Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2016., 13:24   #1
Javna nabava IT - kako da mala firma upadne u igru?

Pozdrav svima,

Vlasnik sam manjeg d.o.o.-a, statup-a s 3 zaposlena. Godišnji prihod nam je otprilike 300.000 kuna. S obzirom da tražimo nove klijente, otišli smo na tenderi.hr i tamo pogledali što država trenutno ima raspisano od IT projekata i mogu reći da stvarno ima zanimljivih stvari. Ono što mi ne ide u glavu je da za svaki posao traže garanciju financijske sposobnosti tipa:

Ovim dokazom ponuditelj dokazuje da je njegov ukupni prihod za 2014. godinu ili prethodno obračunsko razdoblje 2015. godine jednak ili veći od iznosa procijenjene vrijednosti predmeta nabave.

I sad - ono što oni traže u natječaju nas 3 možemo izvesti bez po muke u navedenom roku i s obzirom na iskustvo koje imamo jer svi već 8 godina kujemo zanat i svo 3 smo završili FER, ali nema šanse da dokažemo "financijsku sposobnost" jer nismo imali prihod od iste djelatnosti prošle godine u iznosu od recimo 1.000.000 kuna.

Kako uopće da mala firma upadne na takav nekakav natječaj kad su uvjeti koje postavljaju sve samo ne realni za start-upove i male firme? Ili su ti svi natječaji pisani za King ICTe, Combise, CROZ i slične i da se uopće ne trudimo i ne nadamo ičemu u "lijepoj našoj"?
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 13:39   #2
Quote:
eustahije kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Vlasnik sam manjeg d.o.o.-a, statup-a s 3 zaposlena. Godišnji prihod nam je otprilike 300.000 kuna. S obzirom da tražimo nove klijente, otišli smo na tenderi.hr i tamo pogledali što država trenutno ima raspisano od IT projekata i mogu reći da stvarno ima zanimljivih stvari. Ono što mi ne ide u glavu je da za svaki posao traže garanciju financijske sposobnosti tipa:

Ovim dokazom ponuditelj dokazuje da je njegov ukupni prihod za 2014. godinu ili prethodno obračunsko razdoblje 2015. godine jednak ili veći od iznosa procijenjene vrijednosti predmeta nabave.

I sad - ono što oni traže u natječaju nas 3 možemo izvesti bez po muke u navedenom roku i s obzirom na iskustvo koje imamo jer svi već 8 godina kujemo zanat i svo 3 smo završili FER, ali nema šanse da dokažemo "financijsku sposobnost" jer nismo imali prihod od iste djelatnosti prošle godine u iznosu od recimo 1.000.000 kuna.

Kako uopće da mala firma upadne na takav nekakav natječaj kad su uvjeti koje postavljaju sve samo ne realni za start-upove i male firme? Ili su ti svi natječaji pisani za King ICTe, Combise, CROZ i slične i da se uopće ne trudimo i ne nadamo ičemu u "lijepoj našoj"?
Možda neko partnerstvo s većom firmom pa im samo platite nekih 5% naknade?
kulezoglu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 13:40   #3
Članak 72. stavak 6 - oslanjanje na sposobnost drugih subjekata bez obzira na pravni odnos

Posudi resurse od nekog drugog tko zadovoljava te uvjete. Treba ti njihova izjava da ti za predmetni natječaj ustupaju uvjete tražene dokumentacijom i njihovi papiri.

Osim ako u dokumentaciji nije izričito navedeno da ovo moraš dokazati sam ili kao zajednica ponuditelja. U tom slučaju ti treba konzorcijski partner (ne nužno iz branše) koji ima te uvjete jer te uvjete dokazuješ kumulativno odnosno samo jedan član zajednice mora imati financijsku sposobnost.
Ian_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 13:41   #4
Nemreš upast ni u crkvu da snimaš pričest ili krizmu 500 djece po 100kn DVD + slika 50.000kn skoro čistih za 2 sata posla dok ne podmažeš fratra svi su korumpirani pa i fratri kaj cemo dalje pričat
Fratar samo kaže di sam tu ja, rođo kliko je moje
Djeda mraz kad snimaju dodjelu paketića pita kliko je moje ak nećeš da ti leđa okrećem dok slikaš djecu samnom ak hoćeš da ti se lijepo smiješim i poziram
Eto fratri i djeda mrazovi su korumpirani u ovoj državi
Sve od čistačice do predsjednika
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 14:44   #5
Šta Vam nije bolje tražiti neke projekte vani nego po ovoj našoj kaljuži se koprcati.
__________________
#ho ho ho
xfairguy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 11:06   #6
OK ... Shvatio sam - kod nas se jedino šlepanjem uz većeg može doći do posla i do nekih para ...

Gdje tražite poslove vani? Nije valjda po freelancing siteovima? Imam osjećaj da tamo radi hrpa azijata koji nešto što se kod nas u EU odrađuje za 10.000€ oni odrade za 1.000-2.000€ ... S takvima mi se ne natječe, a i čini mi se da su poslovi koji se tamo nude više nekakve "upgrade postojećeg sustava" prirode nego nekakav ozbiljan projekt koji ima sve faze normalnog IT projekta - radionice s klijentom, izrada funkcijske specifikacije, izrada sustava, testiranje, testiranje s klijentom, primopredaja, puštanje u produkciju i na kraju održavanje ... Mislim - da ne ispadne sad da biram, ali za 1.000€ mi se jednostavno ne isplati natjecati s indijcem ... Kod nas to nije dovoljno ni za 5.000kn neto plaću ...
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 12:47   #7
Quote:
eustahije kaže: Pogledaj post
Gdje tražite poslove vani? Nije valjda po freelancing siteovima? Imam osjećaj da tamo radi hrpa azijata koji nešto što se kod nas u EU odrađuje za 10.000€ oni odrade za 1.000-2.000€ ... S takvima mi se ne natječe, a i čini mi se da su poslovi koji se tamo nude više nekakve "upgrade postojećeg sustava" prirode nego nekakav ozbiljan projekt koji ima sve faze normalnog IT projekta - radionice s klijentom, izrada funkcijske specifikacije, izrada sustava, testiranje, testiranje s klijentom, primopredaja, puštanje u produkciju i na kraju održavanje ... Mislim - da ne ispadne sad da biram, ali za 1.000€ mi se jednostavno ne isplati natjecati s indijcem ... Kod nas to nije dovoljno ni za 5.000kn neto plaću ...
Vidi ima li nesto na http://ted.europa.eu/ sto odgovara vasem poslovanju.

A i uzmi u obzir da je trenutno EUR dosta slab u odnosu na USD, a mi smo "vezani" za EUR, tako da samo amerima trenutno prilicno konkurentni. Naravno, neces biti jeftiniji od Indijaca, ali ako imas nekakav network u koji bi se mogao ubacit...

U RH osim par iznimki jedini nacin poslovanja koji kolko tolko funkcionira je onaj sa drzavom i 90% firmi koje dobro posluju, posluju dobro zato sto posluju s drzavom (znam, zalosno).

Ali to udruzivanje uopce nije lose. Problem kod nas je sto se za vrlo malo love/kapitala moze otvorit doo i ima jako puno malih doo-ova koji su zapravo manje efikasni nego da je vise vecih. Sigurno ima puno IT firmi koje imaju jednake prepreke kao i vi, ima puno potencijala za razne sinergije i smanjenje troskova.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 16:53   #8
Eustahije,čime se taj startup konkretno bavi? Kažeš sva trojica ste inžinjeri elektrotehnike/računalstva sa iskustvom. Imate li neki proizvod konkretan ili ste više bazirani na usluge? Na koji tip projekata pucate?

Ako ste kovali zanat,znači da ste radili negdje. U 8 godina rada ste sigurno barem kakav takav network stvorili. Poznanstva su u poslu sve. Networking,preporuke,ne ide bez toga.

Ono što se meni čini da je vaš najveći problem je zapravo manjak financija. Jeste li razmišljali o tome da tražite investitore? Koliko mi je poznato,većina start up kompanija počinje sa nekom idejom ili proizvodom koji im je baza za privlačenje vanjskih investicija. Ili to ili osnivači ulažu svoj ili posuđeni novac.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 13:43   #9
Quote:
eustahije kaže: Pogledaj post

Ovim dokazom ponuditelj dokazuje da je njegov ukupni prihod za 2014. godinu ili prethodno obračunsko razdoblje 2015. godine jednak ili veći od iznosa procijenjene vrijednosti predmeta nabave.
...

Kako uopće da mala firma upadne na takav nekakav natječaj kad su uvjeti koje postavljaju sve samo ne realni za start-upove i male firme? Ili su ti svi natječaji pisani za King ICTe, Combise, CROZ i slične i da se uopće ne trudimo i ne nadamo ičemu u "lijepoj našoj"?
Najbolje ti je ući u partnerstvo s nekim od "velikih" gdje ti zapravo odradiš sve za mali profit, a oni niš ne rade i uzmu glavni dio kolača... i tak bar 3 puta.. i onda imaš lijepe reference ..
__________________
danas sam ,
uostalom kao i svakoga dana
ostavio malo vremena nizašto
untitled is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:16   #10
Quote:
eustahije kaže: Pogledaj post
OK ... Shvatio sam - kod nas se jedino šlepanjem uz većeg može doći do posla i do nekih para ...
Zašto baš svi toliko žudite za poslovima s državom? Ok, država troši po onoj ništa nije skupo za tuđu lovu, ali to ide neko vrijeme, firma se navikne na posao s državom, zatim se nešto poremeti s osobama koje odlučuju na natječajima i eto ti firme u teškoćama.

Zar nije bolje potražiti nekog klijenta kojemu su Vaše usluge stvarno potrebne i želi ih platiti, koji ima sredstava da vas plati i kod njega postoji jasna linija odlučivanja tako da znate s kim trebate dogovoriti posao. Onda kad imaš dvadesetak takvih, ako ih 3-4 nenadano otpadnu nećeš ugroziti firmu kao kad radiš s dva tri državna naručitelja.

Što se tiče Indijaca i sličnih ponuditelja. Zašto njih ne pokušate angažirati da vam odrade nešto, jednostavnije za početak, odnosno vi upravljate s projektom i uslugom, a njih preprodate?
abelard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 19:57   #11
I još k tome,država jako voli ne plaćati na vrijeme,ali zato jako ažurno naplati svoja potraživanja. Isto tako,sjetio se zašto traže takve stvari. Povezano je s prvom rečenicom. Da se javite na natječaj i dokažete da imate na računu firme jednako novaca kolika je vrijednost projekta,sumnjam da nebi prošli. Ukratko,kad naručuju hardver ili softver,nema s njima to da oni plate dio,pa vi krenete sa tim novcima u posao. Moraš dokazati državi da si sposoban financijski solo izvesti taj projekt do kraja i pokriti sve troškove koje imaš,a oni ti plate na kraju tek i to obično probiju rok plaćanja.

King,Combis i slični mogu to napraviti. Imaš projekt vrijedan miljun kuna,ali isto tako trebaš uložiti i kupiti od nekoga prvo pola milje kuna vrijedan hardver,napraviti ili kupit još npr dvjesto tisuća kn vrijedan softver. Uračunaš tu još radne sate za sve to pospajat i pustiti sve u pogon. A dobiješ avansno možda 10% ukupne vrijednosti projekta. Od nekud moraš isfinancirati sve troškove izvođenja dok ti ne plate. Firma koja već ima uhodan biznis možeš to napraviti jer ima dovoljno kapitala za ući u projekt i iznjeti ga.

Ukratko,investitore tražiti.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.