Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2012., 00:37   #61
http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePu.../G20126011.pdf Dobra knjiga o kretanju stanovništva opština na Kosovu od 1961. do 1998. godine, dajem link knjige na engleskom za one koji ne poznaju ćirilicu.
Warya KG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 00:48   #62
Quote:
Warya KG kaže: Pogledaj post
http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePu.../G20126011.pdf Dobra knjiga o kretanju stanovništva opština na Kosovu od 1961. do 1998. godine, dajem link knjige na engleskom za one koji ne poznaju ćirilicu.
Odlična knjiga. Bilo bi dobro kada bi nešto ovako postojalo i za ostale republike bivše Jugoslavije. Najviše me zanimaju Crna Gora i Bosna.
Lucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 00:48   #63
Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Povjest Kosova je dosta manipulirana od strane srba.
Kosovo prvi put podpada pod Srbiju posle 10 stoljece...to da su srbi dali ime Kosovo i Metohija je opet diskutabilno.
A najvece manipulacije idu od albance.

To da su albanci dosljaci ne samo na Kosovo nego uopste na ovim prostopra,tu nema sumlje.

Prosto pogledamo samo toponimiju u reone gde zive i sve je jasno.
U Makedoniji na primer ima selo koje se zove Sveta Petka (ime pravoslavne svetice) a naselenje je 100% albanci muslimani!

Sto znaci neko drug je osnovao,pa su se albanci uselili.
Cak u danasnju Albaniju imas slavenske toponome narocito u one pogranicne regione gde gotovo svi toponimi su slavenski.

Albanci ili Iliri se jesu povukli južnije od Kosova dolaskom Slavena, ali jbg, Srbi su to dugoročno izgubili kao mi Bihać npr., nitko tu nije više ili manje kriv, to su povijesne činjenice
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 01:05   #64
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Albanci ili Iliri se jesu povukli južnije od Kosova dolaskom Slavena, ali jbg, Srbi su to dugoročno izgubili kao mi Bihać npr., nitko tu nije više ili manje kriv, to su povijesne činjenice
iliri se nis nigdje povukli. iliri su pretežno romanizirani na balkanu, te na području srbije (dakle i kosova), bosne, hrvatske, crne gore su naprosto slavizirani tijekom srednjeg vijeka. današnji hrvati, srbi, crnogorci i bošnjaci su uvelike ilirskog porijekla.

albanci potječu iz albanije. moguće od neke skupine ilira, ali s područja ALBANIJE. tek u 18. stoljeću počinju kolonizaciju kosova i južne srbije.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 01:22   #65
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Albanci ili Iliri se jesu povukli južnije od Kosova dolaskom Slavena, ali jbg, Srbi su to dugoročno izgubili kao mi Bihać npr., nitko tu nije više ili manje kriv, to su povijesne činjenice
Na Kosovu i Metohiji nikada nisu ni ziveli Iliri, nego Dardani koji su bili Tracani. U vreme dolaska slovena na Balkan bili su u potpunosti Romanizirani.
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 01:27   #66
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
vidim da ima 38 000 katolika na ksoovu. ako dođe do ekonomskog oporavka u hrvatskoj, i usfali radne snage, treba im ponudit useljenje. isto kao i onima iz albanije.
A sto ih raseliti ? Ne zna se ni broj koliko su Albanci pobili ili proterali ... Hrvati su prolazili kao mi Srbi ... oni nisu pravili razlike ...
bbaranjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 01:41   #67
Quote:
vidim da ima 38 000 katolika na ksoovu. ako dođe do ekonomskog oporavka u hrvatskoj, i usfali radne snage, treba im ponudit useljenje. isto kao i onima iz albanije.
Ovi sa Kosova mozda i dodju preko svojih veza sa Janjevcima, a i znaju donekle jezik. ALi ovi iz Albanije tesko. Danas se lancano sele u Italiju jer tamo vec imaju velike familije. (Jedan od razloga ovih albanskih snajki po Srbiji je sto nema muskaraca na severu ALbanije. Svi su pobegli na zapad. Albanci katolici ce de fakto nestati.)

Slicna je stvar sa Albancima pravoslavcima koji masovno idu u Grcku i deci daju grcka imena. Mislim da je pola Zakintosa na kom sam letovao takvo. U trecoj generaciji ce verovatno vec da budu grcki nacionalisti koji nece imati nikakvu svest o svom poreklu.
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 09:54   #68
Quote:
bbaranjac kaže: Pogledaj post
A sto ih raseliti ? Ne zna se ni broj koliko su Albanci pobili ili proterali ... Hrvati su prolazili kao mi Srbi ... oni nisu pravili razlike ...
gle, samo kažem, ako u hrvatskoj usfali radne snage, albancima katolicima treba prvima ponudit useljavanje.
slični su nam i lako će se uklopit.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 09:57   #69
Quote:
marval kaže: Pogledaj post
Ovi sa Kosova mozda i dodju preko svojih veza sa Janjevcima, a i znaju donekle jezik. ALi ovi iz Albanije tesko. Danas se lancano sele u Italiju jer tamo vec imaju velike familije. (Jedan od razloga ovih albanskih snajki po Srbiji je sto nema muskaraca na severu ALbanije. Svi su pobegli na zapad. Albanci katolici ce de fakto nestati.)

Slicna je stvar sa Albancima pravoslavcima koji masovno idu u Grcku i deci daju grcka imena. Mislim da je pola Zakintosa na kom sam letovao takvo. U trecoj generaciji ce verovatno vec da budu grcki nacionalisti koji nece imati nikakvu svest o svom poreklu.
kakvo je stanje u grčkoj, taj bi se trend mogao okrenuti, no u svakom slučaju slažem se s tobom da su albanci nemuslimani mnogo skloniji emigraciji i mnogo se brže uklapaju u države u koje dođu.
tako da će albanci postati nominalno muslimanski narod.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 11:40   #70
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Ima Srba juzno od Ibra koji su bojkotovali popis,pa se razlika do 90ak hiljada na koliko ih ja cenim moze pripisati bojkotu,sto ujedno znaci da se juzno od Ibra svaki drugi Srbin odazvao popisu sto bi i odgovaralo realnom stanju. Ostale (oko 100 hiljada razlike+20 hiljada Srba iz BiH i HR prvobitno naseljenih na Kosovu 1995. i odseljenih 1999, ukupno 120 hiljada) su ponajvise po Centralnoj Srbiji.

Ako je istina da je selo Svinjare ispraznjeno od Srba i da svi oni danas zive u severnoj Mitrovici, onda bi broj stanovnika na severnoj strani mogao biti 15 hiljada,ali od toga 11-12 hiljada Srba. U Leposavicu svakako manje od 15 hiljada, mozda 13-14 hiljada, a za Zvecan i Zubin Potok procene Srba po mojoj racunici su kao i Varjine. Broj sigurno niej manji od 40 hiljada ali nije ni veci od 50 kako neki mediji cesto navode i preteruju.

Nekoliko desetina hiljada Srba formalno i dalje zivi na Kosovu, iako su vec godinama nastanjeni u Centralnoj Srbiji.
Na popisu 2002. u Srbije oni su popisivani kao interno-raseljena lica. I masovno su se odazvali tom popisu.
Na popisu 2011. kategorija interno-raseljenih lica je ukinuta. I svi su trebali da budu popisani kao stalno stanovnistvo. Medjutim mnogi su odbili da se popisu (zbog drzavnog posla koji obavljaju na Kosovu, zbog drzavnog posla za koji primaju platu a u praksi ga ne obavljaju na Kosovu, zbog imovine koju i dalje poseduju na Kosovu itd.)

Jedan popisivac koji je radio popis prosle godine, rekao mi je da su citave porodice Srba sa Kosova odbijale da se popisu. Toga 2002. nije bilo.
Dosta porodica je prijavljeno da zive i rade na Severnom Kosovu, a zapravo zive u Kraljevu ili Raskoj, odakle putuju na posao. Tako da je broj Srba na Severnom Kosovu precenjen. A broj stanovnika na popisu 2011. u Kraljevu ili Raskoj je za neku hiljadu manji od realnog stanja.
Isto to vazi za Vranje ili Leskovac, gde zivi dosta Srba koji se formalno vode da i dalje zive u enklavama Juznog Kosova.
A toga ima i u Kragujevcu, Nisu, Beogradu...

Broj popisanih staovnika u Srbiji 2011. prema preliminranim rezultatima popisa je 7.120.000 a to je negde 100.000-150.000 manje od projektovanog broja.
Nedostaje 40.000-45.000 Albanaca iz Preseva i Bujanovca.
Popis je malo traljavo odradjen u Beogradu. A postoje i neke indicije da je neka hiljada preskocena i u Novom Sadu i u Novom Pazaru. Ali sve je to sitno.
Pored Albanaca sa juga Srbije, jasno je da je popis bojkotovao i jedan deo Srba sa Kosova koji vec godinama zive u Centralnoj Srbiji.
Zlokas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 12:44   #71
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
vidim da ima 38 000 katolika na ksoovu. ako dođe do ekonomskog oporavka u hrvatskoj, i usfali radne snage, treba im ponudit useljenje. isto kao i onima iz albanije.
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
gle, samo kažem, ako u hrvatskoj usfali radne snage, albancima katolicima treba prvima ponudit useljavanje.
slični su nam i lako će se uklopit.
Ma kakvi, Albanci su za nas drugi svijet. To je kao da Maore sa Novog Zelanda dovučemo.

Prvi kojima treba ponuditi usljevanje su Česi, Slovenci, Slovaci i Poljaci. Zapadni Slaveni su nam najbliži narodi, brzo se integriraju i oni moraju imati prednost nad ostalima. Nemam ništa protiv Albanaca, ali nebih volio vidjeti masovno naseljavanje Albanaca u Hrvatsku.
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 14:49   #72
Quote:
Warya KG kaže: Pogledaj post
http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePu.../G20126011.pdf Dobra knjiga o kretanju stanovništva opština na Kosovu od 1961. do 1998. godine, dajem link knjige na engleskom za one koji ne poznaju ćirilicu.
Broj stanovnika 1998 je veoma razlicit sa rezultatima popisa koji je publikovao Zavod za Statistike Kosova .

Na primer Orahovac u toj knizi pise da 1998godine imao 101 000 stanovnika ,a rezultati popisa 2011 pokazuju da ta opstina ima 56 000.I za mnoge druge opstine razlika je ogromna.


Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
gle, samo kažem, ako u hrvatskoj usfali radne snage, albancima katolicima treba prvima ponudit useljavanje.
slični su nam i lako će se uklopit.
Pogledaj jos koja mjesta za nas sekulariste.
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur

Zadnje uređivanje Honesty. : 27.09.2012. at 14:55.
Honesty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 14:51   #73
Post

Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
Prvi kojima treba ponuditi usljevanje su Česi, Slovenci, Slovaci i Poljaci. Zapadni Slaveni su nam najbliži narodi, brzo se integriraju i oni moraju imati prednost nad ostalima. Nemam ništa protiv Albanaca, ali nebih volio vidjeti masovno naseljavanje Albanaca u Hrvatsku.
Ne verujem da kod njih postoji sansa za vece useljavanje. Mislim da od slovena te regije jedino postoji sansa za useljavanje Ukrajinaca, pogotovu sa zapada koji su slicne kulture.

Ali najpre mocice se zbog nizeg standarda dovuci nesto Bugara i Rumuna, koji su sigurno blize kulture Hrvatima od Albanaca.

ALi najlakse je pogledati kako je bilo u Sloveniji zadnjih 10 godina i to ce se desavati i u Hrvatskoj. Znaci ne ginu vam Bosnjaci i nesto siptara muslimana. Nece moci Hrvatska u EU da kaze mi hocemo samo katolike koji se brzo asimiliraju...
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 18:00   #74
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Albanci ili Iliri se jesu povukli južnije od Kosova dolaskom Slavena, ali jbg, Srbi su to dugoročno izgubili kao mi Bihać npr., nitko tu nije više ili manje kriv, to su povijesne činjenice
Albanci su iliri koliko su i srbi iliri...ako ne i manje.

Poreklo albanaca je i dan danas nedokazano.
Nema jedinstvena teorija od njihovo poreklo.

Jednii kazu su iliri,drugi da su dosli sa turaka,treci kazu vizantijci su ih donjeli,cetvrti da zasigurno su iz Kavkaz
Pogledaj samo fizionomija albanaca.

Arabo-turko-armenoidna
I da ne pricamo o ostalo...

Demografski to jest povjesno demografski,albanci nemaju pravo ni na delova danasnje Albanije a kamoli na ovo van.
Bagatur is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 18:17   #75
Quote:
Bagatur;41531559]Albanci su iliri koliko su i srbi iliri...ako ne i manje.

Poreklo albanaca je i dan danas nedokazano.
Nema jedinstvena teorija od njihovo poreklo.
Evo usao si u istoriju jer odkrio si da albanci nisu iliri

Quote:
Jednii kazu su iliri,drugi da su dosli sa turaka,treci kazu vizantijci su ih donjeli,cetvrti da zasigurno su iz KavkazPogledaj samo fizionomija albanaca.
Ovu boldovanu kazu pseudo istoricari kojima najvise u krvi je dnevna politika nego neko naucno istrazivanje.

Quote:
Demografski to jest povjesno demografski,albanci nemaju pravo ni na delova danasnje Albanije a kamoli na ovo van.
Gde bi ti nas posalio ,boga ti
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur

Zadnje uređivanje Honesty. : 27.09.2012. at 18:27.
Honesty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 19:03   #76
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
iliri se nis nigdje povukli. iliri su pretežno romanizirani na balkanu, te na području srbije (dakle i kosova), bosne, hrvatske, crne gore su naprosto slavizirani tijekom srednjeg vijeka. današnji hrvati, srbi, crnogorci i bošnjaci su uvelike ilirskog porijekla.

albanci potječu iz albanije. moguće od neke skupine ilira, ali s područja ALBANIJE. tek u 18. stoljeću počinju kolonizaciju kosova i južne srbije.
Ovako, ja i nisam rekao da prije 18. stoljeća, ili tu negdje ima Albanaca na Kosovu, nema, kao što ni prije 16. stoljeća nema Srba u Lici ili Banjaluci...

Ali skeptičan sam prema mješanju Slavena i Ilira, pogotovo jer je stoljećima trajao zazor Hrvata i romaniziranohg stanovništva preostalih dalamtinskih gradova...

Ako je i bilo miješanja krvi, to je kada bi slaven ubio čovjeka i uzeo njegovu ženu, bar ja tako mislim, jer seobe su uvijek bile popraćene pljačkom i klanjem.

Doduše to je smao moja teorija, mi ionako podatke o doseljenju imamo iz druge ruke
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 21:38   #77
Sto se tice ilirskog porekla, za to zaista ne postoji nikakav dokaz, jer mi nemamo nijedan sacuvan zapis ilirskog jezika. Albanci imaju dosta armenidnih rasnih crta. Od debelih usta, izbacene celjusti, mesnatih usiju, kukastih noseva... Opet koza im je bela. Slice dosta askenazi jevrejima po fizionimiji. Tesko mi je da poverujem da su oni starosedeoci balkana. Verujem da su ih vizantinci dovukli sa Kavkaza.
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 21:54   #78
Ima neki zapis o preseljenju tolikog broja ljudi?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 22:11   #79
To su sve pretpostavke. O njihovim doseljavanjima nema pomena u tom periodu (ne znaci da ih nije mozda bilo,samo su malo verovatni),ali ima dosta etnografskih radova o njihovom raseljavanju na prostor Kosova i Metohije stolecima unazad,a od 17. veka i na prostor Sandzaka, Toplice i danasnje juzne Srbije uopste. Istrazivanja nisu bila teska da se sprovedu jer Albanci drze do tradicije i tacno se zna i gleda ko je od kojih i odakle je. Tako su recimo porodice sa severa i centralne Albanije prakticno kolonizovane na prostor danasnjeg juga Srbije ali i prostor Kosova pocev od 17. pa sve do sredine XIX veka kada su prisilno napustili taj prostor koji su rekolonizovali Srbi. Na Kosovu su Albanci prisutni i mnogo ranije od toga. Ljudi su se jednostavno spustali u ravnije krajeve i popunjavali mesta prazninama koje je slovensko stanovnistvo ostavljalo.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 22:15   #80
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ima neki zapis o preseljenju tolikog broja ljudi?
Previse direktno si postavio ovo pitanje,povjest treba se razgledati etapno jel direktnih odgovara nema.

A i trebalo bi ovo da prebacimo na diskusiju za Kosovo ali kad ste vec poceli:

Pogledajte samo ove slicnosti u ime Cecenije-na cecenski i ime Albanije na albanski.

Cecenija-IchQeria
Albania-ShQipëria

Ovakva slicnost se nalazi samo u kavkazkim jezika.

Sad pogledajte neki od toponima u Albaniju i na Kavkaz koji su skoro identicne.

Quote:
Albo-Bushati - Kavkaz-Bushati (Bushati je i ime jednog albanskog plemena/klana)
Alba-Baboti - Kavkaz-Baboti
Alba-Baka -Kavkaz-Bako
Alba-Ballagati - Kavkaz-Balagati
Alba-Ballaj,Balli - Kavkaz- Bali
Alba-Bashkimi - Kavkaz-Bashkoi
Alba-Bathore- Kavkaz- Batharia
Alba-Bater- Kavkaz- Bataris
Alba-Geg - Kavkaz-Gegi, Gegeni, Geguti (Ime albanske subgrupe severno od reke Shkumba.)
Alba-Kish, Kisha... - Kavkaz-Kish (osam razliciti toponimi u Albaniji pocinju sa "kish")
Alba-Kurata,Kuratem,Kurateni(sela)-Kavkaz-Kura (reka) (devet razliciti toponimi u Albaniji pocinju sa "Kura")
Alba-Luginasi - Kavkaz-Lugini
Alba-Rusani - Kavkaz-Rusian
Alba-Sheshani, Shoshani, Shashani - Kavkaz-Shashani
Alba-Sheshaj, Sheshi - Kavkaz-Sheshleti
Alba-Skalla - Kavkaz-Skaleri
Alba-Shiptari Shipyaki, Shkhepa, - Kavkaz-Shkepi
Alba-Shkoder - Kavkaz-Shkeder, Shked, Shkoda
Alba-Shekulli - Kavkaz-Shekouli
Alba-Skuraj - Kavkaz-Skuria
Dakle,ovakve slicnosti u toponimiju je dokazano da ima samo tamo gde zive/su ziveli narodi koji pripadjau na istu familiju,na jedne vece etnografske celine.

Primer pariranja u slucaju Kavkazke grupe naroda su Slavenski narodi.
Imas grad Vinica u Makedoniji,imas i u Ukrajini.
Imas grad Trgoviste u Srbiji,imas i u Bugarsku.

I ne mora da su identicne,imas jos vise toponima koji su slicne.

Znaci ove slicnosti između albanske i kavkazke toponimije nikako nisu slucajne.

Zadnje uređivanje Bagatur : 27.09.2012. at 22:27.
Bagatur is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.