Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2012., 15:14   #81
Pozdrav!
Imam 50 godina i 30 godina staža plus oko 5 godina beneficiranog staža, radim kao profesionalni vozač.
Prije četiri godine sam operirao kralježnicu (L5S1) i nakon dužeg bolovanja, na moje inzistiranje, vratio se na posao. Radio sam sve do unazad par mjeseci, tj. do 22.09. kada sam na poslu doživio teški infarkt miokarda. Sada se spremam na rehabilitaciju u Krapinske Toplice, termin je odmah na početku iduće godine. Osobno, osjećam se dosta dobro osim što nemam kondicije, brzo se umaram...
Zanima me da li imam uvjete za invalidsku mirovinu i šta trebam poduzeti? Koliko bi mi mogla biti mirovina i da li mi obavezno u vozačkoj dozvoli oduzimaju profesionalne kategorije?
Zahvaljujem unaprijed za pomoć i savjete.
Lijep pozdrav
Hilarior is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 23:33   #82
imam jednu molbu za pomoc.Muz ima 56 godina. u kolovozu su mu otkrili rak pluca sa metastazama i slomljeno rebro koje je uprlo u pluca.primio je vec 6 ciklusa kemoterapije ali mu je sve losije.kirurg je jednom odbio operaciju. predali smo zahtjev za invalidsku mirovinu i naravno odbio odbijenicu. u odbijenici nisu cak ni zavrsili obrazlozenje. ovako jenapisano / ustanovljeno je da kod osiguranika nije nastupila invalidnost prema ;lanku 34.ZOMO ybog toga sto kod osiguranika.... on je nezaposlen i ima 22 godine radnog staza a do bolesti je imao otvoreno obiteljsko gospodarstvo. dali da ulozimo zalbu- ako netko nesto o tome zna pomozite
jasnalabaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 09:34   #83
Pravo na invalidsku mirovinu?

Mama je jučer zbog zatvaranja firme dobila otkaz kao tehnološki višak.
Ima 52 godine. 34 godine neprekinutog radnog staža u toj istoj firmi kao knjigovođa.
Prije 5 godina je operirala rak dojke gdje joj je odstranjena desna dojka i limfe, stoga od tada nije sposobna za teži fizički posao (dizanje teških stvari ili bilo kakav posao gdje se napreže desna ruka).
Fali joj 5 godina do prijevremene mirovine.
Da li ikako može ostvariti pravo na invalidsku mirovinu s obzorom da posao kakav je imala u njenim godinama više neće naći, a za bilo kakav drugi teži posao nije radno sposobna?
Hvala
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?

Zadnje uređivanje Zhuta : 23.02.2013. at 09:44.
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 12:45   #84
Najbolje da krene od svog doktora opce prakse, jedna gospodja iz moje firme imala slican slucaj i ostvarila je pravo na invalidsku mirovinu, bilo je to prije par godina sad su nesto nemilosrdniji, treba probati.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 01:19   #85
Angry dokup staza u austriji

bok,zna li netko postoji li mogucnost dokupa staza u austriji
acibertop is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 09:44   #86
Ugovor o radu

Poštovani djelatnici foruma,naravno i djelatnice..ako netko zna čl.6a,prijevremena mirovina,invalidska,bila vojna,sada je neznam zakaj prebačena u civilnu,radio sam 7 godina na crno-sve i svašta...e pa sad bi ja na ugovor o radu,ono mirovina se ne dira..ja radim legalno i to je to..dali netko zna nekaj o tome..hvala unaprijed
BONGOtheKING is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 16:49   #87
Gubim li pravo na invalidsku mirovinu ako se selim u inozemstvo i imam strano zdravstveno?

Pitanje je jasno.Znaci odselila sam se vani,imam strano zdravstveno osiguranje (njemacko)dali gubim invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad?Nemam mi to logike ali evo pitam za svaki slucaj.Na mirovinskom ni zive duse.
I da selidba je privremena za sada.

Hvala

Zadnje uređivanje Jesua : 06.08.2013. at 17:02.
Jesua is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 11:20   #88
Rok za riješenje

Osoba je bila na procijeni radne sposobnosti , tz.invalidskoj komisiji, 24.04.2013, do sada još nije dobila nikakvo riješenje.Postoji li rok do kojega komisija mora izdati riješenje.Na tel. upite HZMO službenice odgovaraju da će riješenje doći
B-118 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 02:31   #89
Moja prava!!

Pozdrav svima! Dakle, imam 18 godina i prije tjedan dana sam zavrsio zadnju kemoterapiju tj. izljecio sam se od tumora. Operacijom je odstranjen kuk i bedrena kost te mi je ugradena proteza. Zna li netko kakva prava ja imam s obzirom na ovakvu situaciju i mogu li doci do kakve invalidnine.Hvala unaprijed!!
snake1223 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 18:57   #90
Pozdrav, imam člana šire obitelji koji je imao karcinom bubrega koji mu je odstranjen. Međutim kako ima 64 godine i 30 godina radnog staža mislim da nema previše šansi niti da je radno sposoban pa sam mu stoga preporučio da se raspita o nekoj prijevremenoj mirovini jer čovjek nema od čega živjeti. Da li je moguće da dobije nekakvu mirovinu za gore navedeno?
klerike is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 00:10   #91
Ostvarivanje prava na mirovinu psihički oboljele osobe

Molim Vas odgovor:

Radi se o osobi oboljeloj od psihičke bolesti, nesposobnoj da vodi
brigu o sebi, za koju je pokrenut postupak kod CZSS o lišavanju poslovne sposobnosti.
Stječe li ta osoba, nakon pravomoćnog postupka kod suda,
materijalna prava u vidu invalidske mirovine, preko Centra za socijalnu skrb,
ili se za to treba pokrenuti isti postupak vještačenja i sl.,
kod Zavoda za mirovinsko osiguranje?
SaveAs is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 09:54   #92
Invalidska mirovina nakon navršene 65 godine života

Imam 33 godine staža. 31.7. navršavam 65. godina živpta. l0 godina sam na zavodu za zapošljavanje.
1. 8. 2013 imao sam moždani udar, ne mogu se sam brinuti za sebe niti sam pokretan. Udomljen sam u nekoj obitelji. Da li imam pravo na starosnu mirovinu i na dodatak zbog invalidnosti (100 %)
Milan
Petar Lacković is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 19:01   #93
Bog svima,

moze mi netko dati savjet? Situacija mi je sljedeća: Imam pet godina radnog staza u Njemačkoj. Djelatna vojna osoba (bez čina) sam bio u Domovinskom ratu, i to 3 godine i 7 mjeseci. Iako mozda nije vazno, ali ću spomenuti da imam sve medallje i priznanja, imam i častan otpust. Skinuo sam se sam, jer je rat završio. Zaposljen sam u civilnoj firmi skoro 9 godina, a od toga sam više od pet godina na bolovanju zbog teških posljedica sudjelovanju u DR. Invalidska komisija me stalno odbija. Nemam HRVI, nisam na vrijeme trazio.
Eh sad, moja pitanja su jednostavna: gdje ću izvaditi moj ukupan radni staz, i s beneficijama i kako ići više u mirovinu, jer za rad zbilja više nisam?
thethinker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 20:49   #94
Za utvrdivanje inozemnog staza moras podnjeti zahtjev u "Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje" ispunjavanjem obrasca "Zahtjev za utvrđivanje razdoblja osiguranja navršenih u inozemstvu".
Hrvatski staz trebao bi imati upisan u Radnoj knjizici do 01.07.2013.god, a nakon toga radni staz vodi se u obliku "elektroničkog zapisa".
Budi uporan i dalje posjecuj invalidsku komisiju.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 12:48   #95
Hvala, stari za informaciju!!! Zbilja se čovjek izgubi u svim time. Puno znači ovako dobiti dobar savjet.
Možda zna li netko odgovor na ovo:
dobio sam od invalidske komisije po 8. put odbijenicu, na koju sam se u roku žalio. Najvjerovatnije će doći opet odbijenica. Dali je netko podigao tužbu na odbijenicu na žalbu???
thethinker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 15:46   #96
dragovoljac i sam liječim se od ptsp i dijabetićar sam . bio sam nekoliko puta na komisiji za invalidsku mirovinu i uvijek su me odbili. pisao sam žalbe no međutim nikakvih odgovora iz HZZO.Prošle godine bio sam na komisiji u Osijeku koja mi je priznala pravo na nesposobnost za 2014g u svezi prava na opskrbninu.Trenutno NEMAM NIKAKVIH PRIMANJA i ne znam kome bih se obratio za pomoć.Inače sam iz okolice Požege.ako netko neštomože pomoći s pravne strane molio bih odgovor.
Davor1471 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 18:41   #97
Invalidska mirovina nakon 25 godina staža, zbog Ptsp-a, iznosi oko 2500 kuna..ili manje?
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 22:50   #98
prijevremena vs. invalidska mirovina

Nisam nigdje uspio naći odgovor na pitanje koje me zanima.
Može li mi netko ovdje reći koja je bolja opcija ići u prijevremenu mirovinu ili invalidsku?
U veljači ove godine imam 60 godina i 38 g radnog staža. Trenutno na birou. Može li savjet? Doktorica mi kaže da mi se neisplati ići u invalidsku. Previše papirologije, a neznatna korist. Ovdje bi želio odgovor od nekoga neutralnog tko zna ili tko ima iskustva s time.
maca_n7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 11:46   #99
To je stvarno tesko reci. Kod prijevremene starosne mirovine da sad kad napunite 60 godina date zahtjev za mirovinu, prema godinama staza bili bi penalizirani 0,25% po mjesecu, sto znaci da bi vam mirovina bila umanjena za 15%.
Doktorica je u pravu sto se tice papirologije i zivaca. Sto se tice invalidske mirovine tu se stvari malo kompliciraju, prvo i osnovno od primjene novog mirovinskog zakona 01.01.2014. god. zaostrili su se drasticno kriteriji za dobivanje invalidske mirovine, nadalje stvar se razvodnila i ima vise invalidskih stausa, najbolje da si pogledate ovaj link sa stranica HZMO-a, ali u ovom slucaju mirovina vam nebi bila penalizirana.
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=72
Najbolje da u FINI predate zahtjev za uslugu e-gradjani dobijete "Korisnicko ime" i "Lozinku" sa kojom se mozete na stranicama HZMO-a popeti na svoje podatke i dati izracunati iznos mirovine.

Otidjite u HZMO kod pravnog savjetnika i raspitajte se sto je najbolje za vas.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 21:17   #100
Pozdrav svima,

imam psihičke posljedice, sudjelovao sam u domovinskom ratu. Ukratko, lječio sam se dugi niz godina, a zaposljen sam u jednoj firmi, dakle dugo sam na bolovanju. Sad ću po deseti put odlaziti na invalidsku komisiju, pošto nisam mario za traženje Hrvi na vrijeme.
Moj problem je da ne vidim napredka, medicinski je sve napravljeno valjda, ja bi trebao ići raditi, da bi ozdravio?! Tako mi kažu lječnici. Imam skoro peteset godina, a pored dvije zdrave ruke i noge, u nedumici sam što učiniti.
Za stalno sam zaposljen, ako se vratim mogao bi lako dobiti otkaz a onda bi morao ići prijaviti se na biro, te tražiti novi posao. E sad, tko će me primiti s mojim šiframa? (Većina poslodavca tražu lječnićko uvjerenje o zdravlju kanditata).
thethinker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:46.