Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2016., 16:46   #21
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Ima pravo na nužni dio ako se ne varam.
Ima. Ali majka može nekome stan pokloniti ili prodati ili opteretiti hipotekama i bilo čime za vrijeme svoga života. Tako kada umre - stana više nema !!


Quote:
Senescence kaže: Pogledaj post
Ne znam da li postoji slicna tema, a i ne mogu je naci pa otvaram ovu.
Radi se o sljedecem.
Imam neuracunljivu majku koja mi prijeti pozivanjem policije te prijavom za obiteljsko nasilje (reci ce policiji da sam je istukao) zbog toga jer sam joj oduzeo mobitel te iskopcao fiksni telefon jer su joj u zadnjih nekoliko mjeseci,a mogu mirne duse reci i koju godinu,racuni redovito preko 500kn.
Imala je nesto ustedjevinekoju je svu spiskala na 060 i 062 brojeve a mirovina joj iznosi 2000kn.
Iako mi je trebalo odavno prekipjeti to se tek sada desilo,kada me nazvao rodjak od kojeg je posudila 5000kn.
Moje pitanje je,posto zivim u istome kucanstvu sa njom i ona je vlasnica stana,sto mogu poduzeti?
Posebice se to odnosi na optuzbe za nasilje koje veze sa istinom nemaju niti ih ona icime (renama,ozljedama) moze potkrijepiti jer,kao sto sam vec naveo, nasilja nije bilo.
Sto da radim?
Ne zelim zbog neuracunljive osobe zavrsiti na policiji pa ni sat vremena a ne zelim zavrsiti ni na ulici posebice jer se radi o stanu koji meni mora pripasti.

Pošto majka nema "ćitabu" da je luda ti si sa pravnog aspekta jako tanak. Može te izbaciti iz stana kad joj se prohtije. Pod uvjetom da se još školuješ. Ako si završio školovanje i radiš , onda ti majka može dati bez problema nogu u guzicu

p.s.

Nauči se vješto lagati. Tako da se izbjegnu sukobi. Npr. telefon je iskopčala pošta jer ima veliki račun, a mala primanja. A mobitel , u njega ubaci neku istrošenu karticu. Ili mu izazovi kratki spoj baterije , tako da ona misli da se sam pokvario.
A možeš zamoliti nekog starijeg da nazove tvoju majku. Neka se predstavi da je on agent za zbrinajvanje starih osoba. Tako da majka brzo shvati da se radi o agenciji koja je želi opljačkati.
Na taj će način misliti da si ti još i jako dobar, jer ima puno onih koji bi ju obrlatili da im ostavi stan.
itd...itd....
Obavijesti rođake i sve poznate o tome da ne posuđuju novac tvojoj majci.

Zadnje uređivanje krena : 01.06.2016. at 16:57.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 16:51   #22
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ima. Ali majka može nekome stan pokloniti ili prodati ili opteretiti hipotekama i bilo čime za vrijeme svoga života. Tako kada umre - stana više nema !!
Ako se ne varam, kod poklona ili prodaje bi još uvijek mogao tražiti odštetu zbog nužnog dijela, ali u slučaju hipoteke ili bilo kakvog dugovanja jedino kaj bi naslijedio je dug.

Pravno, dal bi naslijedio dug i ako se odrekne nasljedstva ako tog paktički više nema?
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 16:54   #23
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Ima pravo na nužni dio ako se ne varam.
ima, al majka može teoretski, prodat stan i otić na Havaje.
Slikovito rečeno. Žena je još živa. Može radit što hoće.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 16:56   #24
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ima. Ali majka može nekome stan pokloniti ili prodati ili opteretiti hipotekama i bilo čime za vrijeme svoga života. Tako kada umre - stana više nema !!
Mislim da nema pravo u slučaju da mu majka navrši preko osamdeset godina, jer se onda na sudu moze on sam pozvati da nije pri svijesti zbog godina svojih.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 17:41   #25
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
ima, al majka može teoretski, prodat stan i otić na Havaje.
Slikovito rečeno. Žena je još živa. Može radit što hoće.
Previše ekstreman primjer, jer gdje će nakon Havaja dotična živjeti. U svakom slučaju mladić sa foruma je u pravu ako njegov majka troši novce na gluposti, bez obzira koliko ona svojih prava imala. Kada bude u dubokim dugovima njega bude pitala.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 17:48   #26
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Mislim da nema pravo u slučaju da mu majka navrši preko osamdeset godina, jer se onda na sudu moze on sam pozvati da nije pri svijesti zbog godina svojih.
Nemojte, ljudi, pricat gluposti... O stvarima o kojima, ocito, pojma nemate ....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 18:01   #27
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Previše ekstreman primjer, jer gdje će nakon Havaja dotična živjeti. U svakom slučaju mladić sa foruma je u pravu ako njegov majka troši novce na gluposti, bez obzira koliko ona svojih prava imala. Kada bude u dubokim dugovima njega bude pitala.
otvarač topica nije u pravu, kako god okreneš. Havaji su samo slikovita metafora da dotična gospođa, s pravnog gledišta može radit što ju volja i da se sin u to nema pravo miješati.
On nije odgovoran za njene dugove, a nasljeđivanje stana također nije argument, jer kao što rekoh, dok je živa može sa stanom raspolagati kako smatra, pa makar bila u krivu.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 18:04   #28
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Nemojte, ljudi, pricat gluposti... O stvarima o kojima, ocito, pojma nemate ....
Moguce je u praksi, osobe iznad tih godina ne razmisljaju racionalno i može direktno ići na štetu njihovih djeca. zato se oporuka pise puno ranije, a ne u dubokoj starosti. Djeca roditelja imaju pravo na nuzni dio čak i ako postoji oporuka puno ranije, a to što si ti napisao nije istina, ma kome god oni prepisali svoju imovinu
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 18:21   #29
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
otvarač topica nije u pravu, kako god okreneš. Havaji su samo slikovita metafora da dotična gospođa, s pravnog gledišta može radit što ju volja i da se sin u to nema pravo miješati.
On nije odgovoran za njene dugove, a nasljeđivanje stana također nije argument, jer kao što rekoh, dok je živa može sa stanom raspolagati kako smatra, pa makar bila u krivu.
Znači on svoju majku treba ostaviti da trune na cesti jer on nije za ništa odgovoran, a tko je drugi nego on kada mu je majka očito u nevolji. Ja svojoj majci plaćam režije da može preživjeti zbog male mirovine, po ovome ja bih trebao dignuti nos od nje i reći joj da je sama odgovorna za svoj život.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 18:34   #30
Quote:
Complicated kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, kod poklona ili prodaje bi još uvijek mogao tražiti odštetu zbog nužnog dijela, ali u slučaju hipoteke ili bilo kakvog dugovanja jedino kaj bi naslijedio je dug.

Pravno, dal bi naslijedio dug i ako se odrekne nasljedstva ako tog paktički više nema?
Dugovi se mogu "ostaviti u nasljedstvo" samo do visine naslijeđene imovine. Ne može ti nitko ostaviti svoje dugove, jer onda bi tak ja mogla otići na Havaje, tam se ubiti pina coladom i oporukom zadužiti recimo Tedeschija da podmiri moje dugove

Ako preuzmeš nasljedstvo, preuzimaš i dugove do visine tog nasljedstva. Ako se odrekneš nasljedstva, pozivaju se slijedeći u redu nasljeđivanja, a ako i oni odbiju preuzeti nasljedstvo, preuzima ga država, a time i dugove.
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 18:37   #31
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Znači on svoju majku treba ostaviti da trune na cesti jer on nije za ništa odgovoran, a tko je drugi nego on kada mu je majka očito u nevolji. Ja svojoj majci plaćam režije da može preživjeti zbog male mirovine, po ovome ja bih trebao dignuti nos od nje i reći joj da je sama odgovorna za svoj život.
ne, ne znači da treba majku ostavit da trune na cesti.
ali ovo je topic s pravnim pitanjima: to kako je on postavio stvari nije pravno utemeljeno.
Kao i ovo što si kasnije napisao, da osobe tih godina ne razmišljaju racionalno, pa to može ići na štetu djece - roditelji nemaju pravnu obavezu brinuti o tome.


povrh toga iz njegovog upisa je jano tko je od njih dvoje na cesti
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 19:36   #32
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
Kao i ovo što si kasnije napisao, da osobe tih godina ne razmišljaju racionalno, pa to može ići na štetu djece - roditelji nemaju pravnu obavezu brinuti o tome.
Ali djeca imaju pravnu obavezu brinuti o roditeljima u starosti.
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 20:33   #33
Quote:
Complicated kaže: Pogledaj post
Ali djeca imaju pravnu obavezu brinuti o roditeljima u starosti.
da, dužni su uzdržavati roditelje, ukoliko su roditelji nesposobni i bez prihoda.
u ovom slučaju majka ima prihode, tak da....
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 20:46   #34
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
da, dužni su uzdržavati roditelje, ukoliko su roditelji nesposobni i bez prihoda.
u ovom slučaju majka ima prihode, tak da....
U slučaju da joj se zbog dugovanja oduzme nekretnina, a mirovina ovrši, desilo bi se upravo to.
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 20:57   #35
Quote:
Senescence kaže: Pogledaj post
Kad se vec vi brinete za stan vise od mene cisto jedna napomena.
U sustini stan me uopce ne tangira toliko.
Sve dok me i ako ne odjavi sa adrese mogu zivjeti u njemu a sto se nasljedstva tice dio ce mi ga pripasti kako god okrenes,pa taman ga vidovitom milanu ostavila.
Btw,kad vas to moje nasljedjivanje toliko interesira i sa oceve strane me pripada isto,u globalu cak i puno vise nego sa majcine strane,sto ce u cjelini biti dovoljno da si sam kupim stan.
Sad kad sam rijesio ove sto se brinu o kvadraturi koja ce mi pripasti jel moze netko sa nekim pravnim savjetom jer se ovo ne reflektira samo na mene.

Pojasni jesi li po ocu naslijedio dio stana, koliki je taj dio i je li taj nasljedni dio uknjižen na tebe.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 21:57   #36
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Moguce je u praksi, osobe iznad tih godina ne razmisljaju racionalno i može direktno ići na štetu njihovih djeca. zato se oporuka pise puno ranije, a ne u dubokoj starosti. Djeca roditelja imaju pravo na nuzni dio čak i ako postoji oporuka puno ranije, a to što si ti napisao nije istina, ma kome god oni prepisali svoju imovinu
Hajde da ponovim,mozda i ta shvatila... Ako je imovina prodana ili prepustena kroz ugovor koji nema karakteristiku besplatnog pravnog posla oprosti se od nuznog dijela

Ostatku ekipe: Nisam bas primjetio zabrinutost otvaraca teme za majcinu dobrobit, nekako vise za svoju....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 23:05   #37
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ostatku ekipe: Nisam bas primjetio zabrinutost otvaraca teme za majcinu dobrobit, nekako vise za svoju....
Pa što? Mama neka otvori svoju
Notfunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 23:58   #38
Quote:
Complicated kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, kod poklona ili prodaje bi još uvijek mogao tražiti odštetu zbog nužnog dijela, ali u slučaju hipoteke ili bilo kakvog dugovanja jedino kaj bi naslijedio je dug.

Pravno, dal bi naslijedio dug i ako se odrekne nasljedstva ako tog paktički više nema?
Samo u slučaju da majka nekome pokloni stan i umre unutar 6 mjeseci. Ako prođe više od 6 mjeseci nakon što je nekome stan poklonila, nasljednik se može pozdraviti sa nužnim dijelom.

Quote:
Complicated kaže: Pogledaj post
U slučaju da joj se zbog dugovanja oduzme nekretnina, a mirovina ovrši, desilo bi se upravo to.
Pod uvjetom da ne napravi kao moj kolega koji je bio jamac svome bratu koji je patio od PTSP-ja.
Naime, skužio on da brat neće uskoro moći vraćati kredite pa da će mu leći ovrha. A on lijepo iskoristio postojeći zakon, uzeo auto na kredit 10 godina sa 1/3 otplate rate. I prestao plaćati svoje rate pa je rata za auto postala prvo-ovršna. Kada je za nekoliko mjeseci stigao na naplatu kredit od brata, nije više bilo mogućnosti da mu se to naplati. A imovinu nije imao, osim auta koji je pod ovrhom i hipotekom drugoj banci.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 00:05   #39
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Samo u slučaju da majka nekome pokloni stan i umre unutar 6 mjeseci. Ako prođe više od 6 mjeseci nakon što je nekome stan poklonila, nasljednik se može pozdraviti sa nužnim dijelom.
nije autor rekao da ima dio i od oca?
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 00:09   #40
Quote:
Complicated kaže: Pogledaj post
nije autor rekao da ima dio i od oca?
Nešto ima, ali nije baš dobro objasnio svoju situaciju !!??
Koliko ima godina, gdje radi , da li je majka udovica ili je otac živ. Da li je majka rastavljena od oca ili ne............
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:07.