Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 09:55   #1
Google earth - nebo

Pozdrav!

Evo, malo gubim vrijeme i gledajući nebo na google earthu sam naletio na nešto zanimljivo.

Upišite Capella u tražilicu (gledamo nebo, ne Zemlju). Odmah dolje desno ispod Capelle je ono o čemu pričam.

http://i37.tinypic.com/96dxs5.jpg

Lens flare, smeće u objektivu ili nešto drugo?

Zadnje uređivanje Endimion17 : 23.09.2009. at 12:06. Reason: slika veća od 640 px po duljoj stranici
*Pale is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 10:47   #2
It's the Mothership!!



Sekundarno zrcalo valjda. Iako mi nije jasno zašto mu je slika tako oštra. Pretpostavljam da je fora otprilike otvoreni teleskop, staklo na vrhu, pozadinsko osvjetljenje jer netko čita novine u susjednoj prostoriji i voila.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 12:07   #3
Da, trenutno mi je palo na pamet sekundarno. Baš se vide držači. Znači da nije slikano na otvorenom, nego kroz neki prozor, zar ne?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 12:25   #4
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Da, trenutno mi je palo na pamet sekundarno. Baš se vide držači. Znači da nije slikano na otvorenom, nego kroz neki prozor, zar ne?
Da, sigurno. Ovo što sam ja mislio mi je zadavalo muke s ispunjenošću vidnog polja, ali promatranje kroz staklo ima smisla, pogotovo jer se vidi da je odbljesak nagnječen. Staklo je pod nekim kutem (iako ne mora biti, možda je samo stvar uklapanja slike u Google-ov mozaik).
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:46   #5
Quote:
*Pale kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Evo, malo gubim vrijeme i gledajući nebo na google earthu sam naletio na nešto zanimljivo.

Upišite Capella u tražilicu (gledamo nebo, ne Zemlju). Odmah dolje desno ispod Capelle je ono o čemu pričam.

http://i37.tinypic.com/96dxs5.jpg

Lens flare, smeće u objektivu ili nešto drugo?
pogledao sam takva je slika ...imas slicno malo dolje kod messier 38 sa njegove lijeve strane isto slicno maglica ..takva je slika malo je svijetlo zasmetalo valjda objektivima
kreso20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 14:01   #6
Quote:
The_Equilibrist kaže: Pogledaj post
It's the Mothership!!
to bi bilo baš fora
tupavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:00   #7
Takvu sliku dobiješ kada na reflektoru okular pomakneš daleko van ili unutar fokusa, ili kad gledaš kroz fokuser bez okulara.

To je zapravo slika primarnog zrcala na kojem se vidi sjena sekundarnog zrcala s držačima. (iako držači sigurno nisu dupli i ovako široki).

Izgleda da su se tu ubacili još nekakvi efekti vezani uz optiku fotoaparata kojim je fotografirano + duga ekspozicija.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:04   #8
Nema veze s ovom temom, ali pogledajte na što sam ja naišao na Google Maps. Čudna stvar na Brijunima.

http://i34.tinypic.com/29genx4.jpg
filko2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:17   #9
Quote:
filko2 kaže: Pogledaj post
Nema veze s ovom temom, ali pogledajte na što sam ja naišao na Google Maps. Čudna stvar na Brijunima.

http://i34.tinypic.com/29genx4.jpg
Eno jednoga i iznad Medvednice. Leti od Poljanice Bistranske prema Gračanima....
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 17:16   #10
Refleksija na lećama.
ubik_0A is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 13:48   #11
Talking about čudne stvari na google earthu:

5 svemirksih farmi:



Huh, pa toga ima puno!
Meni to izgleda kao rub višeslojne leće (kakogod se to zvalo).

Zadnje uređivanje WishFish : 25.09.2009. at 13:54.
WishFish is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:03.