Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Kolike i kakve terbaju biti mirovine branitelja i HRVI?
3 puta veće od prosječnih, zajamčene od države 28 21.37%
3 puta veće od prosječnih, nezajamčene 0 0%
2 puta veće od prosječnih, zajamčene od države 21 16.03%
2 puta veće od prosječnih, nezajamčene 0 0%
Iste kao prosječne, zajamčene od države 54 41.22%
Iste kao prosječne, nezajamčene 28 21.37%
Glasovatelji: 131. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2008., 17:15   #81
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Ne treba znati detalje zakona da bi se vidjelo da Hrvatska proizvodi 500 novih ratnih vojnih umirovljenika svaki mjesec.
Toliki je valjda kapacitet povjerenstva.
Kad će to prestat, kad će se red isrpit? Već ih je 60.000.

Mirovine branitelja koštaju 4 mlrd kn godišnje.
Svjetska banka i MMF smatraju tolike isplate braniteljima problemom, pa će one biti smanjene.
Ostaje vidit kako.
Ne bulazni.

500 no9vih umirovljenika iz HV-a misecno? To bi bilo oko 6000 godišnje. Po tebi bi ove godine trecina HV isčla u penziju?

Godišnje je oko 300 novih vojnih umirovljenika. Ljudi koji prirodnim odabirom, znaci starost, idu u mirovinu.
klapac is offline  
Old 21.12.2008., 17:45   #82
ma ti propisi se kod nas mjenjaju sa svakom vlasti. kad sam se ja vračao raditi onda sam nosio neke potvrde iz ministarstva obrane da mi se upiše dupli staž. onda su mi rekli da taj staž sad ne broje nego kad idem u mirovinu da se staž uvečava za toliko. sad bi ja trebao raditi do 69.godine ali pošto sam branitelj do 65. a do onda ću imati 65 godina staža sa beneficijama. i sad ja da se snalazim u tim silnim propisima treba završiti pravo. sad uplačujem i trči stup a za 30 godina ko zna koliko če tih fondova propasti i ko zna kakav bude zakon prema braniteljima. prije 5-6 godina su ukinuli povlastice za uvoz auta. pa je dosta branitelja ostalo bez njih jer nisu imali novca za iskoristiti povlasticu. takva smo država-ko što reče naš premijer-banana
sprdykus is offline  
Old 21.12.2008., 21:43   #83
Quote:
Busola29 kaže: Pogledaj post
Ma znam ja to sve ali ne možeš poreći da npr. ljudi nisu krali preko hrvatskih branitelja... NPR. naši vrli prodavači auta kako su uvozili aute bez poreza i prodavali te se prijavili ko branitelji...
Evo sada afera 50 -tak branitelja odavno proglašeno mrtvima a oni živi ....
SRAMOTA...!!!
Negdje 94 sam ušao u duel sa jednim visokim vladinim dužnosnikom, koji mi je u tijeku razgovora rekao "vidi koliko Vukovaraca ima nove aute, a prognanici su", na to sam mu rekao "zaustavite svaki taj auto pa provjerite tko ga vozi". naime Vukovarci su prodavali svoje uvoznice kako bi preživjeli u hotelskim sobama, barakama i vagonima gdje su bili smješteni. Svaki 5 auto je možda bio Vukovarac u njemu, ali to nije bio niti Audi niti BMW.
Ista stvar je i sa uvoznicama branitelja.
Što se tiče ovoga proglašeni mrtvi, živo me zanima očitovanje MUP-a koji je te podatke i dao, kako i na temelju čega su dali taj podatak i kako su ti branitelji egzistirali cijelo ovo vrijeme sa smrtnim listom koji je jedini dokument kojim se nekoga proglašava umrlim i zavodi u evidenciju da je mrtav.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Old 21.12.2008., 21:47   #84
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Ne treba znati detalje zakona da bi se vidjelo da Hrvatska proizvodi 500 novih ratnih vojnih umirovljenika svaki mjesec.

E baš ti trebaš pročitati zakon jer da si ga pročitao/la, ond ovo ne bi bilo napisano.Prvo ne znam do kud ti taj podatak od 500 mjesečno.
Naime u invalidsku mirovinu idu i vojni osiguranici iz MORH-a koji uopće nemaju niti statusa HRVI niti statusa branitelja. Jednako tako neki od tih koje se umirovljuje imaju status branitelja jer su ostali raditi u HV-u i nakon završetka rata.
prema tome uvijek ponavljam pa ću i ovaj puta "nisu svi u mirovini HRVI, niti su svi HRVI u mirovini, a niti su svi u mirovini HRVI i branitelji".
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Old 21.12.2008., 23:45   #85
Quote:
klapac kaže: Pogledaj post
Ne bulazni.

500 no9vih umirovljenika iz HV-a misecno? To bi bilo oko 6000 godišnje. Po tebi bi ove godine trecina HV isčla u penziju?

Godišnje je oko 300 novih vojnih umirovljenika. Ljudi koji prirodnim odabirom, znaci starost, idu u mirovinu.
Branitelja. Imaš statistiku na www.mirovinsko.hr, pa vidi.
I više od 6000 godišnje, za 3 godine se broj unirrovljenika ZOPHBDR sa 40.000 na 60.000.
zgubydan is online now  
Old 22.12.2008., 14:07   #86
Velika većina od toga su ti ljudi koji su bili aktivni vojnici........pune godine staža...do 20 g službe.....pa ih kači 6a mirovina....dakle aktivna vojska....

a i vrijedilo je do 2005 tko pred papire da je hrvi......pa su mnogi predali i priznat im je status invalidnost i sva prava pa i pravo na mirovinu....

ja bih obrnuo pitanje......zašto nije ostavljeno mjesto za ljude koji su 20 g u vojsci......bili 6g u ratu....i sada se nekom moraju opravdavati što idu u mirovinu.....

prije bih rekao da je cifra o 40 000 umirovljenika bila pretjerana.......jer mislim da sada tek idu u mirovinu oni koji zaslužuju...

ljudi su šutjeli i radili......čak i sa velikim ozljedama i bolestima iz rata .....i kada su vidjeli tko je sve u mirovini ..........iz inata su tražili svoju zasluženu mirovinu....

ovo o 2005 hrvi vrijedilo je i za civile......pa su se tako mnogi iz civilstva zaputili u ganjanje papira......a sve iz inata..............svi koje ja znam........a nedavno su otišli u mirovinu.......zaslužili su je......definitivno.....
__________________
20 god vojske

Zadnje uređivanje maystor1 : 22.12.2008. at 14:16.
maystor1 is offline  
Old 22.12.2008., 22:24   #87
Zaboravlja se još jedna stvar, a to je da nisu svi branitelji 91. godine bili dečeci od 20 godina života. Dobar dio branitelja bili su već tada u svojom tridesetim, četrdesetim, pa i u pedesetim godinama života. Svi oni polako iz dana u dan zadovoljavaju uvjete za punu starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu. Kao i svi drugi. Samo što oni, kao branitelji, imaju pravo na odlazak u mirovinu po propisima iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja, pa sad zbog toga svima upadaju u oko. Da nisu bili branitelji, opet bi odlazili u mirovinu, ali nitko za njih ne bi niti pitao.
Nadalje, politika je ta koja se mijenja iz dana u dan. Odavno se krenulo u preustroj HV i taj još ni dan danas nije završen. Traje konstantno, a dio toga je i tzv "pomlađivanje" po personalnom pitanju. Slijedom toga, određeni broj ljudi naprosto je primorano napustiti aktivnu službu i šalje ih se u mirovinu, na što imaju pravo po Zakonu, odnosno članku 6.a. Samo zato što su, zdravo seljački rečeno - previše ostarili.

E sad, netko će pitati - a zašto u mirovinu, zašto ne bi nastavili raditi u civilstvu. Kao prvo, ne možeš ih poslati na burzu, to naprosto nije u redu da se ljude koji su ginuli i krvarili za ovu državu baci na ulicu. Drugo, te ljude uglavnom nitko ne želi zaposliti, iz tko zna kojih razloga. Treće, oni koji su 91. otišli u rat sa svojih 18 - 20 godina života i koji zapravo nikad nisu radili u struci, jer za to nisu niti imali priliku, danas su jednostavno zastarjeli po tom pitanju, opet ih nitko ne želi, nemaju dana staža (u struci, vojska se ne broji), a za svako raspisano radno mjesto danas se traži određeno radno iskustvo. Dakle, u praksi nema teorije da se ti ljudi zaposle.

E sad, odavno svjesni takve problematike, u SAD su to riješili na drugi način. Pa tako prilikom potpisa prvog ugovora za službu u OS, američanac dobiva na račun određenu svotu novaca, za potpis drugog ugovora nešto manje itd. To je, dakle, pored redovne plaće koju prima američki vojnik. Zadnje cifre za koje ja znam su 70.000 USD za prvi ugovor, 50.000 USD za drugi itd. Nadalje, niti od redovne plaće koju prima, njihov vojnik ne mora trošiti gotovo ništa, jer sve što mu treba za život dobiva od vojske. Za sebe i za svoju obitelj. Govorimo o onome što nazivamo "potrošačkom košaricom". Oni imaju propisano koliko te dnevno sljeduje kruha, mlijeka, brašna, ulja, krumpira, mesa........i ovisno koliko članova obitelji ima - toliko dobiješ. Besplatno. Plus u SAD postoje posebni dućani i robne kuće, u kojima kao pripadnik OS SAD-a imaš pravo na posebne popuste, oslobođeno poreza itd...
Tako da, ako baš niti totalni kreten da spičkaš svu tu lovu, onog trenutka kad napustiš službu, ti imaš dovoljnu ušteđevinu da započneš bilo kakav biznis i novi civilni život. Dakle, njihova je država na takav način zbrinula svakog svojeg vojnika. Čak i ako ne odrade čitav radni staž u OS i tako dočekaju mirovinu. I zamisli, nitko se u Americi protiv toga ne buni, niti kuka "a zašto oni to dobiju, a ja ne..." - svima je jasno zašto. Jedan prosječan Amerikanac iznimno poštuje američkog vojnika, jer je on taj koji njemu vlastitim životom osigurava da u miru živi, radi, podiže obitelj itd...jednom riječju, da ostvaruje svoj "american dream".

A kod nas.....kod nas naš vojnik ne dobije ništa od toga. Čak je i plaća ispod državnog prosjeka. Jedino što imaju je ta mirovina po Zakonu o braniteljima, a i to imaju samo oni koji su branitelji. Da ne govorimo o tome da i ta mirovina i nije ne znam bog zna što. A oni koji su mlađi naraštaj i ušli su u HV nakon rata, oni će nakon službe dobiti goli kurac, bez i kurtona, jednog dana kad postanu "neperspektivni". A u civilstvu ih više nitko neće niti željeti, niti trebati. Ostati će na ulici ko zadnji jadnici, ma kakve škole imali. Jer tko će te zaposliti kao 30 ili 40-godišnjaka bez dana radnog iskustva? Pa danas ljudi starije dobi, koji imaju i dobro radno iskustvo iza sebe, teško nalaze posao. I što si stariji, to si manje potreban.
No, za razliku od prosječnog Amerikanca, prosječnog Hrvata zaboli kurac što će biti s tim vojnikom, koji je ili će, ako je potrebno, žrtvovati vlastiti život za njegovu guzicu. Nek krepa, tko ga jebe...sigurno ni za što drugo nije sposoban, kad se odlučio za vojnički poziv. Jer poznato je da u vojsku ide samo najgora bagra i šljam, ne? To je, naime, uglavnom prosječno razmišljanje prosječnog Hrvata.
Tako da me uopće ne čudi ovo kivno, ljubomorno i zajedljivo prozivanje - otkud braniteljima pravo na mirovinu.
Simba-OS is offline  
Old 23.12.2008., 00:08   #88
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Zaboravlja se još jedna stvar, a to je da nisu svi branitelji 91. godine bili dečeci od 20 godina života. Dobar dio branitelja bili su već tada u svojom tridesetim, četrdesetim, pa i u pedesetim godinama života. Svi oni polako iz dana u dan zadovoljavaju uvjete za punu starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu. Kao i svi drugi. Samo što oni, kao branitelji, imaju pravo na odlazak u mirovinu po propisima iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja, pa sad zbog toga svima upadaju u oko. Da nisu bili branitelji, opet bi odlazili u mirovinu, ali nitko za njih ne bi niti pitao.
Nadalje, politika je ta koja se mijenja iz dana u dan. Odavno se krenulo u preustroj HV i taj još ni dan danas nije završen. Traje konstantno, a dio toga je i tzv "pomlađivanje" po personalnom pitanju. Slijedom toga, određeni broj ljudi naprosto je primorano napustiti aktivnu službu i šalje ih se u mirovinu, na što imaju pravo po Zakonu, odnosno članku 6.a. Samo zato što su, zdravo seljački rečeno - previše ostarili.

E sad, netko će pitati - a zašto u mirovinu, zašto ne bi nastavili raditi u civilstvu. Kao prvo, ne možeš ih poslati na burzu, to naprosto nije u redu da se ljude koji su ginuli i krvarili za ovu državu baci na ulicu. Drugo, te ljude uglavnom nitko ne želi zaposliti, iz tko zna kojih razloga. Treće, oni koji su 91. otišli u rat sa svojih 18 - 20 godina života i koji zapravo nikad nisu radili u struci, jer za to nisu niti imali priliku, danas su jednostavno zastarjeli po tom pitanju, opet ih nitko ne želi, nemaju dana staža (u struci, vojska se ne broji), a za svako raspisano radno mjesto danas se traži određeno radno iskustvo. Dakle, u praksi nema teorije da se ti ljudi zaposle.

E sad, odavno svjesni takve problematike, u SAD su to riješili na drugi način. Pa tako prilikom potpisa prvog ugovora za službu u OS, američanac dobiva na račun određenu svotu novaca, za potpis drugog ugovora nešto manje itd. To je, dakle, pored redovne plaće koju prima američki vojnik. Zadnje cifre za koje ja znam su 70.000 USD za prvi ugovor, 50.000 USD za drugi itd. Nadalje, niti od redovne plaće koju prima, njihov vojnik ne mora trošiti gotovo ništa, jer sve što mu treba za život dobiva od vojske. Za sebe i za svoju obitelj. Govorimo o onome što nazivamo "potrošačkom košaricom". Oni imaju propisano koliko te dnevno sljeduje kruha, mlijeka, brašna, ulja, krumpira, mesa........i ovisno koliko članova obitelji ima - toliko dobiješ. Besplatno. Plus u SAD postoje posebni dućani i robne kuće, u kojima kao pripadnik OS SAD-a imaš pravo na posebne popuste, oslobođeno poreza itd...
Tako da, ako baš niti totalni kreten da spičkaš svu tu lovu, onog trenutka kad napustiš službu, ti imaš dovoljnu ušteđevinu da započneš bilo kakav biznis i novi civilni život. Dakle, njihova je država na takav način zbrinula svakog svojeg vojnika. Čak i ako ne odrade čitav radni staž u OS i tako dočekaju mirovinu. I zamisli, nitko se u Americi protiv toga ne buni, niti kuka "a zašto oni to dobiju, a ja ne..." - svima je jasno zašto. Jedan prosječan Amerikanac iznimno poštuje američkog vojnika, jer je on taj koji njemu vlastitim životom osigurava da u miru živi, radi, podiže obitelj itd...jednom riječju, da ostvaruje svoj "american dream".

A kod nas.....kod nas naš vojnik ne dobije ništa od toga. Čak je i plaća ispod državnog prosjeka. Jedino što imaju je ta mirovina po Zakonu o braniteljima, a i to imaju samo oni koji su branitelji. Da ne govorimo o tome da i ta mirovina i nije ne znam bog zna što. A oni koji su mlađi naraštaj i ušli su u HV nakon rata, oni će nakon službe dobiti goli kurac, bez i kurtona, jednog dana kad postanu "neperspektivni". A u civilstvu ih više nitko neće niti željeti, niti trebati. Ostati će na ulici ko zadnji jadnici, ma kakve škole imali. Jer tko će te zaposliti kao 30 ili 40-godišnjaka bez dana radnog iskustva? Pa danas ljudi starije dobi, koji imaju i dobro radno iskustvo iza sebe, teško nalaze posao. I što si stariji, to si manje potreban.
No, za razliku od prosječnog Amerikanca, prosječnog Hrvata zaboli kurac što će biti s tim vojnikom, koji je ili će, ako je potrebno, žrtvovati vlastiti život za njegovu guzicu. Nek krepa, tko ga jebe...sigurno ni za što drugo nije sposoban, kad se odlučio za vojnički poziv. Jer poznato je da u vojsku ide samo najgora bagra i šljam, ne? To je, naime, uglavnom prosječno razmišljanje prosječnog Hrvata.
Tako da me uopće ne čudi ovo kivno, ljubomorno i zajedljivo prozivanje - otkud braniteljima pravo na mirovinu.
Svaka na mjestu,potpisujem.
TONI-VU is offline  
Old 23.12.2008., 00:47   #89
Mirovine?

Razgovaram ja tako sa mojim puncem. Došli na temu mirovine. Kaže on dobre te mirovine za vojsku. Reko da ako gledate kao netko tko ima 65 godina i djeca su mu odrasla, rade, imaju svoje obitelji i živote. Ali za nekoga tko ima 40-ak, tko nema šanse dobiti neki drugi posao, a djeca su mu u najboljem slučaju predkraj srednje, mirovine su čista pušiona. On kao novi umirovljenik i nema tako lošu mirovinu (65 g, puna mirovina, dobro preko 3k kuna).
Sa Simbom se uglavnom slažem, ali nije baš ni u Amerika sve tako sjajno kako se misli i kako su nam pričali. Ali za vojsku je u svakom slučaju pumo bolje nego kod nas.

Dva su osnovna problema.
1. Općeniti problem mirovinskog fonda nasljeđen još od SFRJ. Način obračuna mirovina u ex SFRJ u kojemu se uzimalo u obzir samo najboljih 10 godina. Jednostavno rečeno krali smo sami od sebe jer ako nam netko da 100 nečega, naravno da mu mi nećemo vratiti (dati, platiti 200), a u ovome slučaju je to otprilike tako. Da ne govorimo da je u normalnom svijetu normalno da se novac koji se uplačuje za mirovine oplođuje, ili ti ulaže na razne načine i ostvaruje se zarada. Već onaj stari mirovinski fond je ostao bez love i isplačivao je mirovine iskljlučivo iz proračuna, a ne iz sredstava fonda što bi trebalo biti pravilo. Ako tome dodamo lopovluk koji je vladao u bivšoj državi. Nakon osamostaljenja RH je nasljedila, kako prazan mirovinski fond, tako i umirovljenike, ali i sve one stručnjake zaposlene u mirovinskom, koji su najvći stručanjaci, kao i većina državnih administrativaca, u mažnjavanju love i neradu.

2. Branitelji.
Ma što uopće pričati? Koliko ih je stvarno? PTSP? HRVI? Tko su stvarni branitalji i invalidi, a tko lažni? Vrijedi li isto onaj koji je proveo najmanje 5 godina u ratu, pa još malo u djelatnoj službi poslije rata i onaj koji je bio u vojsci 2 dana i to negdije u proljeće 1996., a ostvario je status branitelja. Kod nas u državi uglanom vrijedi, a ako ovaj drugi ima neku vezu sigurno je i vredniji od onga prvoga. PTSP je priča za sebe. Iskrenu ću reći da to ne odobravam, ali dio dečki (naročito onih za koje znam gdje su bili i što su radili) ne osuđujem. Koje kakve pobjegulje, šonje, lopovi i neznam kako sve da ih nazovem preko veza ostvarili su kojekakve statuse (braniteljske, HRVI ...) kao i povlastice koje idu uz to, pa sada svi redom pokušavaju isto. Ali u konačnici je to za sve, od pojedinca do države velika pušiona. Pa ljudi moji tko će plačati sve te mirovine. Političari koji vode ovu državu od osnutka do danas, sigurno ne. Pa čak ni mi koji sada radimo, već najvjerovatnije naša djeca.

Prije svega treba raščistiti statuse svih branitelja, HRVI, PTSP, pa čaki i onih koji su se ubili, a još su živi, onih koji su živi, a u stvari su mrtvi ....
Javno objaviti sve popise.
Sve one koji su lažno ostvarivali prava, kao i one koji su im u tome pomogli na izgradnju cesta i druge "dragovoljne radove" dok ne otplate sve što su dobili ili do smrti.
Ali sada stvarno previše serem i stvarno je vrijeme za krevet.
Grga-os is offline  
Old 23.12.2008., 09:38   #90
prije svega treba definirat koli branitelji.... da li oni sa dvije godine u rovu na prvoj liniji, ili ono sa tri dana u vojnoj kuhinji(skladištu ili sl.)u zagrebu, rijeci, splitu...
blade-ri is offline  
Old 23.12.2008., 10:31   #91
Quote:
blade-ri kaže: Pogledaj post
prije svega treba definirat koli branitelji.... da li oni sa dvije godine u rovu na prvoj liniji, ili ono sa tri dana u vojnoj kuhinji(skladištu ili sl.)u zagrebu, rijeci, splitu...
Piše ti lijepo u Zakonu. U izračun mirovine, naravno, računa se i koliko si proveo u ratu. To prvo. Drugo, misliš li da su oni koji nisu bili u samim rovovima manje vrijedi i manje su doprinjeli? Jedan topnik teško da je bio u rovu na prvoj crti, jer se topništvo, pogotovo teško, nikad ne nalazi na prvoj crti. Što ne znači da i oni nisu dobili "po pički" od neprijateljskog topništva, štoviše. A njihov je značaj meni kao prašinaru na prvoj crti bio izniman. Jer kad je mene poklopilo četničko topništvo, jedini koji me mogao spasiti bili su naši topnici, koji bi im uzvratili.

Nadalje, sve ostale službe: logistika, veza, sanitet itd, da ne nabrajam, svi su oni dali svoje, a njihovo je da meni osiguraju da ja mogu izvršiti svoje. Da njih nije bilo, teško da bih i ja svoje mogao napraviti kako treba. Netko meni treba na prvoj crti osigurati streljivo, opremu, naoružanje i servis, odjeću i obuću, hranu na kraju krajeva. I sve to netko treba dostaviti na prvu crtu.

Dakle, nije doprinjeo samo onaj koji je držao pušku u rukama.
Simba-OS is offline  
Old 23.12.2008., 10:44   #92
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
PTSP je priča za sebe. Iskrenu ću reći da to ne odobravam, ali dio dečki (naročito onih za koje znam gdje su bili i što su radili) ne osuđujem. Koje kakve pobjegulje, šonje, lopovi i neznam kako sve da ih nazovem preko veza ostvarili su kojekakve statuse (braniteljske, HRVI ...) kao i povlastice koje idu uz to, pa sada svi redom pokušavaju isto. Ali u konačnici je to za sve, od pojedinca do države velika pušiona. Pa ljudi moji tko će plačati sve te mirovine. Političari koji vode ovu državu od osnutka do danas, sigurno ne. Pa čak ni mi koji sada radimo, već najvjerovatnije naša djeca.

Prije svega treba raščistiti statuse svih branitelja, HRVI, PTSP, pa čaki i onih koji su se ubili, a još su živi, onih koji su živi, a u stvari su mrtvi ....
Javno objaviti sve popise.
Sve one koji su lažno ostvarivali prava, kao i one koji su im u tome pomogli na izgradnju cesta i druge "dragovoljne radove" dok ne otplate sve što su dobili ili do smrti.
Ali sada stvarno previše serem i stvarno je vrijeme za krevet.
Samo bih na ovo replicirao. Ja moram reći, a to se nekako stalno gubi iz vida, da je ovo pitanje - medicinsko pitanje. A ne političko. Svoj sud, koji treba biti jedini mjerodavan, jest sud struke. Ovdje na forumu se već godinama razvlači to pitanje, svi si uzimaju za pravo suditi o tome tko je zdrav ili nije zdrav, branitelji se povlače po blatu od strane onih koji niti razumiju o čemu se radi, niti su imalo kompetentni da prosuđuju što si uzimaju za pravo prosuđivati, a temelj za to uglavnom su teške predrasude, pa i zavist.

Jedina stvar koja je upitna i koju se treba riješiti jesu statusti koji su stečeni protupravno. Dakle, mitom, krivotvorenjem dokumentacije itd, čega ima i to treba sasjeći u korjenu. A ne stigmatizirati generalno sve redom. I to od strane osoba koje, kako sam rekao, pojma nemaju o tome o čemu pričaju, niti bilo što razumiju, niti imaju bilo kakav temelj kompetentnosti da o tome prosuđuju.
Simba-OS is offline  
Old 23.12.2008., 10:48   #93
Naravno najteža stvar je napraviti granicu između onih koji jesu nešto i onih koji nisu to nešto već su nešto drugo. Barem među onim koji su bili uključeni u sve to. Ali prije svega treba napraviti čistku među onima na popisima.
I danas imamo tajnica koje se vode na nekim dužniostima u postrojbama tipa gardijskih ili nešto slično, a koje nisu vidjele uniforme i terena, a sigurno ih je bilo i prije. Ipak je plaća veća nego na mjestima službenika ili namještenika, a papiri su im čisti kao suza. I imaju ista prava kao garda.
Negdje na forumu sam pročitao da je netko napisao kako je bio neki zapovjednik (mislim bojne) i kako je napopisu imao parsto ljudi, a na položajima ih se izmjenjivalo stotinjak. Mislim da svi koji su bili u gardi imaju iskustva sa tipovima i ženskama koje nikada nisu vidjeli u postrojbi, ali su se uredno vodili na stanjima i primali plaće. Pa ako se ne varam, mislim da sam nekada radio sa Simbom, a vjerujem da i on može potvrditi kod nas u postrojbi bilo i više od preko nekoliko takvih likova. Pa onda se ide na teren (mislim još na ratne terene), a neki likovi idu zidati koje kome, a ostatak vuci za njih. I tako bi mogli navoditi primjere u nedogled. Ali kako raspetljati taj gordijski čvor? E pa to je pitanje za milion kuna.
Grga-os is offline  
Old 23.12.2008., 11:27   #94
Invalidi trebaju imati velike mirovine, što veće s stupnjem invaliditeta i čina. Npr. vojnik bez noge bi trebao imati 6-7 tisuća. To je mala cijena za ljude koji su teško stradali i zadužili sve nas. Obitelji poginulih trebaju imati isto tako velike naknade.

Branitelji, samo ako su bili u ratu, ne trebaju dobiti ništa. Može im se priznati radni staž (duplo) za vrijeme provedeno u ratu. I to je to. Oni su izvršavali zakonsku dužnost.

Moj otac je bio branitelj tri godine, srećom vratio se živ i zdrav, vratio se i nastavio raditi jer je uvijek radio i znao svašta raditi. Zaslužio je svoju mirovinu koja je premala jer su je dobili i bitange koje su bile u ratu, a uvijek bili neradnici.
Druga je priča što je zločinačka skupina (HDZ) uništio radna mjesta dok su se ljudi borili, onda ih nije mogao vratiti na biro nego je svom ljubljenom biračkom tijelu podijelio mirovine i osmislio sustav povlastica.
Tako da danas u HR 100 tisuća bitangi teško stečen državni novac ostavlja u birtijama i kladionicama.
Master27 is offline  
Old 23.12.2008., 12:07   #95
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Naravno najteža stvar je napraviti granicu između onih koji jesu nešto i onih koji nisu to nešto već su nešto drugo. Barem među onim koji su bili uključeni u sve to. Ali prije svega treba napraviti čistku među onima na popisima.
I danas imamo tajnica koje se vode na nekim dužniostima u postrojbama tipa gardijskih ili nešto slično, a koje nisu vidjele uniforme i terena, a sigurno ih je bilo i prije. Ipak je plaća veća nego na mjestima službenika ili namještenika, a papiri su im čisti kao suza. I imaju ista prava kao garda.
Negdje na forumu sam pročitao da je netko napisao kako je bio neki zapovjednik (mislim bojne) i kako je napopisu imao parsto ljudi, a na položajima ih se izmjenjivalo stotinjak. Mislim da svi koji su bili u gardi imaju iskustva sa tipovima i ženskama koje nikada nisu vidjeli u postrojbi, ali su se uredno vodili na stanjima i primali plaće. Pa ako se ne varam, mislim da sam nekada radio sa Simbom, a vjerujem da i on može potvrditi kod nas u postrojbi bilo i više od preko nekoliko takvih likova. Pa onda se ide na teren (mislim još na ratne terene), a neki likovi idu zidati koje kome, a ostatak vuci za njih. I tako bi mogli navoditi primjere u nedogled. Ali kako raspetljati taj gordijski čvor? E pa to je pitanje za milion kuna.
Da, to jest političko pitanje, ali i pitanje pravnog tumačenja Zakona. Zakon definira tko je i što je branitelj. Problem je tumačenja Zakona u slučajevima kako navodiš. Čini se da se zakon u pojedinim slučajevima rasteže po potrebi, kako zatreba u pojedinim slučajevima.
Simba-OS is offline  
Old 23.12.2008., 12:11   #96
Quote:
Master27 kaže: Pogledaj post
Invalidi trebaju imati velike mirovine, što veće s stupnjem invaliditeta i čina. Npr. vojnik bez noge bi trebao imati 6-7 tisuća. To je mala cijena za ljude koji su teško stradali i zadužili sve nas. Obitelji poginulih trebaju imati isto tako velike naknade.

Branitelji, samo ako su bili u ratu, ne trebaju dobiti ništa. Može im se priznati radni staž (duplo) za vrijeme provedeno u ratu. I to je to. Oni su izvršavali zakonsku dužnost.

Moj otac je bio branitelj tri godine, srećom vratio se živ i zdrav, vratio se i nastavio raditi jer je uvijek radio i znao svašta raditi. Zaslužio je svoju mirovinu koja je premala jer su je dobili i bitange koje su bile u ratu, a uvijek bili neradnici.
Druga je priča što je zločinačka skupina (HDZ) uništio radna mjesta dok su se ljudi borili, onda ih nije mogao vratiti na biro nego je svom ljubljenom biračkom tijelu podijelio mirovine i osmislio sustav povlastica.
Tako da danas u HR 100 tisuća bitangi teško stečen državni novac ostavlja u birtijama i kladionicama.
Pa pazi, postoje zakonom propisani načini izračuna mirovine, u ovisnosi o određenim stavkama koje propisuje zakon. Dakle, sudjelovanje u ratu, čin, staž, stupanj invalidnosti. Način izračuna je za sve isti, razlikuju se ove osnove koje ulaze u izračun. Tako da se ne može reći, kako je to autor teme stavio - treba li branitelj imati ovoliku ili onoliku mirovinu, ne može se generalizirati. Netko ima 6-7 tisuća, temeljem zadovoljavanja određenih kriterija pri izračunu. Netko opet ima 2-2,5.000. Nisu ni svi branitelji isti, odnosno nemaju svi jednake uvjete.
Simba-OS is offline  
Old 24.12.2008., 17:02   #97
Quote:
državi će uvijek trebai vojnici za održavanje suverenosti i ako mladež vidi da se prema sadašnjim i prošlim vojnicima država loše odnosi, možete vi zaboraviti na obranu zemlje kada zagusti.

Da, biti će onih koji će ići braniti svoj dom, ali o nekakvim dobrovoljcima ili prisilno unovačenima možete slobodno zaboraviti. Malo tko će ići nositi glavu u torbi za državu koja će ih kasnije odbaciti kao staru cipelu.

To upće ne stoji ni u malo jačim državama i državama s stalnim ratovima....
Npr. SAD ....
__________________
Car je go
Fourier is offline  
Old 24.12.2008., 17:21   #98
Najžalosnije je kada o braniteljskim mirovinama počnu laprdat balavci koji su 1991. pišali u gaće ili kojekakve phicke i pobjegulje.

Ajd shvatite već jednom da ne postoji novac sa kojim bi se mogli isplatiti pravi borci.

Zamislite situaciju u kojoj morate skupljat masakrirane ljude, zamislite kad svom suborcu držite crijeva da mu ne ispadnu van, zamislite da se nalazite u rovu na -10, puška ti se smrzava u rukama, a ne smiješ ju pustit, kad se nalaziš u borbi prsa o prsa, kad pokapaš svog najboljeg prijatelja itd.

Čovjek koji je to preživio dobije 4000 kune mirovine, i onda neki bezveznjakovići idu prigovarat kako je je tim ljudima prevelika mirovina. Ma marš!
billie_piton is offline  
Old 24.12.2008., 17:28   #99
Quote:
Fourier kaže: Pogledaj post
To upće ne stoji ni u malo jačim državama i državama s stalnim ratovima....
Npr. SAD ....
Da, gle čuda, u SAD je nakon vijetnamskog rata drastično pao broj dobrovoljaca-domoljuba koji su spremni ići gubiti glavu za ''slobodu Amerike''. Stoga je država prisiljena mobilizirati kažnjenike za prekršajne prestupe i lakša krivična djela. Jednim udarcem-dvije muhe. Zatvori rasterečeni-popunjen broj vojnih jedinica.
A sve zato što je nakon vijetnamskog rata američki vojnik doživljavao stigmatiziranje od velikog dijela američke javnosti koja je bila protiv rata.
Nešto slično se danas dešava hrvatskom vojniku, i nisam jednom pročitao, samo ovdje na forumu, da danas kad bi trebalo, mnogi bi drugačije postupili nego '91..
Nije teško pogoditi zašto..

.
__________________
"Dođite brzo stop dovoljno mjesta za sve u bačvi ruma stop nema posla stop odlična plaća stop piješ cijeli dan stop ševiš cijelu noć stop požurite možda neće dugo trajati"
U2dva is offline  
Old 24.12.2008., 17:36   #100
Quote:
Master27 kaže: Pogledaj post
Invalidi trebaju imati velike mirovine, što veće s stupnjem invaliditeta i čina. Npr. vojnik bez noge bi trebao imati 6-7 tisuća. To je mala cijena za ljude koji su teško stradali i zadužili sve nas. Obitelji poginulih trebaju imati isto tako velike naknade.

Branitelji, samo ako su bili u ratu, ne trebaju dobiti ništa. Može im se priznati radni staž (duplo) za vrijeme provedeno u ratu. I to je to. Oni su izvršavali zakonsku dužnost.

Moj otac je bio branitelj tri godine, srećom vratio se živ i zdrav, vratio se i nastavio raditi jer je uvijek radio i znao svašta raditi. Zaslužio je svoju mirovinu koja je premala jer su je dobili i bitange koje su bile u ratu, a uvijek bili neradnici.
Druga je priča što je zločinačka skupina (HDZ) uništio radna mjesta dok su se ljudi borili, onda ih nije mogao vratiti na biro nego je svom ljubljenom biračkom tijelu podijelio mirovine i osmislio sustav povlastica.
Tako da danas u HR 100 tisuća bitangi teško stečen državni novac ostavlja u birtijama i kladionicama.
Moram se osvrnut na ovaj pasus, poglavito na onaj dio o obavezi. Točno da je obaveza svih vojno sposobnih građana RH bila braniti svoju Domovinu, ali isto tako točno je da je velika većina njih tu obavezu uredno izbjegla i nikad nitko zbog toga nije odgovarao. Neki su čak za vrijeme rata (pričam o kraju u kojem živim i koji sam branio a slično je bilo i u ostalim djelovima Hrvatske), pod krinkom izbjeglica otišli diljem svijeta i uredno se zaposlili i uživali u plaći od nekoliko tisuća DM ili USD, dok smo mi ginuli 24/7 u rovovima, po kiši, buri, snijegu, blatu...za plaću od par tisuća kn (za koju početkom rata, usput budi rečeno, nismo ni znali da ćemo je primati niti nam je bila motiv). Može se reći da su oni bili pametniji ali da li je zaista tako?

Nadalje, tvoj otac je nakon tri godine nastavio raditi i otišao je u zasluženu mirovinu. Sama ta riječ zaslužena mirovina kao da implicira da je moja, na primjer - nezaslužena. Četiri i po godine sam proveo isključivo na prvoj crti kao prašinar i izvidnik. Za to vrijeme, na moje je predratno radno mjesto primljen sin direktora firme, radno mjesto je preimenovano, a stari naziv radnog mjesta je ukinut kako bi se stovrio privid da tog radnog mjesta više nema. Firma je imala obavezu vratiti me na to radno mjesto ali pošto više nije postojalo (iz navedenog razloga) ja sam trebao postati višak i ići na ured za zapošljavanje. Lijepa je to perspektiva za jednog oženjenog branitelja, oca dvoje djece i podstanara. Zato sam postao profesionalni vojnik, a kad sam i u brigadi 2002. godine postao višak, umirovljen sam po zakonu o djelatnim vojnim osobama sa 1.180 kn mirovine (koga zanima može dobiti odreske od mirovine). Naravno, utvrđivanje invaliditeta nije dolazilo u obzir jer je Pančić donio svoj, u najmanju ruku debilan zakon. Tek je Kosorica donekle ublažila ovu NEPRAVDU te mi kao branitelju kojem je još 1994. godine dijagnosticiran PTSP omogućila da ostvarim neka najosnovnija prava. Danas sam u ZASLUŽENOJ mirovini po zakonu o HRVI. Ne primam nit 7, nit 6 nego tek 5.000 kuna a čak smatram da je to premalo za ono što sam uložio u ovu državu. Jer dok su neki izbjegavali svoju obavezu i bogatili se ja sam branio ovu državu i ostao trajni invalid. Pa čak i da nisam invalid ne misliš li da je malo veća mirovina najmanje čim se država mora odužiti onima koji su je stvarali (dok su se drugi bogatili)?
bracodbk is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.