Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2009., 23:41   #1
Njemačka mirovina

mama je radila u njemackoj nekih 5 godina,sada je u penziji...

zanima me ima li ona kakova prava na mirovinu i sto joj je cinitI da do

istih dodje? hvala
__________________
prvo se moramo organizirati,onda napasti!!!!!!!!!!
abcbcaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 00:09   #2
Naravno da ima prava...najbolje vam je da kontaktirate Deutsche Rentenversicherung, evo kontakt tel.

Deutsche Rentenversicherung Bayern Süd
(ehemals Deutsche Rentenversicherung Niederbayern-Oberpfalz und Deutsche Rentenversicherung Oberbayern)

Standort Landshut
84024 Landshut
Telefon 0871 81-0
Telefax 0871 81-2140
Mr-yes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 04:49   #3
svaka cast mr .... hvala sutra cu nazvatipa vam javim sta je novoga hvala

svaka cast mr .... hvala sutra cu nazvatipa vam javim sta je novoga hvala
__________________
prvo se moramo organizirati,onda napasti!!!!!!!!!!
abcbcaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 04:59   #4
Quote:
abcbcaa kaže: Pogledaj post
mama je radila u njemackoj nekih 5 godina,sada je u penziji...

zanima me ima li ona kakova prava na mirovinu i sto joj je cinitI da do

istih dodje? hvala


Ja nisam bas sigurna da li ima pravo na "redovnu " mirovinu ,prije bih rekla da bi mogla dobiti isplatu tj da joj isplate radni staz!
*mrtva_hladna* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 00:01   #5
kod mene je svekar radio 3 godine u austriji, kad je umro svekrva je dobila mirovinu, i dobija i iz austrije
sve je izganjala preko mirovinskog- oni su slali u austriju papire itd
nikakva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 09:26   #6
zval sam jucer na broj pa se jos niko ne javlja al budem rekel starome da nazove radi impulsa elmeni su govorili da ceka da cekam ...

mirovinsko da bude seka nazvala ima frendicu tamo hvala
__________________
prvo se moramo organizirati,onda napasti!!!!!!!!!!
abcbcaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 11:41   #7
Mislim da ti je u Mihanovicevoj kod Esplanade u Zg glavna adresa za inozemne penzije.
Ako je radila,ima pravo na penziju,ali ovisi o godinama radnog staza i naravno,da li je invalidska pa umanjenje itd.Uglavnom mogla bi imati izmedju 100-150 eura.
gaultier is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 21:58   #8
Koliko sam ja upoznata,do 5 godina (punih) staža-isplata.Preko 5-mirovina.
Mammi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 16:17   #9
zanima me dali si uspjela rijesiti ovaj problem i moj otac je radio u njemackoj ali mu vec dva puta odbijaju isplatu, jednom su rekli da mora biti drzavljanin neke druge zemlje a da zivi u hrvatskoj a drugi put su samo odbili. on nije u penziji ali bi isplatu
mary89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 19:49   #10
koliko je meni poznato za mirovinu iz Njemacke je potrebno imati najmanje 5 godina staza ili 60 mjeseci uplata

isplata mirovine nije moguca,postoji mogucnost isplate za odredjene grupe ljudi(e sad koje su to?) ali tek nakon 65-te godine zivota,pod uvjetom da nije uplacivano vise od 5 godina ili 60 mjeseci.

http://www.deutsche-rentenversicheru...html__nnn=true

skroz dolje na kraju!

p.s. jos sam nacuo ali nisam siguran,kod isplate isplacuje se samo dio koji je uplacivao radnik,onaj koji je uplacivala firma nece bit isplacen.raspitaj se
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 21:19   #11
buntspecht je u pravu.. pogotovo sa ovim P.S.

iz iskustva od moje mame... nije imala pravo na njemacku penziju jer nije dovoljno dugo uplacivala, ali su saznali da je radila u Hrvatskoj dugi niz godina pa joj je spojen prekdvadesetogodisnji hrvatski radni staz sa njemackim.. Hrvatska joj placa penziju vec od 59 godine zivota, a njemci ce nadoplacivati svoj dio kad navrsi 65.
__________________
psihodelicna ;o)
biljcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 16:38   #12
Priključit ću se temi...mene bi zanimalo kako upisati staž u Njemačkoj u radnu knjižicu? Nije nešto, 9 mjeseci, ali pošto se na temelju godina radnog staža dobijaju dani godišnjeg, sa tih 9 mjeseci ću prije dostići sljedeći prag .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 14:29   #13
to ti moraju u hr sredit preko mirovinskog.ispunis obrazac,a na njemu jos pise sto sve treba(dokazi o radu u orginalima ili ovjerenim kopijama, ako ih nemas podatke upises+kopija osobne i rodnog lista) i predas.dobijes potvrdu da je spis poslan na daljnje utvdjivanje i cekas.kada se to utvrdi onda mozes dat da ti se upise u kjizicu.
__________________
šta da
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 09:16   #14
Njemački obračun poreza na mirovinu - uz čiju pomoć popuniti obrasce

Dobra poznanica (dobiva starosnu mirovinu iz Njemačke gdje ima dugi radni staž,) je dobila neke obrasce za popuniti radi obračuna poreza i oni su svi na pravnom njemačkom jeziku, i ima ih dosta. Taj obračun traži masu podataka koje treba popuniti a na pravnom su njemačkom jeziku. Naravno da ih treba znati popuniti i u prvom redu razumijeti.
Pitanje je: kome se obratiti da se to ispravno napravi i pošalje nazad u Njemačku u "Deutsche Rentenversicherung"?
__________________
ljepota je u oku onoga ko drži pivu
dusseldorf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 23:49   #15
Sudski tumač?
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:01   #16
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Sudski tumač?
Ma, tog smo se i mi sjetili, samo je bilo pitanje - da li postoji unutar naših Državnih službi i Ministarstva neka služba koja bi to mogla riješiti (npr.HZMO), čisto sumnjamo, ali pitanje je bilo usmjereno u tom smjeru. Jer - znamo da sudski tumač naplaćuje U ZLATU !!! Ako je mirovina izvana nekih 360€, glupo je davati tu nekom tumaču za suhoparni prijevod soma ili 2 kuna...a takve im i jesu cijene
__________________
ljepota je u oku onoga ko drži pivu
dusseldorf is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 22:56   #17
Pogrešan pristup - uopće ne trebate prevoditi obrasce, nego naći osobu/sudskog tumača koji će ih popuniti kako treba na temelju podataka koje umirovljenik dobiva od svog mirovinskog osiguranja (Deutsche Rentenversicherung, Mitteilungen za 2007., 2008. i 2009.).
Npr. Prolingva d.o.o. u Karlovcu.

Umirovljenici koji mjesečno primaju do ca 1300 EUR mogu izbjeći plaćanje poreza ako porezne prijave ispune kao obveznici neograničene porezne obveze (unbeschränkte Steuerpflicht), a to mogu učiniti ako im 90% ukupnog prihoda (svjetskog dohotka) potječe iz Njemačke, odn. ako im prihodi u Hrvatskoj nisu viši od 3800-4000 EUR godišnje.

Zadnje uređivanje Katrin : 04.02.2011. at 10:45. Reason: tipfeler
Corona5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 13:29   #18
čakovec

Evo ja znam osobu koja to radi na području međimurske županije...tj. tko je nama to ispravno ispunio, dodao neke formulare koji su falili...izdao račun. Dobili smo rješenje iz njemačke da mama ne mora platiti porez...

Pošto je osoba sudski tumač a ja nebi ovdje reklamirao... kome treba adresa može mi poslati mail.


Nadam se da sam pomogao.

Molim da mene ne pitate kako se to popunjava jer neznam. Ovisi vam ako plaćate dopunsko, imate invalidnost...jer smo mi to koristili kao olakšicu a za ostalo treba pitati.

Zadnje uređivanje Katrin : 04.02.2011. at 10:45.
xyzeus1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 15:58   #19
Da li netko zna tko to radi u gradu Zagrebu, hvala ?
dvranesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 19:56   #20
...pošto je netko ovdje platio reklamu admin briše moje postove... moj savjet: potražite u svom gradu kompetentnu osobu, sigurno postoji.
xyzeus1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.