Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2014., 14:49   #301
Lingg

Ima li korisnika ovog čuda među forumaši(ca)ma? Mislim si sad to uzet prek one ponude dana, nemam što izgubit za 70 kn , samo ne znam jel mi to ok za naaapredni francuski, znači praktički sam na zadnjem modulu B1, i pripremam se za ispit za certifikat iz B1. Nekako mi se ovo čini onako, bolje za početnike ili one koji tu i tamo povremeno iz gušta nešto žele naučiti, ne znam jel se baš može ozbiljno raditi preko toga.

Pun mi je kufer više tečajeva u školama stranih jezika, iskreno. Želim samostalno sad to do kraja proći, položit ispit i amen.
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 21:43   #302
Počela sam učiti španjolski online i prošla dobar dio Duolinga, Busuu, Memrise itd. i neki dan sam instalirala Rosettu Stone. Sviđa mi se i program i način na koji te "tjeraju" da nešto zapamtiš, ali zašto nema ama baš nikakvog objašnjenja za ništa?! Kad se pojavi npr. novo glagolsko vrijeme, nigdje ne piše niti koje je, sve moram guglati da bih skužila šta je sad to.
__________________
Mexatia Mini Baby Boutique - handmade šivane stvarčice za bebe i klince
mya_7920 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 07:54   #303
Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post
Ima li korisnika ovog čuda među forumaši(ca)ma? Mislim si sad to uzet prek one ponude dana, nemam što izgubit za 70 kn , samo ne znam jel mi to ok za naaapredni francuski, znači praktički sam na zadnjem modulu B1, i pripremam se za ispit za certifikat iz B1. Nekako mi se ovo čini onako, bolje za početnike ili one koji tu i tamo povremeno iz gušta nešto žele naučiti, ne znam jel se baš može ozbiljno raditi preko toga.

Pun mi je kufer više tečajeva u školama stranih jezika, iskreno. Želim samostalno sad to do kraja proći, položit ispit i amen.
i jesi kaj uzela..nasla
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 08:34   #304
Quote:
mya_7920 kaže: Pogledaj post
Počela sam učiti španjolski online i prošla dobar dio Duolinga, Busuu, Memrise itd. i neki dan sam instalirala Rosettu Stone. Sviđa mi se i program i način na koji te "tjeraju" da nešto zapamtiš, ali zašto nema ama baš nikakvog objašnjenja za ništa?! Kad se pojavi npr. novo glagolsko vrijeme, nigdje ne piše niti koje je, sve moram guglati da bih skužila šta je sad to.
Mislim da su to takvi programi, očekuje se da učiš isto kao što dijete uči svoj materinji, a objašnjenja dolaze tek na naprednijim stupnjevima znanja gdje ti ustvari samo ponoviš ono što već znaš.

Assimil recimo u samom uvodu a i kasnije napominje da ne učiš previše i da ne tražiš objašnjenja unaprijed, tako da kad dođeš do objašnjenja ti ustvari samo ponoviš ono što si već naučio i onda ide onaj ''Ahaa to je to''
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 23:35   #305
Zna neko neku dobru besplatnu stranicu za učenje engleskog i šta mislite dal je moguće savladat neki jezik do recimo B1 razine ućeči samo preko on-line stranica?
anglomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 00:59   #306
Quote:
anglomer kaže: Pogledaj post
Zna neko neku dobru besplatnu stranicu za učenje engleskog i šta mislite dal je moguće savladat neki jezik do recimo B1 razine ućeči samo preko on-line stranica?
Ja sam naucio svedski potpuno samostalno, stoga ne vidim razlog zasto ne bi bilo moguce. Bitna je volja!
RedBaron91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 10:51   #307
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Ja sam naucio svedski potpuno samostalno, stoga ne vidim razlog zasto ne bi bilo moguce. Bitna je volja!
Možeš li malo detaljnije o tom, koliko dugo si učio, na koji način, jesi li igdje testirao svoje znanje?

Ja vjerujem da se jezik može samostalno učiti i naučiti, pod samostalno mislim bez škole stranih jezika ali sa jako puno rada, kreativnosti i strasti prema jeziku i učenju, ali često profesori jezika tvrde upravo suprotno.
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 20:44   #308
Quote:
lost_17 kaže: Pogledaj post
Lekcije ne moraš "kupovati" po redu. Možeš uzeti koju god želiš Novčići ti služe za kupovanje lekcija. Dobivaš ih kada rješiš određene zadatke, no najviše ih možeš zaraditi ispravljanjem zadataka (zadaci polaznika koji uče hrvatski) koji se nalaze pod karticom help others. Ako ostaneš bez novčića ne možeš uzimati nove lekcije. No brzo se "zaradi" za lekciju ako ispravljaš zadatke drugima Što se tiče vremena koje je potrebno za jedan stupanj, to će ovisiti prvenstveno o tebi. Nema tu nekog pravila. Ovisi hoćeš li raditi svaki dan, koliko lekcija na dan ćeš proći i slično.

Meni je livemocha super. Na njoj sam počela učiti francuski i smatram da sam do sada dosta i naučila Prošla sam više od pola tečaja no zbog fakultetskih obaveza ne radim svaki dan pa ide malo sporije. Sklopila sam nova poznanstava iz cijelog svijeta. Jedna gospođa iz Francuske mi puno pomogne ukoliko imam neko pitanje i daje mi dodatne savjete pa je sve skupa lakše.
Osim livemoche, koristim i Babbel te Duolingo. Uz to slušam i Coffee break french na Radio lingui...

Ukoliko netko ima prijedlog za još neku dobru stranicu za učenje francuskog neka slobodno napiše
bok,

ja sam počeo učiti španjolski na duolingu, sad sam tek čuo za livemochu, pa me zanima tvoja usporedba i mišljenje, budući da koristiš oboje, i na koji način kombiniraš? thx
Narkissos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 02:19   #309
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
......
Ja vjerujem da se jezik može samostalno učiti i naučiti, pod samostalno mislim bez škole stranih jezika ali sa jako puno rada, kreativnosti i strasti prema jeziku i učenju, ali često profesori jezika tvrde upravo suprotno.
Sve ovisi od toga šta se smatra pod "naučiti".
Samostalno se može savladat dosta vokabulara i dosta gramatike. Ali se ne može savladat govor, tu su prof. jezika apsolutno u pravu.

Izjave tipa: "sad sam na B1" (livemocha, lingq, etc) dobiju na težini tek kada te se stavi u živu, razgovornu situaciju.

I sama u poslu koristim internet (za engleski: http://www.esl-lab.com/ , takodjer: http://www.breakingnewsenglish.com/ ), besplatni sajtovi.
Istovremeno koristim livemocha za učenje španjolskog.

Medjutim, nema ništa usporedivog sa živom komunikacijom. Kombinacija interneta i škole stranih jezika je najbolja.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 22:06   #310
zamolila bih za pomoć i unaprijed se ispričavam ako sam na krivom mjestu. Skinula sam program Rosetta Stone za engleski jezik i sad ga ne znam pokrenuti. Na netu nalazim samo neke prastare postove ali ni po tim savjetima ne mogu ili ne znam pokrenuti taj program. Skinula sam i Daemon. Uglavnom dođem do onoga djela gdje me traži dodaj jezike, spržila sam ja to i na cd ali ništa. Pa bi zamolila za pomoć ako itko zna
***dada*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 21:12   #311
Quote:
Narkissos kaže: Pogledaj post
bok,

ja sam počeo učiti španjolski na duolingu, sad sam tek čuo za livemochu, pa me zanima tvoja usporedba i mišljenje, budući da koristiš oboje, i na koji način kombiniraš? thx
Sorry, tek sad vidim tvoje pitanje
Jedna i druga stranica imaju svojih prednosti. Ja sam krenula s livemochom. I drago mi je da jesam jer su na njoj lekcije malo drugačije poredane. Na livemochi se prvih par lekcija odnosilo na abecedu, brojeve, te na članove le, la, les. Za usporedbu, prva lekcija na Duolingu su bili odmah članovi. Ovih prvih par lekcija što sam prošla na Livemochi mi je pomoglo jer sam ipak već znala neke "sitnice" koje su mi bile potrebne za rješavanje zadataka na Duolingu.
Meni osobno je prednost na livemochi ta što prije svake lekcije koju ćeš raditi imaš kratki video u kojemu se navodi to što će se učiti pa možeš vidjeti izgovor za sve riječi koje će se učiti u određenoj lekciji. A imaš i mogućnost snimanja zvučnih vježbi pa možeš vidjeti gdje si otprilike sa izgovorom
S druge strane, na Duolingu mi se sviđa način na koji su organizirani zadaci. Više se vježba pisanje nego na Livemochi što je također prednost.
Što se tiče kombinacije, uglavnom prođem lekciju prvo na jednoj stranici, onda na drugoj. Premda više volim (i tako najčešće radim) "odslušati" lekciju na livemochi pa onda utvrditi znanje na duolingu da vidim kako stojim s pisanjem
Predlažem ti da probaš obje stranice pa ćeš vidjeti koji način učenja ti više odgovara. Mislim da će ti u učenju najviše pomoći kombinacija različitih stranica sa različitim zadacima. Uvijek ćeš na onoj drugoj moći utvrditi gradivo koje si naučio.
Sretno!
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 18:53   #312
učenje kineskog

počeo sam učiti kineski,učim sam. izgovor je težak-slušao sam na stranici jednoj snimke izgovora.a i dosta riječi mi je teško zapamtiti odmah.ima li tko koji savjet za učenje??
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 18:24   #313
Ja bi rekao da je izgovor čak jedan od najlakših elemenata u kineskom,jer kineski jezik koristi relativno mali broj mogućih slogova.Ako se ne varam ima 409 mogućih slogova,no ako isklučimo tonove,ima zapravo svega 100 i nešto sitno slogova,koje ako naučiš pravilno izgovarati,ne bi smio imati problema u izgovoru jezika.
Riječi je teško zapamtiti,no s vremenom ipak postaje sve lakše,kad se malo navikneš na tonove i cijelu tu priču.
Iako će mnogi reći da kineski i nema gramatike,to je naravno daleko od istine.Kineski je za razliku od našeg jezika,koji je naglašeno sintetički,izrazito analitički jezik,i treba dosta vremena da se čovjek privikne na konstrukciju jezika.
Tak da ono,nemoj dozvoliti da te isfrustrira,i hrabro napred.

Dakle moj savjet bi bio da se prvo koncentriraš na pinyin tablicu,da naučiš izgovarati slogove.
https://chinese.yabla.com/chinese-pinyin-chart.php
Pa onda recimo možeš ovo za početak proraditi:
http://www.chinese-tools.com/learn/chinese
http://fsi-language-courses.org/Cont...p?page=Chinese
Pa onda recimo skini si Pimsleurov tečaj s nekog piratskog sitea pa to prođi.Na netu možeš naći i pinyin transkript za taj tečaj,kaj je i te kako korisno.
Onda recimo imaš Assimilov priručnik za učenje,koji je po meni odličan...

Da ne dužim imaš na jubitou kanal gdje jedan dečko,koji je u 5 godina od nule došao do simultanog prevoditelja,sve super objašnjava u vezi učenja kineskog.
https://www.youtube.com/user/gaoyoud...ow=list&view=0
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2014., 12:20   #314
Tražim preporuku za stranicu za učenje engleskog jezika. Prvo me zanima učenje riječi. Doma imam rječnik, ali u njemu je previše raznih riječi. Zanima me dali postoji neka stranica s osnovnijim riječima?
sky9418 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 13:45   #315
Zna li tko gdje se na netu mogu naći ikakvi materijali za učenje gruzijskog? Baš jučer gledam malo, našao hrpe materijala za armenski, mongolski, burmanski, tibetski, baskijski, laoški...A gruzijskog ni za lijek.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 23:43   #316
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Zna li tko gdje se na netu mogu naći ikakvi materijali za učenje gruzijskog? Baš jučer gledam malo, našao hrpe materijala za armenski, mongolski, burmanski, tibetski, baskijski, laoški...A gruzijskog ni za lijek.
Što ne pitaš mene?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 20:07   #317
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Zna li tko gdje se na netu mogu naći ikakvi materijali za učenje gruzijskog? Baš jučer gledam malo, našao hrpe materijala za armenski, mongolski, burmanski, tibetski, baskijski, laoški...A gruzijskog ni za lijek.
Vecina materijala je na ruskom.
Neki ljudi uce ruski da bi ucili gruzijski.

Cujem da su gruzijski glagoli krvavi.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 09:31   #318
Ima li neki program za učenje turskog?

Ja sam totalno zapela sa turskim i to me jako frustrira, naime puno sam vremena uložila u njega i nažalost previše vremena vježbala gramatiku i vokabular a zapustila slušanje i pričanje tako da jednostavno u ovom trenutku ne mogu napredovati a nemam za sada mogućnosti otići u Tursku

Uči se na greškama ali što sad, ne znam kako dalje a ne želim odustati nakon preko 3 g učenja

Našla sam neke programe ali to su sve početni stupnjevi koje sam odavno svladala i sumnjam da mi to može pomoći, evo ako itko ima ikakav savjet bit ću jako zahvalna
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 13:02   #319
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Što ne pitaš mene?
Imaš pp.
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Vecina materijala je na ruskom.
Neki ljudi uce ruski da bi ucili gruzijski.

Cujem da su gruzijski glagoli krvavi.
Sva sreća pa ruski i studiram, hehe.


Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Ima li neki program za učenje turskog?

Ja sam totalno zapela sa turskim i to me jako frustrira, naime puno sam vremena uložila u njega i nažalost previše vremena vježbala gramatiku i vokabular a zapustila slušanje i pričanje tako da jednostavno u ovom trenutku ne mogu napredovati a nemam za sada mogućnosti otići u Tursku

Uči se na greškama ali što sad, ne znam kako dalje a ne želim odustati nakon preko 3 g učenja

Našla sam neke programe ali to su sve početni stupnjevi koje sam odavno svladala i sumnjam da mi to može pomoći, evo ako itko ima ikakav savjet bit ću jako zahvalna
Ne mogu ti reći konkretno za turski, al jesi probala s filmovima/serijama? Ja sam npr. njemački izgovor tako dosta dobro pokupio - doduše, jest da sam u to vrijeme imao kojih 7-8 godina...
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 22:47   #320
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Ima li neki program za učenje turskog?

Ja sam totalno zapela sa turskim i to me jako frustrira, naime puno sam vremena uložila u njega i nažalost previše vremena vježbala gramatiku i vokabular a zapustila slušanje i pričanje tako da jednostavno u ovom trenutku ne mogu napredovati a nemam za sada mogućnosti otići u Tursku

Uči se na greškama ali što sad, ne znam kako dalje a ne želim odustati nakon preko 3 g učenja

Našla sam neke programe ali to su sve početni stupnjevi koje sam odavno svladala i sumnjam da mi to može pomoći, evo ako itko ima ikakav savjet bit ću jako zahvalna
Pa pokušaj se okružiti jezikom što više.Čitaj na turskom,gledaj TV,slušaj radio,podcaste...nađi neke Turke s kojima možeš pričati(ako već ne uživo onda preko skype-a)
batler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:46.