Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2017., 18:02   #1
ZK izvadak - ista osoba navedena više puta - kako je objediniti

Pozdrav!

Molim savjet i što napraviti. Moja teta je suvlasnica obiteljske kuće i njezin ukupni dio je 24/48. Problem je u tome što je ona (ista osoba) navedena 4 puta, npr ovako:

Ime Prezime rođ. Prezime, 3/48
Ime Prezime, adresa, 12/48
Prezime Ime rođ. Prezime, 6/48
Ime Krivo Prezime, OIB, 3/48

Ukupno gledano udjeli su točni, ali sve ostalo zapravo nema logike niti smisla i još ima pogrešaka. Obzirom da kuća ide službeno u podjelu i etažiranje volio bih i to vlasništvo urediti tako da na kraju kuća ima dva vlasnika i svako svoju polovicu. Drugom vlasniku je javni bilježnik kod ostavinske objedinio i zbrojio sve udjele i kada su ga uknjižili kao novog vlasnika, naveden je kao Ime Prezime, OIB, 24/48. Sada bi htio to urediti i za drugog vlasnika.

Što treba napraviti? Koji je najlakši, najbrži, uspješan put do toga?

Hvala svima na pomoći i savjetima.
davor07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 03:17   #2
Quote:
davor07 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Molim savjet i što napraviti. Moja teta je suvlasnica obiteljske kuće i njezin ukupni dio je 24/48. Problem je u tome što je ona (ista osoba) navedena 4 puta, npr ovako:

Ime Prezime rođ. Prezime, 3/48
Ime Prezime, adresa, 12/48
Prezime Ime rođ. Prezime, 6/48
Ime Krivo Prezime, OIB, 3/48

Ukupno gledano udjeli su točni, ali sve ostalo zapravo nema logike niti smisla i još ima pogrešaka. Obzirom da kuća ide službeno u podjelu i etažiranje volio bih i to vlasništvo urediti tako da na kraju kuća ima dva vlasnika i svako svoju polovicu. Drugom vlasniku je javni bilježnik kod ostavinske objedinio i zbrojio sve udjele i kada su ga uknjižili kao novog vlasnika, naveden je kao Ime Prezime, OIB, 24/48. Sada bi htio to urediti i za drugog vlasnika.

Što treba napraviti? Koji je najlakši, najbrži, uspješan put do toga?

Hvala svima na pomoći i savjetima.
Da si bolje čitao forum, vidio bi da se o ovome raspravljalo više puta i da od toga ništa. Jedino što trebaš ovdje napraviti je ispravak krivog prezimena u 4. upisu. I da su sva 4 upisa identična, nema zbrajanja.

No, ovo je stvarno nikakav problem, jer je valjda svima jasno da je 24/48 = 1/2.

S obzirom da ćete etažirati kuću, tvoja teta će postati vlasnica jednog od stanova s toliko željenim 1/1 udjelom. A druga osoba ista stvar. I tu je priči kraj.

Za ispravak krivog prezimena, treba gruntovnici predati zahtjev, dokument na kojem se temelji zahtjev i biljeg od 50 kn. To u slučaju da je upisano staro prezime, a trenutno ima drugo. No, ako je upisano prezime neko koje s njom nema veze, onda treba ispraviti dokument na temelju kojeg je napravljen 4. upis (npr. rješenje o nasljeđivanju, darovni ugovor i sl.). I onda ga predati opet na provedbu.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 08:45   #3
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Da si bolje čitao forum, vidio bi da se o ovome raspravljalo više puta i da od toga ništa. Jedino što trebaš ovdje napraviti je ispravak krivog prezimena u 4. upisu. I da su sva 4 upisa identična, nema zbrajanja.

No, ovo je stvarno nikakav problem, jer je valjda svima jasno da je 24/48 = 1/2.

S obzirom da ćete etažirati kuću, tvoja teta će postati vlasnica jednog od stanova s toliko željenim 1/1 udjelom. A druga osoba ista stvar. I tu je priči kraj.

Za ispravak krivog prezimena, treba gruntovnici predati zahtjev, dokument na kojem se temelji zahtjev i biljeg od 50 kn. To u slučaju da je upisano staro prezime, a trenutno ima drugo. No, ako je upisano prezime neko koje s njom nema veze, onda treba ispraviti dokument na temelju kojeg je napravljen 4. upis (npr. rješenje o nasljeđivanju, darovni ugovor i sl.). I onda ga predati opet na provedbu.

Pozdrav!
Hvala na savjetima. Meni nije bitno da vlasnici budu 1/2 i 1/2 taj dio mi je svejedno. Samo želim točne podatke o vlasnicima. Ovo što je sada navedeno jednostavno nije točno i nije logično. Znam da logika vrlo često na sudu ništa ne znači, ali točnost bi morala biti prioritet. Pogotovo kod vlasništva. To mi je plan.

Iako, kada je mama postala vlasnicom tatinih dijelova nakon ostavinske, javni bilježnik je zbrojio njegove dijelove (a on je bio isto upisan u 5 različitih stavaka, sa raznim krivim imenima i prezimenima) i ona je postala 24/48 a ne usitnjeno kako je tata imao. Vjerujem da se i objedinjavanje može provesti, pa da i teta bude 24/48, kao jedna osoba...
davor07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 03:08   #4
Quote:
davor07 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Hvala na savjetima. Meni nije bitno da vlasnici budu 1/2 i 1/2 taj dio mi je svejedno. Samo želim točne podatke o vlasnicima. Ovo što je sada navedeno jednostavno nije točno i nije logično. Znam da logika vrlo često na sudu ništa ne znači, ali točnost bi morala biti prioritet. Pogotovo kod vlasništva. To mi je plan.

Iako, kada je mama postala vlasnicom tatinih dijelova nakon ostavinske, javni bilježnik je zbrojio njegove dijelove (a on je bio isto upisan u 5 različitih stavaka, sa raznim krivim imenima i prezimenima) i ona je postala 24/48 a ne usitnjeno kako je tata imao. Vjerujem da se i objedinjavanje može provesti, pa da i teta bude 24/48, kao jedna osoba...
Pa napisao sam ti da je jedino što možeš napraviti ispravak krivog prezimena. Ovo što dalje pišeš nema veze s tim. Gruntovnica je spojila sve udjele jer ih je tvoja mama stekla po istoj osnovi (nasljeđivanje oca). I da tvoja teta proda tu polovinu, za kupca će se to objediniti. No za tetu kao takvu, neće.

Neki su već ovdje pisali da su tražili zbrajanje udjela i svođenje na najmanji zajednički nazivnik, no gruntovnica ih je odbila. Matematika je neumoljiva: 2+2+2 = 6, kako god da bilo napisano. Tako ti je i s udjelima. A ako će se kuća etažirati, onda te nezbrojene udjele nećeš još dugo gledati.

Ti slobodno možeš podnijeti prijedlog gruntovnici za zbrajanje udjela, platiti koliko treba, pa vidjeti što će se dogoditi.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 08:49   #5
Ma gluposti govorite da gruntovnica odbija po defaultu..

Ja sam došao da se upišem kao vlasnik jedne polovice stana prema kupoprodajnom ugovoru, a već od prije sam bio vlasnik druge polovice stana.. Teta na gruntovnici je čak sama predložila da napišem zahtjev za objedinjavanjem jer nema smisla da mi tako razdvojeno stoji na zk izvatku. Normalno tako se i učinilo i upis vlasništva i objedinjavanje vlasništva i sve u roku od tjedan dana riješeno.

Radi se o gruntovnici u Zagrebu..
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.