Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 21:12   #701
Quote:
dma kaže: Pogledaj post
Spominju se oba postotka jer su oba relevantna.

Naknada koju ćeš dobivati je 60% od svog tromjesečnog prosjeka, ali ne više od maksimalnog iznosa.

Maksimalni iznos koji možeš dobiti je 70% od prosječne neto plaće isplaćene po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku tj 70% od 5.685,00 kuna.


"iznos osnovice za obračun naknade je bruto iznos umanjen za doprinose za mirovinsko (onih 15% + 5%)"---mislim da sa zakonskim promjenama koje su stupile na snagu ove godine ovo više ne vrijedi, već se uzima cijeli bruto iznos, ali ne bruto 2 tj ukupni trošak plaće.
Quote:
Chloe kaže: Pogledaj post
znaci u slucaju neto place 3.960,00, gleda se bruto 1 i to bi bilo 5.029,02 i ako su zadnje tri pune place tolike, naknada bi bila 60 ili 70 posto od tog iznosa?
nisam shvatila jel 60 ili 70 posto na kraju...

izracun place: https://ibb.co/cz45vm
Pa dma ti je napisala 60% od tvog prosjeka, kako tebi ne prelazi tih 70% od prosječne neto plaće isplaćene po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u prethodnoj godini, trebala bi dobiti tih svojih 60%.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 21:47   #702
Hvala.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 10:57   #703
Quote:
dma kaže: Pogledaj post
Stranice HZZ-u su relevantne, a uostalom Carte i Cilim su to isto potvrdili, dakle bruto se uzima po novim pravilima (bez umanjivanja za doprinose za mirovinsko).

Što se tiče drugog dijela tvog pitanja tu imaš dvije opcije kao i šta je Cilim u svom postu od 28.09. rekao:

nastavak isplate neiskorištenog dijela naknade na koju si stekla pravo prije ponovnog zaposlenja

ili ako si ponovno skupila uvjete za naknadu, novi obračun

Mogućnost dodavanja neiskorištenoga dijela naknade zbog ponovnog zaposlenja novoj naknadi ostvarenoj nakon ponovnog ostanka bez posla, to bi mi bilo nešto novo...
Hm, to su mi rekli nakon lanjske sezone (kad nisam imala uvjete za novu naknadu), rekli su mi da mogu zatražiti da mi se isplati taj ostatak ali da mi se onda poništavaju ovih 5 mj. od sezone 2016.god. Ili da mogu to ostaviti pa da će mi se pribrojiti kod isplate sljedeće naknade na koju budem imala pravo. Kako sam znala da ću raditi i ovu sezonu i time ostvariti to pravo, rekla sam da ne želim da mi se isplati taj ostatak jer bi onda izgubila ovih 5 mj od prošle sezone i opet sada ne bi imala uvjet za naknadu.
Evo, idem u pon predati papire pa ću baš prenijeti ovdje šta su mi rekli za to.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 11:05   #704
Iii još samo ovo
Prijevoz se odbija od ukupnog bruto iznosa, jel tako? Jer to je dodatak na plaću a ti dodaci se izuzimaju iz obračuna
Znači gledam onaj iznos na platnoj listi "zbrojeni iznos oporezivih primitaka"?
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:39   #705
Pričali smo o dvije različite stvari, zato se i desio taj "hm" kod tebe

Dakle ovako, staž se naravno zbraja, tj moraš od zadnje naknade koju si primila sakupiti najmanje 9 mjeseci u 2 godine da bi imala pravo na novu.

Ako si ti nakon zadnje naknade koju si primila radila 5 mjeseci u 2016 godini te još minimalno 4 mjeseci u 2017 godini imaš pravo na novu naknadu.


Prijevoz ti ne ulazi u obračun, ali ga ne bi trebala niti odbijati jer on kao i ostali neoporezivi primici (regres, nagrada, božićnica...) bi na platnoj listi trebao biti naveden nakon neto plaće.
dma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 19:18   #706
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Osoba A i Poduzeće d.o.o nek sklope ugovor o djelu i mjesečni prihod ne smije prijeći.. mislim da su digli na 1800. Provjeri na burzi visinu iznosa koji mjesečno smiješ uprihoditi, a da ne ostaneš bez nakande.
Puno hvala. Svakako će se obje osobe još informirati... Lp
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 07:02   #707
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10292
Za obracun se uzima tri cista puna mjeseca za koja su isplacena bruto primanja.
Znači ako ja dobijem otkaz 6.11. oni gledaju prijašnje tri pune plaće prosjek? Ovih 6 dana se ignorira?
Neću moći spavati ako ne pitam iako piše.
Maltretator is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 10:31   #708
Pozdrav,
Da li netko zna koliko je potrebno od predaje zahtjeva za novčanu naknadu do dobivanja novaca na račun? Ugovor o radu mi je prestao 30.09. i otišla sam na biro 15 dana nakon (15.10.) jer sam čekala da dođu papiri od firme, tad sam sve predala i potpisala i sad čekam. Nitko mi nije rekao kad bi trebala dobiti prvu naknadu?
ParadisoInferno is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 12:36   #709
Quote:
Maltretator kaže: Pogledaj post
Znači ako ja dobijem otkaz 6.11. oni gledaju prijašnje tri pune plaće prosjek? Ovih 6 dana se ignorira?
Neću moći spavati ako ne pitam iako piše.
Da lakše zaspiš pogledaj na 31. strani post #603.
dma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 13:55   #710
Aha, hvala, ne vjerujem zakonu ni kad ga tri puta čitam.
Maltretator is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 14:40   #711
np

Pa tu smo da si pomažemo
dma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 22:51   #712
Quote:
ParadisoInferno kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Da li netko zna koliko je potrebno od predaje zahtjeva za novčanu naknadu do dobivanja novaca na račun? Ugovor o radu mi je prestao 30.09. i otišla sam na biro 15 dana nakon (15.10.) jer sam čekala da dođu papiri od firme, tad sam sve predala i potpisala i sad čekam. Nitko mi nije rekao kad bi trebala dobiti prvu naknadu?
Naknada ti neće biti isplaćena prije 11.-og mjeseca, za 10. Naravno, prije toga ti moraju izdati rješenje o odobrenoj naknadi.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 17:51   #713
Molim pomoć!
Zna li netko imam li pravo na naknadu s biroa?
Uglavnom imam 13godina radnog staza u komadu,bez dana rupe,ali kod razlicitih poslodavaca.Pazim na to cili zivot i sad su me prvi put lipo zeznuli.
Zadnji staz :
-od 14mj kod jednog poslodavca (rad s polovicom punog radnog vremena zbog djeteta)dala sama otkaz zbog novog posla
-pa druga firma,mjesec dana na ugovoru na odredeno
-pa treca firma ,tjedan dana na ugovoru na odredeno
Sad se moram javit na biro
Zna li itko imam li ja pravo na naknadu?
NIKA 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 18:29   #714
zadnji radni odnos mora biti min 3 mjeseca (to su mijenjali u odnosu na prije)...tako da mislim da nemaš pravo na naknadu.....nažalost

neka netko tko se bolje razumije još ovo potvrdi.....
malo prolistaj unazad temu...sigurno piše u zadnjih par stranica

evo link:

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10130

Zadnje uređivanje Lenac7 : 04.11.2017. at 18:30. Reason: .
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 18:57   #715
Quote:
Lenac7 kaže: Pogledaj post
zadnji radni odnos mora biti min 3 mjeseca (to su mijenjali u odnosu na prije)...tako da mislim da nemaš pravo na naknadu.....nažalost

neka netko tko se bolje razumije još ovo potvrdi.....
malo prolistaj unazad temu...sigurno piše u zadnjih par stranica

evo link:

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10130
Bas me to i zbunjuje
Pravo na novčanu naknadu ne stječe nezaposlena osoba kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa odnosno službe ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos ili služba prestao na neki od gore navedenih načina odnosno prethodna samostalna djelatnost prestala bez opravdanih razloga.

To bi po mom tumanjecu trebalo biti da ja nemam tri mjeseca u komadu,pa ce gledat drugi radni odnos? Prvi bi trebao biti ovaj od tjedan dana,a drugi ovaj od mjesec kojem je isteka ugovor na odredeno??? Helppp
NIKA 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 01:47   #716
Dobro si shvatila.

Pošto ti je zadnji radni odnos trajao kraće od 3 mjeseca gledati će kako su završila oba.

Ako su oba ugovora na određeno završila istekom, nemaš problema, taj uvjet si zadovoljila.
dma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 11:25   #717
Smile

Quote:
dma kaže: Pogledaj post
Dobro si shvatila.

Pošto ti je zadnji radni odnos trajao kraće od 3 mjeseca gledati će kako su završila oba.

Ako su oba ugovora na određeno završila istekom, nemaš problema, taj uvjet si zadovoljila.
Ajme puno vam hvala! Bar sam se primirila do ponedjeljka, jer ovi su me zapravo iz predzadnjeg odnosa z......., pa sam nabrzake pred blagdan predpostavila sta bi se moglo dogodit i na brzake me prijavila potpuno treca firma. Nije mi bitno ni koliko ni sta cu imat. Bitno da nesto imam,dok se ne snadem. Hvala
NIKA 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 02:37   #718
radni odnos prestaje istekom ugovora nakon samo mjesec dana, prije toga je sestra dobila poslovno uvjetovani otkaz (radila je preko godinu dana).
ima li pravo na naknadu i kako se racuna ako joj je otkaz bio 7.11., a pocela je raditi na novom radnom mjestu odmah idući dan, 8.11., i sad joj 8.12 istice ugovor i nece joj ga produziti jer su u međuvremenu odlucili ukinuti to radno mjesto. znaci nece joj biti isplacena placa za puni mjesec (11.).
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 08:55   #719
chloe jay, koliko ja znam, ima pravo na naknadu ako je istek ugovora

može pitanje?
kad počne 2018. godina, računa li se ona prosječna plaća za izračun naknade po starim podacima za 2016. ili se koristi zadnji objavljeni podatak za 2017.?
znam da je sad tek objavljen podatak za 9. mjesec... pretpostavljam da će koristiti prosječnu plaću za listopad ili?!?
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 19:35   #720
Quote:
Rabarbi kaže: Pogledaj post
chloe jay, koliko ja znam, ima pravo na naknadu ako je istek ugovora
a koje place ce joj ulaziti u izracun naknade?

zadnje tri place u staroj firmi ili ulazi i ova u drugoj firmi s obzirom na to da je u staroj bila do 7.11. i odmah nastavila 8.11. u novoj? ova u drugoj firmi joj je veca bila placa nego u prethodnoj, zato pitam...
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:34.