Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2009., 19:20   #1
Rusinska prezimena

Ja sam čuo za ova:

Lazar,Sopka,Bučko,Lenđer,Hudak,Eror,Faca,Fokti,Gal goci,Galdoci,Gerstmajer

Zna li neko još koja imena osim ovih ?
dizaispu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 12:16   #2
Fa mi je najčudnije...

Većia tih prezimena je Hungarizirana,ali ne znam jel to po odlasku u SLavoniju ili u pradomovini...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 13:54   #3
Ja sam cuo za Kostelnik,to je rusinsko prezime.
willak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 07:19   #4
Quote:
dizaispu kaže: Pogledaj post
Lazar,Sopka,Bučko,Lenđer,Hudak,Eror,Faca,Fokti,Galgoci,Galdoci,Gerstmajer
Galgoci (Galgóczi) baš nije rusinsko prezime nego čisto mađarsko.

Galgoci (Galgóczi) = "osoba iz Galgóca" (Galgóc = Hlohovec/Freistadt, stari mađarski grad, danas u Slovačkoj)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 15:08   #5
Quote:
dizaispu kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo za ova:

Lazar,Sopka,Bučko,Lenđer,Hudak,Eror,Faca,Fokti,Gal goci,Galdoci,Gerstmajer

Zna li neko još koja imena osim ovih ?
Hardi, Mudri, Đitko...
Za Gerštmajer nisam baš siguran da je rusinsko...
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 17:18   #6
Moje komšije su Zupko, Salontaji , Katrina , Tamaš....

Pošto šivim u predelu gde ima najviše Rusina na ovim prostorima , mogu vam reći da je to fin,miran i radišan narod , jedina mana im je što piju dok se ne useru u gaće!

Inače muška lična imena kod Rusina svedena su na 5-6 primeraka tipa Nikola,Mihajlo,Vladimir,Miroslav i Slavko!
Ne postoji petočlana porodica a da nema muškog predstavnika sa nekim od ovih imena!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 08:27   #7
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Moje komšije su Zupko, Salontaji , Katrina , Tamaš....
Salontaji (Szalontai) i Tamaš (Tamás) također su mađarska prezimena.

Szalontai = (osoba) iz Salonte. Salonta (Nagyszalonta) je grad u Rumunjskoj blizu mađarske granice, s mađarskom većinom.
Tamaš (Tamás) = Tomislav.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 12:07   #8
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Salontaji (Szalontai) i Tamaš (Tamás) također su mađarska prezimena.

Szalontai = (osoba) iz Salonte. Salonta (Nagyszalonta) je grad u Rumunjskoj blizu mađarske granice, s mađarskom većinom.
Tamaš (Tamás) = Tomislav.
Magor jesu Rusinima promjenjena prezimena u Zakarpatju,ili po dolasku u ove prostore?
PS
Dosta Rusina koj znam se zovu Željko...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 13:51   #9
Dudaš, bio samnom u vojsci!
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 16:12   #10
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Magor jesu Rusinima promjenjena prezimena u Zakarpatju,ili po dolasku u ove prostore?
Zašto promjenjena? Rusini imaju većinom mađarska prezimena jer žive u Mađarskoj od 895. do 1918. (zatim od 1938. do 1944.). Rusinski jezik također je pun mađarizma.
Mađarska prezimena su nastajala u XIII-XIV. st., logično je da značajni dio Rusina ima mađarska prezimena.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 03:53   #11
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Salontaji (Szalontai) i Tamaš (Tamás) također su mađarska prezimena.

Szalontai = (osoba) iz Salonte. Salonta (Nagyszalonta) je grad u Rumunjskoj blizu mađarske granice, s mađarskom većinom.
Tamaš (Tamás) = Tomislav.
Poenta je u tome da su mnoga prividno madjarska (kao i njemacka prezimena), u stvari, jevrejska... Kao sto je Tamash, Nadj, Djerdj, Sekelj, Tibor...
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:18   #12
Najsmjelije rusinsko/rutensko prezime je Fa.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 13:04   #13
evo jedno pravo rusinsko prezime

Quote:
Pessimus dux kaže: Pogledaj post
Hardi, Mudri, Đitko...
Za Gerštmajer nisam baš siguran da je rusinsko...
Hirjovati
bhirjova is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 11:44   #14
ko su zapravo rusini?
gongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 20:40   #15
Quote:
dizaispu kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo za ova:

Lazar,Sopka,Bučko,Lenđer,Hudak,Eror,Faca,Fokti,Gal goci,Galdoci,Gerstmajer

Zna li neko još koja imena osim ovih ?
Haha imam frenda koi se preziva lazar xD.
ZgSokre is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 10:41   #16
Jedna moja prijateljica je rusinka, a preziva se Harhaj
RIMOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 16:22   #17
Dudas je izuzetno cesto prezime medu rusinima,moj dragi je rusin pa sam malo blize upoznata sa njihovim prezimenima,najcesce srecem:Molnar,Kis,Harhaji,Balint,Hirjovati,Sarik,S tajnfeld...ma meni su njihova prezimena prelepa,tako nezna i pevljiva,a oni kao narod izuzetno mirni,tihi,povuceni,vredni,ali zato umeju da popiju i to opasno,he,he,he

ono sto mi je dragi rekao je sledece,do drugog sv.rata vecina rusina u njegovom selu je imala druga prezimena,sa dolaskom Madjara,prezimena su im promenjena jer je vojnicima bilo tesko da izgovaraju njihova prezimena pa su im dali svoja,znam da je dragi od svoga dede cuo da je navodno njihovo prezime bilo Cervenakov,ili u prevodu crveni
ne znam koliko je to tacno,sad ste me bas zainteresovali pa cu malo da se raspitam,ima kod dragog kuci gomila literature koju su pisali izmedju ostalog i njihovi popovi posto su oni vodili popis po selima,pa cu malo to da prostudiram

ah da Miroslav je extremno cesto ime,takodje Vladimir,Boris,Slavko,Slavomir,Miron,Joakim...a zenska:Helenka,Amalija,Blazenka,Hanca,Marca,Marina ...

Zadnje uređivanje sonea : 27.10.2009. at 16:28.
sonea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 16:41   #18
po tim imenima i prezimenima se dobro vidi da su rusini/ukrajinci porijeklom bijeli,tj.Bili Hrvati,sto i oni sami ne kriju..

++++

W h o   a r e   t h e   R u s y n s ?
There is still much debate by scholars regarding the origins and early history of the Slavic people. What is agreed upon is that Slavic people have lived in the Carpathian region as early as the sixth century AD. The Carpatho-Rusyns are the direct descendants of one of these Slavic tribes that has lived along the Uz River called the White Croats (Bilyj Horvaty). By the 900s, waves of Slavic settlers calling themselves Rus' came from the East and began settling into the Carpathians, intermarrying and assimulated with the White Croats. From the Kievan Rus' kingdom they adopted their national name of "Rusiny," meaning -- the inhabitant or descendant of Rus'. In time it became the common name of all southeastern Slavic tribes from the Poprad River in Prijasevska Rus' all the way to the Caspian Sea and the River Don.
Since many Rusyns lived for centuries under Hungarian rule, they were often called Uhorsky Rusyny, Rusyns of Hungary. After World War I, they were called from their habitat "Podkarpats'ky Rusyny," Rusyns living under the Carpathians. Those living in the Polish kingdom (later Austria) were called Rusnaky and later, Lemkos.

http://www.carpathorusynsociety.org/whoarerusyns.htm

++++
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 04:10   #19
Rudij
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 03:31   #20
Tacno je da su Rusini, zbog madjarizacije, dobijali madjarska preizmena umesto svojih . I dan danas imaju i jedno i drugo.Tako je moje devojacko prezime *****(nije vazno) i ono je zvanicno, ali imam i prezime po kome me znaju svi u mom mestu i sire a to je prezime Petranj.
Tako, recimo, oni koji imaju prezime Rac,mogu biti Racpetijovo, Mishkovo...
Oni sa prezimenom Pap mogu biti Djuranjinovo, Djurdesovo, Mijovo...
Da ne sirim...
Femka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:31.