Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2011., 17:23   #1061
Jesi zvala/pitala? Kad moraš isplatiti prodavatelja? Mislim, ako imaš još vremena, uzmi papire i idi u drugu banku.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 09:46   #1062
Našli smo stan koji nam odgovara po svemu . nažalost nismo se dovoljno informirali o stambenim kreditima!

Jel može koji savjet:

1. Koja banka? šta mislite koja je najpovoljnija?
2. Na šta moram gledat (u ponudi stambenih kredita) vidim da neki spominju bez obrade kredita ??
3. Dal se u svakoj banci mora sklapat životno osiguranje i osiguranje stana za kredit oko (60.000 - 70.000eur)
andjela1502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 20:25   #1063
I ja sam u sličnim dilemama.
Jel bi htjeli kredit u kunama ili eurima? Kamata je paprena svugdje.

Ovo pod 3. mislim da ne.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 22:53   #1064
ako vam traba kredit za kupnju stana, onda je kamata u štedionicama 5,5% fiksna a to i nije baš papreno.

svatko tko potpiše ( odnosno kome uvale )životno osiguranje za mene je glup
__________________
I am not a man of too many faces.The mask I wear is one
malina_i_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 23:10   #1065
neke banke imaju kao obvezan instrument osiguranja, životno osiguranje (moj kredit je takav).
a one za koje ja znam imaju obvezan instrument osiguranje nositelja kredita od nezgode. i nije to biti glup ili ne biti.
dakle, osiguranje stana od požara je obvezan instrument osiguranja u velikoj večini banaka (iskreno ne znam niti jedno u kojoj nije), isto kao i osiguranje od nesretnog slučaja za korisnika kredita u određenoj vrijednosti iznosa kredita. mene sve skupa osiguranje stana i mene od nezgode godišnje košta cca 600 kn. s tim da osim tog troška imam i životno u vrijednosti 10% iznosa kredita.

andjela, pitanje je da li kupujete novi stan (možda investitor ima ugovor s nekom bankom pa nude povoljnije uvjete kreditiranja za njegove stanove), da li tvoj poslodavac ima ugovor s nekom bankom pa imaš pravo na povoljniju kamatu, da li banka preko koje primaš plaću ima opciju da je za njihove klijente niža kamata.....
teško je ovako opčenito reči idi u tu i tu banku.
na tvom mjestu prvo bi otišla u banku u kojoj primam plaću, a onda bi obišla i preostale veće banke. svakako bi pitala za kredite u kunama isto kao i za fiksnu kamatnu stopu. i od svake traži da ti daju otplatne tablice i na komad papira napišu sve, ali sve troškove (procjena stana, naknada za obradu kredita, troškovi osiguranja od nezgode i stana od požara....)

edit: mislila sam da ću izdržati, al ne mogu
Malina, nevjerojatno mi je za nekog tko radi stambene kredite da ne poznaje proizvod životnog osiguranja, osiguranja od nezgode i njihove vrijednosti za nositelja kredita koji će kredit otplačivati 20-30 godina. još mi je nevjerojatnije da klijente nazivaš glupima, a kolege bankare optužuješ da uvaljuju

edit2: kopirano sa stranica rsš
Vrsta osiguranja određuje se posebno za svaki konkretan slučaj, vodeći računa o sigurnosti naplate potraživanja RSŠ. U pravilu RSŠ će zahtijevati slijedeće instrumente osiguranja:


polica osiguranja od smrti vinkulirana u korist RSŠ
polica osiguranja nekretnine od požara vinkulirana u korist RSŠ (samo u slučaju zaloga nad nekretninom)

link: http://www2.raiffeisenstambena.hr/default.aspx?id=104
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV

Zadnje uređivanje Anasib : 13.12.2011. at 23:22.
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 23:25   #1066
a šta ćeš kada je istina. ja ne radim u banci, niti imam veze ikakve sa njima,a bankari mi nisu kolege, u 50 postova na ovoj temi sam napisala da je u štedionici potrebno osiguranje od požara nekretnine vinkulirano u korist štedionice.ne znam koliko to puta još moram napisati.

većina bankara ima srednju stručnu spremu dobar staž i dobra spika im upotpunjuje dojam i prezentaciju i rupe u znanju. nova generacija je malo bolja, dolaze sa državnih i privatnih fakulteta,samo se jedva zapošljavaju.
kada bi provela jedan dan na simulaciji kredita shvatila bi da to može svatko raditi, ali NE MOŽE svatko u kredit uključiti životno osig.+ osig.od gubitka posla+ osig.od požara+policu štednje+3. mirovinski stup itd.
e to se mora trenirat.
očito je da si digla kredit za stan u banci, i žao mi je zbog toga, jer ne znaš kakvu ti kamatu nosi sutra.
baš me zanima koliko ćeš dobiti novca van od tog životnog osiguranja.

neda mi se svađat i raspravljat, ali ne možeš tvrdit da ti je nevjerojatno to što govorim, kada se tim poslom bavim i znam što je provizija, i kako su ljudi pohlepni.
Laku noć svima!
__________________
I am not a man of too many faces.The mask I wear is one
malina_i_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 23:37   #1067
svađu nisam započela niti mi je namjera. ostala sam zabezeknuta tvojim komentarom pa sam odgovorila. kao svaki dobar prodavač, a prodavač si isto kao i bankari jer svi prodajete proizvode (financijske u ovom slučaju) trebala bi biti svjesna da postoje različiti klijenti sa različitim motivima kupnje (to svi prodavači prođu u prvih par dana obuke). moja bankarica je vrlo dobro ispitala moje potrebe i na osnovu toga mi ponudila proizvod koji meni savršeno odgovara. moj motiv je bio kupiti stan, ali isto tako se i zaštiti da u slučaju da mi se nešto dogodi, mojoj obitelji ne ostanu dugovi. prema tome, kombinacija životnog osiguranja i stambenog kredita za mene je bila savršena. proglasit me glupom na osnovu toga što imam životno osiguranje uz stambeni kredit, mi je od strane prodavača stambenih kredita i štednje malo neozbiljno (ovo vrlo nježno pričam ).
istina, drugom klijentu neće odgovarati životno osiguranje uz stambeni kredit, ali meni paše. ali taj drugi klijent će dići kredit bez obveznog životnog

što se tiče tvog žaljenja vezano za moju kamatu, iskreno zahvaljujem na brizi, ali eto, imam sreću, pa radim u firmi koja s bankom ima aranžman za svoje zaposlenike, te se na svoju kamatu ne bunim. naprotiv, povoljnija je od trenutnih važećih, pa i u stambenim štedionicama.

što se tiče životnog osiguranja, vjeruj mi da mi je potpuno nebitno koliko će mi isplatiti ako doživim, jer sam ga ugovorila samo i osnovno iz razloga da u slučaju da mi se dogodi nešto u idućih 26 godina otplate mog kredita, da se dio kredita zatvori od tih sredstava. eto vidiš, neki klijenti i razumiju čemu služi proizvod životno osiguranje, a nisu glupi . jedan mali savjet, što prije prihvatiš da nije svim ljudima bitno što i tebi, i da nije svima skupo i jeftino ono što je tebi skupo iili jeftino, to ćeš bolju uslugu pružiti svojim klijentima.

i edit andjeli, da se ne pogubi od svega ovoga. ne, u večini banaka, životno osiguranje nije obavezno. ali je je obavezno osiguranje stana koji daješ kao zalog kao i nositelja kredita od posljedica nesretnog slučaja. svakako traži u banci da ti daju izračun koliko te to košta godišnje
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV

Zadnje uređivanje Anasib : 13.12.2011. at 23:59.
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 23:47   #1068
Quote:
andjela1502 kaže: Pogledaj post
Našli smo stan koji nam odgovara po svemu . nažalost nismo se dovoljno informirali o stambenim kreditima!

Jel može koji savjet:

1. Koja banka? šta mislite koja je najpovoljnija?
2. Na šta moram gledat (u ponudi stambenih kredita) vidim da neki spominju bez obrade kredita ??
3. Dal se u svakoj banci mora sklapat životno osiguranje i osiguranje stana za kredit oko (60.000 - 70.000eur)
Stambena štedionica, fiksna kamata 5.5 % u kunama - kredit za međufinanciranje (najviše 19 godina trajanja). Sve ostalo ja ne bi uzimao...

Koliko znam, fiksno u kunama ima raiffeisen stambena (možda i još netko - istraži).
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 00:16   #1069
anasib: ovo mi je zadnji post referiran tebi,nema smisla kada ti gledas ocima kupca a ja prodavaca.26 godina ajme meni
__________________
I am not a man of too many faces.The mask I wear is one
malina_i_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 00:19   #1070

a ja sam mislila da su oči kupca bitne, jer ipak on plaća
ne brini malina, i ovo je moj zadnji post tebi
obožavam prodavače koji bolje od mene znaju što mi odgovara a što ne
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV

Zadnje uređivanje Anasib : 14.12.2011. at 00:25.
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 00:28   #1071
pa kad si pohlepan onda jesu bitne.a nije ti bitno sta ces covjeka ujebat na 20god. Nemrem ja sutit morala sam. Sad cemo sigurno opomene dobit. Sori admin.
__________________
I am not a man of too many faces.The mask I wear is one
malina_i_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 00:35   #1072
ajmo ispočetka (bilokoje žmiri ). dakle, ti polaziš od toga da su klijenti glupi a bankari zli i uvaljuju. a ja ti želim objasniti da klijenti nisu glupi, da mogu biti neinformirani (takve ne žalim, obvezati se na kredit 20-30 godina i ne ispitati sve detalje za mene je neobjašnjivo) i da im nitko ne može nešto "uvaliti".
dakle, ti smatraš da je proizvod životnog osiguranja glupost, ja ti samo objašnjavam da tebi možda je, ali da meni nije. i dozvoli da kao klijent i osoba koja to plača imam pravo na svoje mišljenje. ne smatram se zbog toga glupom, niti da mi je netko nešto "uvalio" (volila bi vidit da se i to dogodi ). naprotiv, osjećam se uvrijeđenom radi toga što me ti (kao i ostale koji imaju životno) vrijeđaš na ovakav način.

to je poanta. sad stajem (bilokoje hvala )
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 07:57   #1073
malina, dozvoli da anasib bolje od tebe zna što njoj odgovara, i vrlo je lijepo argumentirala, bez obzira što se tebi takav način razmišljanja ne sviđa. Nećete dobiti kartone ni jedna, ali nemojte se sada početi vrijeđati jer se ne slažete u mišljenju .
__________________
love's such an old fashioned word

Zadnje uređivanje bilokoje : 14.12.2011. at 09:44.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 09:42   #1074
radi preslagivanja imovinsko pravnih odnosa unutar obitelji kupili bi stan od moje mame(ne živi u njemu-to joj je drugi stan)..vrijednost je 70t eura..moja žena bi kupovala(ima dodano moje prezime uz svoje) ..nisam imao pojma da banke ne odobravaju takve kupoprodaje...(volks i zaba smo provjerili)..jel imao netko sličnu situaciju..hvala
__________________
Samo osobe koje izgledaju priglupo mogu zavrsiti kao clanovi parlamenta. A oni koji se pokazu kao uistinu glupi, ondje i napreduju. "Zloceste misli" Oscar Wilde
mr.wolf69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 09:55   #1075
Quote:
mr.wolf69 kaže: Pogledaj post
radi preslagivanja imovinsko pravnih odnosa unutar obitelji kupili bi stan od moje mame(ne živi u njemu-to joj je drugi stan)..vrijednost je 70t eura..moja žena bi kupovala(ima dodano moje prezime uz svoje) ..nisam imao pojma da banke ne odobravaju takve kupoprodaje...(volks i zaba smo provjerili)..jel imao netko sličnu situaciju..hvala

Zakaj ti ne daruje stan a ti joj slobodno daj 70.000 eur na ruke? Tako cete izbjeci i porez na promet nekretnina.

Nekak sumnjam da se radi o preslagivanju nego je cilj doci do jeftinog novca a to i banke znaju pa ti nece niti jedna odobriti tako nesto...
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 10:08   #1076
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
dakle, osiguranje stana od požara je obvezan instrument osiguranja u velikoj večini banaka (iskreno ne znam niti jedno u kojoj nije), isto kao i osiguranje od nesretnog slučaja za korisnika kredita u određenoj vrijednosti iznosa kredita. mene sve skupa osiguranje stana i mene od nezgode godišnje košta cca 600 kn. s tim da osim tog troška imam i životno u vrijednosti 10% iznosa kredita.

Osiguranje od požara i nesretnog slučaja je jedno i ima smisla... Životno je nešto drugo i slažem se s Malinom da je glup kome ga uvale (naravno, ako nije obavezno). Pri tome ne mislim da je koncept životnog osiguranja glup, ali nema potrebe da se to mora uzimati uz stambeni kredit... Osim toga bolje je možda štedjeti i ubrzano otplaćivati stambeni kredit nego uplaćivati u životno. Puno je više dobiti, a i sigurnosti ako se ubrzano otplaćuje stambeni kredit nego od životnog osiguranja.

Što se tiče pitanja kredit u kunama ili Eurima, mislim da je to trenutno daleko manje bitno pitanje od onog kakvu kamatnu stopu. Jer bez obzira na valutu, banke će korigirati kamate kako bi bile na dobitku.
U svakom slučaju, mislim da je trenutno samo kredit s fiksnom kamatom dobar izbor.
appres is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 10:15   #1077
appres, opet sa glup i uvaljivanjem
dakle, ajmo ovako postavit tezu: dižem stambeni kredit, poslom sam vezana za auto i vrlo često sam na cesti. ako uplačujem u životno, a nešto mi se dogodi nakon godinu dana, na moj stambeni kredit će se uplatiti cijeli iznos ugovorene svote. a ako novac stavljam sastrane, onda samo iznos novca koji sam uspila prikupiti prije "nesretnog slučaja". to i je koncept životnog osiguranja. u slučaju da mi se nešto dogodi, cijela osigurana svota će se isplatiti, plačala ja to životno 3 mjeseca ili 10 godina .

opet ponavljam, kao i svaki proizvod, niti životno nije za svakoga. meni taj proizvod odgovara, ali nisam ni glupa zbog toga, a daleko od toga da mi ga je netko uvalio
da ne naglašavam, da sam zbog toga što sam ugovorila taj proizvod uz stambeni kredit, u tom trenutku imala mogućnost podizanja kredita u kunama (ostale varijante su bile u eurima i chf-u), te sam imala manje pokriće instrumentima osiguranja. dakle, definitivno proizvod kakav sam htjela

i edit: u današnje doba informiranosti i dostupnosti informacija na svim stranama, pričati da je nekom neko nešto "uvalio" postaje bezpredmetno.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 10:17   #1078
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
.. moja bankarica je vrlo dobro ispitala moje potrebe i na osnovu toga mi ponudila proizvod koji meni savršeno odgovara. moj motiv je bio kupiti stan, ali isto tako se i zaštiti da u slučaju da mi se nešto dogodi, mojoj obitelji ne ostanu dugovi. prema tome, kombinacija životnog osiguranja i stambenog kredita za mene je bila savršena. proglasit me glupom na osnovu toga što imam životno osiguranje uz stambeni kredit, mi je od strane prodavača stambenih kredita i štednje malo neozbiljno (ovo vrlo nježno pričam )...

...što se tiče životnog osiguranja, vjeruj mi da mi je potpuno nebitno koliko će mi isplatiti ako doživim, jer sam ga ugovorila samo i osnovno iz razloga da u slučaju da mi se dogodi nešto u idućih 26 godina otplate mog kredita...
Ako sam dobro shvatila Malina je rekla da je glup onaj kome uvale životno osiguranje, a ti to očito nisi... Ti si svjesno razmislila i odabrala taj proizvod. Zašto se ljutiš ako netko ima stav d aje životno glupo i da ljudi trebaju razmiliti prije nego ga uzmu...

Između ostalog životno će ti, kako i sama kažeš, pokriti smao dio kredita, neće zatvoriti cijeli, čak i u nekom nesretnom slučaju...

Ja bih isto rekla da su glupi oni koji kupe stan na 30 godina, ali to ne znači da nekome to nije najbolji izbor...
appres is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 10:22   #1079
zato što me bode riječ "uvaljivanje" i karakteriziranje ljudi glupima. dakle, ja mogu smatrati da je neki proizvod loš za mene, ali neću reči da je glup netko tko ga je kupio, jer je možda za njega proizvod baš onakav kakav treba biti.
a o uvaljivanju sam napisalau editu prethodnog posta. ide mi na živce kad netko plače da mu je netko nešto "uvalio". kako se meni to nikad nije dogodilo? smatram se prosječnim klijentom, nikakvim specijalnim. u današnje doba kad sve informacije možeš dobiti samo guglanjem ili u krajnjoj liniji pitanjem, kako netko nekome može nešto uvaliti?
i edit: stvar je toga da niste ni ti ni Malina, žo nazvali glupim proizvodom, već ste ljude koji ga imaju nazvali glupima a to je bitna razlika
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 10:23   #1080
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
appres, opet sa glup i uvaljivanjem

opet ponavljam, kao i svaki proizvod, niti životno nije za svakoga.
Već sam napisala, da je glupo kada se nekome uvali jer ne zna šta točno uzima, ili misli da mora.

Potpuno je druga priča kada netko svjesno uzima životno, i zna šta uzima. A to si npr. TI.

Po meni t uopće nisi tu prozvana. Tebi je to dobra opcija, uzela si je svjesno... Ali drugo je kada netko ni ne zna šta je životno, a uzme ga jer mu je bankar rekao da mora i da je to dobro. Tu se radi o uvaljivanju!
Ali masa ljudi uplaćuje životno i nitko ne kaže da su glupi
appres is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:59.