Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service > Security

Security Antivirusi, firewalli, patchevi, service packovi, updatei, ... Sve o sigurnosti vašeg računala.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2008., 16:49   #21
Mala dopuna ovome što sam do sad pisao. Radi se o samom postupku skeniranja;pitanje je da li je to bolje učiniti u safe modu ili u standardno podignutom Windowsu? Preporučam skeniranje u standardnom načinu rada,ukoliko windows možemo tako podići. Zašto? U safe modu,podižu se samo osnovne aplikacije potrebne za rad. Ako je virus zarazio neke od ostalih aplikacija, u safe modu će i on biti "uspavan". To je dobro,jer će ga AV program kad ga prepozna,lakše obrisati. Ali, kao što znamo, nove viruse, za koje još nisu izdane definicije, većina AV-a neće prepoznati.
Za prepoznavanje tih virusa, bolji AV programi se služe tzv. heuristikom (napredni način prepoznavanja mogućih opasnih aplikacija na osnovu analize njihovog ponašanja). Tu prednjače Kaspersky i NOD32. U stanju su pronaći nove viruse koje još nemaju u bazi podataka, tako što će prepoznati da se neke aplikacije pokušavaju infiltrirati u rad nekih drugih i na osnovu toga će nas upozoriti na opasnost. Budući da u safe modu dobar dio programa ne radi, zajedno s njima bit će stopiran i virus,pa će ovakav način prepoznavanja biti onemogućen.
Zato preporučam prvo u standardnom načinu obaviti scan i čišćenje, pa tek ako nešto nismo uspjeli očistiti prijeći u safe mode.
crni puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 22:01   #22
Da kažem koju riječ o radu sa Hijackthis-om. Dakle, u biti je prilično jednostavno. Pokrenuli ste ga , skenirali i dobili log. Taj log kopirate i šaljete na analizu na link naveden u prvom postu u ovoj temi. Treba imati u vidu da će na toj stranici biti obavljena automatska (znači STROJNA) analiza. Računalo će označiti koji unosi su identificirani kao opasni i njih možete brisati. Ali mnogi će biti ocijenjeni kao potencijalno opasni ili nepoznati - što uraditi s njima? Tražiti nekog iskusnog da provjeri o čemu se radi, to je najlakše, ali isto tako i sami možete to uraditi.
Dovoljno je svaku stavku kopirati (jednu po jednu) u tražilicu (Google, Yahoo, itd) i pročitati što o tome kažu oni koji su se već susreli s tim. Rijetko će se vama dogoditi nešto što već netko prije nije uspješno riješio.
Primjer , imamo ovu stavku: C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe ubacite to u google i vidjet će te da je to normalan proces u windowsu, znači to ne dirate.
Recimo ovo: O23 - Service: avast! Antivirus - ALWIL Software - C:\Program Files\Alwil Software\Avast4\ashServ.exe
vidjet će te da je to dio AV-programa Avast, pa ako se vi služite tim programom, ne dirajte to.
Zatim imate ovakav unos: C:\WINDOWS\SYSTEM32\spyfucker.dll..kopirate u google i vidjet će te da nitko živ nije čuo za to. Osim ako vi nemate neki program koji nitko drugi na svijetu nema, obrišite to!
To ponovite redom za svaku točku i bit će vam prilično lako odlučiti što treba brisati a što ostaviti. Oduzet će vam nešto vremena, ali rekli smo već da uklanjanje virusa nije lagan posao.
Kada ste saznali što treba brisati (na bilo koji od ovih načina) potrebno je ponovo pokrenuti Hijackthis i kliknuti na "Do a system scan only". Rezultat skeniranja bi trebao biti isti kao i prvi put. Označite linije koje treba brisati i kliknite na "fix checked". Nakon što ste izvršili uklanjanje , pokrenite ponovo Hijackthis da se vidi da li je čišćenje uspješno.
crni puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 21:04   #23
Smitfraudfix

Nekoliko riječi o ovom programu. Služi za uklanjanje hijackera,spywarea , adware i sličnih napasti.
Je li vam se dogodilo da, kada kliknete na neki link, otvara se poruka sa upozorenjem da ste zaraženi opasnim malware-om i nudi vam se besplatno skeniranje, a onda i program za uklanjanje koji trebate platiti nešto sitno da bi vas oslobodio istog?Istovremeno, vaš antivirus ništa ne pronalazi? Ni slučajno ne nasjedajte na to! U takvim , a i mnogim sličnim situacijama, pomoći će vam gore navedeni programčić.Skinite ga ovdje:
http://siri.urz.free.fr/Fix/SmitfraudFix.zip
Raspakujte Smitfraudfix na desktop , zatim izvršite update AV programa. Pokrenite Smitfraud.exe.
1 Odaberite 1 i pritisnite Enter kako biste kreirali izvještaj o zaraženim datotekama. Izvještaj se može naći obično na
C: \ rapport.txt.
Potom restartujte računalo i uđite u safe mode.
2 Pokrenite SmitfraudFix.exe, te izaberite opciju 2 [Enter] Na pitanje: Do you want to clean the registry? odgovorite sa Y [Enter].Evo i uputstva sa slikama: http://siri.urz.free.fr/Fix/SmitfraudFix_En.php
Znači postupite po tom uputstvu i kada postupak bude gotov treba ponovo restartati računalo da bi dovršili čišćenje.
VAŽNO: ovaj program neki antivirusi mogu prepoznati kao opasan pa u tom slučaju ga trebate dodati na listu sigurnih aplikacija.
Nakon završenog postupka ponovo skenirati sa AV programom, i ponoviti Hijackthis da se vidi da li je opasnost uklonjena.
crni puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 23:48   #24
Crni puž, puno hvala!

Quote:
crni puž kaže: Pogledaj post
Smitfraudfix

Nekoliko riječi o ovom programu. Služi za uklanjanje hijackera,spywarea , adware i sličnih napasti.
Je li vam se dogodilo da, kada kliknete na neki link, otvara se poruka sa upozorenjem da ste zaraženi opasnim malware-om i nudi vam se besplatno skeniranje, a onda i program za uklanjanje koji trebate platiti nešto sitno da bi vas oslobodio istog?Istovremeno, vaš antivirus ništa ne pronalazi? Ni slučajno ne nasjedajte na to! U takvim , a i mnogim sličnim situacijama, pomoći će vam gore navedeni programčić.Skinite ga ovdje:
http://siri.urz.free.fr/Fix/SmitfraudFix.zip
Raspakujte Smitfraudfix na desktop , zatim izvršite update AV programa. Pokrenite Smitfraud.exe.
1 Odaberite 1 i pritisnite Enter kako biste kreirali izvještaj o zaraženim datotekama. Izvještaj se može naći obično na
C: \ rapport.txt.
Potom restartujte računalo i uđite u safe mode.
2 Pokrenite SmitfraudFix.exe, te izaberite opciju 2 [Enter] Na pitanje: Do you want to clean the registry? odgovorite sa Y [Enter].Evo i uputstva sa slikama: http://siri.urz.free.fr/Fix/SmitfraudFix_En.php
Znači postupite po tom uputstvu i kada postupak bude gotov treba ponovo restartati računalo da bi dovršili čišćenje.
VAŽNO: ovaj program neki antivirusi mogu prepoznati kao opasan pa u tom slučaju ga trebate dodati na listu sigurnih aplikacija.
Nakon završenog postupka ponovo skenirati sa AV programom, i ponoviti Hijackthis da se vidi da li je opasnost uklonjena.
SanjaRI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 17:33   #25
Dobra ekipa na forumu uvijek pomognu meni je na mom lapu trebali windowsi past al sam pito na forumu otovrio temu i pomogli mi i komp radi ko nov.
Dano is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 11:38   #26
Treba ljudima objasnit i kako da dodju do Safe Mode.
1. Startovati racunar
2. Nakon par sekundi (zavisno od racunara) pritisnuti tipku na vasoj tastaturi F8
3. Sacekati... treba da se pojavi crna podloga
koja ima sve ovo:

Windows Advanced Option Menu:
Please select an option:

Safe mode
Safe mode with Networking
Safe mode with Command Prompt

Enable Boot Logging
Enable VGA mode
Last Known Good Configuration (your most recent settings that worked)
Directory Services Restore mode (windows domain controllers only)

Debugging Mode
Disable automatic Restart on system failure

Start Windows normaly
Reboot
Return to OS Choice Menu

Use the Up and Down arrow keys to move the higlight to your choice

Ovakav tekst se dobije nakon pokretanja tipke F8 na vasoj tastaturi..

4. Kako i pise u zadnjem tekstu sa strelicama na vasoj tastaturi birate gore ponudjene opcije i ovde je objasnjenje kako da dodjete do opcije SAFE MODE.

Znaci: strelicama dovesti bijelu podlogu na opciju SAFE MODE i pritisnuti ENTER
5. Nakon toga vam se ucitava sledeci dijalog u kome treba da izaberete OS koji ima na vasem racnaru, tacnije ako ima samo jedan onda pritisnete ENTER, a ako ima vise OS na vasem racunaru birate opet strelicama u koji od OS zelite da idete na opciju SAFE MODE... i naravno kada izaberete OS opet ENTER

6. Sacekati. Zasto??? Zavisno od vaseg racunara i njegove brzine i mnogo drugih faktora Windows treba da ucita minimalan broj drajvera da bi se pokrenuo SAFE MODE..

Nakon izvjesnog vremena treba na vasem ekranu da se pojavi dijalog prozor u kome treba da stoji sledece:
Plava podloga (kao i kod normalnog podizanja sistema) sa dodatkom:
U gornjem desnom uglu stoji WindowsXP logo a ispod treba da stoji ovo:

To begin, click your username

zatim imate dvije ili vise ikonica (zavisno od toga koliko usera imate na svom kompu a prva je

ADMINISTRATOR koju treba da odaberete misem..

I na kraju u donjem lijevom uglu stoji ovo:

Turn off computer.

Vi treba da izaberete opciju ADMINISTRATOR i da sacekate
nakon cega dobijate sledece:

Dijalog prozor koji u titlu ima naziv DESKTOP
U prozoru stoji sledece:
Zuti trougao na kojem je uzvicnik:
Windows is running safe mode.

This special diagnostic mode of windows enables you to a fix a problem which may be caused by your network or hardware settings. Make sure these settings are correct in Control Panel, and then try starting Windows again. While in safe mode, some od your devices may not be avialable.

To proceed to work in safe mode, click Yes. If your prefer to use System Restore to restore your computer to a previous state, click No.

Naravno da bi dosli do kraja pritisnite YES i dosli ste do opcije SAFE MODE Windowsa..

U Safe Mode opciji Windowsa, ne ocekujte da radi, zvuk, modem, da je rezolucija kakvu imate u normal Windowsu i sl.. Dakle potrebno je da odradite posao zbog koje ste tu i da nakon odradjenog posla restartujete racunar i to je to..

Nakon zavrsenog i zeljenog posla potrebno je samo restartovati racunar i samim tim i izaci iz opcije SAFE MODE, racunara...

Tako to pise ovdje
__________________
Mudrost i saznanju postavlja granice
Dedo955 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:13   #27
BRAVO hvala na ovome
__________________
Trance Music for me is not just a music, it's my life style, Trance 4 Life!!!
Kaspersky IS 2011
Kyzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 22:45   #28
Dragi moji , MOLIM Vas pomoc, ako mi mozete pomoci , ja sam totalni anti -talet za bilo sto oko komp. Da skratim , nestalo mi signala ,nisam mogla na internet i niti ja znam kako , neki decko koji se (kuzi u ovo) ,susjeda ga preporucila ,a ja bedasta ,, nesto mi je radio na mom lap-topu , a vidim jos manje se razumije nego ja,uglavnom, koliko sam ga razumijela -on mi je ((vracao sustav)) za unatrag 5 dana i samo znam da nigdje nista nije niti kopirao niti sam ja-- ikada to radila na mom racunalu -uglavnom ==pobrisao mi SVE slike ,informacije ,sve bas sve ,da sada mi izgleda racunalo kao kada sam ga kupila ,piše windows vista i nemam ništa ,a on je otišao jer niti on ne zna sta je napravio ,uglavnom rekao mi da se ne može vratiti ništa -jer ja nemam kopirano nikada ništa i nema sta vratiti , da li je to točno ?? Ja se ne razumijem ,ali vidim da od te moje susjede sin još manje , ali briga me za njega ,pomozite mi ,da li mogu ja vratiti bilo sto od svih mojih slika ,mojih podataka ,ma sve bas sve mi pobrisao ,a niti znam zasto mi to radio ,prvoj osobi dam racunalo i ta osoba mi SVE izbriše ,a toliko toga sam imala unutra
 
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 02:07   #29
Quote:
Antonelaaa kaže: Pogledaj post
Dragi moji , MOLIM Vas pomoc, ako mi mozete pomoci , ja sam totalni anti -talet za bilo sto oko komp. Da skratim , nestalo mi signala ,nisam mogla na internet i niti ja znam kako , neki decko koji se (kuzi u ovo) ,susjeda ga preporucila ,a ja bedasta ,, nesto mi je radio na mom lap-topu , a vidim jos manje se razumije nego ja,uglavnom, koliko sam ga razumijela -on mi je ((vracao sustav)) za unatrag 5 dana i samo znam da nigdje nista nije niti kopirao niti sam ja-- ikada to radila na mom racunalu -uglavnom ==pobrisao mi SVE slike ,informacije ,sve bas sve ,da sada mi izgleda racunalo kao kada sam ga kupila ,piše windows vista i nemam ništa ,a on je otišao jer niti on ne zna sta je napravio ,uglavnom rekao mi da se ne može vratiti ništa -jer ja nemam kopirano nikada ništa i nema sta vratiti , da li je to točno ?? Ja se ne razumijem ,ali vidim da od te moje susjede sin još manje , ali briga me za njega ,pomozite mi ,da li mogu ja vratiti bilo sto od svih mojih slika ,mojih podataka ,ma sve bas sve mi pobrisao ,a niti znam zasto mi to radio ,prvoj osobi dam racunalo i ta osoba mi SVE izbriše ,a toliko toga sam imala unutra
Au koji mulac pa mogel je prije pohranit podatke tj pitat te za to, ak je formatiral windowse ili ko zna kaj je on napravil ak su ti svi podaci nestali koji nesretnik smotani. Kak to da nisi imala pohranjene sve bitne podatke pa to se mora radit obavezno barem na DVD neki pogledaj si privatne poruke.
tirox is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 03:03   #30
tirox HVALA ali bez uspjeha , saljem ti poruke ,ali pun ti inbox,
ja sam totalni "tundum",sve mi pobrisao sa tim vracanjem unatrag 5 dana,a ja
neznalica ništa nisam nigdje spremala ,sve držala u komp.
A taj se kao razumije u inform. tako- što mi sve izbrisao i rekao da ne može vratiti --jer nema kopije, sada mi izgleda ko groblje komp. bez icega
 
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 03:08   #31
radio je -vraćanja sustava omogućuje vraćanje datoteke sustava na prethodnu vremensku točku ako ta informac. pomaze i pobrisao nakon pola sata sto se sve gasilo palilo ko blesavo ,pobrisao SVE
 
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 03:24   #32
Quote:
Antonelaaa kaže: Pogledaj post
tirox HVALA ali bez uspjeha , saljem ti poruke ,ali pun ti inbox,
ja sam totalni "tundum",sve mi pobrisao sa tim vracanjem unatrag 5 dana,a ja
neznalica ništa nisam nigdje spremala ,sve držala u komp.
A taj se kao razumije u inform. tako- što mi sve izbrisao i rekao da ne može vratiti --jer nema kopije, sada mi izgleda ko groblje komp. bez icega
Moze se vratit da veliki dio podataka nakon brisanja ili formatiranja nema frke a ostalo sam ti napisal u PP. Vraga se on razumije bedak pa prvo se podaci pospreme ak se radi nekaj riskantno a ne obrnuto kaj se sad i mora napravit jer nema druge.
tirox is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 21:01   #33
HijackThis sam sinuo i na analizi mi kazu da nemam antivirusni program a koristim nod 32 antivirus sa .....licencom!molim pomoc sta da radim koji je jos dobar antivirus free ako moze odgovor na [email protected]!hvala
s_dejan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.