Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2002., 01:18   #1
Otvaranje obrta

Planiram otvoriti obrt, pa me zanima kakvi su tocno uvjeti, tj. imam li pravo na kredit i kakvi su uvjeti kreditiranja, kakva je procedura i koliko bi izašlo registriranje tvrtke, ima li jos uvijek subvencija za zapošljavanje radnika, ... (ako ima jos nešto što bih trebao znati slobodno napišite).

Budući da sam iz Vinkovaca, mogu li se ikako "ubaciti" pod područje pod posebnom državnom skrbi i kakve su mi beneficije?

Unaprijed hvala!
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 01:03   #2
Cool

ja otvoril obrt. niš strašno,no sad mi krivo. plačaš posle gluposti tipa obrtničkoj komori a zakaj ko zna. kaj bi radil
 
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 16:15   #3
Nabavi knjigu "Obrt" koju je izdalo Ministarstvo za malo i srednje poduzetništvo 2001 godine. Knjiga je besplatna, a podijeljena je svim obrtnicima u Hrvatskoj. Knjiga detaljno opisuje postupak otvaranja obrta.
 
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 23:21   #4
U svom gradu odi u Ured za gospodarstvo. Tamo će ti dati sve papire koje trebaš ispuniti. Računaj na cca. 1000 KN troškova. Što se kredita tiče, neće ti ga dati teta na šalteru, to je sigurno
Mariolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 00:16   #5
Nakon otvaranja minimalni troškovi su ti oko 1200,00 KN mjesečno za mirovinsko i zdravstveno ako nemaš zaposlenih. Naravno, tu su još plus troškovi komorskog doprinosa kojeg plaćaš dvije vrste- jedan paušalno a drugi od dohotka, zatim tu je plaćanje članarine turističkoj zajednici, pa porez na tvrtku, pa akontacija poreza na dohodak svaki mjesec itd. itd.....da ne bi reko da niko nije reko
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 22:23   #6
znači troškovi (doprinosi i slične gluposti) obrta iznose mjesečno cca...?
Kalahan mcp. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 10:37   #7
mjesecno cca:
1200 kuna doprinosa (ovisi o djelatnosti kojom se bavis - 0.65 x prosjecna placa u toj djelatnosti i od tog iznosa 35%, 20 za mirovinsko, 15 za zdravstvo)
+100 kuna za obrtnicku komoru
+ 200 kuna predujam poreza (ovo moze varirati i do puuuunoo vise, ali ne u prvoj godini poslovanja)

+ 100 kg zivaca za natezanje sa sluzbenicima kod otvaranja obrta.
WORlock is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 01:26   #8
Je, ja sam otvorio obrt prije nekoliko dana i mogu ti potvrditi sve gore navedeno. Čovjek bi pomislio da u državi sa cca 10% nezaposlenih država jedva čeka da netko dodje sam sa idejom i pokuša to popraviti, pa mu prvih par mjeseci pomogne, ako već ne može dati nikakvu financijsku potvrdu, onda ga bar oslobodi plaćanja doprinosa; ali ne oni ti odmah kao lihvari sjednu za vrat i ne daju mira. Užas!
__________________
I am alive!!!
Liberal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2003., 23:15   #9
Otvaranje obrta

Pozdrav svima, moja situacija je slijedeća:
Zaposlen i prijavljen sam u jednoj firmi, a htio bi još otvoriti i obrt. Da li na to imam pravo s obzirom da je obrt koji namjeravam otvoriti u mojoj struci? I da li moram plaćate zdravstveno i socijalno s obzirom da mi to sada uplaćuje firma u kojoj sam zaposlen? Ustvari, trebaju mi bilo kakve informacije koje bi mi mogle biti od pomoći, ako znate neku stranicu gdje je to detaljno objašnjeno. Našao sam na više stranica uvjete za otvaranje obrta, ali nigdje ne piše šta je sa onima koji su već prijavljeni na nekom radnom mjestu.
Unaprijed hvala na svakom odgovoru, dosta mi je hitno.
__________________
Bite my shiny metal ass!!!
-=kofein=- is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2003., 10:07   #10
Možeš otvoriti obrt bez problema ako si zaposlen na drugom radnom mjestu, troškovi otvaranja su oko 1200 kn (neka me netko ispravi ako griješim - 500 kn obrtnica, 300 kn liječnički....ne sjećam se dalje), ali od Nove godine je obavezna uplata doprinosa iako radiš u drugoj firmi. To ti iznosi oko 1250 kn mjesečno. Moram priznati da ne kužim zašto je to tako ali ako ne želiš plaćati te doprinose možeš razmisliti i d.o.o., za to ne plaćaš nikakva mjesečna davanja, ali u startu ti je skuplje (nekih 6-7000 kn za troškove otvaranja + onih 20000 koje moraš imati na računu).
Nadam se da je pomoglo
uzbuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 11:22   #11
Moras placati doprinose za mirovinsko i zdravstveno (20+15%) jos jednom. Uzima se prosjecna placa u djelatnosti kojom se bavis, mnozi se sa koeficijentom 0.65 i od toga se zaracunavaju gore navedena davanja. Mjesecno placas predujam poreza (ovisi o djelatnosti) i harac za Obrtnicku komoru (100kn). Tvoja tvrtka treba dati potvrdu o uplacivanju doprinosa iz place i izraziti suglasnost o obavljanju djelatnosti. To moze biti vrlo nezgodno jer kod mene u ugovoru pise da ne mogu obavljati djelatnosti kojima se bavi moj poslodavac.
Troskovi otvaranja su onoliko kolioko je vec navedeno.

Jedina svijetla tocka je to sto se govori da su doprinosi koji se uplacuju - samo predujam doprinosa i da se mogu vratiti ako su preplaceni? Odgovor na to pitanje ja vec dugo cekam na ovom forumu jer mi nitko ne moze objasniti kako ce funkcionirati taj mehanizam. Thread:
http://www.teme.org/showthread.php?s=&threadid=4719

Vrlo slican problem imam i ja i mislim da sam odustao od legalnog nacina poslovanja jer mi se ne isplati, bar ovaj u obliku obrta. U zadnje vrijeme vise razmisljam o otvaranju trgovackog drustva - d.o.o.

O prekrasna nasa drzavo koja potices poduzetnistvo! Cemu li samo sluzi ono jebeno ministarstvo za obrt i malo poduzetnistvo koje na WEB stranicama hvali samo sebe, a ne pruza nikakve informacije za potencijalne poduzetnike. Jebe se meni za njihovu suradnju sa svabama, za njihove planove i programe do 2067 godine, za interview sa njihovim sefom i ostala sranja. To su paraziti koje mi hranimo i koje cemo jos vise hraniti ako samo zakoracimo u neko poduzetnistvo.
Malo sam zastranio, ajd pozdrav...
WORlock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 11:11   #12
Quote:
WORlock kaže: Pogledaj post
Moras placati doprinose za mirovinsko i zdravstveno (20+15%) jos jednom. Uzima se prosjecna placa u djelatnosti kojom se bavis, mnozi se sa koeficijentom 0.65 i od toga se zaracunavaju gore navedena davanja. Mjesecno placas predujam poreza (ovisi o djelatnosti) i harac za Obrtnicku komoru (100kn). Tvoja tvrtka treba dati potvrdu o uplacivanju doprinosa iz place i izraziti suglasnost o obavljanju djelatnosti. To moze biti vrlo nezgodno jer kod mene u ugovoru pise da ne mogu obavljati djelatnosti kojima se bavi moj poslodavac.
Troskovi otvaranja su onoliko kolioko je vec navedeno.

Jedina svijetla tocka je to sto se govori da su doprinosi koji se uplacuju - samo predujam doprinosa i da se mogu vratiti ako su preplaceni? Odgovor na to pitanje ja vec dugo cekam na ovom forumu jer mi nitko ne moze objasniti kako ce funkcionirati taj mehanizam. Thread:
http://www.teme.org/showthread.php?s=&threadid=4719

Vrlo slican problem imam i ja i mislim da sam odustao od legalnog nacina poslovanja jer mi se ne isplati, bar ovaj u obliku obrta. U zadnje vrijeme vise razmisljam o otvaranju trgovackog drustva - d.o.o.

O prekrasna nasa drzavo koja potices poduzetnistvo! Cemu li samo sluzi ono jebeno ministarstvo za obrt i malo poduzetnistvo koje na WEB stranicama hvali samo sebe, a ne pruza nikakve informacije za potencijalne poduzetnike. Jebe se meni za njihovu suradnju sa svabama, za njihove planove i programe do 2067 godine, za interview sa njihovim sefom i ostala sranja. To su paraziti koje mi hranimo i koje cemo jos vise hraniti ako samo zakoracimo u neko poduzetnistvo.
Malo sam zastranio, ajd pozdrav...

Nemaš ti pojma o životu. Svugdje u svijetu nemožeš otvoriti ili pokrenuti firmu bez novca ,da je to tako lako moj prijatelju svi bi bili milioneri.

A da ti hoćeš i znaš radit našo bi ti već načina da to ostvariš.

Ja sam otvorio obrt bez po muke
Ivan CH is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 13:10   #13
OK ljudi, puno hvala...znaci nista od obrta
-=kofein=- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 07:26   #14
WORlock tko je tebe iznervirao?
Sta trabunjas o stvarima koje ne razumijes. Jedno od najboljih ministarstava je bas to koje si spomenio i ocrnio.
Pazi ovako, postoje uvjeti, kao i svagdje u svijetu, koje moras zadovoljiti da bi pokrenuo obrt. Ako ih ne zadovoljavas nemozes otvoriti i to je to. Sta si napao ljude bez veze. Da ti imas neku dobru ideju vec bi ti nasao nacin kako da to rijesis. Ovako prebacivanjem krivnje na drugoga samo sam sebe uzaud tjesis.

Pozdrav!
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 08:18   #15
Ili mozda zeli samom sebi opravdati ilegalno poslovanje... Kofein, zasto ne pogledas MOMSP ili HGK... mozda oni imaju linkove s informacijama ili kontakt-osobe koje ce ti dati tocne informacije. U krajnjoj liniji Porezna uprava zna o tome jer mora kaznjavati krsitelje zakona. Evo i njihov link.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 11:35   #16
Hebiga moraju se neki pomiriti sa tim da NEMOZE SVATKO otvoriti obrt. Kada bi to bilo tako lagano onda bi svi bili obrtnici.
To ti je ono, teska mi je matematika pa ju neznam.
Ako znas onda nema tesko.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 12:46   #17
manager, jebeš državu koja mi ne dopušta da radim ako nemam love za otvoriti obrt. zašto ne mogu postati pravna osoba nekom jednostavnom deklaracijom, nego moram pljunuti pitajbogakoliko para? ako država hoće zarađivati na meni - nek mi uima od zarade, a ne od novca koji još ne postoji!

serem se na naš pravni sustav
 
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 11:14   #18
Quote:
;203173 kaže:
manager, jebeš državu koja mi ne dopušta da radim ako nemam love za otvoriti obrt. zašto ne mogu postati pravna osoba nekom jednostavnom deklaracijom, nego moram pljunuti pitajbogakoliko para? ako država hoće zarađivati na meni - nek mi uima od zarade, a ne od novca koji još ne postoji!

serem se na naš pravni sustav


Pa koja će ti država dozvolit da radiš i otvaraš obrt ako nemaš love.

Prošlo je vrijema Sanadera i Hercegovaca koji su kupovali firme i sve ostalo za 1 kunu ..............
raspitaj se kod njih u Remetincu možda ti oni posude ili daju lovu da možeš radit
Ivan CH is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 14:24   #19
Quote:
buzztard kaže:
manager, jebeš državu koja mi ne dopušta da radim ako nemam love za otvoriti obrt. zašto ne mogu postati pravna osoba nekom jednostavnom deklaracijom, nego moram pljunuti pitajbogakoliko para? ako država hoće zarađivati na meni - nek mi uima od zarade, a ne od novca koji još ne postoji!

serem se na naš pravni sustav
Zato prijatelju moj neupuceni sto to nije nigdje u svijetu tako. U kapitalizmu imas samo dvije vrse ljudi. GAZDE i KMETOVE. KMETOVI rade za GAZDE. Sto prije se pomiris sa tim da je to tako to bolje za tebe i za sve nas.
Nigdje u svijetu ako nemas para nemozes otvoriti ni firmu ni obrt, a lova koju trebas dati za otvaranje firme sluzi TEBI kao vlasniku, a ne drzavi.
To nema veze sa pravnim sustavom.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 14:48   #20
Quote:
manager kaže:
Zato prijatelju moj neupuceni sto to nije nigdje u svijetu tako. U kapitalizmu imas samo dvije vrse ljudi. GAZDE i KMETOVE. KMETOVI rade za GAZDE. Sto prije se pomiris sa tim da je to tako to bolje za tebe i za sve nas.
Nigdje u svijetu ako nemas para nemozes otvoriti ni firmu ni obrt, a lova koju trebas dati za otvaranje firme sluzi TEBI kao vlasniku, a ne drzavi.
To nema veze sa pravnim sustavom.


Uglavnom se slazem s tvojim tvrdnjama i sto se tice otvaranja firmi i obrta jos bi vise otezao mogucnost otvaranja firmi, a pogotovo obrta. Pun mi klinac onih koji sjede i "rade" po kojekavim mjestima i hrane se na drzavnim jaslama, skuze (citaj ... iskoriste svoj plozaj, veze i poznanstva) neki dobar posao, caskom otvore obrt na sebe ili nekog svog, drmnu lovu i zatvore ili stave u mirovanje obrt do sljedeceg broja.

A ti se muci i budi konkurentan na takvom trzisu.

Da je pravni sustav nikakav i to stoji.
Dundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.