Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2008., 14:17   #1
Što nakon diplome / fakulteta - odjave / prijave, HZZO i sl.

Ne znam jeli ovo pravo mjesto za ovo pitanje, ali nisam znala gdje bi drugdje stavila post.

Dakle, vjerujem da svi mrze birokraciju i kad treba vaditi razne papire za zdravstveno i sl. A neke informacije je teško saznati, pa se sve svodi na neku usmenu primopredaju, a rok za neke stvari je 30 dana od diplome.

Ja sam diplomirala prije 2 tjedna i za sada sam samo napravila odjavu/prijavu na HZZO-u i izvadila sam si radnu knjižicu.

Moje pitanje glasi: što je sve potrebno napraviti u tih 30 dana?
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 15:21   #2
znači, zdravstveno si regulirala, čekaš iskaznicu, jel tako?

moraš se prijaviti na Zavod za zapošljavanje i ako si u Zagrebu, trebaš s njima i besplatni javni prijevoz riješit...

ne mogu se sjetit ima li još što........podsjeti nas pitanjem ako imaš..
KAMA SUTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 15:36   #3
Jesam, zdravstveno sam riješila, za 30 dana u Žajinu po iskaznicu.

Čula sam da neku spominju od svih tih silnih odjava/prijava i odjavu sa mirovinskog?!? A taj dio mi nije uopće jasan...

A jel obavezno prijavu na Zavod za zapošljavanje također riješiti unutar 30 dana od diplome ili ne? Jer, iako nije po propisima, ja imam svoj pokaz koji još vrijedi do 31.10., pa mi prijevoz ne treba.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 16:50   #4
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Jesam, zdravstveno sam riješila, za 30 dana u Žajinu po iskaznicu.

Čula sam da neku spominju od svih tih silnih odjava/prijava i odjavu sa mirovinskog?!? A taj dio mi nije uopće jasan...

A jel obavezno prijavu na Zavod za zapošljavanje također riješiti unutar 30 dana od diplome ili ne? Jer, iako nije po propisima, ja imam svoj pokaz koji još vrijedi do 31.10., pa mi prijevoz ne treba.
Zakonski rok od 30 dana za prijavu Zavodu za nezaposlene odnosi se na osobe koje su prekinule radni odnos a kako bi ostvarile pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti.

Obzirom da si redovno školovanje završila prije dva tjedna taj zakonski rok od 30 dana ne odnosi se na tebe.

Preporučam ti da se ipak prijaviš Zavodu kako bi ostvarila pravo na oslobađanje od plaćanja troškova participacije /bolničko liječenje, specijalistički pregled, ortopedska pomagala/ kao nezaposlena osoba.

Također kao nezaposlena osoba prijavljena Zavodu za zapošljavanje imaš pravo na besplatan gradski prijevoz ako ti je prebivalište u Zagrebu.

S mirovinskim osiguranjem nemaš ništa, budući da nisi bila u radnom odnosu.

Ako imaš vremena otvori slijedeće stranice gdje se nalaze propisi iz područja radnih odnosa, zdravstvenog osiguranja, mirovinskog osiguranja i nezaposlenosti. Više obrati pažnju na pravilnike jer oni detaljnije razrađuju pojedina područja

1. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje www.hzzo-net.hr
2. Hrvatski zavod za zapošljavanje www.hzz.hr
3. Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje www.mirovinsko.hr
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 17:09   #5
Cek u kojem propisu stoji to o besplatnoj participaciji, javnom prijevozu za vrijeme nezaposlenosti?
vdis10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 20:54   #6
Quote:
vdis10 kaže: Pogledaj post
Cek u kojem propisu stoji to o besplatnoj participaciji, javnom prijevozu za vrijeme nezaposlenosti?
Oslobađanje od plaćanja participacije:
- otvori stranice Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje www.hzzo-net.hr - otvori "Obvezno osiguranje" (lijeva strana stranice/
- otvori "Oslobađanje od plaćanja doplate" - tu piše tko je sve oslobođen od plaćanja participacije

Ako ne možeš pohvatati konce ošeći do najbližeg zavoda za zdravstveno ili mi pošalji privat meil pa ću ti detaljno odgovoriti.

Odluku o besplatnom gradskom prijevozu za pojedine kategorije građana donijelo je Gradsko poglavarstvo Zagreba. Isječak odluke nalazi se na stranicama ZET-a. Za druge gr5adove nije mi poznato.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 21:03   #7
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
Oslobađanje od plaćanja participacije:
- otvori stranice Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje www.hzzo-net.hr - otvori "Obvezno osiguranje" (lijeva strana stranice/
- otvori "Oslobađanje od plaćanja doplate" - tu piše tko je sve oslobođen od plaćanja participacije

Ako ne možeš pohvatati konce ošeći do najbližeg zavoda za zdravstveno ili mi pošalji privat meil pa ću ti detaljno odgovoriti.

Odluku o besplatnom gradskom prijevozu za pojedine kategorije građana donijelo je Gradsko poglavarstvo Zagreba. Isječak odluke nalazi se na stranicama ZET-a. Za druge gr5adove nije mi poznato.
Nasao , hvala na informaciji.
vdis10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 12:22   #8
Goričanka, hvala na iscrpnoj pomoći!

Inaće, ja sam karticu za oslobođenje od plaćanja participacije već dobila kad sam radila prijavu na HZZO-u. Ženska mi je uzela staru (koju sam dobivala zbog redovnog školovanja) i napravila novu zbog toga što sam se prijavljivala kao nezaposlena. Nije me tražila kao obavezu da se prijavim na Zavod za zapošljavanje.

A za besplatni gradski prijevoz; ja još imam svoj studentski pokaz koji vrijedi do 31.10.2008., pa mi nije nužno sad ga mijenjati. Pogotovo, jer se jako slabo vozim gradskim prijevozom.

Ali, još jednom, PUNO TI HVALA! To su informacije koje su jako bitne, a nekako se o njima uglavnom sazna usmenom primopredajom, a puno ljudi ostane bez prava upravo zato jer su propustili rok za prijavu.

Možda bi fakulteti i srednje škole trebale davati na kraju školovanja neki papir na kojem piše što je osoba sad dužna napraviti. Znam da ih se to direktno ne tiče, ali to stvarno ne bi bila loša stvar.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 15:16   #9
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Goričanka, hvala na iscrpnoj pomoći!

Inaće, ja sam karticu za oslobođenje od plaćanja participacije već dobila kad sam radila prijavu na HZZO-u. Ženska mi je uzela staru (koju sam dobivala zbog redovnog školovanja) i napravila novu zbog toga što sam se prijavljivala kao nezaposlena. Nije me tražila kao obavezu da se prijavim na Zavod za zapošljavanje.

A za besplatni gradski prijevoz; ja još imam svoj studentski pokaz koji vrijedi do 31.10.2008., pa mi nije nužno sad ga mijenjati. Pogotovo, jer se jako slabo vozim gradskim prijevozom.

Ali, još jednom, PUNO TI HVALA! To su informacije koje su jako bitne, a nekako se o njima uglavnom sazna usmenom primopredajom, a puno ljudi ostane bez prava upravo zato jer su propustili rok za prijavu.

Možda bi fakulteti i srednje škole trebale davati na kraju školovanja neki papir na kojem piše što je osoba sad dužna napraviti. Znam da ih se to direktno ne tiče, ali to stvarno ne bi bila loša stvar.
Slažem se. No, to je nemoguća misija. Zato sam ti dala web adrese koje obrađuju područja zdravstvene zaštite, radnih odnosa i nezaposlenosti.

Na tim stranicama nalaze se zakonski i podzakonski akti. Više pažnje obrati na pravilnike koji detaljnije razrađuju pojedinu materiju. Također, pročitaj i članke na tim stranicama. Nama laicima, lakše ih je shvatiti od suhoparnih zakona.

Također ti savjetujem da barem prolistaš pročišćeni tekst Zakon o radu gdje ćeš se upoznati s pravima i obvezama iz radnih odnosa.

Evo još nekoliko korisnih adresa:

- www.moj-posao.hr /oglasi za posao, savjeti kako se piše životopis za poslodavce, pravni savjeti itd./

- www.nn.hr - zakonski propisi

- www.legalis.hr - hrvatski pravni portal

Ako ti još što treba možeš mi se obratiti i na PM.

Sretno u traženju posla.









Neznam da li si pronašao na stranicama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje rokove za prijavu i odjavu na zdravstveno.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 15:53   #10
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Goričanka, hvala na iscrpnoj pomoći!

Inaće, ja sam karticu za oslobođenje od plaćanja participacije već dobila kad sam radila prijavu na HZZO-u. Ženska mi je uzela staru (koju sam dobivala zbog redovnog školovanja) i napravila novu zbog toga što sam se prijavljivala kao nezaposlena. Nije me tražila kao obavezu da se prijavim na Zavod za zapošljavanje.

A za besplatni gradski prijevoz; ja još imam svoj studentski pokaz koji vrijedi do 31.10.2008., pa mi nije nužno sad ga mijenjati. Pogotovo, jer se jako slabo vozim gradskim prijevozom.

Ali, još jednom, PUNO TI HVALA! To su informacije koje su jako bitne, a nekako se o njima uglavnom sazna usmenom primopredajom, a puno ljudi ostane bez prava upravo zato jer su propustili rok za prijavu.

Možda bi fakulteti i srednje škole trebale davati na kraju školovanja neki papir na kojem piše što je osoba sad dužna napraviti. Znam da ih se to direktno ne tiče, ali to stvarno ne bi bila loša stvar.
Po novome za zdrastveno osiguranje ne mora uopće biti na zavodu za zapošljavanje, a ako želi, može dobiti besplatan pokaz ZET-a.
Ali vidim ja da je već Goričanka puno pomogla.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 22:19   #11
isto tako, nisam sigurna da li pitanje ovdje postaviti, ali me zanima zna li netko koliko nam dugo vrijede studentska prava nakon diplomiranja?
negdje sam čula 3 mjeseca pa ne znam da li je to točno..
Pipote is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 00:09   #12
Jel bi mi netko mogao reć šta treba sve imat sa sobom prilikom prijave na hzzo? da li radnu knjižicu moram prvo odnit na burzu rada da mi ispune ili ne? imam još tjedan dana a odjava mi trenutno još nije stigla pa sam u panici jer ne znam sve informacije
Teeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 14:37   #13
Pa, radnu knjižicu ne ispunjava burza, već ti u tvojoj općini to ispune. Njima samo doneseš praznu radnu knjižicu, molbu za izdavanje radne knjižice i dokaz o zadnjoj stručnoj spremi koju imaš i oni to ispune. Onda s tom radnom knjižicom ideš u zavod i tamo kažeš da se želiš prijaviti kao nezaposlena osoba. Oni će te tražiti na uvid radnu knjižicu da vide da nisi nigdje prijavljen, osobnu i možda kopiju svjedodžbe/diplome ako se prvi put prijavljuješ tako. Mene je zadnji put tražila i zadnju odjavu koju sam imala, ali recimo predzadnji put nije...
Sve ovisi kod koga dođeš. Mene jednom traži ispunjenu tiskanicu T2, drugi put mi druga ženska kaže da kaj sam to ispunjavala, kad to oni pišu... Najbolje ponijeti sve sa sobom, zlu ne trebalo.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 12:22   #14
Quote:
Pipote kaže: Pogledaj post
isto tako, nisam sigurna da li pitanje ovdje postaviti, ali me zanima zna li netko koliko nam dugo vrijede studentska prava nakon diplomiranja?
negdje sam čula 3 mjeseca pa ne znam da li je to točno..
Evo mene isto ovo zanima.
Koliko dugo nam vrijede studentska prava nakon diplome.
Dal se ukida odmah ili ne.
Meni su na referadi rekli da da,i odmah sam izbrisan iz studomata.
Kažu čim dobiješ uvjerenje da je gotovo.Uvjerenje sam dobio tjedan dana nakon diplomiranja.
Istina,još nije bila promocija no mislim da to nema nikakve veze,.
Plavi Lav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 12:31   #15
dobro su ti rekli.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 12:35   #16
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
dobro su ti rekli.
Znači gotovo je s pravima?

Ok,hvala.
Plavi Lav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 18:24   #17
polako ulazim u ''svijet odraslih'', pa imam sto pitanja!

1. studentska prava su mi završila 1.3. no diplomirat ću tek sad nekad, a na stranicama HZZZ-a piše da je rok 30dana od prestanka redovnog studenta. pa sad sam zbunjena, dal se to na mene odnosi kad mi još nije diploma u ruci?

2. radim kao dadilja tako da imam obaveze, a tamo se spominju neke radionice.. jel je na to potrebno ići, odnosno jel to baš moram?!

3. čula sam da iako nisam iz zg, da ako prijavim boravište (ili prebivaslište, što već!) u zg, da ću imati pravo na besplatni prijevoz. istina ili?

4. i kad se mogu prijavit na socijalno? isto nakon diplome?

heeelp!!
__________________
ako ti je zivot kiseo kao limun.. ..napravi od njega limunadu
yvanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 23:27   #18
Quote:
yvanna kaže: Pogledaj post
polako ulazim u ''svijet odraslih'', pa imam sto pitanja!

1. studentska prava su mi završila 1.3. no diplomirat ću tek sad nekad, a na stranicama HZZZ-a piše da je rok 30dana od prestanka redovnog studenta. pa sad sam zbunjena, dal se to na mene odnosi kad mi još nije diploma u ruci?

2. radim kao dadilja tako da imam obaveze, a tamo se spominju neke radionice.. jel je na to potrebno ići, odnosno jel to baš moram?!

3. čula sam da iako nisam iz zg, da ako prijavim boravište (ili prebivaslište, što već!) u zg, da ću imati pravo na besplatni prijevoz. istina ili?

4. i kad se mogu prijavit na socijalno? isto nakon diplome?

heeelp!!

Ja ti mogu pomoći u svezi zdr.osiguranja: rok za prijavu na HZZO je 30 dana otkad diplomiraš. Treba ti tiskanica 3, potvrda da si diplomirala i osobna iskaznica. Prije nove prijave trebaš se odjaviti s prethodnog zdr.osiguranja.

Prijava na Zavod za zapošljavanje nije uvjet za prijavu zdravstvenog osiguranja.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 17:26   #19
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ja ti mogu pomoći u svezi zdr.osiguranja: rok za prijavu na HZZO je 30 dana otkad diplomiraš. Treba ti tiskanica 3, potvrda da si diplomirala i osobna iskaznica. Prije nove prijave trebaš se odjaviti s prethodnog zdr.osiguranja.

Prijava na Zavod za zapošljavanje nije uvjet za prijavu zdravstvenog osiguranja.
hvala ti! poslala sam mail i hzz-u i hzzo-u, dobila odgovor od hzz-a i sad od tebe za hzzo, i sve 5!!
__________________
ako ti je zivot kiseo kao limun.. ..napravi od njega limunadu
yvanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:01   #20
Quote:
yvanna kaže: Pogledaj post
hvala ti! poslala sam mail i hzz-u i hzzo-u, dobila odgovor od hzz-a i sad od tebe za hzzo, i sve 5!!
Baš mi je drago.

Pazi na rok za prijavu na zdravstveno!
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.