Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2005., 14:15   #1
Prirodne vs. društvene znanosti - nerdovi vs. intelektualaci

Molim da se u cilju fokusiranja diskusije zanemare sve moguće i nemoguće definicije društvenih i prirodnih znanosti. Na wikipediji ima članak o znanostima i među ostalima je napravljena podjela, pa ako netko misli da ima drugačiju od "normalne" definicije znanosti, neka pročita članak. U ovom slučaju ćemo zanemariti interdisciplinarne, holističke i primjenjene znanosti.

Pričam nešto s prijateljicom i tema je oko ove teme na forumu koja glasi "Tko će smisliti najveći broj", na što sam joj ja rekao L! i doslovno se jako iznervirao kada sam shvatio da ne zna što to znači - ni Avogadrovu konstantu ni faktorijelu. Ako netko još nije razumio point, s FFZG-a je.

Enivej, malo sam poopćio cijelu situaciju i zaključio da si superkul, načitan i intelektualan ako si pročitao cijeli opus Prousta i Dobriše Cesarića, a zadnji fah-idiot geek ako znaš Lineweaver-Burk linearizaciju (to mi je sad prvo palo na pamet). Mislim, i ja sam išao u gimnaziju i uvijek sam bio 50% društven i 50% prirodan i nisam samo tupio po bio i chem, nego sam se i jako zanimao za psy, književnost i ostale umjetnosti i dalje sa sobom nosim dosta znanja oko svega toga. Nije da znam godinu kada je izdana Matica hrvatska/Ilirska, ali isto tako od društvenjaka ne tražim da znaju napamet molekulsku masu kafeina.

Dakle, u najjednostavnijem slučaju, imamo dvije krajnosti. Imamo tupave društvenjake koji ne znaju ništa o prirodnim znanostima, pa tako ni nešto osnovno kao faktorijela i normalnije prirodnjake, koji osim što znaju napraviti linearnu regresiju, znaju i da je Dali bio nadrealist i da je Krleža napisao Baraku Pet be. Nije baš da sam naišao na toliko zatupljenje prirodnjake koji nemaju pojma o umjetnostima. I stvara se ta neka podjela, nimalo umjetna, jer dolazi do raskola u komunikaciji među mediokritetima. Student matematike može tupiti o diferencijalnim nejednadžbama, ali to je prosječnom studentu FFZG-a za k, jer je on bio na izložbi suvremene umjetnosti u Klovićevim dvorima. Da kojim slućajem pišem, kako sam napisao ovu rećenicu (sa svim krivim č i ć), svi bi me proglasili nepismenim. Međutim, kada netko ne zna da je simbol za kalcij Ca, a ne K, to je onda sasvim normalno. To znaju samo oni geeky ljudi u kutama.

I naravno, društvo reagira tako da je tupavac sa FFZG-a intelektualan i "pametniji", a lik s matematike geek i nerd jer barata tamo nekim apstraktnim pojmovima koji nemaju veze sa životom. I tako se stvara nejednakost da se ljude procijenjuje po znanju iz društvenih predmeta i umjetnosti, a ne prirodnih znanosti. Pogledajmo samo kvizove: koji je omjer pitanja iz društvenih naspram prirodnih znanosti?

Pointa topica zapravo nema, samo pljujem po društvenjacima. Uglavnom ograničeni ljudi.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 14:28   #2
Quote:
*_spike kaže:
Pričam nešto s prijateljicom i tema je oko ove teme na forumu koja glasi "Tko će smisliti najveći broj", na što sam joj ja rekao L! i doslovno se jako iznervirao kada sam shvatio da ne zna što to znači - ni Avogadrovu konstantu ni faktorijelu. Ako netko još nije razumio point, s FFZG-a je.
Ja se ne druzim s ljudima koji ne znaju sto je L!, ali bormec ni s onima koji ne znaju tko je napisao Baraku pet be.

btw, moja bivsa kolegica nije imala pojma sto je to South Park. E, to bih kaznjavala usmrtjivanjem...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 14:38   #3
Quote:
btw, moja bivsa kolegica nije imala pojma sto je to South Park. E, to bih kaznjavala usmrtjivanjem...

Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 16:58   #4
baš je negdiprije neki lik proglašen za no. 1 intelektualca u hrvatskoj a posebnost je što je čovjek stručnjak u prirodnim znanostima - to je kao prvi put da je no.1 intelektualac nedruštvenjak - to spike baca tvoju teoriju u vodu barem gledajući sa strane ljudi koji znaju nešta, ali što se tiče opčeg pučanstva pogodio si u bit!!! svi prirodnjake svratvaju u "čudake" koji nešto rade al to nekoristi ničemu dok oni s FFZG-a su turbo pametni i načitani i nema im ravnog,........

predrasudi, predrasudi i opet predrasudi
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 17:24   #5
Jebiga, nema ti tu neke podjele između društvenjaka i prirodnjaka. Jednostavno postoji gradacija od idiota, preko fah idiota do renesansnog čovjeka.

Idioti su ona glasna većina koja ne zna i ponosna je na to.
Fah idioti su oni koji znaju pun kua o svojem području, ali misle da je to duboko znanje iz nekog tamo uskog i bezveznog područja kompenzacija i izgovor za ignoranciju spram svega ostalog.
Renesansni čovjek je, kao što i ime govori, samo jedan, ali prije parsto godina bilo nas je više.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 17:27   #6
Quote:
Attack kaže:
baš je negdiprije neki lik proglašen za no. 1 intelektualca u hrvatskoj a posebnost je što je čovjek stručnjak u prirodnim znanostima - to je kao prvi put da je no.1 intelektualac nedruštvenjak - to spike baca tvoju teoriju u vodu barem gledajući sa strane ljudi koji znaju nešta, ali što se tiče opčeg pučanstva pogodio si u bit!!! svi prirodnjake svratvaju u "čudake" koji nešto rade al to nekoristi ničemu dok oni s FFZG-a su turbo pametni i načitani i nema im ravnog,........

predrasudi, predrasudi i opet predrasudi
Gledaj, ova ekipa s FFZG-a ima patetične plaće, nije u mogućnosti napraviti ništa konkretno niti korisno, pa je red barem da im društvo hrani ego kad ne može obitelji. Ovi prirodnjaci bar tu i tamo naprave nešto korisno, a ako im se zaželi nešto zaraditi odu vani.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 17:47   #7
Quote:
justapixel kaže:
Gledaj, ova ekipa s FFZG-a ima patetične plaće, nije u mogućnosti napraviti ništa konkretno niti korisno, pa je red barem da im društvo hrani ego kad ne može obitelji. Ovi prirodnjaci bar tu i tamo naprave nešto korisno, a ako im se zaželi nešto zaraditi odu vani.

.
dobro to je sad s ekonomske strane gledano
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 19:34   #8
Ne generalizirajte vi sad koliko vas je volja, ali člinjenica je da se niti jedan društvenjak nije ovdje došao "braniti" - zato jer društvenjaci ni ne prismrde u "prirodne znanosti" osim ako ne žele znati zašto im je zagorio odrezak .
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 19:56   #9
Re: Prirodne vs. društvene znanosti - nerdovi vs. intelektualaci

Quote:
*_spike kaže:
Pointa topica zapravo nema, samo pljujem po društvenjacima. Uglavnom ograničeni ljudi.
Pridružujem se pljuvanju
Osim toga, mislim da se slažemo da će zakoni fizike na kraju ostati, a društveni zakoni, pravila itd. će izumrijeti, kad-tad.
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 19:57   #10
Quote:
*_spike kaže:
Ne generalizirajte vi sad koliko vas je volja, ali člinjenica je da se niti jedan društvenjak nije ovdje došao "braniti" - zato jer društvenjaci ni ne prismrde u "prirodne znanosti" osim ako ne žele znati zašto im je zagorio odrezak .
Nemaju, sinko, oni para za odrezak.
Eventualno im može krumpir zagoriti.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 19:59   #11
Re: Re: Prirodne vs. društvene znanosti - nerdovi vs. intelektualaci

Quote:
Scientist kaže:
Pridružujem se pljuvanju
Osim toga, mislim da se slažemo da će zakoni fizike na kraju ostati, a društveni zakoni, pravila itd. će izumrijeti, kad-tad.
Ja ih zapravo ne pljujem. Pljujem samo idiote svih boja i tekstura, a to čiji zakoni će dulje trajat je potpuno nebitno i ne zanima me. Pričamo o ljudima, a ne trajnosti zakona.


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 20:25   #12
Re: Re: Prirodne vs. društvene znanosti - nerdovi vs. intelektualaci

Quote:
Scientist kaže:
Pridružujem se pljuvanju
Osim toga, mislim da se slažemo da će zakoni fizike na kraju ostati, a društveni zakoni, pravila itd. će izumrijeti, kad-tad.
nemoj bit tako siguran u zakone fizike - i oni se mogu preko noći urušit bez problema!!!
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 21:21   #13
Re: Prirodne vs. društvene znanosti - nerdovi vs. intelektualaci

Quote:
*_spike kaže:
Pričam nešto s prijateljicom i tema je oko ove teme na forumu koja glasi "Tko će smisliti najveći broj", na što sam joj ja rekao L! i doslovno se jako iznervirao kada sam shvatio da ne zna što to znači - ni Avogadrovu konstantu ni faktorijelu. Ako netko još nije razumio point, s FFZG-a je.
Šta se nerviraš bezveze? Meni je Avogadrova konstanta u glavi pod oznakom Na, a ne pod "L". Iako znam da je "L" oznaka za tu konstantu. Tako da kad bi meni netko rekao L!, ne bih se odmah sjetio da je to faktorijel Avogadrove konstante (jer, kao što sam rekao, koristim drugu oznaku).

Mene je više iživciralo kad sam vidio na Axe gelu za tuširanje "MgO2". Ako su im tamo takvi kemičari, jao si ga meni s njihovim proizvodima.
__________________
The truth is out there...
konj111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 21:38   #14
Re: Prirodne vs. društvene znanosti - nerdovi vs. intelektualaci

Quote:
*_spike kaže:

Pointa topica zapravo nema, samo pljujem po društvenjacima. Uglavnom ograničeni ljudi.
Pretpostavljam da ti ovo nisi mislio nego rekao tek tako (u napadu bijesa).Ja nipošto nebih rekao da da su ograničeni ni jedni ni drugi.Ljudi su ljudi a ograničenost je prisustvo kod dotičnih -bez pravila.
Pogledajmo stvar iz malo drugačijeg kutka: ljudi napreduju na dvije strane.Jedna je snažna znanstvena revolucija dok se druga ogleda u biološkoj evoluciji , napretku duha.Očito je da se ovaj drugi plan napretka događa sporije (evidentno je da se kroz povijest ljudi često nisu znali služiti tehnologijom što je dovodilo do uništavanja).Za takav napredak u misli valjda nije bilo dovoljno samo izumiti nesto.
Ja vjerujem da bi mnogi od vas sve one koji se dive npr.baletu u kazalištu ili nekoj filozofskoj knjizi ,proglasili ograničenima (siguran sam da će na ovo biti puno citata ali to je mišljenje...).Činjenica je da oni nisu ograničeni nego drugačiji i njima nije važno niti je opća kultura znati što je L, a pogotovo koliko iznosi.
mellon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 23:17   #15
Re: Re: Re: Prirodne vs. društvene znanosti - nerdovi vs. intelektualaci

Quote:
Attack kaže:
nemoj bit tako siguran u zakone fizike - i oni se mogu preko noći urušit bez problema!!!
Pa ne baš. Jest da neki zakoni nisu baš točni, nego su samo aproksimacija, ali oni i dalje ostaju i koriste se. Newtonova fizika nije točna, ali se i dalje koristi, i to čak i za izračunavanje putanja svemirskih brodova...
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 23:21   #16
Quote:
Newtonova fizika nije točna, ali se i dalje koristi, i to čak i za izračunavanje putanja svemirskih brodova...
Ko ti je reko da nije točna!?

Točna je ali nije potpuna, to je vrlo pojednostavljen pogled na fiziku.

Pozdrav
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 23:22   #17
istina je. nekad se u osnovnim skolama ucilo puno vise biologije, kemije i fizike, otprilike ono sto danas uce maturanti gimnazije. a bit ce jos gore, sad s ovom novom reformom skolstva. slazem se da su prirodne znanosti vaznije od drustvenih, dobro osim mozda sociologije.
mislim, posve je irelevantno za buducnost covjecanstva sto je prust pisao o madlen kolacicu. s druge strane, on je i puno manje opasan od ludog znanstvenika koji zeli klonirati sebe ili izumiti ekstraopaku atomsku bombu.

hocu reci, prirodne znanost JESU vaznije, ali su upravo zbog te vaznosti i podloznije manipulaciji od strane krupnog kapitala, koji ih cesto zlorabi za svoje interese (govorim o financiranju najvaznijih znanstvenih istrazivanja).
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 23:25   #18
Quote:
Firkragg kaže:
Ko ti je reko da nije točna!?

Točna je ali nije potpuna, to je vrlo pojednostavljen pogled na fiziku.

Pozdrav
Možda nisam bio dovoljno jasan:
Quote:
Ja kažem:
Jest da neki zakoni nisu baš točni, nego su samo aproksimacija, ali oni i dalje ostaju i koriste se.
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 23:25   #19
JA glasam za ludog znanstvenika
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 23:27   #20
Quote:
Jest da neki zakoni nisu baš točni, nego su samo aproksimacija, ali oni i dalje ostaju i koriste se.
Pa to ti pokušavam i reći.

Npr. zakoni o održanju mase i energije su se preoblikovali u zakon ekvivalencije mase i energije, pa možeš gledati ova dva prva kao netočna (samo primjer).
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:37.