Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2007., 10:22   #41
Quote:
fibo kaže: Pogledaj post
Nisam znao da je QI (ki) mjerljiv.
Sigurno se bavi Feng Shui-em.
ne znam, ali jedna od najvećih grešaka u povijesti je bilo uvijek omalovažavanje protivnika
ne završavaju budale najbolje američke vojne škole kao najbolji u klasi
Taj aerodrom je promašena investicija, u Drugom svjetskom ratu bi bio prava tvrđava, ali sada uz navođene rakete postao bi klopka za sve koji bi se koristili njime
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 11:31   #42
IQ i QI nisu isto.
IQ - kvocijent inteligencije (intelligence quotient).
QI - ki, chi u japanskoj i kineskoj kulturi predstavlja energiju koja nas okružuje i koja nas prožima.
Feng shui povećava chi u prostoru.
fibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 11:44   #43
Um... kuc-kuc... ako malo smijem, jelte...

Tema je Željava a ne feng shui, premda je koncept uređenja vojnih baza po feng shuiju zanimljiv.

"Hoće li ona skupina B-52 sparkiranih na alert-5 s nuklearkama spremnih da upropaste dan nekom ruskom generalu utjecati na chi?"
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 13:41   #44
Ispričavam se moderatorima na off topicu ... al' kad je janjetina u pitanju teško se suzdržavam

Budući je tema malo "uska" možda bi je valjalo proširiti na sve slične objekte bivše JNA a bio ih je popriličan broj, različitih namjena, od Triglava do Đevđelije, neki "grandiozni" (za to vrijeme) poput Željave, neki malo manje grandiozni što opet nikako ne znači da se ne bi imalo šta pisati o njima.

Naravno ukoliko se topic starter i moderatori slažu.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 13:49   #45
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Naravno ukoliko se topic starter i moderatori slažu.
Nemam ništa protiv, dapače. Samo neka se Piramida Sunca izjasni.

Quote:
al' kad je janjetina u pitanju teško se suzdržavam
Razumijem te u potpunosti. Ali feng shui...
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:00   #46
Evo pošto sam nedavno prošao kompletnu unutrašnjost Željave, i doznao svakojake priče iz tog kapitalnog objekta, napisat ću neke najbitnije stvari koje je se tiču.

Tema o Želji je dosta široka, to nije bio samo hangar nego i najveća vojna baza bivše Juge i u svojoj utrobi bila je presedan za mnoga bitna događanja, kao Perešinov prebjeg, kapitulacija Bulatovog 21. Korpusa itd itd.

Zanimljivi objekt koji može povuć jako zanimljivu temu.

A i činjenica da tako veliki i neka značajan objekt zjapi totalno prazan i raspušten i slobodan za svačije oči je nešto jedinstveno u ovom dijelu Europe sigurno...
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 15:55   #47
Quote:
.keskin. kaže: Pogledaj post
Evo pošto sam nedavno prošao kompletnu unutrašnjost Željave, i doznao svakojake priče iz tog kapitalnog objekta, napisat ću neke najbitnije stvari koje je se tiču.
.....
...
Kakva je unutrašnjost? Dokle si bio? Ima krša i loma od stare vojne opreme ?
Željava je ustvari kompleks tunela, jeli probila vlaga na zidovima ili se još dobro drži .... ?
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 16:30   #48
Bio sam u svakom dijelu rupe koju sam mogao proći na pješke.

Ventilacijske izlaze i kontroli toranj nisam pokušavao "osvojit".

Krš je ogroman, od razbacanog željeza i betona, krhotina, filmova (ne znam koliko mm) po podu, dokumenata koji su neuspješno spaljeni itd itd...

Svaša ima.

Vlage unutra ima koliko oćeš, nema teorije da se takav objekt riješi vlage, mislim da nakon 3 noći kad su sve ventilacije prestale raditi je izbila vlaga svugdje, a danas, 15 godina kasnije, je to u svakom cm2 rupe. Ima i siga, ali interesantno je da zrak nije onako odbojno vlažan...nisam imao ništa čime bi to izmjerio ali sigurno nije ništa više nego negdje vani na zraku nakon neke manje kišice...
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 16:41   #49
Nije odbojno vlažan zrak.... valjda ventilacijski kanali još funkcioniraju pa zrak nije *ustajao* odnosno *tufinast*. Znači zrak pomalo cirkulira.
A šta su Srbi ustvari minirali - ulaz u kompleks? Jedan, dva ulaza?
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 12:00   #50
Ne znam da li je netko već stavio ovaj link ali tu imaš ponešto o Željavi
http://www.naj-naj.info
__________________
Bender: *snore* "Kill all humans...Kill all humans...Must kill all hu..." - Fry: "Bender, wake up!" -Bender: "I was having the most wonderful dream! I think you were in it."
bbaco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 02:51   #51
Evo posto sam iz Bihaca moram da se ukljucim u ovo....

Neko je vec spomenuo da zele doticnu lokaciju pretvoriti u turisticki kompleks i to je ISTINA!
Nas gradonacelnik, cuveni gosp. Hamdija Lipovaca, je vec pregovarao sa hrvatskom stranom i navodno su postigli neki sporazum (tako je izjavio na televiziji Unsko-sanskog kantona).
Obzirom da Zeljavu tokom godine posjeti prilican broj interesanata, vojnih analiticara, obicnih ljudi, bla bla... nas gradonacelnik je odlucio da ocisti tunele, toranj, osposobi piste za sportsku i rekreativnu avijaciju, mozda cak premjeste sjediste sportskog aviokluba "Bihac" na tu lokaciju, jer ima bolju (i duzu pistu) i poduzme jos neke korake koji bi omogucili turistima i ljubiteljima sportske avijacije da uzivaju u svemu onom sto ovaj kompleks pruza...
Navodno bi u tunelima trebali biti restorani, trgovine opreme za pilote i ljubitelje avijacije itd..
Uglavnom, na tom projektu se radi ali sumnjam da ce biti realiziran naredne godine, obzirom da nasa opcina vec ima planiran veliki broj projekata i ne moze to sve pokriti... Provjericu nacrt budzeta, da slucajno nisu sta stavili za 2008...
Sto se tice vlasnistva, navodno bi trebalo biti zajednicko za dvije opstine (Bihac i ne znam kojoj to opstini pripada na Hrvatskoj strani, a najblize mjesto je Licko Petrovo Selo)... jer kao sto je neko vec rekao piste su na strani BiH dok je dobar dio tunela i na strani Hrvatske...mislim cak i dio jedne piste je na Hrvatskoj strani...

Da zakljucimo, Zeljava ce biti turisticka atrakcija!

EDIT:
btw, bio sam na vrhu Pljesevice gdje su se nalazili radari, ostali su samo tanjiri i vozio sam se po prilaznom putu za Zeljavu, no nasa granicna policija me vratila jer je tada navodno bilo puno mina, a mislili su i da zelim ilegalno preci granicu... Moracu pokusati ponovo ovih dana kad se to sve malo rascistilo...
ciroxyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 14:10   #52
Izvjesti nas ako ima kakvih novosti.

Ja predviđam da neće bit ništa od toga.

I usput, većina kompleksa je u HR...3 piste, 3 tunela, radarski položaj, komanda baze...

Glavni ulaz u vrijeme kad je radila Želja, ulaz 2, je na HR teritoriju.

Na bosanskoj strani je rupa 4 i pista 2 i 5
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 19:25   #53
Quote:
.keskin. kaže: Pogledaj post
Izvjesti nas ako ima kakvih novosti.

Ja predviđam da neće bit ništa od toga.

I usput, većina kompleksa je u HR...3 piste, 3 tunela, radarski položaj, komanda baze...

Glavni ulaz u vrijeme kad je radila Želja, ulaz 2, je na HR teritoriju.

Na bosanskoj strani je rupa 4 i pista 2 i 5
Nista, barem ne u narednoj godini... evo budzeta
http://lin.bihac.org/documents/budzet_2008_nacrt.pdf

Uglavnom ceste i vodotokovi...

Valjda ce cekati neku donaciju. Bilo bi dobro da nesto bude.
ciroxyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 21:55   #54
rekao bi - nema sanse..
ono, par postova gore je dobar link od onih likova koji su otisli tamo i slikali sto se dalo slikati...
kada se pogleda stanje tamo, maksimalno realno je reci da nema nikakve - ali nikakve - sanse da se taj objekt osposobi, pogotovo za ikoju drugu svrhu osim vojne - iz prvog razloga zbog isplativosti...
ono, sve to zvuci kao dobra ideja, ali potpuno razminiravanje i reparacija podzemnog vojnog objekta, nema toga posla koji bi se tamo mogao stvoriti kojibi isplatio da se to sve sredi kako spada...
ono, zeljava je u svoje vrijeme bila ludnica, ali koliko ludnica ovako, toliko i doslovno jel fakat, objekt koji je takvu lovu pozderao, a kako je zavrsio... steta, stvarno steta.. ali jebga...
__________________
Today is even worse than yesterday. Booze I found yesterday is gone, and I got nothing left to drink... Some heads are about to roll...
THE dzubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 23:19   #55
Quote:
bbaco kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je netko već stavio ovaj link ali tu imaš ponešto o Željavi
http://www.naj-naj.info
po ovim slikama se vidi da je potpuno unisteno,jos jedino vrjedi za uzgajanje gljiva

Dalo bi se to opraviti-ali bi to odmah NATO koristio u svoje svrhe.
1234567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 20:40   #56
Quote:
1234567 kaže: Pogledaj post
po ovim slikama se vidi da je potpuno unisteno,jos jedino vrjedi za uzgajanje gljiva

Dalo bi se to opraviti-ali bi to odmah NATO koristio u svoje svrhe.
Zašto ne, u dogovoru s našima, damo im da koriste neko vrijeme, a u zamjenu oni ga obnove. Na žalost to neće ići u tom smijeru.
__________________
Bender: *snore* "Kill all humans...Kill all humans...Must kill all hu..." - Fry: "Bender, wake up!" -Bender: "I was having the most wonderful dream! I think you were in it."
bbaco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 14:28   #57
Zeljava

Ovo sam pronasao na jednom forumu,stvarno je tuzno i jadno da ce podzemni aerodrom Zeljava pretvoriti u nekakav azil,ja sam za to da se to renovira i otvori kao muzej:

http://www.mycity.co.yu/Vojno-tehnic...m-Zeljava.html
__________________
chains
somekindofmonster2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 14:31   #58
neće ga pretvoriti u azil od te ideje se davno odustalo
__________________
Bender: *snore* "Kill all humans...Kill all humans...Must kill all hu..." - Fry: "Bender, wake up!" -Bender: "I was having the most wonderful dream! I think you were in it."
bbaco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 14:54   #59
Quote:
1234567 kaže: Pogledaj post
po ovim slikama se vidi da je potpuno unisteno,jos jedino vrjedi za uzgajanje gljiva
da
bilo vec o jednom podzemnom kompleksu u kojem ce se uzgajat gljive
po meni jako pohvalno

ja bi npr. zeljavu pretvoril u turisticko mjesto
a glavni projekt bi bil igrajne paintbola po unutarnjim hodnicima
kaj velite na tu ideu
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 12:01   #60
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
da
bilo vec o jednom podzemnom kompleksu u kojem ce se uzgajat gljive
po meni jako pohvalno

ja bi npr. zeljavu pretvoril u turisticko mjesto
a glavni projekt bi bil igrajne paintbola po unutarnjim hodnicima
kaj velite na tu ideu
Bolje airsoft.

Ali, mislim da ne bi bas funkcioniralo, s ekonomske strane.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.