno). Nakon što hidrofor stane valja jedno vrijeme posmatrati barometar da li stoji (ne gubi pritisak naime).

Nakon testiranja djelovanja pumpe, dovoljno je da se pumpa pali na 2.0 bara i gasi na 3.5. (pumpamo zrak od same = do 2 bara i ostalo ostavimo vodi zbog veće kompresije zraka). Manji pritisak je zdraviji za sustav, a dašti bolji i za DUUUGOtrajnost brtvila.

Jak pritisak uglavnom stvara probleme

Uglavnom, ovu cijelu temu nakon čitanja, valja ostaviti profesionalcima, ne samo na komentiranje već i na popravak čovjek tu treba ozbiljnu pomoć, a s hidrofora što je presedan u ovome smislu završio je valjda zahvaljujući savjetima na hidropaku u koji, k tome još, s kompresorom upumpava zrak, koma :_D

LOL

ps: astone, raspitaj se malo za ljude koji znaju o tome, neka to poprave i zbogom glavoboljo Puno sreće!!!
Psihijatric_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 10:31   #169
Quote:
Psihijatric_27 kaže: Pogledaj post
Hehe! Umm.. pročitao sam skoro cijelu ovu temu i baš se zabavio hehe ))

LOL

ps: astone, raspitaj se malo za ljude koji znaju o tome, neka to poprave i zbogom glavoboljo Puno sreće!!!

Ajde majstore javi se na PM pa ćemo se dogovoriti oko popravka. Ako riješiš stvar skidam kapu i plaćam duplo od tvoje cijene + putni troškovi. Ali ima jedna kvaka, lovu dobiješ nakon godinu dana kad se uvjerim da stvar stvarno funkcionira jer sam već dovoljno novaca dao ljudima "koji znaju o tome" a bilo je doslovce "Drži vodu dok majstori odu"
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:31   #170
Quote:
Astonn kaže: Pogledaj post
Ajde majstore javi se na PM pa ćemo se dogovoriti oko popravka. Ako riješiš stvar skidam kapu i plaćam duplo od tvoje cijene + putni troškovi. Ali ima jedna kvaka, lovu dobiješ nakon godinu dana kad se uvjerim da stvar stvarno funkcionira jer sam već dovoljno novaca dao ljudima "koji znaju o tome" a bilo je doslovce "Drži vodu dok majstori odu"
E jeb.. ga astone pa nisam ja banka da dajem odgodu anuiteta hahahaha!

Btw ja ti nisam majstor za to, samo si radim to kod kuće i pomognem nekome ako treba. A hidrofor je zaaaaaaaakon stvar inače i užasno je da su ga ovdje popljuvali i utrpali ti jadni hidropak! Btw jel ti živiš tamo ili ti je to viksa?

Al ako ti je stvarno stalo da imaš vodu tamo i nemaš rješenja (i ogroman ti je problem to riješit) javi se pa ćemo smislit nešto. Prije zbog gušta i činjenice da je zdravo pomoć nekome nego zbog tvojih platnih obećanja haha

ps: godina dana ti je li-la. inače hidrofor treba brigu. obično, u godini dana treba ga jednom prenapumpat zbog gubitka zraka (ne vode haha)! to treba svatko učinit ako se hidrofor pali često. inače to je posebice posljedica kod rezervoara s većim pritiskom i s instalacijom unutar kuće gdje je poveći broj (nelogičnih) redukcija cijevi.
Psihijatric_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 17:23   #171
Quote:
Psihijatric_27 kaže: Pogledaj post
E jeb.. ga astone pa nisam ja banka da dajem odgodu anuiteta hahahaha!

Btw ja ti nisam majstor za to, samo si radim to kod kuće i pomognem nekome ako treba. A hidrofor je zaaaaaaaakon stvar inače i užasno je da su ga ovdje popljuvali i utrpali ti jadni hidropak! Btw jel ti živiš tamo ili ti je to viksa?

Al ako ti je stvarno stalo da imaš vodu tamo i nemaš rješenja (i ogroman ti je problem to riješit) javi se pa ćemo smislit nešto. Prije zbog gušta i činjenice da je zdravo pomoć nekome nego zbog tvojih platnih obećanja haha

ps: godina dana ti je li-la. inače hidrofor treba brigu. obično, u godini dana treba ga jednom prenapumpat zbog gubitka zraka (ne vode haha)! to treba svatko učinit ako se hidrofor pali često. inače to je posebice posljedica kod rezervoara s većim pritiskom i s instalacijom unutar kuće gdje je poveći broj (nelogičnih) redukcija cijevi.
Živim tamo. Plaćanje nije problem, nego je problem u neodrađenom poslu.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 16:46   #172
Zdravo momci
Pitanjce: od koliko litara je poželjno imati hidroforski spremnik u slucaju da se njime opskrbljuje 4-člano kucanstvo?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 22:31   #173
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Zdravo momci
Pitanjce: od koliko litara je poželjno imati hidroforski spremnik u slucaju da se njime opskrbljuje 4-člano kucanstvo?
ovisi koliko pijete vode haha!

160-180 lit je nekakav normativ. ali moraš znat i otprilike kontrolirat količinu vode koja ulazi u spremink. ako imaš velik spremnik a u nj. ulazi 10 litri vode nisi ništa napravio znaš.

obavezno kupi barem pocinčani. klasični vrlo brzo pohrđaju i popuste...

najbolje inox ako daš još 500 kuna gore mislim.

sretno.
Psihijatric_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 08:54   #174
Quote:
Psihijatric_27 kaže: Pogledaj post
ovisi koliko pijete vode haha!

160-180 lit je nekakav normativ. ali moraš znat i otprilike kontrolirat količinu vode koja ulazi u spremink. ako imaš velik spremnik a u nj. ulazi 10 litri vode nisi ništa napravio znaš.

obavezno kupi barem pocinčani. klasični vrlo brzo pohrđaju i popuste...

najbolje inox ako daš još 500 kuna gore mislim.

sretno.
Planiram kupiti kvalitetni, ipak cu tu vodu piti. Vidio sam u Pevcu hrpu inox hidrofora, no pretpostavljam da je to žnj klasa - gdje je preporuka to kupiti?

Btw u bunaru je ledena voda, a spremnik bude na sobnoj temperaturi. Da li je po defaultu riješeno orošavanje spremnika ili ga treba izolirati nečime?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 18:57   #175
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Planiram kupiti kvalitetni, ipak cu tu vodu piti. Vidio sam u Pevcu hrpu inox hidrofora, no pretpostavljam da je to žnj klasa - gdje je preporuka to kupiti?

Btw u bunaru je ledena voda, a spremnik bude na sobnoj temperaturi. Da li je po defaultu riješeno orošavanje spremnika ili ga treba izolirati nečime?
možeš kupiti u pevecu. čak tamo možeš kupiti i pumpu (obvezno elektrokovina, slo, oko 1900 kn). (nije bitno kaj je pevec, proizvođači su u redu, nema brige)

umm.. orošavanje vode je normalna stvar. moraš samo pazit da je pod ispod spremnika dobar i računati da orošavanje može djelovati na rđanje pumpe, ako je ista pri ili na podu pokraj spremnika što je običaj.

sve je u redu moš počet, nitko spremnik ne drži vani čak naprotiv; u protivnom, zimi, smrzli bi se spremnik i voda u pumpi
Psihijatric_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 21:22   #176
Pumpu cu kupiti gotovo sigurno Grundfosovu, i to onu "štapnu" koja ide u bunar i diže vodu, pa cu onda u prostoriji gdje je spremnik imati samo njega, nikakvu posebnu pumpu, zar ne?

Što se orošavanja tiće - hidrofor će biti u prostoriji gdje će na podu biti ploćice... Da li se spremnik jako orošava, tj. treba li ispod njega složiti sifon ili nešto da mi ne slini cijeli pod?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 23:49   #177
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Pumpu cu kupiti gotovo sigurno Grundfosovu, i to onu "štapnu" koja ide u bunar i diže vodu, pa cu onda u prostoriji gdje je spremnik imati samo njega, nikakvu posebnu pumpu, zar ne?

Što se orošavanja tiće - hidrofor će biti u prostoriji gdje će na podu biti ploćice... Da li se spremnik jako orošava, tj. treba li ispod njega složiti sifon ili nešto da mi ne slini cijeli pod?
pa štaš to imat u dnevnoj sobi? haha

btw što se tiče "gornje" pumpe, neće ti trebati ako kupiš pravu pumpu (znači ne onu kaj bljucka vodu koje su popularne za bunare na viksama recimo pa da se nejde na neki izvor) već onu da može nalupat barem 6 bara u spremnik iz dubine od 40-50 metara. nemoj to zaboravit tamo reč u dućanu a kolika ti je dubina bunara?

ps: ovo za orošavanje ne treba brinut previše, po ljeti je jače al se i brzo suši. ali simfon bi ti preporučio i zbog još drugih stvari, dapače. mogu se dogodit neki kvarovi, a i treba ponekad otvorit donji ventil na spremniku da izađe pijesak iz vode koje se nakupi s vremenom.

a možda netko i opere spremnik kad je od inoxa LOL

inače cijeli postupak ulupavanja zraka ide kao i kod klasičnih hidrofora, samo ovdje žice sa sklopke idu skrooooz duboko u bunar s pumpom (ako pumpa nije hibrid da ima mjerač tlaka i sklopku odmah na sebi što grundfos inače ima u asortimanu).


***********
ps: inače, što se tiče česte verzije po selima i na brdima, gdje bunara ima jako puno čak i po preko 50 metara dubine a ljudi su skromni i bez novaca, ljudi obično kupuju jeftinije pumpe (jer su i te jeftine već skupe u pravilu oko 4 soma kuna na više dođu a i bušenje je vrlo skupo, po ko 25 tisuća zna izać) napune spremnik do neke mjere, pa onda spajaju hidropak u spremnik da imaju vodu (i pritisak) u cijevima kao "gornju" pumpu. negdje čak imaju i bačve. no tada treba pazit na vodu svakih dan dva.

voda na nekim mjestima zna bit zlato i to je jako teško gledat koliko se ljudi znaju borit da dođu do nje.
Psihijatric_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 09:41   #178
Quote:
Psihijatric_27 kaže: Pogledaj post
pa štaš to imat u dnevnoj sobi? haha

btw što se tiče "gornje" pumpe, neće ti trebati ako kupiš pravu pumpu (znači ne onu kaj bljucka vodu koje su popularne za bunare na viksama recimo pa da se nejde na neki izvor) već onu da može nalupat barem 6 bara u spremnik iz dubine od 40-50 metara. nemoj to zaboravit tamo reč u dućanu a kolika ti je dubina bunara?

ps: ovo za orošavanje ne treba brinut previše, po ljeti je jače al se i brzo suši. ali simfon bi ti preporučio i zbog još drugih stvari, dapače. mogu se dogodit neki kvarovi, a i treba ponekad otvorit donji ventil na spremniku da izađe pijesak iz vode koje se nakupi s vremenom.

a možda netko i opere spremnik kad je od inoxa LOL

inače cijeli postupak ulupavanja zraka ide kao i kod klasičnih hidrofora, samo ovdje žice sa sklopke idu skrooooz duboko u bunar s pumpom (ako pumpa nije hibrid da ima mjerač tlaka i sklopku odmah na sebi što grundfos inače ima u asortimanu).

Bunar je dubok 8m, a voda je na 3.5m i to sam pogodio valjda na pravo mjesto jer voda samo izvire - probao sam nedavno ispumpapti sa vatrogasnom pumpom i nakon 5h rada pumpe uz ukupno 15ak min odmora, nivo se spustio za jedva 1.5m. Naravno, 5min nakon isključenja pumpe, razina se vratila u normalu - na 3.5m.

Imaš li za preporučiti neku dobru pumpu? Mislim da je Grundfos prva klasa, pa nebi niti razmišljao o nekoj drugoj marki.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 15:12   #179
nažalost ne, ne bavim se profesionalno strukom o kojoj pričamo, samo volim pomoć oko toga i dat neki savjet iz prebogatog iskustva. živim u okolici grada gdje su hidrofori na svaki korak od mene pa tako i uvijek te netko pozove za "logistiku"

grundfos je specijaliziran za sve moguće pumpe koliko znam i razne medije (pa čak i pare i benzin i mulj i šta sve ne), i vjerujem da je to dovoljna garancija prve klase. ali ja od kad sam klinac živim s elektrokovina pumpama, i u 20 godina mjenjao sam ih samo dvaput. ne volim slovence, al pumpu znaju napravit. jednostavne su za montažu, tihe su, pumpaju ko lude i trajne. kvalitetne.

al koliko vidim, nećeš imat nikakvih problema s vodom koja god da je pumpa gore. daj to više spoji jebate prestani ispitivat pa da dođem na roštiljadu hehe!
Psihijatric_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 21:04   #180
Quote:
Psihijatric_27 kaže: Pogledaj post
nažalost ne, ne bavim se profesionalno strukom o kojoj pričamo, samo volim pomoć oko toga i dat neki savjet iz prebogatog iskustva. živim u okolici grada gdje su hidrofori na svaki korak od mene pa tako i uvijek te netko pozove za "logistiku"

grundfos je specijaliziran za sve moguće pumpe koliko znam i razne medije (pa čak i pare i benzin i mulj i šta sve ne), i vjerujem da je to dovoljna garancija prve klase. ali ja od kad sam klinac živim s elektrokovina pumpama, i u 20 godina mjenjao sam ih samo dvaput. ne volim slovence, al pumpu znaju napravit. jednostavne su za montažu, tihe su, pumpaju ko lude i trajne. kvalitetne.

al koliko vidim, nećeš imat nikakvih problema s vodom koja god da je pumpa gore. daj to više spoji jebate prestani ispitivat pa da dođem na roštiljadu hehe!
Može, čim spojim zovem na raštilj + frišku bunarsku kapljicu
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:37.