Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2013., 09:20   #41
Prisilna hospitalizacija

Pozdrav,

Koji uvjeti trebaju biti.. "ispunjeni" da bi se osobu moglo bez njezinog pristanka hospitalizirati?

Riječ je o mojoj majci koja boluje od shizofrenije barem 20 godina, uglavnom ne uzima terapiju. Zadnjih par puta završila je na Vrapču zbog verbalnog nasrtanja na prolaznike (uključujući djecu..), tvrdeći da su zli.

Trenutno ne pokazuje agresiju, ali očito već neko vrijeme nije na terapiji. Ja više ne živim s roditeljima, a moj otac je izgleda u većem strahu od mene pa ne poduzima ništa, iako mu povremeno baca stvari ("preuređuje stan"), sakriva ključeve da ne može otići van, troši novac na besmislene stvari i slično..
Stygian is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 09:23   #42
Prislino se hospitalizira kad je pacijent opasnost za sebe ili za druge
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 18:51   #43
Quote:
Stygian kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Koji uvjeti trebaju biti.. "ispunjeni" da bi se osobu moglo bez njezinog pristanka hospitalizirati?

Riječ je o mojoj majci koja boluje od shizofrenije barem 20 godina, uglavnom ne uzima terapiju. Zadnjih par puta završila je na Vrapču zbog verbalnog nasrtanja na prolaznike (uključujući djecu..), tvrdeći da su zli.

Trenutno ne pokazuje agresiju, ali očito već neko vrijeme nije na terapiji. Ja više ne živim s roditeljima, a moj otac je izgleda u većem strahu od mene pa ne poduzima ništa, iako mu povremeno baca stvari ("preuređuje stan"), sakriva ključeve da ne može otići van, troši novac na besmislene stvari i slično..
pokrenite postupak lišenja poslovne sposobnosti i sud će ju vjerojatno lišiti u pogledu liječenja i hospitalizacije, a možda i smještaja u adekvatnu ustanovu ako procijeni da je to u njenom interesu. Svatko onaj tko svojim postupcima ugrožava sebe i druge je zreo za takav postupak. Ranije sam pročitala da nikoga ne možeš prisiliti, e pa možeš. Postoje ovakvi postupci, na koje se ljudi nerado odlučuju, ali su itekako efikasni. Nije to nikakva odmazda, ali apsolutno ljudi koji vise nisu u mogucnosti stititi svoja pravva i interese i svojim postupcima ugrozavaju i tuda prava i interese moraju biti zasticeni na adekvatan nacin i moraju se lijeciti. Normalno je da oni nikada nece dati svoj pristanak i da ce uvijek negirati da su bolesni, pa zato se zovu i psihicki bolesnici. Rijetki sami potraze pomoc, redovno uzimaju terapiju, suradljivi su itd. Isto tako SVATKO moze sam pokrenuti postupak lisenja poslovne sposobnosti, sakupis 3000kn za vjestacenje na koje ce te sud pozvati i pokrenes postupak direktno pred sudom, jer ponekad lijecnik OM niti nema dokumentaciju, jer se osoba niti ne lijeci.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 18:53   #44
Quote:
Normalno je da oni nikada nece dati svoj pristanak i da ce uvijek negirati da su bolesni, pa zato se zovu i psihicki bolesnici. Rijetki sami potraze pomoc, redovno uzimaju terapiju, suradljivi su itd.
Ovo nije istina. Mnogi psihicki bolesnici se lijece. Npr. depresija je psihicka bolest. Cak i kada u tu tvoju izmisljenu "statistiku" uvrstimo samo shizofrenicare, psihoticne osobe i osobe za koje ti mislis da su jedini psihicki bolesni, i dalje se te osobe lijece u puno vecem postotku nego sto ti mislis. Problem nastaje kada su u "dobroj remisiji", kada simptomi bolesti nestanu, pa osoba pomisli da je zdrava, ali to nije nista sto dobar doktor (psihijatar) nece moci rijesiti i prije nego sto se dogodi da bolesnik prestane uzimati terapiju. Jedan od nacina jest, da kada se dijagnosticira bolest i pacijant se pocne lijeciti, psihijatar objasni bolesnikovo stanje bolesniku i sto je to "dobra remisija". Zao mi je sto ne znam tocan ljecnicki termin za dobru remisiju, ali to ti je period kada sipmtomi se ili ublaze ili nestanu.

Problem je kada ljecnici ne objasne sve bolesniku ili kada su ljekovi ucinkoviti poput secera (Prozac).
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 16:39   #45
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Istina, ova su puno sporija, ali i puno bolnija za ljude koji su takvo stanje prisiljeni promatrati nekoliko mjeseci.
Ta su stanja bolna prije svega za samog pacijenta. Pa tek onda, ma kolikogod to možda ružno zvučalo - za njegove bližnje.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 10:43   #46
Trebala bih savjet, mislim da je ovo najprikladnija tema.

Ujak je alkoholičar već dugo. Živio je sa svojim roditeljima, oni su oboje umrli (zadnje moj djed prije pola godine). I tada je pio, i dolazio u lošem stanju doma, odbijao naravno svaki vid pomoći. Nije bio agresivan. Paralelno sa smrti njegovog oca, dijagnosticiran mu je rak grla, napravljena laringektomija.

Trebao je ići na zračenje, ne želi.

Moja mama je još prije 9 mjeseci htjela pokrenuti postupak za lišavanje poslovne sposobnosti, pošto više nije u stanju brinuti se za sebe. Dok je djed bio živ, neke osobe su ujaku na prozor sobe donosile vino (djed je bio dosta autoritativan i nisu se usudili dolaziti na vrata). Sada dolaze ujaku doma (on je ostao živjeti u toj kući). Ujak je malo oslabio nakon operacije, no odonda je izgleda još došla i depresija, i praktički ne prestaje piti. Nalazimo ga doma u mokraći i fekalijama, zovemo hitnu koja mu izmjeri tlak, pregleda srce i zaključi da nema razloga za hospitalizaciju ako on to ne želi (a ne želi). Policiju ne zovemo jer nije nasilan.
Njegova liječnica opće prakse mojoj mami govori da je po obiteljskom zakonu ona odgovorna za njega. Socijalna radnica kaže da nema osnove za lišavanje poslovne sposobnosti (napominjem da nas ne zanimaju nekretnine, i sve bi od bake i djeda dali njemu, no ne možemo ga gledati kako propada).
Zanima me je li moja majka odgovorna za njega, i u kojoj mjeri? Jer pretpostavljam da nije dužna čistiti za njim, ako je on po zakonu samostalan čovjek.
Što bi moglo izazvati prisilnu hospitalizaciju, i može li ga se nekako "natjerati" da ide kod psihijatra, pošto mislimo da je to još jedino što mu može pomoći da se vrati na normalu?
tathinina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 16:02   #47
Neregistrirani psihički bolesnik

Moj prijatelj ima punicu i svastiku skroz ludu, a u isto vrijeme i pametne i lukave.
Punica ima 60 godina, rastavljena i živi sa kćeri, 27 godina. Muž je njima ostavio stan i 50 000 eura keševine. I uskoro se ponovno oženio.
Kćer je počela patiti od neke psihičke bolesti, ali nikad nije dobila pravu dijagnozu jer se uglavno liječila alternativno. A majka ju je podržavala. To traje već 8 godina. One su najprije potrošile keševinu, pa onda prodale stan i živjele kao podstanari, ali ne baš skromno. Moj prijatelj je jednom uspio natjerati svastiku na psihijatriju kada je bila na samrti od neishranjenosti. Malo se oporavila, pa opet počela po svome. Sada su negdje ilegalno kao podstanari, ali ponestaje novca. Uskoro će biti skroz dekintirane.
Prijatelj se boji da mu neće uskoro doći na njegovu grbaću.
Koje su njegove obaveze, odnosno tko mora preuzeti brigu o njima ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 14:53   #48
Zanima me ako netko zna , kako izgleda tocno zakonski postupak prisilne hospitalizacije dusevnog bolesnika. Dali to u praksi izgleda ovako

Osobni lijecnik izdaje uputnicu za psihijatrijsko lijecenje , navodi svoje razloge zbog cega smatra da je to potrebno. Navodno na uputnici u praksi netreba pisati ni datum

Zatim lijecnik salje dokumentaciju skrbniku ili centru za socijalnu skrb , centar za socijalnu skrb prima lijecnicku dokumentaciju i salje ju policiji. Policija dolazi po navedenu osobu ,i odvodi je protiv njene volje na temelju zahtjeva doktora i centra za socijalnu skrb

Osoba tada biva smjestena u psihijatrijsku ustanovu i pregledava je psihijatar , koji utvrduje dali postoje razlozi za prisilno zadrzavanje . Svoju odluku salje nadleznom sudu , koji u roku od 8 dana donosi rjesenje o opravdanosti prisilnog zadrzavanja.Nakon toga sud svakih 30 dana, kasnije 3mj,6mj,produljuje rjesenje o prisilnoj hospitalizaciji.

Uglavnom, netko tko ti zeli zlo, korumpirani lijecnik , korumpirani sudac , i ti si u ludari do daljnjega . Navodno u praksi, pacijenti ne dobivaju sudska rjesenja , niti sudjeluju na sudskim raspravama .

unaprijed hvala na odgovoru , ako netko zna kako to izgleda u praksi
sur111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2020., 23:55   #49
Ako se mogu nadovezati, spominjali ste radnu nesposobnost. Može li se pod radnu nesposobnost uzeti financijska nemogućnost uzdržavanja djeteta na fakultetu? Moja mama zarađuje doduše puno više od tate pa nam ništa ne fali, ali činjenica je da on nema obveza (čitaj minimalne). Plaća samo račune za struju, plin i vodu, džeparac za školu/faks. Mama: obleka za mene i sestru, kredit za kuću, mobiteli i sve ostale naše egzibicije. Naravno kada tata kaže da nema za svoje obveze mama to pokrije.

On je sada završio u bolnici i ne želi priznati svoju bolest (misli da mu je bilo loše od korona virusa). Stvarnost je takva da je bilo zapravo zadnji tren da se pozove hitna jer mu više organizam nije imao snage za osnovne funkcije kamoli više (samo je spavao, nije ništa jeo osim ako jedan komad voća dnevno smatrate hranom dovoljnom za funkcioniranje)
Haniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2020., 02:06   #50
Quote:
Haniii kaže: Pogledaj post
Ako se mogu nadovezati, spominjali ste radnu nesposobnost. Može li se pod radnu nesposobnost uzeti financijska nemogućnost uzdržavanja djeteta na fakultetu? Moja mama zarađuje doduše puno više od tate pa nam ništa ne fali, ali činjenica je da on nema obveza (čitaj minimalne). Plaća samo račune za struju, plin i vodu, džeparac za školu/faks. Mama: obleka za mene i sestru, kredit za kuću, mobiteli i sve ostale naše egzibicije. Naravno kada tata kaže da nema za svoje obveze mama to pokrije.

On je sada završio u bolnici i ne želi priznati svoju bolest (misli da mu je bilo loše od korona virusa). Stvarnost je takva da je bilo zapravo zadnji tren da se pozove hitna jer mu više organizam nije imao snage za osnovne funkcije kamoli više (samo je spavao, nije ništa jeo osim ako jedan komad voća dnevno smatrate hranom dovoljnom za funkcioniranje)
Ko da citam svoju biografiju dok sam zivjela u roditeljskom domu i isla u skolu. Ne postoji termin radne sposobnosti neuzdrzavanja. Ili te uzdrzava ili ne. Na faksu dok si redovan te moraju uzdrzavat do 26.godine ako se ne varam, ali ako ti mama daje novce onda si pokriven.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.