Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2012., 18:26   #21
Quote:
sarari kaže: Pogledaj post
I ja sam radila od svoje 14godine svako ljeto cijelo ljeto svaki dan bez ijednog slobodnog dana.
I, kako ti je bilo?
Bila si sasvim zadovoljna činjenicom da nemaš ni jedan slobodan dan ili bi to bila promijenila da se moglo?

Quote:
To je tako u turistickom gradu. I ziva sam i sigurno zrelija zbog toga. A uci se samo na vlastitim pogreskama. To mi je bilo veliko iskustvo u zivotu.
To tako može biti i u neturističkim ili manje turističkim gradovima. I ja sam radila tijekom ljetâ, ali nije me taj rad i taj novac učinio zrelijom ni odgovornijom. Zrela i odgovorna sam bila i prije prvih zarađenih novaca... Rad mi je donekle razbistrio sliku vrijednosti novca, odnosno bilo mi je jasnije koliko sati rada je jednako koja količina novca i, dalje, ... što se tom količinom (ne)može kupiti. Ali, to je to.

Quote:
I ja smatram da ne treba drzati djecu pod staklenim zvonom,
Držanje djece pod staklenim zvonom je jedno, proglašavanje djece koja preko ljeta ne rade ljenčugama, je drugo.

Quote:
i ja sam zavrsila srednju i ne mislim da se naradis kao konj, to su bili bezbrizni i lagani dani hahahah,presmijesno mi je cuti da se naradis u srednjoj????
Prosječno 6-7 školskih sati na nastavi + učenje + školske obaveze nakon nastave + košarka/jazz dance ... zbrajaj To je već sad više od 40satnog radnog tjedna.
Baš kao što ja jedva čekam svoje slobodne dane i dane godišnjeg odmora te ih smatram pošteno zasluženim, jednako smatram da i klinci imaju jednako pravo na svoj odmor.
Žele li svejedno ljeto provesti radeći i zarađujući? Što se mene tiće imaju podršku. Ali, požele li 15.06. dići sve četiri u zrak i raditi upravo ono što bih i ja radila da mogu (more, sunce, SPF 30... ), ljenčuga je zadnja riječ koja će mi pasti na pamet.

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
vjerujem da mnogokoji od tih "prvih i zadnjih" u konačnici nikad ne diplomira.
Naravno da mnogi nikad ne diplomiraju.
Baš kao što mnogi ne prolaze s 5, mnogi se nikad ni ne upisuju na fax. Svojevrsna prirodna selekcija

U krajnjem slučaju...to što će momak nakon sezonskog posla uredno sjesti u fakultetsku klupu, ne znači da će jednom s tog faksa izaći s diplomom u ruci.

Quote:
Naime, jedna je stvar pauzirati godinu dana da bi se "ulagalo u sebe" na ovaj ili onaj način (ali, način koji glavu "održava u formi") - ali, ako se pauzira godinu dana zato što je 18-godišnjaku negdje zamirisao nekakav novac, lijepi su izgledia od fakulteta neće biti ništa.
Ja sam svojedobno pauzirala između gimnazije i upisa na fax, i svejedno me višemjesečna (prilično dobra) zarada nije odvratila od nauma da upišem ono što želim.
Oni koji zaista žele na fax, vrlo će ga vjerojatno jednom i upisati.

Ali slažem se... ispadanje iz mentalne kondicije (ili kako ono već... ) definitivno nije za svakoga
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 19:35   #22
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ispadne li tijekom te godine dana iz "mentalnog treninga", čeka ga ponovno sticanje "kondicije učenja" - to nije za svakoga .
Istina...ono sluzenje vojske od 12 (+3) nakon srednje za one koji su upisali fakultet je bilo lose za mnoge. Neki bas zbog toga nisu nikad vise usli u kolotecinu skolskog zivota.

Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Držanje djece pod staklenim zvonom je jedno, proglašavanje djece koja preko ljeta ne rade ljenčugama, je drugo.
Neki imaju manje novaca, pa dijete radi da si nesto priusti, neka djeca rade jer ih roditelji tako usmjeravaju, neki se preko ljeta odmaraju....
Bez obzira na sve to..mislim da to bas ne odredjuje buduci zivot u nekom sudbonosnom smislu. Nije lose da rade, dapace, ali i oni drugi ce kad tad morati raditi...
Quote:
Baš kao što ja jedva čekam svoje slobodne dane i dane godišnjeg odmora te ih smatram pošteno zasluženim, jednako smatram da i klinci imaju jednako pravo na svoj odmor.
Istina, nije lako ici u skolu, pa cak i ako nista ne radis/ucis i nisi neki djak...odes iza 7 dodjes doma oko 3....mnogi se i na poslu koji toliko traje (a ne rade nista) umore.
Quote:
Naravno da mnogi nikad ne diplomiraju.
Baš kao što mnogi ne prolaze s 5, mnogi se nikad ni ne upisuju na fax. Svojevrsna prirodna selekcija
Tocno...onog kojeg ce tri tjedna preko ljeta odvratiti od faxa, bolje da i nije krenuo na fax, jer bi prije ili kasnije nesto omelo....
Mozda taj upise kasnije, kad bude to stvarno htio.
Quote:
U krajnjem slučaju...to što će momak nakon sezonskog posla uredno sjesti u fakultetsku klupu, ne znači da će jednom s tog faksa izaći s diplomom u ruci.
Da. Mnogi otpadnu putem...
Quote:
Ali slažem se... ispadanje iz mentalne kondicije (ili kako ono već... ) definitivno nije za svakoga
Neki i nisu u nekoj kondiciji, nisu se pretrgli tokom srednje, pa mozda olako shvacaju studiranje i misle da tako mogu i dalje....
...a mozda to i nije tako lose, mozda i mogu tako i dalje...
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 21:50   #23
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
U krajnjem slučaju...to što će momak nakon sezonskog posla uredno sjesti u fakultetsku klupu, ne znači da će jednom s tog faksa izaći s diplomom u ruci.
U krajnjem i u prednjem slučaju, miješaš implikaciju i ekvivalenciju .

Nema premise koja jamči izlazak s faksa diplomom u ruci (osim preuzimanja te diplome na fakultetu prije izlaska s fakulteta) - ali, sjedanje u fakultetsku klupu nakon višesezonskog posla smanjuje izglede za diplomirani izlazak.

Quote:
Oni koji zaista žele na fax, vrlo će ga vjerojatno jednom i upisati.
Da mi je deset kuna za svakog 18-godišnjaka koji fakat zna što želi i što ne želi, ne bih bio ovako bogat .

Quote:
Ali slažem se... ispadanje iz mentalne kondicije (ili kako ono već... ) definitivno nije za svakoga
Naravno, govorim o prosječnim, takoreći smrtnim, slučajevima .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 22:34   #24
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
U krajnjem i u prednjem slučaju, miješaš implikaciju i ekvivalenciju .
Mog'o si lijepo napisat kruške i jabuke


Quote:
ali, sjedanje u fakultetsku klupu nakon višesezonskog posla smanjuje izglede za diplomirani izlazak.
A tko je spominjao višesezonski posao? Ili ti to, onako po engleški pod sezonama ustvari podrazumijevaš 'seasons'?
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 22:48   #25
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Da mi je deset kuna za svakog 18-godišnjaka koji fakat zna što želi i što ne želi
Pa i ne moraju osamnaestogodišnjaci znati što žele i što ne žele i zauvijek si zacrtati životni pravac. Postoji ta neka ideja da moraju, i da će si uništiti život ako odu godinu dana bit au pair u Americi ili upišu faks s 20 ili upišu drugi faks s 26 kad otkriju što žele i što ne žele, ali nekako, hm, neće.

Naravno, to nije baš škola-faks-posao-brak-djeca životni tijek, ima i onih kojima to ide škola-posao-dijete-faks-brak-doktorat.

Tako mi žao bude tih sirotih maturanata kad im se nabija presing ko da moraju odlučiti žele li da im operiraju tumor na mozgu što ih možda ubije, ili da ga puste, što ih možda ubije.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 22:56   #26
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Mog'o si lijepo napisat kruške i jabuke
Naravno - ali, to bi umanjilo isticanje moje neodoljivosti .

Quote:
A tko je spominjao višesezonski posao? Ili ti to, onako po engleški pod sezonama ustvari podrazumijevaš 'seasons'?
Pokušaj igre riječi: ako je ljetni, tromjesečni posao "sezonski", kako onda nazvati ostajanje u tom poslu sljedeću godinu dana, tj. nekoliko puta po "sezonu" u trajanju od tri mjeseca?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 23:02   #27
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Pa i ne moraju osamnaestogodišnjaci znati što žele i što ne žele i zauvijek si zacrtati životni pravac.
Po tko zna koji put, osnovna razlika je u tome što ti gledaš iznimke, a ja većinu.

Većini će tijek matura - rad na sebi - putovanje - učenje Života - pronalazak Bitka i Smisla - par komada djece - itakoto - pronalaženje sebe - odabir faksa..., završiti radom na smiješno plaćenim poslovima i skupo plaćenom spoznajom da papir možda ipak nešto znači - kao set noževa nije isključeno ni cinično pljuckanje po običnima, dosadnima i ograničenima koji su u trci za papiprom propustili spoznati sebe, Istinu i Bitak.

Samo će iznimkama taj put završiti doktoratom, Nobelovom nagradom i otkrićem lijeka protiv desetak smrtonosnih bolesti.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 23:11   #28
Svatko ima svoje misljenje i razloge istog!
sarari is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 23:24   #29
Mnogi koji se drže faksa upisanog jer moraš upisati faks nakon srednje će isto tako raditi na smiješno plaćenim poslovima koji ih ne zanimaju.

Zapravo, čini mi se da, s faksom ili bez faksa, najgore prođu oni koji ne smiju odrasti i ne smiju odlučiti i ne smiju pogriješiti i ne smiju razbiti koljeno.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 00:07   #30
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Pokušaj igre riječi: ako je ljetni, tromjesečni posao "sezonski"
Dakle, kao što sam i mislila - seasons

Quote:
kako onda nazvati ostajanje u tom poslu sljedeću godinu dana, tj. nekoliko puta po "sezonu" u trajanju od tri mjeseca?
Jednogodišnji?

Quote:
sarari kaže: Pogledaj post
Svatko ima svoje misljenje i razloge istog!
Naravno.
S tim si nam sada rekla točno - šta?
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 23:47   #31
Doba sezonskih poslova bili su mi lijepši periodi...Također od 14-te godine,uglavnom konobarenje iako je bilo i ostalih poslova.Konobarenje je ajmo reč najbolje plačeno,još kad se manča iliti bakšiš uzme u obzir,milina.Uz posao je išla i činjenica da mogu ostati duže vani naravno,te da imam svoj novac i nitko ne pita na šta trošim.Pa makar to bilo i samo 1600 kn,koliko sam dobila prvu plaću.Za razliku od nekih frendica koje eto nisu radile,pa su navečer bile doma,jer prvo nisu smjele van,a drugo nisu dobivale lovu.Ali,netko je več rekao,i slažem se,da to može osobu učiniti samo zrelijom i odgovornijom.
Tako da,ja sam uvijek za rad,teško da će se navuči na posao konobara,i nije neko zanimanje iz snova,ali sve i da da,nema ništa loše u tome dok ga čini sretnim..
emi28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 14:18   #32
Morala sam se registrirati jer me zasmetalo nazivanje djece koja ne rade preko ljeta ljenčugama. Ja osobno nisam radila sezonske poslove niti tijekom srednje niti tijekom faksa, pa se ne smatram ljenčugom. U školi sam učila marljivo, imala po nekoliko izvanškolskih aktivnosti (svojom voljom), svaku godinu na faksu sam kompletno očistila na ljeto, tako da mi je ljetni odmor bio potreban za punjenje baterija... Roditelji me nikad nisu silili na ništa, omogućili su mi putovanja tijekom ljeta (makar nisam iz neke bogate obitelji), učenje jezila i sličnog, i draže mi je to životno iskustvo nego da sam konobarila. Danas imam obitelj, završen fakultet, doktorat, radim ko konj barem 60 sati tj i nisam mutava zato jer mi je prvo radno iskustvo moja struka. Svoju djecu mislim odgajati na isti način, osim ako budu stvarne ljenčine koje tijekom školske godine ništa ne rade i ništa ne cijene; u tom slučaju je sezonski posao dobra terapija za odgoj.
A što se tiče majke dečka koja je postavila pitanje, može biti ponosna na sina, nema tu ničeg lošeg ako dečko želi raditi i nešto zaraditi.
pticica69 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.