Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2014., 19:56   #561
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
U tom slučaju će trebati potpis od oba roditelja.
Thnx!
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 15:46   #562
Može li se negdje u Zagrebu dobiti besplatno pravno savjetovanje po pitanju razvoda (brak bez djece) i podjele imovine? Ako ne, imate li preporuku za odvjetnika?

Kako riješiti pitanje iseljenja osobe iz stana kupljenog prije mjesec dana, na kredit. Kredit i stan su upisani na partnera koji radi, drugi partner je nezaposlen i ima vlastitu nekretninu (udio u kući roditelja). Jasno mi je da je potrebno isplatiti pola dosad plaćenih rata, ali kako iseliti osobu? Je li u praksi često to da zaposleni (bivsi) partner izdržava nezaposlenog, iako je sposoban ali mu se ne da raditi?
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 23:56   #563
Ako je netko nasljedio imovinu sa strane svoje obitelji tijekom braka, a u nekom trenutku se razvodi, dijeli li se ta nasljedjena imovina medju obje strane ili ostaje samo onome koji je nasljedio?

Ako je odgovor da se dijeli, a dvoje ljudi nije jos vjencano, moze li se u predbracnom ugovoru staviti stavka po kojoj "bilo kakva imovina koju bi neka strana mogla steci tijekom braka iskljucivo nasljedjivanjem" nece biti dijeljena u slucaju razvoda, tj. je li to legalno i je li praksa koja se moze provesti?


Kod koga i kako (i kada s obzirom na dan gradjanskog vjencanja) se sklapa predbracni ugovor?
Depozitto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 19:20   #564
bump
Depozitto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 22:30   #565
Nasljeđena imovina ne ulazi i ne može biti dio bračne stečevine.

Predbračni možete sastaviti kod odvjetnika ili javnog bilježnika.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 01:45   #566
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Nasljeđena imovina ne ulazi i ne može biti dio bračne stečevine.
Hvala na odgovoru. Jos dva pitanja: ukoliko ja tu nasljedjenu imovinu prodam tijekom braka, polazem li samo ja pravo na svotu od prodaje?

Imaju li potomci iz prvog braka koji su nakon razvoda otisli zivjeti s majkom (a ja npr. sklopio drugi brak u kojem imam potomke) jednoga dana ikakvo pravo na imovinu koju sam ja jos prije nasljedio?
Depozitto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 23:17   #567
Quote:
Depozitto kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Jos dva pitanja: ukoliko ja tu nasljedjenu imovinu prodam tijekom braka, polazem li samo ja pravo na svotu od prodaje?
Zavisi.. ukoliko ju uložiš npr. u kupnju neke nekretnine morat ćeš poslije na sudu dokazivati da je od naslijeđenog novca kupljeno. Ukoliko ostane samo u novčanom obliku, onda će već biti manje posla oko dokazivanja.

Quote:
Imaju li potomci iz prvog braka koji su nakon razvoda otisli zivjeti s majkom (a ja npr. sklopio drugi brak u kojem imam potomke) jednoga dana ikakvo pravo na imovinu koju sam ja jos prije nasljedio?
Tvoja djeca su tvoja djeca. Ako si se rastao od njihove majke, nisi im prestao biti otac, za ime boga. Naslijeđivat će jednako sa potomcima iz bilo kojeg braka.. ili dobivenom izvan braka.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 13:30   #568
Ispričavam se, ponavljam pitanje i ovdje.
Da li netko zna koliko se čeka termin za posredovanje pri razvodu, mislim da se tako zove, nakon što se predaju papiri na centar?
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 13:30   #569
Ispričavam se, ponavljam pitanje i ovdje.
Da li netko zna koliko se čeka termin za posredovanje pri razvodu, mislim da se tako zove, nakon što se predaju papiri na centar?
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 22:32   #570
Quote:
resa kaže: Pogledaj post
Ispričavam se, ponavljam pitanje i ovdje.
Da li netko zna koliko se čeka termin za posredovanje pri razvodu, mislim da se tako zove, nakon što se predaju papiri na centar?


To se predalo posle prvog ročišta na sudu ?
Mislin da je rok od 90 dana za termin.Računaj da to bude negdje pred kraj roka.Tako je bilo u mom slučaju ali to najviše ovisi o samom Centru.
Tu ima kvaka da je to mišljenje važno za daljni postpak ali može se odugovlačit sa nedolaženjem jer sankcija nema.Mogu samo navesti nedolazak u spis ali bez toga teško je dat mišljenje koje je bitno za sud u daljnjem postupku.
Ako ide mirno onda ne bude problema ali ako ne e onda bude komplicirano jer zakon je tu malo nedorečen.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 23:02   #571
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
To se predalo posle prvog ročišta na sudu ?
Mislin da je rok od 90 dana za termin.Računaj da to bude negdje pred kraj roka.Tako je bilo u mom slučaju ali to najviše ovisi o samom Centru.
Tu ima kvaka da je to mišljenje važno za daljni postpak ali može se odugovlačit sa nedolaženjem jer sankcija nema.Mogu samo navesti nedolazak u spis ali bez toga teško je dat mišljenje koje je bitno za sud u daljnjem postupku.
Ako ide mirno onda ne bude problema ali ako ne e onda bude komplicirano jer zakon je tu malo nedorečen.
Ne.
Sada se prvo ide na socijalno , ako u braku ima djece, predaje zahtjev za posredovanjem pri razvodu braka, tako nekako.
E nakon , što to predaš, čekaš njihov poziv.
Kad obaviš kod njih , s njihovim rješenjem, tek ideš na sud.
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 00:24   #572
Quote:
resa kaže: Pogledaj post
Ne.
Sada se prvo ide na socijalno , ako u braku ima djece, predaje zahtjev za posredovanjem pri razvodu braka, tako nekako.
E nakon , što to predaš, čekaš njihov poziv.
Kad obaviš kod njih , s njihovim rješenjem, tek ideš na sud.
Kod mene je na prvom ročištu zakazanom posle tužbe sud ustvrdio da imamo djecu i da se po zakonu mora ići na postupak u Centar.Sam predaješ zahtjev i čekaš.Rok je 90 dana da to odrade.Sa tim papirom se onda piše ponovo podnesak sudu i to stavljaš u privitak.Sud u načelu prihvaća mišljenje Centra i to se donosi u presudi.
Moguće da je sad nešto drugačije ali ne bi trabalo bit puno razlike.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 09:41   #573
Dodatak priči.
Ustavni sud suspendirao Obiteljski zakon (danas čitao na zahodu u Novom listu od 13. siječnja) i sve parnice koje su pokrenute ili se trebaju pokrenut vrše se po odredbama Obiteljskkog zakona od 2003. godine.Shodno tome sve isto po strom modelu koji sam ti napisao.
Odvjetnička gamad se pobunila jer su vidjeli da bi to moglo ić i bez njih pa pobojaše se da ne bi mogli i dalje derat ljude i digli galamu.
Ostala je sad praznina jer sve parnice koje su riješene a kako se taj zakon odnosi i na posvajanje se ukidaju odnosno moguće je zatražit ponavljanje postupka po starom modelu ako nisi zadovoljan ishodom.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 01:51   #574
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Zavisi.. ukoliko ju uložiš npr. u kupnju neke nekretnine morat ćeš poslije na sudu dokazivati da je od naslijeđenog novca kupljeno. Ukoliko ostane samo u novčanom obliku, onda će već biti manje posla oko dokazivanja.
Pozdrav,

ovo i mene zanima, moze li se nasljedstvo zastititi na takav "posredan" nacin, dakle da ukoliko bracni partner proda npr. nekretninu koju je nasljedio da u predbracnom ugovoru postoji stavka po kojoj on polaze ekskluzivno pravo na tu svotu ili ono u sto je tu svotu ulozio (u slucaju da je samo on ulozio u to "nesto" a druga strana nije)?
Urbalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 22:07   #575
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Dodatak priči.
Ustavni sud suspendirao Obiteljski zakon (danas čitao na zahodu u Novom listu od 13. siječnja) i sve parnice koje su pokrenute ili se trebaju pokrenut vrše se po odredbama Obiteljskkog zakona od 2003. godine.Shodno tome sve isto po strom modelu koji sam ti napisao.
Odvjetnička gamad se pobunila jer su vidjeli da bi to moglo ić i bez njih pa pobojaše se da ne bi mogli i dalje derat ljude i digli galamu.
Ostala je sad praznina jer sve parnice koje su riješene a kako se taj zakon odnosi i na posvajanje se ukidaju odnosno moguće je zatražit ponavljanje postupka po starom modelu ako nisi zadovoljan ishodom.
O ovom se bruji već danima, ali nitko ne spominje što s nama koji smo pokrenuli postupak po novom?
Suprug i ja smo predali zahtjev za sporazumni po tom suspendiranom zahtjevu....dakle prvo smo odradili CZSS pa s njihovim rješenjem otišli na sud. Tamo nam je rečeno da ide brzo......a onda su koji dan nakon toga suspendirali zakon. I šta sad? Da čekamo i dalje ili da ponovo predajemo zahtjev? Suglasni smo oko svega, što se nas tiče ništa se ne mijenja.....ali me zanima po kojoj proceduri će to sad.....i htjeli bi smo to što prije odraditi.
kosmata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 22:25   #576
Quote:
kosmata kaže: Pogledaj post
O ovom se bruji već danima, ali nitko ne spominje što s nama koji smo pokrenuli postupak po novom?
Suprug i ja smo predali zahtjev za sporazumni po tom suspendiranom zahtjevu....dakle prvo smo odradili CZSS pa s njihovim rješenjem otišli na sud. Tamo nam je rečeno da ide brzo......a onda su koji dan nakon toga suspendirali zakon. I šta sad? Da čekamo i dalje ili da ponovo predajemo zahtjev? Suglasni smo oko svega, što se nas tiče ništa se ne mijenja.....ali me zanima po kojoj proceduri će to sad.....i htjeli bi smo to što prije odraditi.
Riješenje Centra ti može ostati ali procedura ide po starom zakonu.Znači tužba na sud jednoga od vas i po zakazanom ročištu mislim da možete sve riješit u jednom odlasku na sud.Ovisit će o odluci suda da li je dovoljno sve što imate a u principu da ali je moguće da bude tražila prisustvo djelatnika Centra pa moguće da zakaže još jedno ročište ukoliko isti nije nazočan a imate djecu.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 20:21   #577
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Riješenje Centra ti može ostati ali procedura ide po starom zakonu.Znači tužba na sud jednoga od vas i po zakazanom ročištu mislim da možete sve riješit u jednom odlasku na sud.Ovisit će o odluci suda da li je dovoljno sve što imate a u principu da ali je moguće da bude tražila prisustvo djelatnika Centra pa moguće da zakaže još jedno ročište ukoliko isti nije nazočan a imate djecu.
Tužba?

Ali mi smo predali zahtjev za sporazumni raskid braka. Ne bi išli tužbom

Da nazovem sud? Odem tamo pitati što je s našim postupkom? Da li se on automatizmom poništava?
kosmata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 21:38   #578
Quote:
kosmata kaže: Pogledaj post
Tužba?

Ali mi smo predali zahtjev za sporazumni raskid braka. Ne bi išli tužbom

Da nazovem sud? Odem tamo pitati što je s našim postupkom? Da li se on automatizmom poništava?
Da bi se pokrenuo razvod na sudu moraš podnijeti tužbu jer to je jedini način da predmet bude zaprimljen.
Vaš predmet se ne poništava nego važe odredbe starog zakona i kao takvog ga treba riješavat a to ide tužbom.Nema veze jel sporazumni razvod ili ne.

Zadnje uređivanje Ri 71 : 28.01.2015. at 21:50.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 04:35   #579
Mislim da nisi u pravu, jer evo što stoji u starom Obiteljskom zakonu iz 2003:

2. Razvod braka
Članak 42.
(1) Razvod braka može tužbom zahtijevati bračni drug, a oba bračna druga sporazumnim zahtjevom.
(2) Bračni drug nema pravo na tužbu za razvod braka za vrijeme trudnoće žene ili dok njihovo dijete ne navrši godinu dana života.
Članak 43.
Sud će razvesti brak:
1. ako utvrdi da su bračni odnosi teško i trajno poremećeni, ili
2. ako je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana, ili
3. ako oba bračna druga sporazumno zahtijevaju razvod bra­ka.
3. Posredovanje prije razvoda braka
Članak 44.
Postupak posredovanja provodi se kad se postupak radi razvoda braka pokreće tužbom ili sporazumnim zahtjevom, a bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti.

Mislim da ću prošetati do suda i pokušati saznati da li se naš predmet nastavlja automatizmom ali po starom zakonu ili moramo predati novi zahtjev - mada ne vidim smisla, priložili smo sve dokumente koji očito vrijede i po starom, posredovanje je već obavljeno, kao i zaprimljeno mišljenje CZSS
kosmata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 07:48   #580
Razvod i s kim ce djeca zivjeti

Supruga je godinu dana u vezi sa ljubavnikom sto nisam znao.Jednog dana odluci otici, sa sobom povede nase dvoje djece 6 i 8 godina stare.Ali povede ih samo da im pokaze gdje je i vrati ih doma.Putem djece posalje poruku da mama sada voli drugoga a ne vise tatu.Sav izvan sebe odem na CZSS da me savjetuju sto uciniti.Njihov savjet je traziti na sudu da se odluci sa kim ce djeca zivjeti do odredbe suda sto sam i ucinio.Sada smo vec zavrsili proces sa CZSS gdje su oni donijeli odluku da bi djeca trebala zivjeti sa majkom.Odluka je donijeta uglavnom na laznim prituzbama majke.Prijavi me da ne dam djeci da se razgovaraju na telefon sa njom ili sa djecom i sa mnom dogovori da djeca ne idu kod nje u dane kad bi trebali tj. dane za koje je CZSS odredio da borave kod nje.Mi pozovemo prijatelje od djece da se igraju a ona se ipak pojavi da ih uzme.Naravno djeca ne zele ici a ona ode na CZSS i prijavi da sam organizirao druzenja sa prijateljima kako djeca ne bi isla kod nje.CZSS se uopce ne informira i ne pita mene ili djecu vec u svojem misljenju pisu da otac manipulira sa djecom i jasno je njihovo misljenje gdje bi djeca trebala zivjeti.U svakom slucaju CZSS nam je jako zakomplicirao stvar.Sa djecom su razgovarali samo u samom pocetku.Receno mi je da mogu slati prigovor na odluku CZSS a opet receno mi je i da se to rjesava tj. pobija na rocistu na sudu.E sad ja se bojim ako ovo ostane ovako da ce to sud samo tako prihvatiti.Kome ce vjerovati, meni ili CZSS kao strucnom tjelu.Inace po svim drugim uvjetima jasno je da su uvjeti za zivot bolji kod mene a recimo CZSS pise da su uvjeti zadovoljavajuci u oba slucaja.Mislim, jedno je zadovoljavajuci a drugo gdje su bolji.Sto uciniti i kako se nositi tj. boriti sa ovime?
suhi13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:41.