Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2013., 14:34   #1
Katoličanstvo: 1000 zašto, 1000 zato

Ova je tema namjenjena postavljanju pitanja vezanima uz Katoličku Crkvu (za razliku od teme „Kršćanstvo 1000 zašto/zato“ koja je posvećena pitanjima vezanima uz sve kršćanske nominacije pa su zbog toga nekad odgovori nepregledni ili čak oprečni). Tema je nastala iz želje da se na prohodniji način može raspravljati o katoličkom nauku i ostalim stvarima vezanim uz postojanje Katoličke Crkve.

Pismo (koje se sastoji od 73 knjige) i Predaja osnovno su polazište u nauku Katoličke Crkve. Nicejsko-carigradsko vjerovanje (s dodatkom Filioque) na najjednostavniji način sažima ono što je sržno u vjeri katolika, a Katekizam Katoličke Crkve detaljnije objašnjava što je katolička vjera, odnosno nauk.


Želim vam ugodan boravak na ovoj temi s nadom da će koristiti svima nama!
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 22:51   #2
Zašto katolička crkva ne podržava kontracepciju?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 23:32   #3
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Zašto katolička crkva ne podržava kontracepciju?
Zato jer kontracepcija nije otvorena životu i onemogućuje posvemašnje darivanje. KKC:
2370. Govoru, koji prirodno izrazava uzajamno i posvemasnje darivanje supruznika, kontracepcija suprotstavlja objektivno proturjecan govor, u kojem vise nije posrijedi posvemasnje darivanje drugome. Iz tog proizlazi da se ne samo pozitivno otklanja otvaranje zivotu vec i krivotvori unutarnja istina bracne ljubavi, koja je pozvana na osobnopotpuno darivanje. Ta antropoloska i moralna razlika izmedju kontracepcije i koristenja ritmickih razdoblja podrazumijeva dva poimanja osobe i ljudske spolnosti koja su nesvodiva jedan na drugi.
A malo opširnije o tome ovdje.

Zadnje uređivanje Jack Frost : 19.08.2013. at 00:50.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 23:50   #4
Ime s krštenja

Hej. Vjerujem da ovakva tema ne postoji.. glupo je pitanje, ali, eto..
Može li se ime, dobiveno na krštenju, poništiti ili promjeniti?
Stoji li to u bilo kojem pravnom dokumentu i smatra li se to kao drugo ime, ili što-već? Hvala.
fekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 00:39   #5
Quote:
fekica kaže: Pogledaj post
Hej. Vjerujem da ovakva tema ne postoji.. glupo je pitanje, ali, eto..
Može li se ime, dobiveno na krštenju, poništiti ili promjeniti?
Stoji li to u bilo kojem pravnom dokumentu i smatra li se to kao drugo ime, ili što-već? Hvala.
Evo, sve što o tome nalazim, nalazi se ovdje, ovdje (tu čak piše: krsno ime se upisuje u maticu krštenih i uvijek se piše kod izdavanja svakog dokumenta) i ovdje.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 02:42   #6
Zašto je KC u svome Katekizmu izmijenila Božju Riječ?
Zašto je KC izmijenila 10 BZ?
Zar se ne bojite stihova o dodavanju i oduzimanju?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 08:44   #7
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Zašto je KC u svome Katekizmu izmijenila Božju Riječ?
Dokaži da je izmjenila.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Zašto je KC izmijenila 10 BZ?
Postoji nekoliko verzija 10 BZ unutar Biblije. Iz toga se daje zaključiti da se razdioba tih zapovijedi mijenjala kroz povijest, a Katolička Crkva prihvatila je razdiobu sv. Augustina.
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Zar se ne bojite stihova o dodavanju i oduzimanju?
Koji stih je oduzet, a koji je dodan?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 09:29   #8
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ova je tema namjenjena postavljanju pitanja vezanima uz Katoličku Crkvu (za razliku od teme „Kršćanstvo 1000 zašto/zato“ koja je posvećena pitanjima vezanima uz sve kršćanske nominacije pa su zbog toga nekad odgovori nepregledni ili čak oprečni). Tema je nastala iz želje da se na prohodniji način može raspravljati o katoličkom nauku i ostalim stvarima vezanim uz postojanje Katoličke Crkve.

Pismo (koje se sastoji od 73 knjige) i Predaja osnovno su polazište u nauku Katoličke Crkve. Nicejsko-carigradsko vjerovanje (s dodatkom Filioque) na najjednostavniji način sažima ono što je sržno u vjeri katolika, a Katekizam Katoličke Crkve detaljnije objašnjava što je katolička vjera, odnosno nauk.


Želim vam ugodan boravak na ovoj temi s nadom da će koristiti svima nama!
Baš dobro što si otvorio ovu temu, stalno se pitam kada će to neko od katolika napokon i učiniti.

Eto samo toliko jer, osobno nemam smisao ovdje prisustvovati, poznat je već moj stav. Pa stoga, samo sam u prolazu, uživajte raspravama. Pozdrav.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 09:45   #9
Koji je sluzbeni stav KC u vezi starosti Zemlje?
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 10:24   #10
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Koji je sluzbeni stav KC u vezi starosti Zemlje?
Pa ne postoji neki službeni stav koji bi govorio o tome koliko je Zemlja stara (tako da nije hereza smatrati da je Zemlja stara milijunima godina). Nešto na tu temu (teorija evolucije) možeš pročitati ovdje.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 11:42   #11
Kakav je odnos KC prema drugim hrišćanskim zajednicama (pravoslavlje,protestantizam,jehovni svjedoci,advenisti,mormoni) i koje od njih smatra najvećih jereticima,tj.da li npr.većim jereticima smatra pravoslavlje (koje je najstarije od ovih frakcija) i neku sektu (npr.jehovni svjedoci).Znam da je teško naći neki zvanični stav,i da sve ide u smislu i oni su božiji ljudi (tako će reći i za islam) no to je samo kurtoazija,možeš iznjeti i svoje lično mišljenje.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 12:25   #12
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Kakav je odnos KC prema drugim hrišćanskim zajednicama (pravoslavlje,protestantizam,jehovni svjedoci,advenisti,mormoni) i koje od njih smatra najvećih jereticima,tj.da li npr.većim jereticima smatra pravoslavlje (koje je najstarije od ovih frakcija) i neku sektu (npr.jehovni svjedoci).Znam da je teško naći neki zvanični stav,i da sve ide u smislu i oni su božiji ljudi (tako će reći i za islam) no to je samo kurtoazija,možeš iznjeti i svoje lično mišljenje.
Koliko znam, Crkva druge kršćane ne smatra hereticima, već šizmaticima (raskolnicima).
KKC: 818 Oni koji se danas radjaju u zajednicama koje su proistekle iz takvih
raskola "a koji zive vjeru u Krista, ne mogu se okriviti za grijeh podjele,
i Katolicka ih Crkva grli bratskim postovanjem i ljubavlju (...). Vjerom
opravdani u krstenju, oni su pritjelovljeni Kristu, pa se zato s pravom rese
krscanskim imenom, a sinovi ih Katolicke Crkve opravdano priznaju za bracu u
Gospodinu".

Za Crkvu je pak kršćanin onaj koji je primio valjano krštenje, odnosno onaj koji vjeruje da je Isus pravi Bog i pravi čovjek i da je Bog trojstven. U tom kontekstu nemoguće je uspoređivati pravoslavca (koji se, bez svoje krivice, nalazi u raskolu) i jehovinog svjedoka (koji je heretik). Od svih pak Crkava upravo je Pravoslavna najbliža punom zajedništvu s Katoličkom.
KKC: 838 "Crkva zna da je iz vise razloga povezana s onima koji su krsteni te se rese krscanskim imenom, ali ne ispovijedaju potpunu vjeru ili ne drze jedinstvo zajednistva pod Petrovim nasljednikom". "Oni koji vjeruju u Krista i koji su valjano primili krstenje, nalaze se u nekom, premda ne savrsenom, zajednistvu s Katolickom Crkvom". S pravoslavnim Crkvama to je opcinstvo tako duboko "da mu nedostaje sasvim malo da dosegne puninu koja bi omogucila zajednicko slavlje Gospodnje euharistije".
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 13:36   #13
Protestansko tumačenje suštine kršćanstva je sljedeće:

Bog je stvorio dvoje ljudi i postavio ih u rajski vrt koji je bio na Zemlji bez smrti i grijeha. Grijehom tih dvoje ljudi na Zemlju ulazi smrt u ljudski rod, ali i u prirodu. Tada Bog ubija jedno janje kao simbol Isusove žrtve kojom će otkupiti ljude. Isus je to učinio žrtvom na križu. Jednog dana će doći, uništiti grešnike, a pravednici će vječno živjeti na obnovljenoj Zemlji.

Je li ovo i katoličko gledište?
Kaspian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 14:34   #14
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Zato jer kontracepcija nije otvorena životu i onemogućuje posvemašnje darivanje. KKC:
2370. Govoru, koji prirodno izrazava uzajamno i posvemasnje darivanje supruznika, kontracepcija suprotstavlja objektivno proturjecan govor, u kojem vise nije posrijedi posvemasnje darivanje drugome. Iz tog proizlazi da se ne samo pozitivno otklanja otvaranje zivotu vec i krivotvori unutarnja istina bracne ljubavi, koja je pozvana na osobnopotpuno darivanje. Ta antropoloska i moralna razlika izmedju kontracepcije i koristenja ritmickih razdoblja podrazumijeva dva poimanja osobe i ljudske spolnosti koja su nesvodiva jedan na drugi.
A malo opširnije o tome ovdje.
Nisam baš shvatio tko tu koga i s čim daruje za vrijeme seksa.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 15:48   #15
Priznaje li KC da je najkrvavija vjerska organizacija na svjetu (krstaški ratovi,inkvizicija,širenje hrišćanstva krvlju i mačem među plemenima Australije,Amerike,Polinezije,zatim direktno odgovrni za straranje protestantizma),i najviše komercijalizovana vjerska zajednica,koja je jedina imala svoju posebnu državu (Papska država a danas Vatikan) i koju su silom branili i osvjalali više puta (progon u Avinjon,ujedinjene Italije itd).
Ne mora neki zvaničan stav,ali me intersuje kako bi se branili od ovih optužbi?
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 23:14   #16
Quote:
Kaspian kaže: Pogledaj post
Protestansko tumačenje suštine kršćanstva je sljedeće:

Bog je stvorio dvoje ljudi i postavio ih u rajski vrt koji je bio na Zemlji bez smrti i grijeha. Grijehom tih dvoje ljudi na Zemlju ulazi smrt u ljudski rod, ali i u prirodu. Tada Bog ubija jedno janje kao simbol Isusove žrtve kojom će otkupiti ljude. Isus je to učinio žrtvom na križu. Jednog dana će doći, uništiti grešnike, a pravednici će vječno živjeti na obnovljenoj Zemlji.

Je li ovo i katoličko gledište?
Nije baš u potpunosti, ali je blizu.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisam baš shvatio tko tu koga i s čim daruje za vrijeme seksa.
Supružnici se međusobno daruju jedan drugome.

Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Priznaje li KC da je najkrvavija vjerska organizacija na svjetu (krstaški ratovi,inkvizicija,širenje hrišćanstva krvlju i mačem među plemenima Australije,Amerike,Polinezije,zatim direktno odgovrni za straranje protestantizma)
Pa prvo bi trebalo dokazati da to ona jest. U tom dokazivanju valja primjerice razlikovati misije kao širenje kršćanstva od vojnih pohoda svjetovnih vladara koji šire sve što žele (uključujući i kršćanstvo).
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
,i najviše komercijalizovana vjerska zajednica,koja je jedina imala svoju posebnu državu (Papska država a danas Vatikan) i koju su silom branili i osvjalali više puta (progon u Avinjon,ujedinjene Italije itd).
U kom smislu je ona "komercijalizovana"?
Postoji neki razlog zašto Vatikan ne bi smio postojati?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 00:22   #17
Quote:
Kaspian kaže: Pogledaj post
Protestansko tumačenje suštine kršćanstva je sljedeće:

Bog je stvorio dvoje ljudi i postavio ih u rajski vrt koji je bio na Zemlji bez smrti i grijeha. Grijehom tih dvoje ljudi na Zemlju ulazi smrt u ljudski rod, ali i u prirodu. Tada Bog ubija jedno janje kao simbol Isusove žrtve kojom će otkupiti ljude. Isus je to učinio žrtvom na križu. Jednog dana će doći, uništiti grešnike, a pravednici će vječno živjeti na obnovljenoj Zemlji.

Je li ovo i katoličko gledište?
Kojih protestanata je ovakvo tumačenje ??
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 00:55   #18
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Dokaži da je izmjenila.
Nemam ja šta dokazivati da si izmijenio Božju Jahvinu riječ.
TO JE FAKAT.

pis of kejk - rekli bi domaći ljudi!
Jedno piše u Bibliji - a drugo u Katekizmu KC.
U samome KKC je evidentno kako se mijenja.
Prvo se citira original - a onda se dodaje i oduzima.

Gdje je Ova BZ u nauku KC:

Izlazak 20,4 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom.
Izlazak 20,5 Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,
Izlazak 20,6 a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.

Komplet - izbačena - da bi se mogli baciti na idolatriju.

Quote:
Postoji nekoliko verzija 10 BZ unutar Biblije. Iz toga se daje zaključiti da se razdioba tih zapovijedi mijenjala kroz povijest, a Katolička Crkva prihvatila je razdiobu sv. Augustina.
Lijepo priznaješ da ste prihvatili Uredbu LJUDSKU,
koja vam je važnija od BOŽJE Jahvine Riječi.

Najvažnije je ONO što je Ukucano U 2 PLOČE.
A ono što je ukucano u PLOČE - to je vječno.

Izlazak 20,1 Onda Bog izgovori sve ove riječi:
Izlazak 20,2 "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
Izlazak 20,3 Nemoj imati drugih bogova uz mene.
Izlazak 20,4 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom.
Izlazak 20,5 Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,
Izlazak 20,6 a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
Izlazak 20,7 Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
Izlazak 20,8 Sjeti se da svetkuješ dan subotni.
Izlazak 20,9 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
Izlazak 20,10 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
Izlazak 20,11 Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
Izlazak 20,12 Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.
Izlazak 20,13 Ne ubij!
Izlazak 20,14 Ne učini preljuba!
Izlazak 20,15 Ne ukradi!
Izlazak 20,16 Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
Izlazak 20,17 Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!

Quote:
Koji stih je oduzet, a koji je dodan?
Samo u 10 BZ - SVI stihovi su izmijenjeni!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 09:48   #19
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Nemam ja šta dokazivati da si izmijenio Božju Jahvinu riječ.
(cut)
Pa izvoli dokazati što je to Katolička Crkva izmjenila u Pismu.
Citate koje si ti naveo nalaze se i u Katoličkoj Bibliji - dakle Katolička Crkva te retke nije promijenila.
A što se tiče onoga u KKC-u, idolopoklonstvo je i dalje zabranjeno i također, zapovijedi su ti unutar sam Biblije različite ovisno o tome u kojoj knjizi se nalaze što je očit dokaz da je postojalo više verzija odnosno načina pamćenja tih zapovijedi.
Također, napominjem i to da je Riječ Božja sačuvana i u Predaji Crkve (barem tako vjeruju katolici) jer Isus je pred svojim učenicima učinio i mnoga druga znamenja koja nisu zapisana u ovoj knjizi. (Iv 20, 30).
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 19:23   #20
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Gdje je Ova BZ u nauku KC:

Izlazak 20,4 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom.
Izlazak 20,5 Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,
Izlazak 20,6 a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.

Komplet - izbačena - da bi se mogli baciti na idolatriju.
Iz čega je to izbačeno? To se nalazi i u Katekizmu KC na početku poglavlja o 10 Božjih zapovijedi (vidi ovdje). A onda se na početku članka o prvoj zapovijedi opet ponavlja Izl 20,2-5 (vidi ovdje) te se u nastavku tumače ovi biblijske citate.

Nauk KC sasvim jasno govori o ovome (i donosi baš te biblijske citate). Stoga ispitajmo malo stvar prije nego napamet nešto tvrdimo.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)

Zadnje uređivanje danijel12 : 21.08.2013. at 20:20.
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.