Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2008., 14:04   #1
Porez na dohodak

Prodajem zemljište koje sam kupio nedavno , vrlo povoljno. Procjena porezne uprave je bila zajedno za sve čestice tako da neznam koliko su procjenili. Kako placam porez na dohodak na njihovu procjenu ili na ono koliko sam platila iako je na ugovor jedna cifra za sve čestice?
 
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 14:06   #2
znas ti sta je porez na dohodak uopce?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 14:20   #3
Pa bas i ne jel mi mozes sve lijepo objasnit ili pokazat na zakon.
 
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 14:29   #4
a da proguglas malo?
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 14:35   #5
Evo da malo bolje objasnim.
Mi smo kupili vise zemljista ali smo sve zajedno platili vrlo niskom cijenom. Platili smo i porez ,ali porez nam je naplacen za sve zajedno pa ne mozemo znati vrijednost pojedinih cestica.Znaci prvo pitanje je da li mozemo saznati kako su oporezali pojedine cestice ili je to tajna? A drugo je pitanje mi sad zelimo prodati jednu livadu a jos nije isteklo 5 godina koliki bi morali platiti porez?
Nadam se da je sad jasnije.
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:39   #6
anybody*?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 17:54   #7
Molim pomoć!
Kako se izračunava uplaćeni porez na dohodak ako je neto isplaćena plaća npr. 3500 kn i 4500 kn?
Ne znam ni kako se izračunava bruto iz neto, ali zanima me za kalkulaciju povrata poreza.
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 11:19   #8
Quote:
Darko kaže: Pogledaj post
Molim pomoć!
Kako se izračunava uplaćeni porez na dohodak ako je neto isplaćena plaća npr. 3500 kn i 4500 kn?
Ne znam ni kako se izračunava bruto iz neto, ali zanima me za kalkulaciju povrata poreza.
Uplaceni porez i prirez vidis na IP obrascu kojeg si dobio od firme. Ako te bas zanima obracun place, progooglaj, na netu ima primjera obracuna i kalkulatora.
Sto se tice izracuna povrata, ubaci podatke u Excel file za obracun.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 11:20   #9
Quote:
bambidecko kaže: Pogledaj post
A drugo je pitanje mi sad zelimo prodati jednu livadu a jos nije isteklo 5 godina koliki bi morali platiti porez?
Ako je isteklo 5 godina, porez na dohodak necete platiti, 3 godine je 'granica'.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 22:17   #10
izračun plaće

Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Uplaceni porez i prirez vidis na IP obrascu kojeg si dobio od firme. Ako te bas zanima obracun place, progooglaj, na netu ima primjera obracuna i kalkulatora.
Sto se tice izracuna povrata, ubaci podatke u Excel file za obracun.
Hvala na savjetu.
Štos je u tome što ne radim za sada, pa ne znam kako se računa porez, ali našao sam kalkulator plaća.
Npr., ako sam u pravu, za bruto od 6000 netto isplata plaće je 4536, a za bruto od 7500 izlazi 4536. U prvom slučaju porez je 240 kn a u drugom 420.
Za oboje vrijedi osobni odbitak = 1600, a olakšica = 2.0.

Pri tome sam koristio logiku (iz programa):
bruto *0.2 = doprinos za MIO
bruto = dohodak + doprinos
neoporezivo = osobni odbitak * olakšica
oporezivo = dohodak - neoporezivo
pa se ide na stope od 15, 25 i 35%

Je li ta logika točna, potrebno mi je za obračun poreza na dohodak da vidim što mogu dobiti?

Pozdrav!
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 13:22   #11
Sto ti je olaksica 2.0?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 17:59   #12
Za mene, suprugu i dijete 1+1/2+1/2.

Zadnje uređivanje Darko : 21.02.2008. at 20:13.
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 09:39   #13
Aha, faktor odbitka.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 20:39   #14
Jesam li dobro izračunao ono gore navedeno?
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 11:12   #15
Ja imam pitanje, i da, bila sam na Googlu, ali mi je previše kupusa izbacio. Do sad sam radila u jednoj firmi, jedna plaća, nema nikakve druge zarade, nisam plačala porez niti tražila povrat.

Uskoro ću počet radit (nadam se) u drugoj firmi i kažu da moram raditi prijavu. Sad recimo da mi je plaća 2200 neto u svakoj firmi i to je jedina zarada tijekom godine (oko 52800 neto) što će se desiti kad predam prijavu? Hoću li morat platit neki porez ili ću dobiti neki povrat ili će to bit samo proforma jer radim u dvi firme?
__________________
Ništa
Filozovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 12:38   #16
Quote:
Marinapomorac kaže: Pogledaj post
Ja imam pitanje, i da, bila sam na Googlu, ali mi je previše kupusa izbacio. Do sad sam radila u jednoj firmi, jedna plaća, nema nikakve druge zarade, nisam plačala porez niti tražila povrat.
Sto zapravo znaci da nisi placala porez? Tj. kako si radila bez da su ti uplacivali porez? I na koju se godinu referiras?

Quote:
Marinapomorac kaže: Pogledaj post
Uskoro ću počet radit (nadam se) u drugoj firmi i kažu da moram raditi prijavu. Sad recimo da mi je plaća 2200 neto u svakoj firmi i to je jedina zarada tijekom godine (oko 52800 neto) što će se desiti kad predam prijavu? Hoću li morat platit neki porez ili ću dobiti neki povrat ili će to bit samo proforma jer radim u dvi firme?
Kad moras raditi prijavu? Sad ili sljedece godine? Pitam jer mi nije bas jasna tvoja situacija.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 13:10   #17
Meni se cini da Marinapomorac samo zeli znati da li, ako je radila u jednoj godini, kod vise poslodavaca, mora obavezno podjeti poreznu prijavu.

Ne mora, osim ako nije istovremeno radila kod oboje. A meni se iz njezinog posta cini da nije... jer kaze da ce mjenjati posao.

Prema članku 40. stavku 1. Zakona, godišnju poreznu prijavu nije obvezan podnijeti porezni obveznik ako u poreznom razdoblju ostvari:

1. dohodak od nesamostalnog rada iz članka 14. Zakona (plaću/mirovinu) samo kod jednog tuzemnog poslodavca ili više tuzemnih poslodavaca odnosno isplatitelja primitka od nesamostalnog rada, ali ne istodobno,
...
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 13:54   #18
Ne ne ne krivo ste me shvatili- Dakle, je firma je prošle godine plaćala porez za mene, naravno. Rekla sam da ja nisam plaćala jer fizički nisam to su radile tete iz računovodstva.

Kako mi plaća nije dovoljna za život od kad su krenula poskupljenja (samohrana majka u podstanarstvu) otišla sam kod šefa zamoliti povišicu, a on je nakon par dana došao na ideju da radim pola pola (istovremeno u dvije firme, 4 sata u jednoj 4 u drugoj), a da mi u svakoj bude plaća 2200 umjesto sadašnje u jednoj firmi 4000kn (dakle povečanje plače za 400kn) . radila bi puno radno vrijeme, ali 4 za jednu 4 za drugu. Zanima me dali ću na kraju ove godine morat dodatno platit neki porez osim onog što uplaćiva firma mjesečno (taj neki porez prirez šta piše na platnoj listi)?

Nemem drugih izvora zarade.
__________________
Ništa
Filozovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 14:28   #19
Racunam...javim ti...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 14:31   #20
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ako je isteklo 5 godina, porez na dohodak necete platiti, 3 godine je 'granica'.
otkad to?
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.