Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2012., 16:13   #1
Podučavanje i osobni stavovi profesora (pobačaj, LGBT roditeljstvo, rasne predrasude...)

Jeste li doživjeli, i kako se postaviti kada profesori vasoj djeci unutar predavanja obaveznog gradiva u skoli iznesu i svoja osobna iskustva i svoje stavove?
Postoje teme/situacije u zivotu za koje ne postoje jasne upute i nema jednostavnih rjesenja. Potrebno je o njima raspravljati, misliti, pitati....na koji nacin se to radi u Hrvatskim skolama? I kako o tome raspravljate sa svojim skolarcima? Što ne biste voljeli da cuju od svojih profesora?




Ma ne znam ni sama kako bi dala naziv temi. Možda ga i promjenimo.
Uglavnom dogodilo se sljedeće.
Sin, 8. razred došao mi je dana kući s pričom kako su danas na biologiji učili između ostaloga o Down sindromu i sličnim stvarima. Spomenuli su i testove u ranoj trudnoći gdje se on može predvidjeti.
Profesorica je rekla da bi ona i na najmanju mogućnost da s djetetom nešto neće biti u redu odmah abortirala.
Nakon toga u razred je ušla profesorica engleskog, na ploči je pisalo nešto gradiva iz biologije, ušli su u razgovor i ona je rekla da bi rodila po svaku cijenu.

Moja pitanja:
Da li su učiteljice smjele iznositi svoje osobno mišljenje na satu?
Kako bi vi odlučili da vam se to dogodi?

Ja mislim da nisu smjele iznositi mišljenje, jer zamislim da ih čuje neko dijete s recimo Down sindromom i ustanovi da je bolje da ga nema
Bez obzira što mi je izjava profesorice biologije opasna, kakvo god da je mišljenje(pa i ovo drugo) mislim da nije bilo mjesto za iznošenje stava nego je bilo dovoljno reći da je situacija teška itd.

Ja nemam pojma što bi napravila, nisam 100% sigurna. Sama činjenica da testovi postoje govori u prilog tome da struka drži normalnom opciju abortusa.
Tema je teška, bolna...

Zadnje uređivanje Monstera : 22.02.2018. at 12:39. Reason: uvod....promijena naslova
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 16:18   #2
nije trebala pred djecom iznositi svoj osobni stav, nikad ne zna da li netko od njih ima down sestru/brata/rodjaka/prijatelja i u tom slucaju je neko dijete mozda jako uvrijedila/povrijedila

nitko ne abortira "na najmanju mogucnost downa", postoji amniocenteza kojom se dobije kariogram gdje se vidi down/edwards/turner/... pa se pobacaji ne rade na osnovu statistike (double/triple) ili sumnjivog nalaza UZVa
amniocenteza, kao i sve pretrage u trudnoci, nije "obavezna" - zene koje bi rodile u bilo kojem slucaju ni ne idu na kombinirani/double/triple/amnio

u svakom slucaju, stvar odluke para
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 18:36   #3
Quote:
Moja pitanja:
Da li su učiteljice smjele iznositi svoje osobno mišljenje na satu?
Učiteljice nikako nisu pod nastavom smjele iznositi svoje osobne stavove i mišljenja vezano uz tu tematku. Ne samo iz razloga što netko od te djece možda i ima Down sy u obitelji te ga je ta izjava povrijedila, već i zato što njihovi subjektivni stavovi nemaju veze sa nastavnim planom i programom općenito.

Quote:
Kako bi vi odlučili da vam se to dogodi?
Teška odluka svakako, ali mislim da bih s ipak odlučila na abortus. Vjerujem da bi me i partner u tome podržao.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 20:35   #4
ja ne bih abortirala da mi testovi pokažu da nosim dijete sa down sindromom? pa zašto? ta djeca su toliko divna i i mogu imati itekako ispunjen život- da zaista ne znam zašto bi im netko oduzeo to pravo....

a ovo sa učiteljicom mi je degutantno..nije smjela iznositi tako osobne stavove- a ako i netko i ide pred djecom iznositi tako delikatne stavove -onda bi prije svega trebala malo uputiti djecu o tome kako djeca sa d.s. mogu imati zaista lijep i ispunjen život.da su nevjerovatno srdačni, emotivni i topli...
poznajem nekoliko djece sa d.s i jednu dragu ženu koja će uskoro napuniti 40 godina i toliko je divna, srdačna, otvorena, iskrena- da mi jednostavno obasja dan kad ju vidim
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 20:41   #5
Pa meni se cini ok da su djeca cula razlicita misljenja o tome. Jer nije za osudjivati ni one koje bi rodile po svaku cijenu, ni one koje bi ab.

Ja sam radila taj test u prvoj trudnoci. Uzimaju se u obzir godine, vadi se krv, cini mi se da je bilo pitanje o pusenju i ne znam sta jos... Rezultat je u procentima, kao neki odgovor na pitanje "Kolika je sansa da se rodi dijete sa Daunovim sindromom"

Meni je ispala mala sansa i u drugoj trudnoci sam odbila da radim i taj i sve druge testove. Prvo jer imam manje od 30, drugo jer sam shvatila da ne bi abortirala iako nisam protivnik abortusa.
Moja Ti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 09:16   #6
Mojoj prijateljici je liječnik u Zadru rekao da je dijete ... hm kako da to kažem politički korektno... Nije konkretno rekao Downov sindrom, već da je glava prevelika za tijelo, vamo tamo, poslao ju na niz testova (cura nema blage o medicini i radila je sve što joj je rekao) i kao da zakažu termin abortusa... Ona u šoku, nakon što je jadna bila nekoliko tjedana na tim testovima sva pod stresom da joj je dijete jako bolesno i deformirano... Međutim, ona kad je čula abortus, još više se šokirala... Kao "Pa ko je Vama rekao da ću ja to napraviti? Ja ću roditi dijete kakvo god da je..."
Ja sam saznala za priču tek nakon što je ona odlučila roditi jer je nisam vidjela par tjedana...

Kadli, mala se rodila... Ne da nije deformirana i bolesna, već je dijete super i baš lijepa curka... Prehladi se s vremena na vrijeme, jedino joj je to boljka :-) Mislim, PA STVARNO!!! Halo... prvo se informiraj da li roditelji žele abortus napraviti prije nego je pošalješ na masu rizičnih testova zbog kojih je mogla izgubiti dijete (I TO ZDRAVO!), prije nego trudnici priuštiš toliki stres... Ma grozno!
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 09:41   #7
Meni nije jasno zašto test uopće radi netko tko ne planira abortus, samo se ubiješ od strahova, a svako od nas je čuo barem jednu priču kako se trudnicu uplašilo s kojekakvim dijagnozama.
Ja sam s trećim zatrudnila sa 35 i doktor mi nije preložio taj test
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 09:51   #8
Meni je to pitanje jedno od onih na koje zapravo ne znaš odgovor dok se ne nađeš u toj situaciji. Testirati se ili ne? Pobaciti ili ne?
Ali činjenica je da danas trudnicu bombardiraju sa nizom pretraga, što je od toga nužno, a što ne, ne bih se upuštala u to.

I mislim da ni jedna učiteljica nije trebala iznositi stav što one misle da bi se trebalo učiniti u toj situaciji..
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 10:20   #9
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno zašto test uopće radi netko tko ne planira abortus, samo se ubiješ od strahova, a svako od nas je čuo barem jednu priču kako se trudnicu uplašilo s kojekakvim dijagnozama.
Ja sam s trećim zatrudnila sa 35 i doktor mi nije preložio taj test
zato da se pripremis prvo, koliko ja znam takvoj je djeci cesto odmah po porodu potrebna medicinska pomoc pa je naravno bolje da budu atento doktori, drugo, imas 9 mejseci vremena da naucis nesto o tome i da se psihofizicki pripremis.

amnio se predlaze iza 37, i ako double triple nisu ok. i naravno ako ima down u obitelji
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 10:40   #10
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zato da se pripremis prvo, koliko ja znam takvoj je djeci cesto odmah po porodu potrebna medicinska pomoc pa je naravno bolje da budu atento doktori, drugo, imas 9 mejseci vremena da naucis nesto o tome i da se psihofizicki pripremis.

amnio se predlaze iza 37, i ako double triple nisu ok. i naravno ako ima down u obitelji
Imaš pravo...opet, ne znam kako bi mi na trudnoću utjecala ta briga
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 10:50   #11
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Imaš pravo...opet, ne znam kako bi mi na trudnoću utjecala ta briga
ne znam, ja sam streber i da odlucim roditi svakako bi voljela znati unaprijed, rijesiti sama sa sobom sve sto treba rijesiti, pripremiti se, nauciti sve sto mi moze zatrebati i tako dlaje
jbg, ja sam o dohrani pocela citati kad je mala valjda mejsec dana napunila sta ces steta sto u skoli nisma takva bila

a za uvodni post, svakako nije trebala iz neba pa u rebra govoriti svoje stavove djeci. nikako ne u sklopu predavanja i ucenja novog gradiva.
iako, ako je neka rasprava u pitanju, ako djeca govore svoja razmisljanja i stavove i ako se raspravlja, glupo je da profesorica izvrdava i ne zeli reci svoje misljenje.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 12:19   #12
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Moja pitanja:
Da li su učiteljice smjele iznositi svoje osobno mišljenje na satu?.
Definitivno NE.

Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Kako bi vi odlučili da vam se to dogodi?
Ne znam. Nekada pomislim da bih pobacila, a nekada ne. Stvarno ne znam.
Ali znam da testove ne bih ni radila.
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 14:26   #13
evo ako netko zna neka mi odgovori,
prijateljica mi je rodila prije desetak dana, odmah su na osnovu izgleda bebe čim se rodila dr posumnjali na down, uradili sve pretrage i sve je u redu što se tiče kliničkog zdravlja (srce, pluća, tonus mišića i ostalo..) ali sad čekaju taj glavni nalaz kromosoma koji će ili potvrditi down ili negirati..mene zanima koliko se dugo čeka taj nalaz, jer iako mi prijateljica to ne pokazuje, vidim da ju ubija to čekanje mada je spremna kako kaže na sve..
zna li tko?
inače, ginekolog je primjetio nešto čudno ispočetka, ali ga je frendica zamolila da joj više ništa ne govori jer ona bi rodila svejedno..
Ozrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 14:32   #14
Quote:
nemam pojma kaže: Pogledaj post
Definitivno NE.



Ne znam. Nekada pomislim da bih pobacila, a nekada ne. Stvarno ne znam.
Ali znam da testove ne bih ni radila.

zasto ne?
meni je totalno bezvezan i apstraktan(da ne kazem staromodan)tip poducavanja kod nas..
ukoliko rasprava krene u tom smjeru i ucetilji naglase da je nesto njihov osoban stav,te daju djeci prostora za razmisljanje i uvedu ih na jedan kvalitetan nacin u sve to skupa-djeca itekako mogu imati koristi od takvog segmenta "nastave"..
jer sturo ucenje gradiva na nacin kakav je danas kod nas i daje rezultate kakve daje..
svi smo mi osobe(pa tako i profesori)koje mogu i smije imati svoj stav i misljenje i zasto ne potaknuti mlade ljude u razvoju na neku komunikaciju i razglabanje o takvoj "tabu" temi..
meni je to bas super

a sta se tice samog dawnica..sve je stvar osobnog stava i situacije..
mislim da bi najbolje to znala odluciti upravo da mi se to desi-jer ovako mogu pricati da bi pobacila,a mozda i ne bi..i obrnuto..
definitivno ne osudujem majke koje pobace,niti one koje rode takvu bebu..
jer vjerujem da nas ima zrelih i sposobnih za takvu situaciju,kao i onih koji bi to jako lose podnosili..zato je vrlo bitno procijeniti sebe i znati sta zelis i ono jos bitnije-sta mozes pruziti takvom djetetu
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 15:07   #15
Quote:
Ozrenka kaže: Pogledaj post
evo ako netko zna neka mi odgovori,
prijateljica mi je rodila prije desetak dana, odmah su na osnovu izgleda bebe čim se rodila dr posumnjali na down, uradili sve pretrage i sve je u redu što se tiče kliničkog zdravlja (srce, pluća, tonus mišića i ostalo..) ali sad čekaju taj glavni nalaz kromosoma koji će ili potvrditi down ili negirati..mene zanima koliko se dugo čeka taj nalaz, jer iako mi prijateljica to ne pokazuje, vidim da ju ubija to čekanje mada je spremna kako kaže na sve..
zna li tko?
inače, ginekolog je primjetio nešto čudno ispočetka, ali ga je frendica zamolila da joj više ništa ne govori jer ona bi rodila svejedno..

Test se ceka oko 10 dana
safi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 15:51   #16
Quote:
lianne kaže: Pogledaj post
zasto ne?
meni je totalno bezvezan i apstraktan(da ne kazem staromodan)tip poducavanja kod nas..
ukoliko rasprava krene u tom smjeru i ucetilji naglase da je nesto njihov osoban stav,te daju djeci prostora za razmisljanje i uvedu ih na jedan kvalitetan nacin u sve to skupa-djeca itekako mogu imati koristi od takvog segmenta "nastave"...
Ne slažem se s tobom jer uvijek postoji mogućnost da će se dijete prikloniti stavu profesora misleći da će se tako dodvoriti/više svidjeti/dobiti veću ocjenu...

Po meni, dobar profesor treba poticati raspravu i biti moderator iste, postavljati pitanja, voditi raspravu... Sve se to može i bez isticanja nekog svog osobnog stava.
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 16:33   #17
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post

Moja pitanja:
Da li su učiteljice smjele iznositi svoje osobno mišljenje na satu?
Kako bi vi odlučili da vam se to dogodi?
Evo nekoliko riječi od nekoga tko je slušao metodiku i didaktiku na faksu, profesorski smjer.
Jedno od prvih stvari što su nas profesori učili na predavanjima jest, da svoje mišljenje držimo za sebe.
Našem mišljenju na nastavi nije mjesto.
Moram priznati da se mnogo mojih budućih kolega toga ne pridržava.


Što bih odlučila u slučaju da nosim dijete s Down sindromom?
Sad, u ovom trenu rekla bih da ne bi rodila.

U proteklih nekoliko godina radila sam na više projekata s osobama s posebnim potrebama, poznajem mnogo njih i njihovih roditelja.
Neke od tih osoba su roditelji ostavili u specijalnim ustanovama i nikad više nisu pitali za njih.
Neki su ostali sami s majkama, otac ih je ostavio.
Neki ne mogu živjeti s roditeljima zbog zdrastvenog stanja, roditelji ih posjećuju u specijaliziranim ustanovama.

Poznajem jednog dečka s Down sindromom, ima otprilike 40 godina.
Živi s majkom, otac ih je napustio nakon njegovog rođenja.
A nju jedino mori što će biti s njezinim sinom kad ona umre jer je jako vezan uz nju, svuda idu zajedno, a nemaju nikog od obitelji.
dorcas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 16:41   #18
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno zašto test uopće radi netko tko ne planira abortus, samo se ubiješ od strahova, a svako od nas je čuo barem jednu priču kako se trudnicu uplašilo s kojekakvim dijagnozama.
Ja sam s trećim zatrudnila sa 35 i doktor mi nije preložio taj test
Prvi puta sam bila trudna sa 30 godina i išla kod privatne ginekologice.
Znam da sam radila dabl i tripl test jer nisam imala pojma što radim.
Glupo od mene ali ja sam si imala neku logiku u glavi da se testira je li dijete bolesno,pa ako se ustanovi da je bolesno- liječi ga se već u stomaku.
Glupo,ali ja sam stvarno tako mislila.
Kad sam zatrudnila drugi puta,liječnica mi punudila taj test i objasnila zašto se radi.
Odbila sam ga.
Uvijek bi ga odbila.
__________________
Samo tebi svira bend na nebu
dijetesjene is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 17:34   #19
evo mene friška mama, zdrava muška beba ima 2 mjeseca. ja 37 godina, prvo dijete, ivf trudnoća. puno indikacija za amniocentezu koju sam odbila jer je rizik da izgubim trudnoću bio veći od rizika da rodim bolesno dijete. radila kombinirani probir kod jednog od najboljih dijagnostičara u hr i rekao je da je rizik nizak, test iz krvi je isto pokazao nizak rizik....ali uvijek postoji ali....same moje godine su već povećavale rizik kada se gleda statistički /a kombinirani i je samo statistička pretraga/.

kako je trudoća odmicala bilo je sve više komplikacija i iskreno u nekoliko navrata sam se preispitivala da li sam dobro odlučila kada sam odbila amniocentezu...ne radi se samo o tome da bi netko nakon pozitivnog nalaza radio ab, nego i o tome da bi netko odabrao roditi bolesno dijete, ali barem se ima nekoliko mjeseci šanse pripremiti za tu situaciju.

kako sam izgubila trudnoću prije 3 godine u ranoj fazi, a dovelo me psihički do ruba ludila, mislim da ne bih bila u stanju abortirati svjesno....ali teško je pričati o tome dok nismo u toj koži.

mislim da profesori ne smiju iznositi svoje stavove pogotovo ne o ovako delikatnim temama. meni su se neki stavovi mojih bivših profesora duboko urezali u pamćenje....kako dobri, tako još više oni loši. jednostavno neke rečenice nisam nikada zaboravila.
__________________
Čekam ljeto i Lavića....dočekala Račića!
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 19:20   #20
Quote:
dorcas kaže: Pogledaj post
A nju jedino mori što će biti s njezinim sinom kad ona umre jer je jako vezan uz nju, svuda idu zajedno, a nemaju nikog od obitelji.
Koliko znam, ovo je česta briga tih roditelja.

OT: obje su učiteljice, nažalost, primjer pojave (nemam argumenata kojima bih ustvrdio kolika je učestalost) da prosvjetari potpuno izgube busolu u odjeljivanju svoga privatnog lika i svoga prosvjetnog lika: ne samo da se prepričavaju zgode i nezgode iz njihovih života, nego se (poput ovog slučaja) pred djecu izlazi sa svojom intimom, ili se pak djeci obrazlaže (pa onda i, slučajno ili namjerno, nameću) svoj politički i ostali svjetonazor.

Mislim da nitko ne može unaprijed biti siguran kako bi postupio u takvoj situaciji.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.