Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2004., 03:00   #121
Kolega sa faksa se jednom uhvatio diskusije na Fizici o tome kako strela leti kroz prostor. Njemu je bilo intuitivno da na jednoj maloj skali strela prolazi prostor u malim skokovima kroz nekakav dx. Tj. u svojoj glavi je nehotice pridodao stvarima poput limesa i integrala stvarnu fizikalnu zbilju. Pretpostavio je Matematiku Fizici. Ja se s njime nisam slagao. Za mene je Matematika plod apstrakcije koji sa Prirodom nema veze. Ona se izvodi iz onih petnaestak aksioma iz Diskretne. To što se uspješno koristi u prirodnim znanostima nije potvrda da je Matematika i prirodna znanost. Već samo da je prokleto dobro smišljena.

Ako poput mog kolege pridodaš Matematici težinu veću od Fizike onda je ona prirodna znanost i ona postoji u Prirodi i bez intelekta. Ako to ne učiniš onda ona nije prirodna znanost već intelektna kreacija. Takva razmišljanja ne možeš pobiti niti potvrditi. Ali jasno je da su i drugi o tome razmišljali jer bi se tada PMF zaista zvao PF.

O ovoj temi u svom eseju "The relation of physics to other sciences" iz knjige Six Easy Pieces R. Feynman piše: "... Lack of space also prevents our discussing the relation of physics to engineering, industry, society, and war, or even the most remarkable relationship between mathematics and physics. (Mathematics is not a science from our point of view, in the sense that it is not a natural science. The test of its validity is not experiment.) We must, incidentally, make it clear from the beginning that if a thing is not a science, it is not necessarily bad...."
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2004., 03:09   #122
Pitanje da li je matematika prirodna znanost ili ne je isto kao i pitanje da li je matematika izmišljena ili otkrivena. Ja mislim da je otkrivena, a očito dosta vas misli da je izmišljena. Odustajem.
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:47   #123
Quote:
Shadowman kaže:
Jedino mi nije jasno da li ti sad podržavaš moj argument ili ga pobijaš.
Ako svijet gledaš kroz ružičaste naočale, zaključit ćeš da je prilično ružičast.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2004., 15:45   #124
Ovo bi moglo dati odgovor na pitanje da li je matematika znanost:
http://theory.uwinnipeg.ca/mod_tech/node6.html
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 01:46   #125
Quote:
justapixel kaže:
Ti si iz Zagorja, jelde? Tamo vina zaista jesu kemija pa pretpostavljam da ih i proizvode kemičari.

Meni više odgovaraju one prirodne varijante alkohola. Pivo:


.
Bome mislim da su hrvatska piva komercijalno najuspjesniji proizvod hrvatske kemijske industrije...
__________________
Ponekad se korisno odmoriti.
lambik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2004., 01:20   #126
Quote:
Shadowman kaže:
Matematika je kraljica nauka.
ne, nego sluga nauke...



nohardfilings
Čovjekoliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2004., 02:19   #127
Ajde mi objasnite te alegorije "kraljica nauke" i "sluga nauke".
Nejasne su mi....
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:18.