Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2008., 01:19   #261
Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
U pbz-u ne nude takvu opciju. koja banka/e ima/ju fixnu kamatu?
ja ovaj mjesec zatvaram tekuci u PBZ-u. dosad nisam na salterima imala nikkvu frku, ali osobni bankari su blaga katastrofa.

fixna je u stambenoj stedionici (wustenrot, konkretno
__________________
Da nije našla muškarca, žena bi pripitomila neku drugu životinju...
Crax GP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 13:14   #262
u svim stambenim štedionicama je fiksna kamtna stopa, ali i nešto stroži uvjeti nego u banci
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 14:16   #263
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
u svim stambenim štedionicama je fiksna kamtna stopa, ali i nešto stroži uvjeti nego u banci
Aj mi konkretno reci koji bi to bili strozi uvjeti jer meni se cine kao preblagi u odnosu na banke. Kod njih mozes placat kad hoces, kolko hoces i oni to sve preracunavaju svaka 3 mjeseca pa ti se glavnica regularno smanjuje po uplatama, a time naravno i kamata...

Suduznika sam trebala i u banci i ovdje jer mislim zaduzit pola place skoro, al boze moj... anyway, ne traze nist neuobicajeno.

Ako ipak traze, daj mi reci
__________________
Da nije našla muškarca, žena bi pripitomila neku drugu životinju...
Crax GP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 14:23   #264
Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
Da li slobodno iz navedenog zaključim da je bolje uzeti otplatu u ratama, a ne u anuitetima, u slučaju prijevremene otplate kredita??
otplata u ratama je po meni najisplativije, ako možeš podnositi mjesečnu otplatu
otvorena je tema o tome, Edgar je dao lako razumljivo obrazloženjeRata/anuiteti - u čemu je razlika


Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
Inače danas bio u pbz-u, od 1.2. na kredite u kunama kamata ide 1 posto gore, a u eurima pola posto. Sad sam još više u dilemi između valute. Mislio kune zbog znatno niže kamate, a kalkuliram otplatiti prije prelaska na euro cca 2011.???
da li kamata raste za 1% ili 1p.p tj za 0,50% ili 0,50 p.p
velika je to razlika, zato pitam

da li kune, eur ili chf ... to je vječna dilema ....
ja sam osobno pristalica realizacije kredita u valuti u kojoj primaš plaću pogotovo ako ćeš uistinu kredit odplatiti prije ulaska u EU, mada je do sada i CHF bio čisto OK

no za to postoje druge teme
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 14:23   #265
niti jedan kredit ne možeš plaćati kad hoćeš (valjda si mislila na to da imaju tolerantni rok, da možeš platiti bilo kojeg datuma u mjesecu)
wustenrot istina ima mogućnost prijevremene otplate bez naknade (i uvečane uplate- što znači da ti se kamata obračunava na manju glavnicu).
uvjete instrumenata osiguranja sam ti stavila na onaj drugi topic
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 17:08   #266
[QUOTE=anasib;12128108]u svim stambenim štedionicama je fiksna kamtna stopa, ali i nešto stroži uvjeti nego u banci [/QUOTE

vjerojatno misliš na isplatu, koja ne može biti u gotovini....
kia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 17:12   #267
i hipteku koja je u pravilu veća nego što je potrebno u banci, i jamce, koje u pravilu u banci ne traže (na toliko veliko pokriće sa hipotekom)....
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 18:24   #268
na search mi nije naslo pa da vas zagnjavim

dignuo sam adaptacijski kredit i moram opravdat polovinu iznosa.
tj moram u banku donest racune za kupljeni materijal.
sad em zanima da li ce banka provjeravat te racune. da nisu mozda falsificirani ili tako nesto. ili otic do trgovine i provjerit vjerodostojnost tih racuna??
nero81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 19:52   #269
jel ti se kredit treba isplatiti ili je to samo proforme radi tj samo da prilože u predmet da si namjenski uložio isplaćeni kredit?

E, da i koja banka
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 20:06   #270
kredit je vec dignut i potrosen. samo valjda da opravdam kredit da nisma trosio na cigare i kave nego namjenski tj adaptacijski. erste banka(najdebilnija banka)
nero81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 20:11   #271
Quote:
nero81 kaže: Pogledaj post
na search mi nije naslo pa da vas zagnjavim

dignuo sam adaptacijski kredit i moram opravdat polovinu iznosa.
tj moram u banku donest racune za kupljeni materijal.
sad em zanima da li ce banka provjeravat te racune. da nisu mozda falsificirani ili tako nesto. ili otic do trgovine i provjerit vjerodostojnost tih racuna??
Imao sam sličan problem, prije cca. dvije godine...

Provjerio sam u PBZ i dobio odgovor, da u načelu oni mogu ići provjeravati, ali za to nemaju ni ljudi, ni volje... za sada vjerujemo ono što nam donesete na uvid...

Ako ti ovaj odgovor može pomoći... za svaki slučaj kontaktiraj banku osobno, pa ih ispipaj.

Osobno mislim da nemaju logistiku za takve poteze, e da sad sam se sjetio, mogu ti poslati komisiju da provjere da li si namjenski potrošio sredstva... i to su mi rekli u PBZ.
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 20:18   #272
Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Osobno mislim da nemaju logistiku za takve poteze, e da sad sam se sjetio, mogu ti poslati komisiju da provjere da li si namjenski potrošio sredstva... i to su mi rekli u PBZ.
koliko znam (nadam se da znam) banke to ne provjeravaju ... u ostalom kak bi to provjerili ... čito sumnjam da bi npr. furnir njima tu nekaj provjeravao ....

a to s komisijom ... mislim isto ( nadam se da dobro mislim ) da je to priča za strašiti malu djecu ...

druga stvar da ti banka isplaćuje kredit temeljem računa ... onda nemaš kaj ... sredstva idu prodavatelju ...

i što da utvrde da nisi namjeski trošio sredstva ... kaj da naprave ... da te prisile da vratiš cijeli kredit ... tako bi si samo povečali rizičnost, ai to im se danas gleda ... jedino ako im je cilj "dočepati" se nekretnine koja je pod zalogom, no to ja danas malo skupi sport ... no kod Erste se nikad ne zna
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 20:24   #273
Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Imao sam sličan problem, prije cca. dvije godine...

Provjerio sam u PBZ i dobio odgovor, da u načelu oni mogu ići provjeravati, ali za to nemaju ni ljudi, ni volje... za sada vjerujemo ono što nam donesete na uvid...

Osobno mislim da nemaju logistiku za takve poteze, e da sad sam se sjetio, mogu ti poslati komisiju da provjere da li si namjenski potrošio sredstva... i to su mi rekli u PBZ.
koliko znam banke nisu zakonodavci pa da gledaju vjerodostojnost pečata na predračunu. meni je to smiješno....
kia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 20:44   #274
Quote:
kia kaže: Pogledaj post
koliko znam banke nisu zakonodavci pa da gledaju vjerodostojnost pečata na predračunu. meni je to smiješno....
Da, ali moraju imati nekakve mehanizme za zaštitu od nenamjenskih trošenja sredstava:

Primjer: digneš kredit za adaptaciju kuće/stana, (manje kamate), a ti sa tom lovom kupiš auto, (kredit za aute ima veću kamatu i kraći rok otplate, znači i znatno veću ratu od rate kredita za adaptaciju).

Na neki način moraju zaštititi svoj interes!

Što od zakonskih sredstava imaju na raspolaganju, nemem pojma, bojim se da korista sistam uzmi ili ostavi
, samo dizanje kredita ti uzrokuje stres koji se pamti, pa vjerovatno nećeš imati volje provjeravati zakonitost njihovih postupaka...
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 20:51   #275
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
koliko znam (nadam se da znam) banke to ne provjeravaju ... u ostalom kak bi to provjerili ... čito sumnjam da bi npr. furnir njima tu nekaj provjeravao ....

a to s komisijom ... mislim isto ( nadam se da dobro mislim ) da je to priča za strašiti malu djecu ...

druga stvar da ti banka isplaćuje kredit temeljem računa ... onda nemaš kaj ... sredstva idu prodavatelju ...

i što da utvrde da nisi namjeski trošio sredstva ... kaj da naprave ... da te prisile da vratiš cijeli kredit ... tako bi si samo povečali rizičnost, ai to im se danas gleda ... jedino ako im je cilj "dočepati" se nekretnine koja je pod zalogom, no to ja danas malo skupi sport ... no kod Erste se nikad ne zna
... zamisli da banka mora nešto provjeriti u Pevecu, ali mogućnost plašenja mogu koristiti koliko hoće...

Stvari će biti kao i do sada dok u Crnoj kronici ne pročitamo daje neki N.N. izradio banku za milijune kuna, tj. preverio ih na banalnim stvarima, kao što su računi napostojećih firmi koje dotična banka nije provjerila...

Ali prije ili kasnije smislit će, (ili prepisati od svojih domicilnih banaka), model po kojem to neće moći biti tako liberalno.
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 21:22   #276
Smile

Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Da, ali moraju imati nekakve mehanizme za zaštitu od nenamjenskih trošenja sredstava:

Primjer: digneš kredit za adaptaciju kuće/stana, (manje kamate), a ti sa tom lovom kupiš auto, (kredit za aute ima veću kamatu i kraći rok otplate, znači i znatno veću ratu od rate kredita za adaptaciju).Na neki način moraju zaštititi svoj interes!:

interes banke je da plasira kredit, pokupi naknade i kamatu. Nije rijedak slučaj da ljudi uzimaju kredite za adaptaciju kuća/stanova i onda iz tih sredstava podmiruju druge obaveze, pa i kupuju automobile... Zašto ne?
Banci dostave troškovnik sa opisom adaptacije i potrebnim iznosom ulaganja u istu ( troškovnik radi ovlaštena osoba); banka šalje procjenitelje koji, osim što procjenjuju vrijedsnot nekretnine, procjenjuju i opravdanost ulaganja u adaptaciju tj gledaju da li je iznos naveden u troškovniku potreban za adaptaciju tog objekta, i ako je opravdan, novci se dobiju kešu . A što će se dalje s novcima raditi, nije ih briga....
Banka je svoj interes zaštitila, ne boj se, sa više strana.
kia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 21:27   #277
Talking

Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Što od zakonskih sredstava imaju na raspolaganju, nemem pojma, bojim se da korista sistam uzmi ili ostavi
, samo dizanje kredita ti uzrokuje stres koji se pamti, pa vjerovatno nećeš imati volje provjeravati zakonitost njihovih postupaka...
Zakonodavac je u ovom slučaju BANKA!
kia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 22:49   #278
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
u svim stambenim štedionicama je fiksna kamtna stopa, ali i nešto stroži uvjeti nego u banci [/QUOTE

vjerojatno misliš na isplatu, koja ne može biti u gotovini....
kak mislis ne moze bit u gotovini?? pa nigdje ti ne daju kes na ruke nego direktno prodavatelju na racun uplate koliko ja znam
__________________
Da nije našla muškarca, žena bi pripitomila neku drugu životinju...

Zadnje uređivanje Crax GP : 12.01.2008. at 23:28.
Crax GP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 22:54   #279
Quote:
Crax GP kaže: Pogledaj post

kak mislis ne moze bit u gotovini?? pa nigdje ti ne daju kes na ruke nego direktno prdavatelju na racun uplate koliko ja znam
ako se radi o kupoprodaji, onda i u bankama i u štedionicama lova ide na račun prodavatelja. međutim,ako se radi npr o adaptaciji, u štedionicama ne možeš dobit keš, nego novac ide direktno izvođaču radova (npr) dok u bankama postoji mogućnost za keš... Odi u ZABU, koliko znam tamo postoji mogućnost got. isplate, samo su odnedavno za to uveli naknadu....

Zadnje uređivanje Lavica02 : 13.01.2008. at 10:51.
kia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 23:04   #280
Izadju nekad i u SŠ u susret pa ti daju malo kesovine za opremit stan, nije sve tako crno
__________________
Da nije našla muškarca, žena bi pripitomila neku drugu životinju...
Crax GP is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:45.