Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2010., 21:59   #1
Insektualni razgovori

e ovako... budući da ne znam kuda bi stovarila ovu temu... hm da...
ovako, imam jedno pitanje i sigurno će se činiti smiješno ali jbg zanima me, a ne mogu naći na netu... dakle, bila bi zahvalna ako bi mi netko odgovorio na pitanje gdje budu leptiri preko noći... jel oni spavaju? btw ne mislim na ove noćne...
toliko...
P.S. ne, nisam retardirana
hvala


Zbog nedostatka bioloških i zooloških tema, thread je preimenovan u Insektualni razgovori na savjet gotterdamerung. Thread nije namijenjen chatu (jedan LMC je dosta), već nespecifičnoj raspravi o insektima. Uživajte.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 31.01.2010. at 20:41. Reason: objašnjenje preimenovanja threada
baka slavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 22:23   #2
Quote:
baka slavica kaže: Pogledaj post
gdje budu leptiri preko noći... jel oni spavaju?
Parkiraju se na površinu za koju se nadaju da neće biti posjećena od strane nekakvog ptičjeg/paučjeg/sisavci-kukcojednog predatora. Ne sklapaju oči kao mi jer nemaju kapke, jednostavno se umire i onda ujutro, ugrijani toplinom zraka Sunca, šire krila i kreću u nove prehrambeno-seksualne pobjede.

Ono što je zanimljivo je način mirovanja. Dnevni leptiri miruju sa krilima okomito postavljenim nad tjelesne segmente, dok noćni miruju sa krilima raširenima paralelno sa podlogom. Evo par slika, da bude jasnije:

Dnevni:



Noćni:



Pitanje uopće nije retardirano, ako te što zanima još, pucaj .
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 22:31   #3
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ne sklapaju oči kao mi jer nemaju kapke, jednostavno se umire i onda ujutro, ugrijani toplinom zraka Sunca, šire krila i kreću u nove prehrambeno-seksualne pobjede.

Pitanje uopće nije retardirano, ako te što zanima još, pucaj .
Umiru? Kao ne dišu i to ili je to samo metafora za san?
__________________
__________ disciplina kičme _____________ _uvijek imati na umu.
shosho is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 22:34   #4
Fokusiraj se na konstrukciju rečenice - oni se smire, odmaraju, umire. Ne umiru.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 22:53   #5
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Parkiraju se na površinu za koju se nadaju da neće biti posjećena od strane nekakvog ptičjeg/paučjeg/sisavci-kukcojednog predatora. Ne sklapaju oči kao mi jer nemaju kapke, jednostavno se umire i onda ujutro, ugrijani toplinom zraka Sunca, šire krila i kreću u nove prehrambeno-seksualne pobjede.

Ono što je zanimljivo je način mirovanja. Dnevni leptiri miruju sa krilima okomito postavljenim nad tjelesne segmente, dok noćni miruju sa krilima raširenima paralelno sa podlogom. Evo par slika, da bude jasnije:

Dnevni:



Noćni:



Pitanje uopće nije retardirano, ako te što zanima još, pucaj .
tnx... znala sam da ne umiru kao što si mi neki rekli... :/ i btw nekima se ovo pitanje činilo retardirano pa sam čisto zato to spomenula...
baka slavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 15:42   #6
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post

Noćni:



.
Brrrr - stravičan je
Pink Sheep is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 15:54   #7
Quote:
Pink Sheep kaže: Pogledaj post
Brrrr - stravičan je


Kako stravičan!? To ti je od onih leptira (Sphingidae) koji lete kao kolibri, "lebde" u zraku pored cvijeta, uvlače dugačka sisala i sišu nektar. Potpuno su bezopasni, kad bi i htjeli ne bi ti ništa mogli napraviti osim da zuje oko glave ili da ti se zalete u oči

Ovo ti je stravično?



gotterdammerung, fotka dnevnog i odmah je apollo
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.

Zadnje uređivanje morbidangel : 28.01.2010. at 15:56. Reason: glupost
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 16:11   #8
Pa ti flafi su i najbolji. Kupusara se onako malo gadim, ali ovi veliki... pa ja bi to mazio.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 16:12   #9
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
gotterdammerung, fotka dnevnog i odmah je apollo
Daj ne šizi tamo , htjela sam nekog općepoznatog a bio mi je prva asocijacija. BTW raščešem se na Lycaenidae i Pieridae, znači, dvije ogromne porodice dnevnih otpadaju

Inače, meni su Saturniidae & Sphingidae najdraži. Pogotovo convolvulus (oboje volimo slakove) u stadiju gusjenice
I inače imam pato-fiksaciju na gusjenice
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 16:19   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Pa ti flafi su i najbolji. Kupusara se onako malo gadim, ali ovi veliki... pa ja bi to mazio.
Čekdisaut:



ja bih to izmazila ko mače da je malo veći

BTW blepharopsis na deviantu ima najsavršeniju galeriju ikad na internetu . Toplo preporučujem svakog kukca na full size pregled fotografije, ima hrpa prelijepih gusjenica.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 16:21   #11
kolko je životni vijek prosječnog leptira?

to me sad zaintrigirala on zbrka umire/umiru, a ne ga mi se gugletat kad vi sigurno znate
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 16:39   #12
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
kolko je životni vijek prosječnog leptira?

to me sad zaintrigirala on zbrka umire/umiru, a ne ga mi se gugletat kad vi sigurno znate
Tricky pitanje, kemikuse .

Misliš li na ukupni vijek jedinke ili sam adultni, kad izađe iz kukuljice kao ono što podrazumijevamo pod leptira?

Ukupni vijek uključuje stadij jajeta + gusjenice + kukuljice + adultni, dok sam adultni u načelu ne traje dugo. Odrasli leptir živi dok ne kopulira i ženka ne obavi polaganje jaja iz kojih nakon xy cajta izađe mali gusjeničić. Tad, kao i većina kukaca, ugiba.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 16:53   #13
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post


Kako stravičan!? To ti je od onih leptira (Sphingidae) koji lete kao kolibri, "lebde" u zraku pored cvijeta, uvlače dugačka sisala i sišu nektar. Potpuno su bezopasni, kad bi i htjeli ne bi ti ništa mogli napraviti osim da zuje oko glave ili da ti se zalete u oči
A lijepo - strava su mi
Ja iz ovog tvog isčitavam samo - uvlače - sišu - sisala - opasna - zuje - zaleću se u oči
A šta ću, bojim ih se
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
:
Ovo ti je stravično?
....
Da, i to Ja tu samo vidim dlakavi trup bivše gusjenice
Pink Sheep is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 16:59   #14
Quote:
Pink Sheep kaže: Pogledaj post
Ja iz ovog tvog isčitavam samo - uvlače - sišu - sisala - opasna - zuje - zaleću se u oči
Strah je neopravdan. Svi leptiri žive isključivo na biljkama. Ne sišu krv. Slobodno ga uzmi i promotri jer ti neće apsolutno ništa nažao učiniti.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 17:45   #15
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Kupusara se onako malo gadim, ali ovi veliki... pa ja bi to mazio.
Da, a tko nebi, baš je sladak



Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
I inače imam pato-fiksaciju na gusjenice
I koja ti je najveća koju si držala u rukama?

Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
ja bih to izmazila ko mače da je malo veći
...
Kakvo mače, mače bi se od ljubomore zavuklo ispod kreveta i tamo bi ostalo
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Tricky pitanje, kemikuse .

Misliš li na ukupni vijek jedinke ili sam adultni, kad izađe iz kukuljice kao ono što podrazumijevamo pod leptira?

Ukupni vijek uključuje stadij jajeta + gusjenice + kukuljice + adultni, dok sam adultni u načelu ne traje dugo. Odrasli leptir živi dok ne kopulira i ženka ne obavi polaganje jaja iz kojih nakon xy cajta izađe mali gusjeničić. Tad, kao i većina kukaca, ugiba.
Zapravo neke vrste bez problema prezimljuju - zavuku se negdje na zaštićeno mjesto i već u rano proljeće mogu izletjeti van, čim se malo zatopli

Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Strah je neopravdan. Svi leptiri žive isključivo na biljkama. Ne sišu krv. Slobodno ga uzmi i promotri jer ti neće apsolutno ništa nažao učiniti.
Očeju sisat i ljude Iznesi kakvu ležaljku na livadu, po sunčanom i vrućem danu ljeti, pa kad se počneš znojiti, uz malo sreće doći će leptir-dva i cuclati znoj. Valjda im paše slana voda, a tko zna čega još tamo ima, možda ureje...
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 17:52   #16
Da, vole znoj. Kako sam negdje čitao, treba im jako puno Na+ za spermatogenezu (možda nije konkretno to...). Naime, u Americi na bar jednom jezeru postoji godišnje "natjecanje" u bacanju elementarnog natrija u vodu. To budu snažne detonacije koje rasipaju metal i njegov oksid i hidroksid po obali. Nakon par sati ogromna većina je već prevedena u karbonat i hidrogenkarbonat. I često dođu ogromna jata (?je li jata, ne znam) leptira koja prekriju obalu i lickaju tu natrijevu hrđu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 17:53   #17
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
I koja ti je najveća koju si držala u rukama?




10 cm, convolvuli

Inače, jedan od dražih mi je Cossus cossus, jedva sam se suzdržala da ga ne pojedem





Endimione, roj, ne jato .
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 18:00   #18
Gle, opet falusne asocijacije i insinuacije.
A tko je prvi počeo?



gott, ta gusjenica ne sliči bombonima.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 18:19   #19
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
kolko je životni vijek prosječnog leptira?

to me sad zaintrigirala on zbrka umire/umiru, a ne ga mi se gugletat kad vi sigurno znate
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Tricky pitanje, kemikuse .

Misliš li na ukupni vijek jedinke ili sam adultni, kad izađe iz kukuljice kao ono što podrazumijevamo pod leptira?

Ukupni vijek uključuje stadij jajeta + gusjenice + kukuljice + adultni, dok sam adultni u načelu ne traje dugo. Odrasli leptir živi dok ne kopulira i ženka ne obavi polaganje jaja iz kojih nakon xy cajta izađe mali gusjeničić. Tad, kao i većina kukaca, ugiba.
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Zapravo neke vrste bez problema prezimljuju - zavuku se negdje na zaštićeno mjesto i već u rano proljeće mogu izletjeti van, čim se malo zatopli.
Nije kemikus to pitala.

Prosječni vijek je kuja za procjenu (ima jako puno vrsta unutar reda Lepidoptera, cca 200 000) i relevantan je možda samo na nivou porodice. Najduži vijek za koji ja znam je 6-7 godina kod pustinjskih vrsta koje provedu period kukuljice čekajući povoljne uvjete za razvoj biljaka kojima se hrane a najbrži razvoj imaju skladišno štetne vrste, tipa brašneni moljac koji pri 26C prođe ciklus za 24 dana. Znači, od velike važnosti je temperatura, vlažnost okoline, dostupna hrana etc. Za neki odokativni prosjek ukupnog životnog vijeka ja bih išla sa jednom do dvije generacije godišnje, znači 1-2 ciklusa jaje-gusjenica-kukuljica-imago.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 18:22   #20
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post



10 cm, convolvuli

Inače, jedan od dražih mi je Cossus cossus, jedva sam se suzdržala da ga ne pojedem


Endimione, roj, ne jato.
Što ti je ovo sa bodljom, izgleda kao nekakav izvanzemaljac koji parazitira u ljudima i radi od njih svoje sluge

Zar ovaj prženi stvarno tako izgleda!? Kao da je zaostao nakon šumskog požara. Bogec nije mogao brže trčati
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Gle, opet falusne asocijacije i insinuacije.
A tko je prvi počeo?



gott, ta gusjenica ne sliči bombonima.
Pravi perv u svemu vidi ono što već vidi, samo perv zna što
Pitao sam čisto kao skoro kolega kolegu.

Kakvi bomboni, gotterdamerung jede samo prave kobase Slavonske.

Onaj tip na blepharopsis.devianrat.com stvarno radi dobre fotke

I tako je još jedna tema otišla u ... (Endimion17 nastavi, vidim da ti asocijacije idu
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.