Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2013., 15:13   #61
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
danas se seljaku ( cast izuzecima) ne da raditi.
sve je zaraslo..zemlja stoji.

Moji susjedi su svasta komentirali kad sam rekla da cu uzeti skotsko govedo.
Kravu koja ne treba stalu, ne treba ju musti... zivi pustena na livadi. osigurati joj trebas samo vodu i zimi sjeno.
A meso je izvrsno!!!

I to je kapital. i to se moze prodati.

A kaj seljak zna... samo za pšenicu i kuruzu. I dalje od toga ne zna i nece .."jel su tako radili njegovi starci". To sam puno puta cula... nazalost1
ja sam seljak.gdje buš kupila škotsko govedo ?jesi u upisniku i pdv?
blaženka13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:17   #62
Plaćam struju ko i ti, kupim drva za grijanje ko i ti , t plaćaš pričuvu a ja moram sam smislit što će bit kad se sve raspada imam gradski vodovod plaćam vodu ko i ti tv plaćam ko i ti , smeće plaćam ko i ti danas nije selo ko što si neka gospoda zamišljaju da se ništa ne plaća vodno slivne naknade za svu zemlju plus vodno slivnu naknadu po kvadraturi kuće , plaćam kominalni doprinos komunalnom plaćam grobnu naknadu .....
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:20   #63
Ne, ne moraš pisati kako je na selu krvavo a ti živiš u balgostanju ali ne moraš niti umanjivati tuđe a veličati svoje. Gle, odselila sam iz Zagreba, u svojoj 28 godini, u manje mjesto, obrađujem vrt za sada, poveliki, u dogledno vrijeme bi voljela imati i životinje a plus to; ustajem u 05 i putujem nazad u Zagreb, svakog dana, na posao; jer posao u Zagrebu nisam smjela napustiti.

Kolko jedna kuća plaća režije? Ovisi kakva kuća i kakvi su joj stanari.

Mogu ti konkretno reći za naš slučaj; 80tak kvadrata životnog prostora, mjesečne režije zimi ( grijemo se na centralno - plin ) = do 1500 kn sve uključeno ( plin, struja, voda, smeće ). Ljeti je to itekako manje jer imamo i solarni sustav grijanja tople vode.

Al, kakve veze to ima sa ovom temom?
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:20   #64
sad sam na netu gledal o škotskom govedu. pa tonka ti si genije. nema "bolje kosilice". ja se pem pozanimat za nabavu pa jih smjestim kod tate. ima veliki trnac. možda ovaj vikend odem pogledat to govedo s obitelji. baš si in.
VOLVO 940GL is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:32   #65
[QUOTE=ja u kutu;43614574]
Quote:
Ne, ne moraš pisati kako je na selu krvavo a ti živiš u balgostanju ali ne moraš niti umanjivati tuđe a veličati svoje. Gle, odselila sam iz Zagreba, u svojoj 28 godini, u manje mjesto, obrađujem vrt za sada, poveliki, u dogledno vrijeme bi voljela imati i životinje a plus to; ustajem u 05 i putujem nazad u Zagreb, svakog dana, na posao; jer posao u Zagrebu nisam smjela napustiti.
Al, kakve veze ima to sa ovom temom
Quote:
Kolko jedna kuća plaća režije? Ovisi kakva kuća i kakvi su joj stanari.
Bas tako, recimo ja placam struju 100 kn i slivne vode.
Grijem se na drva (kao i vecina seljaka), imam svoju sumu, znaci potrosim 5 litara mjesavine, imam svoj bunar za vodu. U zg mjesecne rezije za stan od 90 kvadrata su cirka 2500kn, pa zbrajaj

Quote:
Al, kakve veze to ima sa ovom temom?
Zivot na selu je jeftiniji
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:34   #66
Quote:
VOLVO 940GL kaže: Pogledaj post
sad sam na netu gledal o škotskom govedu. pa tonka ti si genije. nema "bolje kosilice". ja se pem pozanimat za nabavu pa jih smjestim kod tate. ima veliki trnac. možda ovaj vikend odem pogledat to govedo s obitelji. baš si in.


ja samo najbolje ideje imam za sebe!!!
Ak uzmes skotsko govedo... ja dolazim kod tebe na porciju mazenja s tom predivnom zivinom!!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:38   #67
Quote:
blaženka13 kaže: Pogledaj post
ja sam seljak.gdje buš kupila škotsko govedo ?jesi u upisniku i pdv?
ja imam otvoren OPG radi farme puzeva.
Nisam u sustavu PDV-a, nemamo poticaje - ne zelimo nista od drzave!!!

(dovoljno me puta zaj*** pa sad pusem na hladno )

A kravice sam vidla u Čakovcu... pogledaj u google - Šlavonci!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:47   #68
Jako iskrivljujete stvarnost kao što npr. Pinz piše: "Naberteš ludih gljiva pa prodaš, ubiješ 5-6 srna pa prodaš.." Ako ćemo u tom smislu govoriti onda je još lakše u gradu: "opljačkaš 5-6 banaka i uživaš".

O kakvim to načinima života pričate? Pa zar ne znate da se ne mogu gljive brati bez zakupa koncesije od šumarije? Ne znate da se divljač ne smije nikako loviti? Znate li da ne smijete niti vlastitu kravu doma zaklati? Možete ali ne smijete jer životinja ima brojček u uhu i budu vas pitali gdje je završila.

Eto još nitko nije spomenuo da se svi na selu uštekaju na poticaje i doma leže dok lova lagano curi. Pa se onda zapali traktor od 100.000EUR koji je s neba opal i ima doživotnu garanciju, i ide u grad prosvjedovat jer nemaju kaj drugo raditi. Tak su neuki i zalupani da po danu prosvjeduju a po noći oru i siju budući da se nema tko drugi za njih založiti..pa ako hoće i to malo što im je ostalo održati na životu.
Pričate kak se dopelja krava doma i ona naraste pa se proda. Kak? Prek Njuškala? Dođe kupac doma pa ju pregleda i isplati? Ili ju možda s taksijem vozite na sajam pa čekate cijeli dan i cjenkate se. .i još ju na kraju prodate s odgodom pa novce čekate mjesecima.
Ponavljam da nije bez veze ovo što se seljacima događa , i što svako malo prosvjeduju.
Je,sir se proda bez greške samo ga ne smijete delati bez uvjeta, i papira , a to košta. Litra mlijeka malo više od 2 kn pa ispada da u mlijeku uložite 25 kn u sir. Sad još dodajte rad, struju, opremu, prostor i u naplaćenih 35 kn nađite svoju zaradu.
Moslavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:11   #69
Ti boga kaj ste bacili filozofiju.....
Dal se može živjeti na selu, može....
Dal će ljudi bježati u dogledno vrijeme na selo, hoče sigurno...
Meni je zemlja u Zagorju stajala desetak godina u trnju.
Prošlu godinu posadio vočnjak (60 vočaka), jagode, kupine, maline, borovnice.
Na jesen počistio još jednu zapuštenu livadu i posadio lješnjake a ovo prolječe čistim još jedan komad i sadim jednu vrstu drveta (ogrijev i industrisko drvo).
U vočnjak postavio pčele i evo prvu godinu trošak je bio 1200 kn (oprema i pčele) a zarada je bila oko 800 kn. Dakle u minusu ali tu prvu godinu još nema voska, propolisa i drugih pčelinjih proizvoda koji su puno vrijedniji od meda.
Planiram ujedno i kupiti kuču tamo i trenutni izbor je kuča 250 kvadrata i 2000 kvadrata okučnice za 30000 eura ili jedna manja 80 kvadrata s nekih 1000 kvadrata okučnice za 20-25 tisuča eura (selo 20 km od Zagreba)...
Prvi šoping centar je 10 km udaljen od tog sela.

I da u Zagrebu imam malu okučnicu s par vočki i od njih godišnje ispečem 15 litara rakije ....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:17   #70
zakljucak - na selu se moze zivjeti.
Moze se zaraditi isto koliko u zagrebu ili bilo kojem drugom gradu s tim da je zivot puno opusteniji, mirniji, tisi...
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:27   #71
Ali ali ali; ovdje je pitanje : ostaviti posao u gradu i otići živjeti, isključivo, od onoga kaj si privrediš na selu od poljoprivrede, stočarstva, voćarstva.....čegagod. Lako je bacati filozofiju @koka iz grada di imaš stalan posel pa još ibera na gruntu u Zagorju posadiš lješnjake i tak to nekaj. Kaj veliš, bi mogel od toga, nabrojanog, živjeti normalno?!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:40   #72
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Ali ali ali; ovdje je pitanje : ostaviti posao u gradu i otići živjeti, isključivo, od onoga kaj si privrediš na selu od poljoprivrede, stočarstva, voćarstva.....čegagod. Lako je bacati filozofiju @koka iz grada di imaš stalan posel pa još ibera na gruntu u Zagorju posadiš lješnjake i tak to nekaj. Kaj veliš, bi mogel od toga, nabrojanog, živjeti normalno?!
Sto ti imas za reci? Da je to ne moguce ili moguce?
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:45   #73
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
zakljucak - na selu se moze zivjeti.
Moze se zaraditi isto koliko u zagrebu ili bilo kojem drugom gradu s tim da je zivot puno opusteniji, mirniji, tisi...
Naravno da se na selu može živjeti.
Može se zaraditi ako imaš uvjete da zaradiš, ako imaš dobar plan, dovoljno zemlje, nešto početnog kapitala za ulog i kakvo takvo znanje o tome što želiš raditi.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:55   #74
Quote:
Topla piva kaže: Pogledaj post
Sto ti imas za reci? Da je to ne moguce ili moguce?
Moguće je ali ako se kreće iz nulice; jako teško a još teže ako nemaš dobru viziju i još bolji plan. Nego, piva; ti živiš na selu ili u gradu?
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:57   #75
A ja bih iz slavonije u metropolu jel ovdje nažalost nema kruha, ali eto..nikako..dobit posao je nemoguće

Ne znate kako je tesko obiteljima koje krenu od nule u lagat u poljoprivredu.pogotvo sto pol obitelji samo jedna osoba radi ili skoro nitko. Trgovački lanci imaju premale cijene za proizvode a i ovisiš o vremenu..stoga u današnje doba drži se onoga što je sigurno
__________________
Smiling doesn¨t always mean you re happy. Sometimes, it simply means that you are a strong person
Royksopp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:03   #76
imkam dosta prijatelja u gradu koji se žale da se neda živjet . Lani sam im ponudio da ću svakome dat na korišćenje zemlje da si posade krumpira vrt , od svih tih kukavica nije niko došao čak se niti javio a kamoli došao raditi pa si malo kućni budžet popravio .
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:04   #77
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Ali ali ali; ovdje je pitanje : ostaviti posao u gradu i otići živjeti, isključivo, od onoga kaj si privrediš na selu od poljoprivrede, stočarstva, voćarstva.....čegagod. Lako je bacati filozofiju @koka iz grada di imaš stalan posel pa još ibera na gruntu u Zagorju posadiš lješnjake i tak to nekaj. Kaj veliš, bi mogel od toga, nabrojanog, živjeti normalno?!
Pa stavim 50 košnica i od toga se recimo može živjeti. Od lješnjaka se može živjeti. Od svaštarenja ne, to je za po doma trošiti.
Ali gle ja sam od doma prije na gruntu nego u Dubravi. S grunta sam prije do grada nego iz pola kvartova u Zagrebu..
Meni su nejasni ljudi koji su u mirovini žive u zgradama i onda oko zgrada prekopavaju parkove i sade povrče.
Za vrijednost stana u Zagrebu možeš kupiti ljepo seosko imanje i da ti ostane pola novaca koje možeš staviti na štednju, uložiti u neku poljoprivrednu proizvodnju ili živjeti desetak godina bez nekih konstantnih primanja.
Priče da se ništa kod nas ne isplati jednostavno nije točna.
I priče da seljaci puno više rade jednostavno nije istinita, postoje izračuni, ne držite me za riječ ali mislim da proizvodnja pšenice traži godišnje 20 radnih dana...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:06   #78
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
imkam dosta prijatelja u gradu koji se žale da se neda živjet . Lani sam im ponudio da ću svakome dat na korišćenje zemlje da si posade krumpira vrt , od svih tih kukavica nije niko došao čak se niti javio a kamoli došao raditi pa si malo kućni budžet popravio .
"ne talasaj..." masa ljudi zivi po tom sistemu... uljuljani su u svoju svakodnevnicu, daju da ih se izrabljuje...i nista ne zele promjeniti da im bude bolje... i psihicki i materijalno.
A psihicko zadovoljstvo znaci vise od materijalnog!!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:07   #79
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Moguće je ali ako se kreće iz nulice; jako teško a još teže ako nemaš dobru viziju i još bolji plan. Nego, piva; ti živiš na selu ili u gradu?
ako se krece iz nulice reci ti meni sto onda nije tesko
a plan je da nema plana, radis po vremenskoj prognozi i prioritetima.
zivim trenutno vise u gradu, sa srcem na selu

Sadio sam prosle godine krumpir za vrt, znaci mala povrsina. Suseda (73)do mene sadi 10 puta vecu povrsinu i jos mi je stigla pomoci da dovrsim
koliko samo papirologije ima o tom krupiru da su me leda boljela dva hebena dana
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:07   #80
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
imkam dosta prijatelja u gradu koji se žale da se neda živjet . Lani sam im ponudio da ću svakome dat na korišćenje zemlje da si posade krumpira vrt , od svih tih kukavica nije niko došao čak se niti javio a kamoli došao raditi pa si malo kućni budžet popravio .
Pa daj pa mi i socijalne slučajeve naseljavamo u stanove dok je trečina Hrvatske prazno. Daš mu stan pa ga moraš i hraniti umjesto da ih se pošalje na selo pa nek si sami uzgoje jelo...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.