Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2010., 18:14   #21
pa mislim da je trčanje zanemarivo...čak i ako trčiš cijeli život

...ali ja sam naprimjer pomislio da nas po toj logici svaki naš pokret vodi u jako blisku paralelnu dimenziju...jer svakim pokretom se očito mičemo i po toj dimenziji (ali vrlo malo).....pa možda tom logikom niti jedan pokret nije zanemariv...

Kako god okreneš...to je dokazana teorija, i zaključak iz dokaza izvedi si sam..sam zaključi što želiš i kako ti najbolje paše sa svim saznanjima koje već posjeduješ...ali nemoj preskočiti tuđa iskustva (ili ti njihove dokaze koji su njih naveli da misle tako)...a koja je glavna poanta svega toga (sigurno je mljac ) ...a mislim da su i fizičari pomireni s tim da je još ne dokučuju i nemaju pravu sliku o tome!! (ili su u zabludi da sve znaju )
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 18:27   #22
kako se onda u astralu možeš jednostavno teleportirati negdje? ako bi se isti tren stvorio negdje drugdje to bi teoretski značilo onda da si otišao u budućnost do kraja vremena. ili tamo ne vrijede ista pravila kao ovdje? makar mislim da fizička pravila su u ovom svemiru svugdje ista...
kako to misliš da je dokazano? može neki link koji govori o pokusu koji je dokazao putovanje u budućnost u ovom denzitetu?
Old 20.01.2010., 18:41   #23
Hehe...isto bi onda se mogao zapitati kako u astralu možeš letjeti. Mislim da ne možeš poistovjetiti pravila ovdje i ondje.
Ali eto, moj osjećaj je da je samo jedno temeljno pravilo isto ovdje i ondje..a to pravilo glasi: Bit će ti onako kako vjeruješ da će ti bit. Samo to pravilo je ovdje jako zamaskirano...kao da smo ga sami postisnuli s tim istim principom jer ne vjerujemo da je tako . Ali secret ipak potvrđuje da ima nešto!

U astralu ti se pak ostvare sva očekivanja (tako mi se bar zasad čini)..vjerovatno kad bi tamo čvrsto zabrijao da ideš u budućnost...bilo bi...a opet, kakva te budućnost očekuje, možda opet kakvu zabriješ. A što je tamo onda fiksno? Nemam pojma..nešto očito je...a što je ovdje fiksno?? Meni se čini da je fiksno kolektivno znanje...

Imaš dokaz sa mionima, čestice koje si produže život jer putuju velikim brzinama. S nj. perspektive one žive jednako dugo..ali pošto nama stižu u budućnost, mi opažamo da duže žive...

I još jedan dokaz je savršena točnost GPS, a da nije unešena ova korekcija on bi svakim danom fulao i po nekoliko metara!

..ima još dokaza (ova dva su mi najshvatljivija)...ne znam sad točno linkove, ali mislim da ćeš lako naći ako potražiš!

..jedino nisam skonto kako dokazuju da vrijeme baš staje kod brzine svjetlosti
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 18:45   #24
čestice i produžavanje života? kak misliš da bi čestice mogle umrijeti? do sad nisam čuo da je proton ili elektron umro xD
Old 20.01.2010., 19:11   #25
Pa imaju vrijeme radioaktivnog raspada..rekoh "umiru"

...i to vrijeme je jako precizno!
I jako je precizan proračun koliko im se treba produljiti život zbog tog izobličenja vremena... i točno toliko im se produlji život.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 20:04   #26
Quote:
325i kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/j2/znanost/cl...,29,,161306.jl

znači, pošto je snimljena u travnju, trebalo je oko 13 milijardi!!! godina da ova svjetlost te eksplozije stigne do oka našeg teleskopa...

interesantno...

a recimo,da li je moguće sljedeće:

godinu dana nakog ove eksplozije dogodila se u svemiru neka vrsta ogromne eksplozije koja svojom jačinom bljeska uništava sve pred sobom...

i recimo da njoj treba isto 13 milijardi godina da dođe do zemlje i uništi ju...

da li je moguće da bi onda na godinu ta svijetlost došla do nas u uništila nas?

valjda ste shvatili pitanje...godine sam bezveze naveo,i eksploziju izmislio...

ako je moguće, znači da gledajući iz našeg vremena može nas ubiti bilo takva eksplozija
da, moguce je, zasto ne. Ako se radi o svijetlosti da, ali ako se radi o nekom drugom valu onda ne. Samo ne znam kakva je to svijetlost koja unistava.
Malo je nategnuta teorija.
Old 20.01.2010., 20:05   #27
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
Ne..nego bi došli u našu budućnost (pod uvjetom da se kreću barem brzinom svjetlosti)..a kad bi se kretali i iznad toga ...baš sam riso neke dijagrame, pa nastavio niz..ispada da bi došli u našu budućnost, a istovremeno i u vlastitu prošlost
nisam expert ni približno ali ću probat se objasnit

to da nama ne prolazi vrijeme ako se krećemo brzinom svjetlosti (ako to prihvatimo kao dokazano iako ... ) ne znači da drugima ne prolazi ...

znači neki planet je udaljen 10 sv. godina od nas .... gledaju nas teleskopom evo sad .... gledaju znači stanje 2000. god ... krenu sad brodom koji ide 2xbrzinom svjetlosti doći će kod nas 2015. .... svjetlost bi inače putovala do 2020. ... .dakle nisu došli u prošlost ili budućnost samo su došli duplo brže od svjetlosti ...na to sam mislio .... oni možda neće ni primjetit da su putovali ... ali ako ovdje raspravljamo o nekim warp 2 brzinama onda neznam koliko je predmetno ubacivat neke normalne teorije ... koj između ostalog kažu da je to jednostavno nemoguće .... uglavnom moja primjedba je bila onako odokativna ..više nego laička
nikoiništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 21:37   #28
Na sreću, Zemlja je relativno zaštićena od raznih eksplozija u Svemiru i raznih zračenja.
Naša najveća opasnost je naše Sunce i pokoji asteroidi koje ne vidimo.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 14:21   #29
Quote:
..evo da se ne ponavljam kopirat ću svoj post..gdje probavam jednostavno objasniti teoriju relativnosti..ako ne skontaš pitaj ili prouči na boljim izvorima (toplo preporučam, samo će ti proširiti ideje koliko je sve ludo)

..skonto ??
...ako tebi treba recimo do sunca sekunda i natrag sekunda (dvije sekunde)...u istom periodu je na zemlji prošlo 16 minuta...onda si u biti otišao skoro 16 min u budućnost...
Uz svo dužno poštovanje prema gospodinu einsteinu ali ja jednostavno ne podržavam njegovu teoriju reltivnosti.
Ako ja putujem brzinom svjetlosti do sunca onda ćemi trebati 8 minuta do sunca, a ne jedna sekunda ili trenutno, jer sa zemlje do suncasvjetlosti treba 8 minuta. druga je stvar što se svjetlost konstantno širi i zato se doima kao da je uvijek i svugdje.
Zamisli primjerice vakuum gdje dolazi do velikog praska (nastanak svemira primjerice) E sad, iz središta eksplozije se počinje širiti svemir, a vakuum je primejrice ograničen, ako jedna velika lopta kojoj svjetlosti treba od centra te lopte do ruba 10 minuta recimo. Hoće li u trenutku praska ta svjetlost odmah biti na rubu ili neće? Naravno da neće, trebat će joj 8 minuta da stigne do ruba. E sad, zamisli za istovemeno u trenutku eksplozije ti kreneš zajedno sa svjetlosti prema tom rubu, ali duplo brže, koliko ćeti trebati do ruba? 5 minuta, a ne sekunda ili trenutno. Isto toliko će ti trebati i za povratak.

Ako želiš objasniti teoriju relativnosti kako ju je einstein shvaćao onda jelakše za shvatiti ono sa vlakovima. idu dva vlaka jedan drugome u susret, oba putuju brzinom svjetlosti. Po einsteinovoj teoriji oni se neće duplo bržesudariti nego će se sudariti točno brzinom svjetlosti, dakle točno će im trebati toliko do sudara. Malo teže ovako za shvatiti, trebalo bi pokazati no uglavnom isto tako po einsteinovoj teoriji oni koji su većinu života u nekom vozilu i putuju recimo 1000 km/h trebalo bi im vrijeme sporije prolaziti nego nama stalima, dakle oni bi malo po malo da kažemo to tako, zaostajali za nama koji samo hodamo što znamo i sami da baš i nije istina.
ja uvijek kažem da si je čovjek pojmom vremena koliko je olakšao život toliko ga je i zakomplicirao zato probajte zamisliti svijet a da ne postoji pojam vremena. mislite li tada da bi postojala budućnost ili prošlost? nebi, a to dalje znači da nema putovanaj u prošlost ni u budućnost jer je vrijeme kao vrijeme izmišljeno i ne postoji
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 15:01   #30
Bojim se da je Einstein i ostala ekipa fizičara više vremena posvetila dokazivanju te teorije nego ti...a ti je poništavaš sa pretpostavkama

Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
Ako ja putujem brzinom svjetlosti do sunca onda ćemi trebati 8 minuta do sunca
Quote:
...oni koji su većinu života u nekom vozilu i putuju recimo 1000 km/h trebalo bi im vrijeme sporije prolaziti nego nama stalima, dakle oni bi malo po malo da kažemo to tako, zaostajali za nama koji samo hodamo što znamo i sami da baš i nije istina.
Ti pokušavaš sve objasniti iz svoje vlastite percepcije...ali krećeš se malim udaljenostima i malim brzinama da bi mogao primjetiti...
1000 km/h ...ti je isto kao i da stojiš...neprimjetne razlike...
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 16:17   #31
Pa i fizičari prije einsteina su proveli na nekim istraživanjima više nego on, albert je u školi bio očajan iz fizike tako da to ne mora ništa značiti. A i ne kažem ja da to je stvarno tako, niti sam dokazao niti bilo šta ali to je moje mišljenje koje mi demokracija dopušta.
Istina, 1000 km/h je mala brzina ali u odnosu na broj godina prosječnog života nakupi se podosta i to bi se dalo primjetiti, a i ovo što sma ja pričao je iz svačije perspektive.
Moje mišljenje je da je einstein uzeo u obzir da vrijeme teče brzinom svjetlosti u što se ja ne slažem i to je jedina razlika. Ako uzmeš u obzir da vrijeme teče brzinom svjetlosti onda je einstein u pravu, ako vrijeme nema svoju brzinu, što ja podupirem, onda je einsteinova teorija pala. Vrlo jednostavno
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 22:24   #32
Quote:
Istina, 1000 km/h je mala brzina ali u odnosu na broj godina prosječnog života nakupi se podosta i to bi se dalo primjetiti

Koga si vidio da se cijeli život vozi 1000 km/h
(samo mi spram drugih dijelova svemira)
...čak i da se vozi...tko ti govori da je 100 g. primjetno vrijeme u svemiru
...po mom stečenom mišljenju da se netko vozi sto godina tom brzinom nebi se pomakao niti blizu sekundi u vremenu...(a da se pomakneš u sto godina i za sat vremena spram nekoga, ti bi to uočio ....Molim te kako?? (Pretpostavljam da mi ne možeš odgovoriti na ovo pitanje, to je zato jer pišeš ne smisleno!)
Od sad nemoj prilagođavat sat sa vijestima, možda ti on na kraju oda da si (ili da nisi)... pomaknut spram drugih u vremenu

Imaš ti pravo na svoje mišljenje...ali stvari koje govoriš ukazuju da nisi dobro proučio tu tematiku....
(nisam ni ja ..ali kao takav ako uviđam koliko nisi ti, onda ga stvarno nisi....)

BTW. Ja također vjerujem da je vrijeme naša fikcija, kao što ti kažeš, ali isto vjerujem i da je prostor naša fikcija...a bilo bi glupo ne razumjevati fikciju kakvu smo si stvorili...
To bi isto bilo kao da sanjaš nogomet (taj san ne postoji, osim u tebi)...ali ne možeš nekome poslje tvrditi da si sanjao rukomet...
Što se bolje prisjetiš sna o nogometu, uzrokovat ćeš sjećanje sve više detalja...

Zadnje uređivanje bozoou : 23.01.2010. at 22:57.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 22:37   #33
Quote:
Teorija relativnosti kaže da što se brže krećemo da nam vrijeme sporije prolazi što znači da kad bi se kretali brzinom svjetlosti da bi nam vrijeme stalo. Po toj teoriji budemo li se kretali brzinom većom od brzine svjetlosti vrijeme će se početi kretati unatrag, odnosno bolje rečeno putovati ćemo u prošlost što baš i nije istina već je istina da ćemo biti ispred svjetlosti jer teorija relativnosti podrazumijeva da se vrijeme kreće brzinom svjetlosti što je smiješno. Vrijeme je izmišljotina čovjeka za lakše snalaženje i orijentiranje. Vrijeme nije definirano brzinom i nema svoju brzinu što u startu poništava teoriju koja podrazumijeva da se vrijeme kreće brzinom svjetlosti. Postoje mjesta u svemiru gdje se svatko može uvjeriti da teorija relativnosti ne drživodu. Pogledajte crnu rupu.
Zato što su ljudi osmislili vrijeme a samim time i vječnost ne mogu pojmiti da nešto postoji oduvijek i da nije definirano vremenom jer su bez vremena izgubljeni, dezorijentirani.
Čekaj, ti misliš da teorija relativnosti hoće reći da pri brzini svjetlosti nam vrijeme staje jer nas svjetlost nije sposobna napustiti pri toj brzini??
Pa kao ono...uvijek gledaš istu sliku sebe koja te ne napušta, pa ti kao vrijeme stoji..
Jesam u pravu??
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 06:47   #34
Ne, ja hoću reći da je kod teorije relativnosti sve relativno, između ostalog i vrijeme.
Naravno da se nitko ne vozi čitav život 1000km/h ali ja sam samo dao primjer i naravno da kad bi došlo do toga da nebi primjetio, po tebi, zato što bi nakon određenog broja godina ta osoba koja putuje bila trenutak iza tebe u vremenu.
Gle, ja razumijem teoriju relativnosti i shvaćam je, ali mislim da je kriva i da ne vrijedi u svim uvjetima pogotovo ne pri tako velikim brzinama poput brzine svjetlosti.
Nije mi jasno uopće zašto se ljudi ograničavaju brzinom svjetlosti i da se ne može putovati brže, apsurd. To je samo brzina kojom putuje svjetlosti i ništa više a i ta brzina nije uvijek ista već varira, znači li to da ako napravimo stroj koji putuje tik do ma brzine svjetlosti da će u uvjetima gdje je svjetlost sporija i naš stroj biti sporiji ili će putovati brže?
I one fore da bi za brzinu svjetlosti trebala beskonačna energija i masa je smiješna. Da bi postigao određenu brzinu o vrsti pogona ovisi i koliki je utrošak energije i nitko ne može reći da jednog dana nećemo imati tehnologiju koja će nam omogućiti putovanje brzinama bržim od brzine svjetlosti uz normalan utrošak energije koji bi bio održiv.

Ono što me najviše bode u oči je da je u tako važnoj teoriji pojam vremena, a svi znamo i slažemo se da je pojam vremena izmišljen pojam ljudske vrste. Kako uopće nešto izmišljeno od strane nas ljudi može biti umiješano u nešto što bi objašnjavalo cijeli svemir? Nikako, osim onog dijela kojeg mi poznajemo, a ruku na srce iako znamo puno, zapravo ne znamo ništa.
Tko je shvatio shvatio je, tko nije jebiga, "vrijeme" će pokazati tko je bio u pravu
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 15:19   #35
Quote:
Vrijeme nije definirano brzinom i nema svoju brzinu što u startu poništava teoriju koja podrazumijeva da se vrijeme kreće brzinom svjetlosti.
Otkud ti da t. relativnosti podrazumijeva to??
Tu rečenicu si sam izveo?

Slažem se da ne može brzina svjetlosti biti granica, kad je i "granica" naša fikcija. Nema granice u ničem...
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 21:14   #36
Ovo mi je zanimljivo kod svemira,crkva je cak u jednome bila djelomicno u pravu tj mi zivimo u centru nama vidljivoga svemira.
Mi živimo u centru Svemira kojeg opserviramo, prema prividnoj protivrječnosti Kopernikovog zakona koji kaže da je Svemir manje ili više uniforman i da nema primjetnog centra. Ovo je jednostavno iz razloga što se svjetlost ne kreće beskonačno brzo i što opserviramo samo prošlost. Što gledamo dalje i dalje, vidimo stvari iz sve daljih vremenskih epoha dok se ne približimo graničnom nultom vremenu modela Velikog praska. A pošto se svjetlost kreće istom brzinom u svim pravcima prema nama, mi živimo u centru našeg opservabilnog Svemira.
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 21:44   #37
mene isto jebe ta shema da meni put do sunca traje sekundu a krećem se brzinom svijetlosti kojoj treba 8 min da pređe isti taj put...znači ja u letjelici pigam prostor,teleportiram se ili ne znam kaj sve ne a najbrža poznata stvar u svemiru nema tu mogućnost...kak se krećem brzinom svijetlosti ako sam zapravo nekih 460 puta brži od nje...aha sad sam skužil...krećemo se istom brzinom al ja sam puno brži...ja mislim da je vrijeme da neko pripći fotonima da im nekaj ne štima sa cajgerima na brzinomjeru!!!
Smrad1106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 02:35   #38
Nitko dosad nije objasnio stvarno logički zašto se nemože kretati brzinom svjetlosti ili brže.
horn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 20:56   #39
Quote:
Bojim se da je Einstein i ostala ekipa fizičara više vremena posvetila dokazivanju te teorije nego ti...a ti je poništavaš sa pretpostavkama

Ti pokušavaš sve objasniti iz svoje vlastite percepcije...ali krećeš se malim udaljenostima i malim brzinama da bi mogao primjetiti...
1000 km/h ...ti je isto kao i da stojiš...neprimjetne razlike...
da, po tome piloti koji 20tak godina voze air-bus oko 2000km/h bi trebali bit mlađi kad odu u penziju i još poživit 30tak godina sa zarađenom ušteđevinom na pacifičkim otocima...
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 20:59   #40
Quote:
horn kaže: Pogledaj post
Nitko dosad nije objasnio stvarno logički zašto se nemože kretati brzinom svjetlosti ili brže.
vjerojatrno zato jer nismo u mogućnosti napraviti neke prinake na našim tehnološkim stajalištima - kao da se pitamo zašto stari rimljani ili grci nisu mogli shvatit da se može letjeti - nisu imali znanje da naprave banalnu stvar - avion!! nama je to danas luk i voda!!

meni je žao što neću biti živ za cca 2000 ili 10 000 godina samo nakratko da vidim kakva je tehnologija onda - laptop ili nano čip u glavi sa istim rezultatima!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.