Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2016., 11:04   #121
Ne sviđa mi se ideja Hrvatska u Eurozoni, i pritom uopće ne mislim
na mahanje zastavom; potencijalne štete su puno veće nego eventualna korist.
Problemi:
1) Eurozona nije "potaman"
2) Unutar EU nije moguć oprost dugova

Prednosti za RH:
1) Manje kamate na kredite (50-100 bp)
2) Nešto viši rejting države
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 11:11   #122
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Ne sviđa mi se ideja Hrvatska u Eurozoni, i pritom uopće ne mislim
na mahanje zastavom; potencijalne štete su puno veće nego eventualna korist.
Problemi:
1) Eurozona nije "potaman"
2) Unutar EU nije moguć oprost dugova

Prednosti za RH:
1) Manje kamate na kredite (50-100 bp)
2) Nešto viši rejting države
A van EU je kao moguc oprost dugova?!
Buka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 11:13   #123
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Ne sviđa mi se ideja Hrvatska u Eurozoni, i pritom uopće ne mislim
na mahanje zastavom; potencijalne štete su puno veće nego eventualna korist.
Problemi:
1) Eurozona nije "potaman"
2) Unutar EU nije moguć oprost dugova

Prednosti za RH:
1) Manje kamate na kredite (50-100 bp)
2) Nešto viši rejting države
Neprocjenjivo ...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 11:21   #124
Da; ako se dobro sjećam situacija s Grčkom je na pr izgledala ovako:
pr 1) Finska ne smije raditi oprost dijela duga, pa je Merkelica ponudila rješenje da onda neka beskamatno posude novac Grčkoj na 100 godina, a onda će Grčka moći po svojoj
volji produživati posudbu.

pr 2) Njemački ministar financija je bio za izbacivanje Grčke iz Eurozone da bi se moglo dogoditi "šišanje" vjerovnika (druga je stvar što je Merkelica inzistirala da to onda znači izlazak iz EU, a to definitivno nije isto)

Pr 3) Grčka razina duga samo je malo viša od talijanske; ako Grcima treba rezati dug, trebati će i Italiji, zar ne?

Ukratko, dug koji ne može biti vraćen, nikad neće biti vraćen. A grčki poučak mi govori da se problem nije ni počeo rješavati, (za razliku od Meksika, Brazila, Argentine itd ), a kao uzrok tome vidim Eurozonu (ne EU)
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 11:24   #125
SRJ je oprošteno 66% duga 2001...

http://www.arhiva.srbija.gov.rs/vest...16/321424.html
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 12:14   #126
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post

Vlastita valuta je jedan od temelja suverenosti zemlje.
Temelj zemlje je gospodarstvo a ne valuta. Ljudi mogu trgovati jajima ako žele. Ime papira novčanice je nebitno. Ljudi mi se snašli si sa yenima. Bit svega je da imaš s čime trgovati ... a mi nemamo s ničim jer ništa ne proizvodimo.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 13:33   #127
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Temelj zemlje je gospodarstvo a ne valuta. Ljudi mogu trgovati jajima ako žele. Ime papira novčanice je nebitno. Ljudi mi se snašli si sa yenima. Bit svega je da imaš s čime trgovati ... a mi nemamo s ničim jer ništa ne proizvodimo.
I od mnogih modernih ekonomskih analitičara ćeš čuti da je to i dobro.

Imam dojam da će se u relativno skoroj budućnosti, raznorazni financijaši ljuljati na banderama kada dođe do pravog sranja.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 09:50   #128
Jučer je u svim medijima bila vijest o ERM II pa me zanima jedna stvar.
Što bi za Hrvatsku objektivno bilo bolje: da ostane kuna ili da se prebacimo na euro? Znači, neovisno o političkom pogledu (za koji sam svjestan da je često neodvojiv od ekonomskog), iz čiste "krute" ekonomske perspektive.
Bez "favoriziranja eura" ili nostalgičnog gledanja prema kuni.
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 10:23   #129
Koliko bi ekonomski bilo bolje ja ne mogu reci ali samim gradjanima bi bilo puno jednostavnije. Uzmes kredit i ne moras razmisljati o tecajnim razlikama, gledas cijene vani i znas usporediti bez da racunas, ako imas stednju takodjer ne moras razmisljati da li da stedis u eurima ili kunama, ako imas posla sa turistima placanje je puno jednostavnije...

Ionako nam je sve u eurima. Auti se prodaju u eurima, apartmani iznajmljuju u eurima, krediti dizu u eurima, cak su nam i u jebenom zakonu kazne izrecene u njemackim markama


Osim toga, kada bi imali cijene i place u eurima ljudi bi lakse vidjeli gde smo u odnosu na ostatak EU-a. Dosta nas je i sada svjesna toga ali puno ljudi ne znaju izracunati ni kolika im je placa u eurima da to usporede sa drugim drzavama.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 10:28   #130
Kad sam dizao stambeni kredit svjesno sam uzeo kunski, pokusavajuci sebe uvjeriti da nas nece sj.....ti kad dode do uvodenja eura.
Netko ce ipak imati ideju: kad dode do toga, a neminovno je, mojih, lupam, 200k kn kredita ce se po tecaju nekom konvertirati u 28k € i gotovo, vozi misko?
Ili mogu ocekivati neke cake?

Poslano sa mog SM-A605FN koristeći Tapatalk
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 10:40   #131
Ne bih bio previse zabrinut za to na tvom mjestu. Realno, to bi sve trebalo proci bezbolno uz neprimjetnu razliku tecaja kod konvertiranja u euro. Jos realnije, banka ce naplatiti uslugu konvertiranja kredita ali to bi trebala biti neka simbolicna cijena.
Jucer je na konferenciji Maric rekao da od sada ECB ima nadleznost kontrolirati rad banaka u Hrvatskoj pa pretpostavljam da je tu mogucnost nekog muljanja od strane banaka svedena na minimum.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 10:58   #132
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Jučer je u svim medijima bila vijest o ERM II pa me zanima jedna stvar.
Što bi za Hrvatsku objektivno bilo bolje: da ostane kuna ili da se prebacimo na euro? Znači, neovisno o političkom pogledu (za koji sam svjestan da je često neodvojiv od ekonomskog), iz čiste "krute" ekonomske perspektive.
Bez "favoriziranja eura" ili nostalgičnog gledanja prema kuni.
Hrvatska je objektivno odavno u euru. Građani štede u euru, gotovo sva vanjska trgovina i velika većina kredita su u euru i tečaj kune je vezan uz euro. Ljudi računaju cijene stanova i automobila u euru. Da ih pitaš koliko je to kuna izvadili bi kalkulator.

RH je prirodno dio veće optimalne valutne zone i po meni ne postoji nijedna prednost zadržavanja kune.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 11:07   #133
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Jucer je na konferenciji Maric rekao da od sada ECB ima nadleznost kontrolirati rad banaka u Hrvatskoj
Što kažu naši suverenisti na to?

Ja sam jučer čuo da će Mađarska i vjerojatno Poljska uložiti veto na EU budžet i "korona obveznice".
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 11:17   #134
Quote:
Antikapitalist kaže: Pogledaj post
Što kažu naši suverenisti na to?



Ja sam jučer čuo da će Mađarska i vjerojatno Poljska uložiti veto na EU budžet i "korona obveznice".
Kad to govore ove razvijene države to razumijem, ali nije mi jasno što ovi izigravanju. Tj znam, imaju imbecilne političke opcije na vlasti koji su protiv EU, a razvili se isključivo zbog EU.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 11:32   #135
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Jučer je u svim medijima bila vijest o ERM II pa me zanima jedna stvar.
Što bi za Hrvatsku objektivno bilo bolje: da ostane kuna ili da se prebacimo na euro? Znači, neovisno o političkom pogledu (za koji sam svjestan da je često neodvojiv od ekonomskog), iz čiste "krute" ekonomske perspektive.
Bez "favoriziranja eura" ili nostalgičnog gledanja prema kuni.
Najveća je korist nama običnim građanima. Odem u Sloveniju, Austriju ili Njemačku i znam točno u cent kolike su cijene. Ne moram mijenjati kune u eure i razmišljati koliko me mjenjačnica/banka upravo opljačkala. Ili ako plaćam karticom - imati nepovoljni tečaj i naknade. Mogu napokon početi štediti u svojoj valuti.

Za gospodarstvo u slučaju Hrvatske ne vidim neku negativnu stranu jer se u zadnjih 25 godina tečaj, prvo prema DEM a sada i prema euru branio. Hrvatska se nije previše igrala tečajem kako bi pojeftinila izvozne proizvode. Mislim da euro daje, ako ništa drugo, jednu psihološku sigurnost.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 12:01   #136
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Jučer je u svim medijima bila vijest o ERM II pa me zanima jedna stvar.
Što bi za Hrvatsku objektivno bilo bolje: da ostane kuna ili da se prebacimo na euro? Znači, neovisno o političkom pogledu (za koji sam svjestan da je često neodvojiv od ekonomskog), iz čiste "krute" ekonomske perspektive.
Bez "favoriziranja eura" ili nostalgičnog gledanja prema kuni.
ja sam do ove godine bio protiv eura, no što više učim o gospodarstvu, kužim da nam nema druge, jer da bi imaju jaku i stabilnu nacionalnu valutu, prvo moramo imati jako i stabilno nacionalno gospodarstvo.

da smo mi zemlja koja ostvaruje visoki vanjsko trgovinski deficit, i da se naša valuta traži za kupnju naših roba, onda bi to sve imalo smisla. isto tako nismo niti veliko tržište pa samim time nemamo niti velike domaće potrebe za kunom-
opet turizam nam je tu jedina grana kroz koju mi možemo braniti tečaj i potražnju za njom, a to vidimo i nije baš najsigurnije
__________________
Spol=Rod
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 12:08   #137
Quote:
el oso kaže: Pogledaj post
Kad sam dizao stambeni kredit svjesno sam uzeo kunski, pokusavajuci sebe uvjeriti da nas nece sj.....ti kad dode do uvodenja eura.
Netko ce ipak imati ideju: kad dode do toga, a neminovno je, mojih, lupam, 200k kn kredita ce se po tecaju nekom konvertirati u 28k € i gotovo, vozi misko?
Dobra 'caka': 7,14kn za 1€!
Quote:
Ili mogu ocekivati neke cake?
Koliku bi ti 'caku'? Mozda 6,4kn za 1€?
Slipfighter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 14:13   #138
Quote:
Slipfighter kaže: Pogledaj post
Dobra 'caka': 7,14kn za 1€!

Koliku bi ti 'caku'? Mozda 6,4kn za 1€?
To je najniža granica, a ja se ne bi ljutio na taj tečaj koji mjesec prije uvođenja, pa lijepo sada kupiti kune a za dvije godine eure

Nego, navodno je onih +- 15% uvedeno upravo zbog špekulacija (originalni ERM-1 je bio na +- 2,5%), a meni logika kaže da veća mogućnost klizanja tečaja upravo otvara vrata špekulacijama. U čemu je "kvaka"?
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 14:18   #139
Napokon vise.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...enije-15007533
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 14:58   #140
Kad bi nasi i slovenski politicari napokon poceli normalno komunicirati i raditi u zajednickom interesu bilo bi nam puno bolje svima. Ali cim dodju neki izbori onda se jase po granicama i po Piranu i po istim pizdarijama vec 20 godina. Cudi me da u ovoj kampanji nije bilo spomena granice sa Slovenijom, inace se to redovno radi. Doduse tu su Slovenci jaci od nas pa oni u pravilu u svaku predizbornu kampanju ukljuce granice sa nama i onda se i nasi jave.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:52.