Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Pogledaj rezultate ankete: Osjećate li ts (bratski, Hrvatska itd.) kao različito po izgovoru od c?
Da. 7 100.00%
Ne znam. 0 0%
Ne. 0 0%
Glasovatelji: 7. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2020., 08:11   #1
Postoji li razlika u izgovoru između glasa c i skupa glasova ts?

Bok svima! Svi znamo da je suglasnik c afrikata koja ima u svojem sastavu t i s. Onda bi skup glasova ts zvučao u najmanju ruku blizu c i valjda čak identično. Ja percipiram da c i ts zvuče različito, ali ne znam je li to većinom ili isključivo utjecaj pravopisa (kombinacija glasova t i s javlja se normalno samo na morfemskoj granici i piše se tako prema konvenciji, neki prave grešku pisanjem c u ovim slučajima). Meni hrvatski nije materinski, ali ove stvari s glasovima c i ts praktično su iste u mojem jeziku. Kako vi osjećate skup glasova ts npr. u bratski ili Hrvatska: je li to zapravo c po sluhu dok pisanje čuva etimologiju ili su to 2 zasebna suglasnika koji zvuče različito od afrikate koja ih kombinira?
Hvala unaprijed!
Perkoski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 09:16   #2
Govoriš o alofonima, što nije ništa neobično ni čudno. Alofoni su različiti glasovni ostvaraji istoga fonema. Oni ovise o okolnim glasovima, npr. fonem m različito se ostvaruje u riječima bombon i mačka, a fonem n različito se ostvaruje u riječima banka i nada. Isto vrijedi za fonem c, koji se izgovara u oba slučaja (Hrvatska, bratski), no piše se drukčije.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 10:18   #3
Zanimljiva koncepcija koja je valjda nastala na osnovi činjenice da se susjedni t i s spajaju u glas nalik na govornu realizaciju c u drugim pozicijama i svrsta se u fonem c jer c vs. ts nikada ne razlikuje riječi po smislu. Je li zapravo tako?
Ja sam inače pitao percipira li se skup ts kao 2 glasa ili samo 1. Dakle po tebi samo 1 glas. Je li utjecaj pravopisa bitan za percepciju i diferencijaciju glasova? Ja mislim da ako takav utjecaj zbilja postoji, on je jači kod neizvornih govornika jer oni uče nove riječi prvo napisane (i pokušavaju izgovoriti po pravilima dotičnog jezika ako se ne radi o nekoj posebnoj iznimci) ili u najmanju ruku istovremeno izgovorene i napisane.
Perkoski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2020., 11:17   #4
Quote:
Perkoski kaže: Pogledaj post
Zanimljiva koncepcija koja je valjda nastala na osnovi činjenice da se susjedni t i s spajaju u glas nalik na govornu realizaciju c u drugim pozicijama i svrsta se u fonem c jer c vs. ts nikada ne razlikuje riječi po smislu. Je li zapravo tako?
Glas c, unatoč načelu "piši kako govoriš", bilježimo na četiri načina: kao c (cijepiti), kao dc (odcijepiti), kao ts (hrvatski), te kao ds (odsjeći). Analiza izgovora to pokazuje. Najveći će broj govornika "pojednostavniti" te glasovne skupove, to je prirodna posljedica ostvaraja šuštavih suglasnika (frikativa i afrikata) u govoru.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:33.