Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2011., 19:38   #1
Zaštita na radu

prije par mjeseci imao sam nezgodu sa motorom na poslu
službenim motorom sam naletio na mrlju ulja
i policajac je sve to poslikao
i napravio zapisnik
pozvao komunalnu službu
da opere cesttu
sad mi je stigla kazna , za prekršaj jer nisam prilagodio brzinu
ne znam otkud to
kao djelomično zamašćen kolnik
otkud to
žalit ću se
i tražit zapisnik od komunalne službe
da su izašli na teran
nakon mjesec dana , firma nam je osigurala neko predavanje u kojem smo riješavali test na kojem su nam oni odgovarali na pitanja
smiješno
sad zanima me, je li firma šta zgriješila jer to nisam imao položeno prije nezgode?
dibidus007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 20:11   #2
Što si polagao, što nisi imao položeno? A kategoriju? Moped? Zaštitu na radu?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 20:27   #3
zaštitu na radu
sve ovo sam položio
dibidus007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:03   #4
Hm, u biti, bolje bi bilo, ne nezgoda na poslu, nego tokom radnog vremena, to bi bilo preciznije. I još nešto, to što si vozio motor nema veze sa zaštitom na radu. Nema profesionalne dozvole za A, A1 ili A2 kategoriju. Ti si čak pretpostavljam skuter vozio, dakle M kategorija.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:10   #5
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Hm, u biti, bolje bi bilo, ne nezgoda na poslu, nego tokom radnog vremena, to bi bilo preciznije. I još nešto, to što si vozio motor nema veze sa zaštitom na radu. Nema profesionalne dozvole za A, A1 ili A2 kategoriju. Ti si čak pretpostavljam skuter vozio, dakle M kategorija.
Ima veze sa zaštitom na radu jer se dogodilo za vrijeme radnog vremena. Sve što se dogoditi za vrijeme radnog vremena (osim ako si privatno nešto obavljaš) ima veze sa zaštitom na radu. Samo što policija nema veze sa zaštitom na radu.
Jel to bilo u krugu poduzeća ili izvan, obavljao si nešto za tvrtku?

A-ha, ovako, pročitah ponovo tvoje pitanje: dakle, ti si imao prometnu, izašla policija, mrlja...OK, e sad, jesi kriv ti ili komunalci, to je druga priča.
A ovo za zaštitu na radu - kriv je uvijek poslodavac jer on ne smiej dozvoliti da radi netko tko nije osposobljen za radno mjesto na kojem radi. A kažnjava se i radnik ponekad (ovisi o inspektoru), iako za njega kaznu obično plati poslodavac. Jer kao radnik nije smio pristati raditi ono za što nije osposobljen.
Jednostavno rečeno: ti s obzirom na zaštitu na radu nisi kriv jedino ako je za tvoje radno mjesto predviđeno upravljanje vozilom kojim si upravljao i ako si za to osposobljen (polagao test). Izgleda da je poslodavac to skužio/znao, zato si naknadno pisao test - najvjerojatnije je inspektor to naložio kao "kaznu", iako ti je to obveza. Kriv je poslodavac i kriv si ti.

Zadnje uređivanje Sigurna : 25.01.2011. at 21:16.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:13   #6
Quote:
dibidus007 kaže: Pogledaj post
zaštitu na radu
sve ovo sam položio
Pretpostavio sam to.
Da, firma je zgriješila, i to dosta, kako si ti naveo. Prekršila je Zakon o zaštiti na radu jer si to morao polagati čim si se zaposlio. Zato to i jesu organizirali i tako na brzinu, da nemaju sranja pred inspekcijom. Je li ta tvoja ozljeda prijavljena uopće? Je li prijavljena kao teška, kakve si ozljede imao?
Koliko dugo si radio?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:21   #7
Quote:
Sigurna kaže: Pogledaj post
Ima veze sa zaštitom na radu jer se dogodilo za vrijeme radnog vremena. Sve što se dogoditi za vrijeme radnog vremena (osim ako si privatno nešto obavljaš) ima veze sa zaštitom na radu. Samo što policija nema veze sa zaštitom na radu.
Čekaj, kakve veze ima moj dolazak na posao npr. sa zaštitom na radu ( a dolazak na posao se računa pod posao ).
Nisam siguran, ali mislim da ne moraju svi polagati zaštitu na radu? Npr. tajnica, je li i ona mora?

Quote:
A-ha, ovako, pročitah ponovo tvoje pitanje: dakle, ti si imao prometnu, izašla policija, mrlja...OK, e sad, jesi kriv ti ili komunalci, to je druga priča.
A ovo za zaštitu na radu - kriv je uvijek poslodavac jer on ne smiej dozvoliti da radi netko tko nije osposobljen za radno mjesto na kojem radi. A kažnjava se i radnik ponekad (ovisi o inspektoru), iako za njega kaznu obično plati poslodavac. Jer kao radnik nije smio pristati raditi ono za što nije osposobljen.
Ne vidim kakve to veze ima sa osposobljenosti. Da bi vozio službeni automobil, ne moraš biti profesionalni vozač.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:23   #8
radio sam oko godinu dana
imam ugovor na neodređeno
radio sam skuterom
imam b kategoriju
pa bio sam na bolovanju 2 tjedna
sad me bole ponekad leđa
donji dio
pogotovo ako nešto dižem
ali se nisam javljao doktoru
prijavio sam se svojoj doktorici
odmah nakon hitne
ona je bila na godišnjem
zamjenska doktorica mi je dala bolovanje
kad se vratila moja, rekla mi je da se javim poslodavcu
da mi kaže tko je moj službeni doktor mrdicine rada naše firme
ja sam natvao regionalnog direktora, i tražio da mi kaže tko je da se javim
on je odugovlačio 4 dana i na kraju sam zatvorio bolovanje kao normalno
ne, ovo sa policijom sam samo spomenuo, nema veze sa time naravno
poslije su nam na predavanju o zaštiti na radu govorili kako trebamo voziti i to
ja sam to položio i potpisao
ali meni se to dogodilo prije
namjeravam se ovaj tjedan javiti doktorici zbog spomenutih bolova
dibidus007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:24   #9
i da radio sam, išao sam nešto dostaviti
dibidus007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:36   #10
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Čekaj, kakve veze ima moj dolazak na posao npr. sa zaštitom na radu ( a dolazak na posao se računa pod posao ).
Nisam siguran, ali mislim da ne moraju svi polagati zaštitu na radu? Npr. tajnica, je li i ona mora?
Ne vidim kakve to veze ima sa osposobljenosti. Da bi vozio službeni automobil, ne moraš biti profesionalni vozač.
Prvi dio: zaštitu na radu moraju polagati SVI radnici, pa i direktor. Pa čak i stručnjak zaštite na radu. To se zove osposobljenost za radno mjesto. Put do posla, ako ti se nešto dogodi, također se smatra ozljedom na radu. Ako ti se nešto dogodi za vrijeme obavljanja posla, pa makar ako voziš, isto tako, ali ako ti je to u opisu posla.
A ako voziš automobil, moraš biti vozač . Ali, mora ti vožnja automobila u sklopu obavljanja posla, također biti u opisu posla.

Primjer: ja se vozim na posao autom. Ako imam nezgodu, to je ozljeda na radu (ako sam na posao išla najkraćim mogućim putem), Ako me poslodavac pošalje u 10h da nekome nešto odvezem ili odem obaviti, jer sma recimo tajnica, a ja imam prometnu, inspektor zaštite na radu reći će: molim Vašu potvrdu o osposobljenosti za radno mjesto tajnice i opis vaših poslova. Ako u opisu poslova ne piše: terenski rad, tajnica nije osposobljena iz zaštite na radu za vožnju po gradu za vrijeme radnog vremena.
Jasnije?

Quote:
dibidus007 kaže: Pogledaj post
...
Dakle, nisi imao ozljedu na radu. Nije bila prijavljena. Jer rok je 8 dana. Po tome, nije izašla ni inspekcija ZNR-a na teren - osim ako ih je policija obavijestila, što sumnjam iz svega navedenog. A poslodavac je organizirao osposobljavanje jer mu je došlo iz guzice u glavu da ga osposobljavanje u iznosu nekad i samo 50kn po glavi radnika košta manje nego problemi koje može imati. Pa zato i to što si ti polagao ZNR nakon nezgode nema veze, jer nezgode kao i da nije bilo, kužiš?

Zadnje uređivanje Katrin : 26.01.2011. at 00:16.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:44   #11
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Čekaj, kakve veze ima moj dolazak na posao npr. sa zaštitom na radu ( a dolazak na posao se računa pod posao ).
Nisam siguran, ali mislim da ne moraju svi polagati zaštitu na radu? Npr. tajnica, je li i ona mora?



Ne vidim kakve to veze ima sa osposobljenosti. Da bi vozio službeni automobil, ne moraš biti profesionalni vozač.
Svi moraju. neovisno o radnom mjest i ne samo to, nego i neke druge stvari.
Stručno se to zove osposobljavanje za rad na siguran način.
S osposobljenosti za rad na siguran način ima, Moraš razlikovati stručnu osposobljenost i osposobljenost za rad na siguran način.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:50   #12
Thumbs up

dakle , nije je ni bilo
super
ali u zapisniku od hitne i od policije piše da sam radio
a na moje inzistiranje od posladavca da mi kaže kome da se obratim, on je odgodio dok rok nije prošao
to što sAm ja njega zvao da mi kaže di da se javim mogu objesiti mačku o rep
kao i ovo što doktorica koja je bila na zamjeni nije meni rekla što da radim
bravo ja
dibidus007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:52   #13
Ima rupa i za to, ista kaže da prava vezana za ozljedu na radu zastarijevaju nakon 3 godine.
Sad jedno pitanje s čim nemam iskustva, ako sam odlučiš prijaviti ozljedu jer poslodavac ne želi, moraš li baš ići kod specijaliste svog poslodavca ili možeš do prve ordinacije med. rada koja ti dođe?

Zadnje uređivanje Katrin : 26.01.2011. at 00:17.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:56   #14
Quote:
dibidus007 kaže: Pogledaj post
dakle , nije je ni bilo
super
ali u zapisniku od hitne i od policije piše da sam radio
a na moje inzistiranje od posladavca da mi kaže kome da se obratim, on je odgodio dok rok nije prošao
to što sAm ja njega zvao da mi kaže di da se javim mogu objesiti mačku o rep
kao i ovo što doktorica koja je bila na zamjeni nije meni rekla što da radim
bravo ja
Policija nema obvezu obaviještavati sržavni inspektorat, ali hitna ima. Iako, to rade samo u teškim slučajevima ozljede na strojevima, ono, amputacije i slično.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ima rupa i za to, ista kaže da prava vezana za ozljedu na radu zastarijevaju nakon 3 godine.
Istina. Ali u ovom slučaju prognoziram veliku uzaludnost truda u tjeranju maka na konac. Neće postići ništa, a bit će poznat kao "onaj kaj tuži poslodavce". To bi preporučila stvarno samo onima koji pretrpe tešku štetu u smislu nepopravljivog zdravlja, otkaza...

A ovo što pitaš, da sam prijaviš štetu - iskreno, nisam čula za takav konkretni slučaj ikad. Nisam sigurna da se to uopće može na taj način, rekla bih da samo privatnom tužbom ili logično - da se obrati inspekciji, mislim da liječnik neće sam ići ispunjavati papire i tamo gdje piše "potpis odgovorne osobe" reći radniku nek se potpiše i uputiti ga kome nek dalje proslijedi papire. N eznam ni kak bi radnik sam se snašao u onim klasifikacijama ozljede i slično. Mislim da radnik ima jedino mogućnost da, ako poslodavac ne želi prijaviti ozljedu, sam kontaktira inspektorat, oni bi trebali urgirati.

Ali, ako može, što sumnjam, meni je logično da se može u bilo kojoj ordinaciji med. rada (i poslodavčeva bi trebala biti najbliža tak i tak) jer ova od poslodavca radi za njega kao tvrtku, ne za tebe, pa je svejedno kome ideš. Ova njegova se ionako neće htjeti sukobljavati s njim, pa će ga ili zvati da pita zašto niej prijavljeno ili te odbiti.

Zadnje uređivanje Sigurna : 25.01.2011. at 22:03.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:06   #15
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ima rupa i za to, ista kaže da prava vezana za ozljedu na radu zastarijevaju nakon 3 godine.
Sad jedno pitanje s čim nemam iskustva, ako sam odlučiš prijaviti ozljedu jer poslodavac ne želi, moraš li baš ići kod specijaliste svog poslodavca ili možeš do prve ordinacije med. rada koja ti dođe?
Od 1.1.2011. ozljede na radu vode ponovno liječnici opće prakse.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:12   #16
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Od 1.1.2011. ozljede na radu vode ponovno liječnici opće prakse.
Joj da, imaš pravo, je i zakon je mijenjan, istina. Kao da se smanji državni aparat pa ne treba više Zavod za zaštitu zdravlja, bla, bla....samo ne kužim zakaj imaju natječaj da zapošljavaju onda.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:15   #17
Quote:
Sigurna kaže: Pogledaj post
Prvi dio: zaštitu na radu moraju polagati SVI radnici, pa i direktor. Pa čak i stručnjak zaštite na radu. To se zove osposobljenost za radno mjesto.
Sve OK, samo me baš zanima kako izgleda zaštita na radu za posao tajnice.

Quote:
Put do posla, ako ti se nešto dogodi, također se smatra ozljedom na radu.
To znam, to sam i napisao.

Quote:
Ako ti se nešto dogodi za vrijeme obavljanja posla, pa makar ako voziš, isto tako, ali ako ti je to u opisu posla.
A ako voziš automobil, moraš biti vozač . Ali, mora ti vožnja automobila u sklopu obavljanja posla, također biti u opisu posla
.

Ne, nisi me shvatila, jasno da moraš biti vozač, ali prema nekoj perverznoj zakonskoj logici, morao bi biti profesionalni vozač.

Quote:
Primjer: ja se vozim na posao autom. Ako imam nezgodu, to je ozljeda na radu (ako sam na posao išla najkraćim mogućim putem), Ako me poslodavac pošalje u 10h da nekome nešto odvezem ili odem obaviti, jer sma recimo tajnica, a ja imam prometnu, inspektor zaštite na radu reći će: molim Vašu potvrdu o osposobljenosti za radno mjesto tajnice i opis vaših poslova. Ako u opisu poslova ne piše: terenski rad, tajnica nije osposobljena iz zaštite na radu za vožnju po gradu za vrijeme radnog vremena.
Jasnije?
Da, jasno mi je. Sada bih volio vidjeti primjer iz prakse kada je poslodavac naribao zbog ovakve situacije gore, jer se događa svakodnevno u svim tvrtkama diljem Hrvatske.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Svi moraju. neovisno o radnom mjest i ne samo to, nego i neke druge stvari.
Stručno se to zove osposobljavanje za rad na siguran način.
S osposobljenosti za rad na siguran način ima, Moraš razlikovati stručnu osposobljenost i osposobljenost za rad na siguran način.
Čekaj, tajnica ima rad na siguran način? Mislim, da se razumijemo, ja sam na poslu imao sve to, ali samo zato što sam imao položeno za bager, utovarivač i signalistu, a to su sve mjesta sa posebnim uvjetima rada.
Kakav to rad na siguran način ima tajnica? Uostalom, koliko znam, da bi isti polagao, ti moraš imati službeno uvjerenje da si osposobljen za to radno mjesto, znači moraš imati birotehničku školu ili koju već, da bi bio tajnica.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:21   #18
Ti si sad pomiješao kruške i jabuke. A činjenično znaš malo, pa nemoj sad....dakle, naravno da i tajnica mora znati raditi na siguran način. Radi za kompom, radi? Jel ima posla sa strujom? Ima. (Ako ništa drugo, kad kuha kavu.) To je već jedna stavka o kojoj postoji cijeli pravilnik, a kamoli što drugo. Nije rad samo fizički rad. Isto tako, svi bi trebali imati položenu i zaštitu od požara, da se razumijemo. Nadam se da si i to polagal ili ti je poslodavac totalni...nešto. Dakle, tvoje mišljenje o tome nije bitno, bitne su činjenice.

Posao sa posebnim uvjetima rada nije jedini posao za koji treba biti osposobljen za rad na siguran način. Kod takvog posla je razlika u tome što treba još raznih drugih osposobljavanja, ZNR nije kraj.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:22   #19
to štp je 1.1 došao novi zakon prema kojoj se za ozljedu na radu može ići kod svog doktora, ne tiče se mene, jel tako?
to je bilo 15.9 2010
ali ja se i dalje mogu žaliti na bol u leđima kod moje doktorice
i pozivati se na taj događaj?
prikupljati dokumentaciju
možda od osiguranja šta dobim
dibidus007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:24   #20
Sretno.

Zadnje uređivanje Katrin : 26.01.2011. at 00:21.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.