Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2006., 00:02   #1
Ciklus limunske - pobježe mi radioaktivna oznaka, jebenti

Asti srca, već sat vrimena gledan u ciklus limunske, em onaj šta san crta u biližnici, em onaj iz Stryera i pokušavan slidit radioaktivnu oznaku i ispadne mi skroz krivo pa san pomalo jut, moglo bi se reć ka ris

Stavija san sliku da će onon tko će ovo čitat bude lakše za pratit, pa nek mi ta ista osoba pojasni kako aton koji je označen, a nalazi se na metilnoj skupini acetila koenzima A triba završit na C2 i C3 atomu oksaloacetata, kako piše u rišenjima u divnon nan Stryeru ( )

Evo slije, stavija san brojke do koraka da mi lakše možete objasnit šta san sjeba


1. Dakle stavija san zvizdicu na metilnu skupinu, ka i sve je jasno, još je čika Stryer sve lipo pofarba da se vidi oklen su koji atomi, pa tu nema dvojbe

2. Tu je izišla van voda, ka, zapravo su samo OH i H zaminili mista, C atomi se nisu micali, tako da tu isto ne vidin problematiku

3.,4.,5.,6. Samo san slidija oznaku kako ide i dođe mi na C1

Jedino šta mi pada na pamet je da san zajeba kod izocitrata (tj. da je čika Stryer zajeba u crtanju), pa onda zapravo završi na C4 atomu izocitrata jer i gornja i donja skupina imaju po CH2, pa možda OH ode doli, a ne gori i tad bi završija na C3 atomu, ali ne bi završija na C2 atomu kako piše u rišenjima

Di san zajeba, jel zna ko?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 00:38   #2
ne razumin te ništa, govori lipo kako treba
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 01:13   #3
Quote:
*_spike kaže:
3.,4.,5.,6. Samo san slidija oznaku kako ide i dođe mi na C1
Meni isto dođe na C1 kad slijedim oznaku...

Quote:
*_spike kaže:
Jedino šta mi pada na pamet je da je čika Stryer zajeba u crtanju
Kolike su šanse za to?

Quote:
*_spike kaže:
Di san zajeba, jel zna ko?
Ja san retajka pa ne znan, al ako ti pomaže, I feel your pain...

Nego, jel morate vi napamet znat crtat ciklus?
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 11:03   #4
Nemam Stryera pri papku pa ne vidim boje u originalu (na tvojoj slici obojana je samo voda), ali, kako si i sam pogodio, u 2.reakciji je molekula "naopako", tj, C2 iz acetilne skupine Ac-CoA je C4 u izocitratu.
C4 iz oksalacetata postaje C1 u 2-okso glutaratu i izlazi van.
U reakciji sukcinil-CoA sintetaze radioaktivna oznaka sa C4 sukcinil-CoA (ako je u ciklus usao Ac-CoA sa obiljezenim C1) je pola-pola rasporedjena (scramblana) izmedju C1 i C4 sukcinata, a tu onda valjda i izmedju C2 i C3, mada je to malcice nategnuto. Kod fumarata i malata C atomi vise ne mijenjaju mjesta, i to bi objasnilo zasto je C2 iz acetilne skupine Ac-CoA na kraju rasporedjen izmedju C2 i C3 oksalacetata.

U Voet&Voet imas shemu citratnog ciklusa u kojoj u reakciju ulaze radioaktivno obiljezeni C4 oksalacetata i C1 Ac-CoA, kao i sve pripadajuce mehanizme.
__________________
I fully agree with you. Nevertheless, i feel differently.

Zadnje uređivanje Einherjer : 23.08.2006. at 12:08.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 13:39   #5
Quote:
*_spike kaže:
Di san zajeba, jel zna ko?
U Stryeru je ta reakcija dosta nespretno nacrtana - puno bolje objasnjenje mozes naci u Voetu.

Citrat je prokiralna molekula, opticki je inaktivna, ali recimo enzim moze razlikovati vodikove atome jer oni nisu stericki identicni. Gresku si napravio u reakciji 2.

Ovaj atom u reakciji 1 koji si radioaktivno oznacio nalazi
se u pro-S ruci (karboksimetilne skupine) citrata, a enzim akonitaza (kod tebe u reakciji 2) radi ponovno hidraciju (preko cis-akonitata) u pro-R ruci citrata tj. ne mozes imati radioaktivnu oznaku na atomu ugljika koji sada ima -OH skupinu (izocitrat) jer ti je to pro-R ruka gdje nisi imao radioaktivnu oznaku
a enzim koristi bas taj dio citrata jer se samo jedna od tih dviju karboksimetilnih skupina moze smjestiti u aktivno mjesto akonitaze.
Radioaktivna oznaka je u izocitratu 'dolje' na '-CH2'! i to ti postane C4 alfa-ketoglutarata, a dalje je jasno zasto C3 i C4 u sukcinatu (Ejnherjer je rekao)!

Stryer je ovu sliku od citrata do cis-akonitata pa do izocitrata izokrenuo jer je htio naglasiti da dolazi do rotacije supstrata za 180 C u aktivnom mjestu akonitaze a nije objasnio mehanizam. Na tvojoj slici 2 nedostaju 'bojice' pa se to ne vidi da se molekula 'okrene' pa ti je radioaktivna oznaka 'dolje'.
Ovo su ti 2 slike iz Voeta gdje se to super vidi

http://i83.photobucket.com/albums/j3...ryoftheaco.jpg

http://i83.photobucket.com/albums/j3...ryofthecit.jpg

Good luck
Toolanisotropy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 15:35   #6
Fala lipo svima, uštedili ste mi tisuću živaca . Lipo od Stryera da je napisa mehanizan reakcije

Inače, oko onog "scrambleanja", gledao sam mehanizam Sukcinil CoA sintetaze i on je poprilično jednostavan i nimalo ambivalentan, pa bi po tome sukcinat koji nastaje svejedno i dalje bio označen na C3 atomu, ali pogađan da si tija reć da, budući da je simetričan ka kruv, može se okrenit za 180°, pa zapravo "dođe" na C2.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:15.