Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2011., 02:05   #1
Halo mama, pukao mi je kondom!

Kad sam tako u panici nazvala majku (jer mi je ona pravi prijatelj i jer sam mislila da je ok ako joj i to kažem) šokiralo me to koliko je zapravo nepripremljena bila na temu sexa...Budući da je bilo preko moba (zbog velike udaljenosti nije moglo sačekati "u 2 oka") ona mi je rekla da se smirim i dala sve upute i sve 5, no međutim kad sam došla doma ni riječi o razgovoru , apsolutno ništa, vidim da u par navrata pokušava al je sva zbunjena pa ne razumijem zašto je tema sexa sa roditeljima toliko tabu??? Imam osjećaj da sam uopće pogriješila što sam joj rekla jer je sva jadna zbunjena, neugodnije je njoj,nego meni ...
Isplati li se uopće razgovarati sa roditeljima na tu temu (budući da imamo internet i hrpu dostupnih inf) i dovoditi i sebe i njih u nezgodan položaj?

Sorry ako je tema bila il ako ne pripada ovdje,al nekako mi se čini da sam još uvijek dijete
__________________
...Neki su rođeni za maske,neki statiraju do daske,ja sam pozitivno-negativan lik...
character is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 02:28   #2
Tema je na dobrom mjestu.
Ako te to tjesi, kad sma ja bio u tvojim godinama (prije nekih 12-13 godina)
najvisi vrh razgovora o sexu kod mojih je bio: "mi sad idemo na dva dana, nemoj slucajno tu dovoditi cure u stan, jer ce nam susjedi reci!"
I naravno u to doba nije bilo ni neta, ni googla ni fejsa, nego se snadji kako znas, sam na ulici.
Mislim da ce ta tema uvijek do neke mjere biti tabu sa roditeljima, a taj razgovor ce uvijek biti rezerviran za stariju sestru/brata ili dobrog frenda jer je tako "lakse".
Ipak volim misliti, i obecao sam davno sma sebi, kad se nadjem u toj situaciji, da cu pokusati biti odrastao, i odgovoran i otvoreno razgovarati sa svojim djetetom kako bi i trebalo.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 09:57   #3
Mnogim roditeljima je neugodno misliti o seksualnom životu svoje djece a da to nije na nekoj općoj generalnoj razini, valjda je malo teže kad je u pitanju konkretna i stvarna situacija. Dobro je da imate tako dobar odnos i da joj možeš reći kad imaš problem iako se čini da je bila posve nepripremljena za to. Koliko imaš godina i je li znala da si seksualno aktivna? Možda ju je to iznenadilo.

Vjerojatno će ju nelagoda proći kroz par dana, a ako misliš da treba, možeš pokušati popričati s njom o tome kad ju malo prođe.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 12:24   #4
3. godina sam faxa, u dugoj sam vezi i moji to podržavaju, i valjda su u podsvijesti imali to da sam spolno aktivna, al koliko se meni čini da su pokušavali vjerovati da se još uvijek držimo za ručice , sve dok nisam rekla... Sad kad malo bolje razmislim, pa bože moja je majka znala da sam se ja u to i to vrijeme jučer sexala, nekako mi čudan osjećaj, ne znam kako bi vam to opisala, čini mi se da tolika iskrenost i nije najbolja opcija
__________________
...Neki su rođeni za maske,neki statiraju do daske,ja sam pozitivno-negativan lik...
character is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 12:57   #5
Quote:
character kaže: Pogledaj post
3. godina sam faxa, u dugoj sam vezi i moji to podržavaju, i valjda su u podsvijesti imali to da sam spolno aktivna, al koliko se meni čini da su pokušavali vjerovati da se još uvijek držimo za ručice , sve dok nisam rekla... Sad kad malo bolje razmislim, pa bože moja je majka znala da sam se ja u to i to vrijeme jučer sexala, nekako mi čudan osjećaj, ne znam kako bi vam to opisala, čini mi se da tolika iskrenost i nije najbolja opcija
A čuj...bitno je s roditeljima moći razgovarati o seksu općenito, ali uvijek tu ostaje nekakva vrsta srama koju osjećamo pred roditeljima, a pred frendovima npr. ne osjećamo.

To je prilično normalno.
Kao prvo-nismo na istoj razini i tu je taj jaz između generacija.
Drugo... koliko god roditelji bili otvoreni prema nama... problem se nalazi u činjenici da uvijek djecu intrepretiraju ko djecu.
Pa čak i onda kad nas tjeraju na samostalnost i onda kad i jesmo već samostalne osobe u roditeljima uvijek ostaje ta neka brižnost zbog koje nikad djecu ne mogu pustiti do kraja.
Meni je to postalo jasno tek kad sam i sama postala majka... stvar je u tome da ti ostane u glavi slika i interpretacija jedne osobe i uglavnom je to slika male bebe ili malog djeteta (ukoliko se radi o vlastitom djetetu)...
zato se tu sam pojam seksa teško uklapa.

Pa tako je tvojoj majci normalno i prirodno da se ti seksaš u nekom generalnom smislu jer joj je u tom trenutku u glavi bio samo seks općenito i uspjela je napraviti neku distancu od toga.
Međutim, kad si ti njoj postavila konkretnu situaciju ona je bila suočena s činjenicom da se ti seksaš u smislu da se zbilja seksaš i da je to to i da si to upravo ti. I tu odmaka više nema.

Sad je i tebi malo čudan osjećaj jer misliš kako te tvoja majka poima možda drugačije i kako možda više nećeš biti "njezina beba". Čudno ti je možda što misliš da će te sad ona poimati ko pravu pravcatu ženu... ali vrlo vjerojatno neće.
Većina majki teško svoje kćeri interpretira ko' žene.
Čak i onda kad je ta njezina kćer u situaciji u kojoj može biti samo žena.
Npr. kad dobiješ menstruaciju...mama će ti kupiti uloške, donijet će ti eventualno tablete protiv bolova...kad rodiš...majka će ti doći čistiti, kuhati, prati... obilazit će te u rodilištu 10 puta dnevno, donosit će ti hranu... ako treba masirat će ti noge.
Ali ne zato jer se tu radi o ženskoj empatiji (koju bi ona imala prema nekoj svojoj frendici u toj istoj situaciji npr.)...već zato jer se radi o običnom i čistom majčinskom porivu da njezino dijete bude zbrinuto.
Pa makar si ti rodila i makar ti sad imaš svoje dijete...tvoja majka i dalje tebe ne intrepretira u punom smislu ko' rodilju i majku. Njoj je objektivno jasno da ti jesi sad majka svom djetetu i ona ti želi sve najbolje... ali ti si i dalje njoj prvenstveno njezino dijete...pa tek onda žena...majka...itd.
(Druga je stvar što ti npr. kad rodiš shvaćaš da si ti sad prvenstveno majka pa tek onda nečija žena pa tek onda kćer...itd.)

I koliko god mi proklamirali emancipiranost djece... skoro je pa nemoguće da čovjek ikad pusti svoje dijete apsolutno i koliko god ti godina imala uvijek ćeš biti "njezino dijete".

Zbog toga je između roditelja i djece jako teško uspostaviti baš neku apsolutnu i beskrajnu slobodu govora o seksu.
Jer tim seksom u koji si se ti upustila ujedno zbilja prelaziš u stvarni svijet odraslih i u svijet svoje odgovornosti.
Njoj to ne paše. I prirodno je da joj ne paše. Ali to tako mora biti.

Hoću reći...sasvim je normalno da se čudno osjećate i ti i ona.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 13:17   #6
mozda bi bilo pametno da jos jednom probas spomenuti razgovor. sada je neugodno ali mozda nezna kako bi zapocela. moras priznati, super se skockala i dala savjet sto vecina nebi mogla.popricajte i ujedno popricajte da li da se ti razgovori nastave kada bude potrebno ili ne. odrasle ste i ako joj je neugodno, reci ce ti.sretno!
capoeira-zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 13:25   #7
Quote:
character kaže: Pogledaj post
3. godina sam faxa, u dugoj sam vezi i moji to podržavaju,
i valjda su u podsvijesti imali to da sam spolno aktivna, al koliko se meni čini da su pokušavali vjerovati da se još uvijek držimo za ručice ,
sve dok nisam rekla... Sad kad malo bolje razmislim, pa bože moja je majka znala da sam se ja u to i to vrijeme jučer sexala, nekako mi čudan osjećaj, ne znam kako bi vam to opisala, čini mi se da tolika iskrenost i nije najbolja opcija

I meni se cini
Roditeljima je tesko prihvatiti da njihova "djecica" postanu spolno aktivna,kamoli to zamisliti
Mislim da nisi pogrijesila sto si joj rekla,dapace tvoja je iskrenost za svaku pohvalu...a mama ko mama-smirice se kada joj te misli malo "sjednu",
ali ubuduce za savjet trazi ginekologa
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 13:31   #8
nikad nisam mogla sa mamom razgovarati o sexu, a mislim a je i njoj bilo prilično neugodnopričati sa mnom o tome
__________________
that was just a dream
Maca Micko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 13:34   #9
Quote:
Maca Micko kaže: Pogledaj post
nikad nisam mogla sa mamom razgovarati o sexu, a mislim a je i njoj bilo prilično neugodnopričati sa mnom o tome
I moja je poprilicno konzervativno odgojena...u kuci kada je ona bila mlada to je bila sramota,teski tabu...tako da sam se snalazila sama putem novina(onaj put je tek izasao Teen..kako je bio zanimljiv),knjiga u knjiznici...
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 13:40   #10
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
I moja je poprilicno konzervativno odgojena...u kuci kada je ona bila mlada to je bila sramota,teski tabu...tako da sam se snalazila sama putem novina(onaj put je tek izasao Teen..kako je bio zanimljiv),knjiga u knjiznici...
Baš tako i ja,čitala o tome u Teenu i Ok-u
Sada je mladima definitivno lakše,na netu mogu o svemu pročitati,na forumu pitati...
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 13:49   #11
Quote:
FIGICA kaže: Pogledaj post
Baš tako i ja,čitala o tome u Teenu i Ok-u
Sada je mladima definitivno lakše,na netu mogu o svemu pročitati,na forumu pitati...
Znam da bi i meni bio neugodnjak da me to sada kci pita..dobro ona im 9 godina,ali godine brzo lete...
Sada je mladima punooo lakse,ali opet je lijepo da se u obitelji moze otvoreno poricati o svemu(nemoramo mi roditelji ni znati sve detalje).
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 13:55   #12
ja sam se raspitivala kod starijih drugarica
imala sam sreće da su zaista bile iskusne, msm mudre
__________________
that was just a dream
Maca Micko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 15:11   #13
Kako ja i majka imamo stvarno prisan odnos (osim ovog zadnjeg ) odlučila sam njoj prije reći jer joj svakako više vjerujem nego bilo kojoj prijateljici i smatram da mi može dati bolji savjet...a za ubuduće- ginekolog Inače, komunikacija je kao i prije,sve je kao i prije, osim što ja vidim da ona ne zna kako bi počela razgovor...jadna,baš se pati po kući toliko da je postalo smješno
__________________
...Neki su rođeni za maske,neki statiraju do daske,ja sam pozitivno-negativan lik...
character is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 15:21   #14
Quote:
character kaže: Pogledaj post
Kako ja i majka imamo stvarno prisan odnos (osim ovog zadnjeg ) odlučila sam njoj prije reći jer joj svakako više vjerujem nego bilo kojoj prijateljici i smatram da mi može dati bolji savjet...a za ubuduće- ginekolog Inače, komunikacija je kao i prije,sve je kao i prije, osim što ja vidim da ona ne zna kako bi počela razgovor...jadna,baš se pati po kući toliko da je postalo smješno
Za koji mjesec bude promjenila sliku..bude to otislo pod normalno..zelim vam svu srecu u komunikaciji
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 16:31   #15
Treća godina faksa, kažeš? Meni je 30 i moja stara još uvijek vjeruje da sam djevica.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 16:56   #16
Quote:
character kaže: Pogledaj post
Kad sam tako u panici nazvala majku (jer mi je ona pravi prijatelj i jer sam mislila da je ok ako joj i to kažem) šokiralo me to koliko je zapravo nepripremljena bila na temu sexa...Budući da je bilo preko moba (zbog velike udaljenosti nije moglo sačekati "u 2 oka") ona mi je rekla da se smirim i dala sve upute i sve 5, no međutim kad sam došla doma ni riječi o razgovoru , apsolutno ništa, vidim da u par navrata pokušava al je sva zbunjena pa ne razumijem zašto je tema sexa sa roditeljima toliko tabu??? Imam osjećaj da sam uopće pogriješila što sam joj rekla jer je sva jadna zbunjena, neugodnije je njoj,nego meni ...
Isplati li se uopće razgovarati sa roditeljima na tu temu (budući da imamo internet i hrpu dostupnih inf) i dovoditi i sebe i njih u nezgodan položaj?

Sorry ako je tema bila il ako ne pripada ovdje,al nekako mi se čini da sam još uvijek dijete
Pa evo, kao majka studentice koja se seksa mogu ti reći da ti je mama čist OK. Je li ti pomogla? Je
Što bi ti još? Razgovor o detaljima i zašto je kondom puknuo?

Ja sa svojima imam otvorene razgovore o seksu općenito koliko god oni žele. Nema tabu tema. Probleme ćemo riješiti, ni tu nema problema.
Ali čit-čet o seksu i konkretni detalji - ne hvala.
Za to ja imam svoje prijateljice a ona svoje.
Ovako nekako kako je DOA opisala.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 13:04   #17
Quote:
Maca Micko kaže: Pogledaj post
nikad nisam mogla sa mamom razgovarati o sexu, a mislim a je i njoj bilo prilično neugodnopričati sa mnom o tome
da. ali isto tako, mislim da uglavnom i nema od toga koristi. puno je među roditeljima onih koji se deset godina nisu seksali i općenito nisu baš upućeni u tu tematiku...
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 15:09   #18
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Treća godina faksa, kažeš? Meni je 30 i moja stara još uvijek vjeruje da sam djevica.
Ma nije to ništa...
moja je mislila da sam ja djevica još kad sam bila u devetom mjesecu trudnoće.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 21:48   #19
Quote:
Ja sa svojima imam otvorene razgovore o seksu općenito koliko god oni žele. Nema tabu tema. Probleme ćemo riješiti, ni tu nema problema.
Ali čit-čet o seksu i konkretni detalji - ne hvala.
Za to ja imam svoje prijateljice a ona svoje.
Potpis. Roditelji nisu prijatelji, roditelji su roditelji. Ne razumijem što očekuješ- da je potrebno da tvoja stara i ti razglabate još o tome? Mani se te priče "mama-najbolja prijateljica". Mama je mama, prijateljica je prijateljica. Možeš biti bliska s majkom, ali taj odnos nije isti kao prijateljstvo. Ja sam za to da se s djetetom priča o seksualnosti, ali sve je to u nekim granicama. Želiš da dijete ima povjerenje u tebe, ali zar je zaista potrebno ići u takve detalje. To mi dođe kao da raspravljam s djetetom o pozama u seksu. Totalno nepotrebno. Ako ti nije jasna eventualna nelagoda tvoje mame, onda zamisli svoje roditelje kako se seksaju sve u šesnaest nasred dnevnog boravka ili u kuhinji pa javi svoje dojmove o tim mislima :-D
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:26.