Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2016., 13:56   #81
Pa bolje 25 000 pobjedničkih postova, nego 4000 luzerskih!





-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:02   #82
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
U svijetu bajki i fantazija.
To je razlika u stavu između radnika i poslodavca!
Radnik ima stav- to nije moguće.
Poslodavac razmisli kako to učiniti mogućim.

Ja sam krenuo sa hipotekarnim kreditom, znam dosta ljudi koji su ušli u biznis na taj način. Ali su vjerovali u sebe , svoje sposobnosti i ideje.
Nismo čekali da se sve savršeno poklopi već smo preuzimali rizik da ostanemo bez svega.
Stoga tvoj stav da da to nije moguće nije točan!
JPP is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:04   #83
Quote:
JPP kaže: Pogledaj post
To je razlika u stavu između radnika i poslodavca!
Radnik ima stav- to nije moguće.
Poslodavac razmisli kako to učiniti mogućim.

Ja sam krenuo sa hipotekarnim kreditom, znam dosta ljudi koji su ušli u biznis na taj način. Ali su vjerovali u sebe , svoje sposobnosti i ideje.
Nismo čekali da se sve savršeno poklopi već smo preuzimali rizik da ostanemo bez svega.
Stoga tvoj stav da da to nije moguće nije točan!
"ma ti si imo veze"
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:05   #84
Quote:
walkman800 kaže: Pogledaj post
"ma ti si imo veze"
Ne, ali je mogao dignuti hipoteku na kuću.

Šta s onima koji nemaju svoju nekretninu?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:07   #85
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ne, ali je mogao dignuti hipoteku na kuću.

Šta s onima koji nemaju svoju nekretninu?
Ne vrijedi to njima objašnjavati, mediji su napravili svoje, ispranost mozga je prevelika.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:28   #86
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ne, ali je mogao dignuti hipoteku na kuću.

Šta s onima koji nemaju svoju nekretninu?
Misliš li da je većina poduzetnika dizala hipoteke na svoju nekretninu kad su pokretali posao?

Kako misliš da su postupali (i kako se sve može postupati) umjesto toga?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:39   #87
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post

Šta s onima koji nemaju svoju nekretninu?
Takvi moraju naći neko drugo riješenje. Krenuti sa poslovima gdje nema puno ulaganja u alate, strojeve, opremu već sam rad stvara vrijednost. Keramičar , parketar, postava laminata, knaufa.. treba par tisuća kn da bi mogao raditi.
Zaposli majstora a ti uz njega budi pomoćni radnik.
Ili se baviti uslugama posredovanja.
Način uvjek postoji i ako imaš poduzetnički duh ćeš ga naći!

Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Ne vrijedi to njima objašnjavati, mediji su napravili svoje, ispranost mozga je prevelika.
Veliki je problem ne u ispranosti mozga već u navici razmišljanja.
Poduzetnik razmišlja izvan uobičajenih okvira.
Želiš biti poduzetnik?
Nemaš novca?
Vjeruješ da imaš sposobnosti?
Koristi internet i traži mogućnosti!
Nedavno je bio oglas gdje čovjek prodaje kuću na moru a tko mu nađe kupca daje proviziju i brodicu ili auto, ne sjećam se točno.
Masu ljudi nudi provizije onima koji im nađu posao.
Poveži te koji nešto rade i nude sa zainteresiranim kupcima ili korisnicima.
Mali građevinar iz slavonije će ti dati jako lijepu proviziju ako mu nađeš investitora za kuću na moru.
Tko stvarno želi, uvijek će naći mogućnost.
JPP is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:43   #88
U odnosu na albaniju, maroko nemamo se što žaliti. ALi kad se uspoređujemo s austrijom, njemačkom, naravano da moramo.
Triton10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:46   #89
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Socijalizam/Komunizam su otac i majka danasnje situacije u HR. Nijedna drzava Komunistickog eksperimenta iz 20.stoljeca se nikad vise nije oporavila, pa nece ni Hrvatska.
Krako i jasno. Upravo je on promovirao uzrečice" sve je svačije a ništ anije ničije" " sve je narodno" " snađi se druže" ( definicija korupcije, " nitko mene ne može tolko malo platiti koliko ja mogu malo radit" itd.

70 godina komunizma razorilo je sve moralne kodekse ovog društva koje je ionako bilo krhko, podložno vanjskim utjecajima i izdajničko. Na vjetrometini povijensih događaja nikad se nije imalo vremena izgradit. Izdaja se uvijek masno plaćala pa smo valjda jedini na svijetu imali krenimo redom..mađarone na sjeveru, talijanaše na Jugu, orjunaše na Jugu pa svuda, srbofile danas i ranije..tko je to imao i preživio. Još smo mi dobri, mi smo čudo Božje.

Toliko destrukcije, samomržnje, jala..pa pogledaj medije, samo furaju crne misli, crne vijesti, šire defetizam, ništa ne valja, odlazite odavde..al dobro to je već vid specijalnog rata, jedna njegov dio samo koji se vodi protiv Hrvatske. Stvara se slika da su Hrvati jedni drugima naprijatelji, a da su im prijatelji oni koji su ih htjeli uništit..i to jedan dio naroda guta, drugi manji dio na tome profitira..i tako..nacionalna zapuštenost rezultira takvim vrstama ogorčenja i nihilizma.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:51   #90
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Problem je nepostene podjele dobiti. Naravno, netko je ulozio svojih 20000 kuna u doo, pa naravno da ih zeli natrag uz neku vecu dobit nego sto bi dobio kamate da ih je orocio u banci. Jeb, rizik se tu ne moze mjeriti. Ali... nekima posao lijepo krene pa izvlace puno vecu dobit nego sto podijeli svojim zaposlenima. Tu ne mislim samo na izvlacenje dobiti na koji se placa porez, naravno, nego i na onaj "nevidljivi" dio, primjerice auto na firmu, stan na firmu, adaptacija na firmu i slicno. Basme zanima u jednoj srednjot tvrtki sa do 1-4 vlasnika, koliki dio ode na place, koji dio ode na troskove (bez navedenih "privatnih" troskova), a koji dio vlasnici uzmu sebi. E sad da li je to pravedno, ja kazem da nije, a vi me prozovite komunistom.

Radnik dobrovoljno potpiše ugovor o radu, gdje je među ostalim stvarima navedena i plaća a onda se osvrne oko sebe, analizira tko što dobiva i krene kukati da je potplaćen i iskorišten a da mu u isto vrijeme ne pada na pamet potražiti izdašnijeg poslodavca. Da li je to fer postupanje ili igra s figom u džepu? Ne svaljuje li takav pojedinac odgovornost za svoje životno stanje na poslodavca?

Nama treba što više poslodavaca i to bilo kakvih. S vremenom bi se isfiltrirali kvalitetniji a treća liga poslodavaca bi prirodno završila s trećom ligom radnika bez potrebe za silnom državnom regulacijom i "zaštitom" radnika.
Patton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 14:58   #91
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
Krako i jasno. Upravo je on promovirao uzrečice" sve je svačije a ništ anije ničije" " sve je narodno" " snađi se druže" ( definicija korupcije, " nitko mene ne može tolko malo platiti koliko ja mogu malo radit" itd.

70 godina komunizma razorilo je sve moralne kodekse ovog društva koje je ionako bilo krhko, podložno vanjskim utjecajima i izdajničko. Na vjetrometini povijensih događaja nikad se nije imalo vremena izgradit. Izdaja se uvijek masno plaćala pa smo valjda jedini na svijetu imali krenimo redom..mađarone na sjeveru, talijanaše na Jugu, orjunaše na Jugu pa svuda, srbofile danas i ranije..tko je to imao i preživio. Još smo mi dobri, mi smo čudo Božje.

Toliko destrukcije, samomržnje, jala..pa pogledaj medije, samo furaju crne misli, crne vijesti, šire defetizam, ništa ne valja, odlazite odavde..al dobro to je već vid specijalnog rata, jedna njegov dio samo koji se vodi protiv Hrvatske. Stvara se slika da su Hrvati jedni drugima naprijatelji, a da su im prijatelji oni koji su ih htjeli uništit..i to jedan dio naroda guta, drugi manji dio na tome profitira..i tako..nacionalna zapuštenost rezultira takvim vrstama ogorčenja i nihilizma.
Slazem se, sve ostale diskusije su povrsinske, treba kopat do korijena pa njega izcupat!
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 22:45   #92
Quote:
JPP kaže: Pogledaj post
Radnik ako dobije plaću koju je dogovorio, plaćene doprinose, godišnji, ne dobije otkaz kad ide na bolovaje.. je pravedno dobio što je trebao!
Još ako dobije kakvu Uskrsnicu i Božićnicu, možda i nekakav regres.. može od sreće pjevat dok radi!
A hoće li i koliko vlasnik zaraditi, nije njegova briga. Kao ni masu stvari o kojima vlasnik mora voditi računa i plaćati ih.
Uostalom ako mi radnik ne zaradi povrh svih troškova koje godišnje imam za njega barem još 200kn po radom danu.. on mi se ni ne isplati i nemam ga više!

Tko misli da je to nepravedno.. nek financira i pokrene posao, osigura prostor, strojeve, opremu, sirovine, nađe tržište, osigura naplatu i brine o svemu što poslovanje nosi... pa nek on "iskorištava" tuđi rad
Ma sve je to u redu, nigdje nisam i nikada necu zagovarati nerad. I nisam dovodio u pitanje troskove poduzeca, to jest stvarne troskove poslovanja. I nisam dovodio u pitanje dobit vlasnika, naravno da trazi dobit, cim je pokrenuo posao. Veci je rizik, a i veca je dobit od orocenih novaca u banci.

Ono sto sam doveo u pitanje, je preveliki nesrazmjer izmedju onoga sto dobe radnici a sto dobije vlasnik.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 23:40   #93
Ne treba svoditi pitanje poduzetništva na temeljni kapital, barem ne u kontekstu većine firmica od 20000 kn. Puno je važnija ideja i koncept s kojim osnivač pokreće tvrtku, a još više egzekucija, tj. stalna briga i trud nad poslovanjem tvrtke. I tu je vlasnik ključan, barem prvih godina dok tvrtka ne naraste, ako naraste, bez njega se firma raspada i nestaje, 20 000 kn je manje važno.

Ako tvrtka opstane prvih godina i uspije, to je zbog osnivača. Ako propadne, a većina propada, to je isto zbog osnivača. Onda je i pravedno da on koji je firmu osnovao i stvorio i izgradio ima najveći dio kolača.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 21:55   #94
Nepoštena podjela novca jest problem o kojem možemo pričati, ali to je izlika u mnogim slučajevima. Ljudi će biti jalni i kada netko otvorisamostalnu firmu, bez zaposlenika. Jer šta oni ima otvarati firmu. I da ima zaposlenike, i da ih plaća više od sebe, bili bi jalni. Jer jako puno ljudi gleda na to ne kao plod rada i truda, već kao na nagradu neke stranke ili državnog aparata. U svijesti mnogih uopće ne postoji kao kategorija da se stvari mogu zaraditi i zaslužiti radom, već jedini način na koji se stvari dobe su članskom iskaznicom (HDZ-a, SDP-a, nebitno) ili pripadnošću nekoj fakciji. To je to. Kad vidiš da ekipi mozak počne raditi 110% u pokušaju shvaćanja koncepta da si kosio travu za 1000 kuna kosom i onda to investirao u kosilicu da povećaš obujam posla i prihode, reakcija nije "super, svaka čast", nego "tko ti je dao koslilicu? HDZ ili SDP? "
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 23:42   #95
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Ma sve je to u redu, nigdje nisam i nikada necu zagovarati nerad. I nisam dovodio u pitanje troskove poduzeca, to jest stvarne troskove poslovanja. I nisam dovodio u pitanje dobit vlasnika, naravno da trazi dobit, cim je pokrenuo posao. Veci je rizik, a i veca je dobit od orocenih novaca u banci.

Ono sto sam doveo u pitanje, je preveliki nesrazmjer izmedju onoga sto dobe radnici a sto dobije vlasnik.
Zaposlenik dobije plaću na koju je pristao!
Ako je dobar u vrijedan, kvalitetno i brzo obavi zadatke , po malo ju dižeš da ne ode, daš mu neki bonus i slično.
Zašto bi itko platio nekoga za jednostavne poslove pakiranja ili čišćenja 1000 eura kad može sutra imati 50 zainteresiranih da rade taj poso za 500 eura?

Ja sam poslove sa kojima sam počinjao i morao ih raditi dok nisam skupio neki kapital za osnovni biznis, ponudio i prepustio vrijednim zaposlenicima koji su ih radili, za ili uz mene. Nekima i uz višegodišnju otplatu strojeva i opreme jer uz plaću koju su zarađivali nisu mogli puno uštedjeti.
Ali sa tim ljudima sam bio i ostao u dobrim međuljudskim odnosima.
I kod mene su dolazili pitati za posao ljudi iz konkurente tvrtke koja je isplaćivala veće plaće!
Ne ulazim u način rada i odnose kod drugih ali ako si pošten i platiš dogovoreno na vrijeme, platiš sve prekovremeno, vikende itd. ljudi rade i za manju plaću i dolaze sa osmjehom na posao. I ne bune se ako se zbog više posla radi nedjeljom

Rekao je jedan moj dugogodišnji zaposlenk kad su trgovci i crkva digli glas zbog rada nedjeljom- šefe, nek trgovac radi za 2800kn , ali da zna da je to plaća za 176 radnih sati, da mu prekovreni sat iznosi toliko, noćni toliko, rad nedjeljom toliko.. i da im se svaki sat plati, ne da se ne bi bunili, oni bi pitali mogu li raditi svaku nedjelju
JPP is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 16:22   #96
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Pa bolje 25 000 pobjedničkih postova, nego 4000 luzerskih!





-Stipe
Još sam fali onaj okvir iz Alana gdje se tri lika Handžigadrpa deru na gradonačelnika
__________________
999
AngelFire9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 18:10   #97
Quote:
JPP kaže: Pogledaj post
Ne ulazim u način rada i odnose kod drugih ali ako si pošten i platiš dogovoreno na vrijeme, platiš sve prekovremeno, vikende itd. ljudi rade i za manju plaću i dolaze sa osmjehom na posao. I ne bune se ako se zbog više posla radi nedjeljom

Rekao je jedan moj dugogodišnji zaposlenk kad su trgovci i crkva digli glas zbog rada nedjeljom- šefe, nek trgovac radi za 2800kn , ali da zna da je to plaća za 176 radnih sati, da mu prekovreni sat iznosi toliko, noćni toliko, rad nedjeljom toliko.. i da im se svaki sat plati, ne da se ne bi bunili, oni bi pitali mogu li raditi svaku nedjelju
Komentar je generalno OK, ali ovaj dio je zaprepaštujući - gdje nalaziš takve? Ljudi su sretni za manju plaću, radove vikendima, nedjeljama i sl - šta nisu čuli za pojam slobodnog vremena?

Svašta. Ovo je tragedija. Da, još veća je kad to sve moraju odrađivati bez da im se dodatno plati, ali ni ovi nisu baš pri zdravoj pameti, ako ih to usrećuje.
SayWhatAgain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 20:21   #98
Quote:
SayWhatAgain kaže: Pogledaj post
Komentar je generalno OK, ali ovaj dio je zaprepaštujući - gdje nalaziš takve? Ljudi su sretni za manju plaću, radove vikendima, nedjeljama i sl - šta nisu čuli za pojam slobodnog vremena?

Svašta. Ovo je tragedija. Da, još veća je kad to sve moraju odrađivati bez da im se dodatno plati, ali ni ovi nisu baš pri zdravoj pameti, ako ih to usrećuje.
mislim da je poanta ta da je kod nas vise iznimka nego pravilo da se prekovremeni i vikendi adekvatno placaju. to da bi ljudi adekvatno placene vikende i prekovremene vrlo rado u vecini slucajeva odradili sam i sam vise puta cuo od drugih. tako da, filozofija je jednostavna-plati ono sto koristis (tuđe radno vrijeme) i sve 5. (jednako kao sto ocekujes da se tebi plati roba koju si nekome prodao). zasto dolazi do ne mogucnosti shvacanja tog jednostavnog principa stvarno ne razumijem
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 22:28   #99
To je posljedica stoljeća socijalističke propagande. Od HSS-a koji je bio član internacionale za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, preko NDH koja je imala gospodarski sustav zvan hrvatski socijalizam, zatim socijalističke SFRJ, pa do danas kada neki od vodećih ljudi dvije najveće stranke govore da je Karl Marx bio u pravu. U naslovu je jednako tako mogao biti stavljen socijalistički mentalitet.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 10:11   #100
Quote:
SayWhatAgain kaže: Pogledaj post
Komentar je generalno OK, ali ovaj dio je zaprepaštujući - gdje nalaziš takve? Ljudi su sretni za manju plaću, radove vikendima, nedjeljama i sl - šta nisu čuli za pojam slobodnog vremena?

Svašta. Ovo je tragedija. Da, još veća je kad to sve moraju odrađivati bez da im se dodatno plati, ali ni ovi nisu baš pri zdravoj pameti, ako ih to usrećuje.
Poanta priče je u tome da se ta manja plaća isplaćuje npr. prvi petak u mjesecu i to danas puno više znaći nego kad imaš npr. 1000kn više a nevidiš ih par mjeseci...
I dalo bi se raspravljati kolko je ta manja plaća zbilja manja...

Isto tak ima ljudi koji kad su doma gledaju tv pa je zbilja bolje da odradi i taj dan neg da gubi vrijeme bezveze...

Makar da se mene pita minimalac za neke Hr prilike bi trebao biti bar 5000kn na ruke i 40 sati rada tjedno...
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:20.