Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2017., 18:32   #61
ja bi preporucio lan.
Mealmighty is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:32   #62
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Majkumubožiju pa jaja, meso, grah, mlijeko su sve proteini. Masti ti ne treba puno.
Pa rekao si da se meso jede 1-2 put tjedno. Što je s ostalih 5 dana?
Grah ima proteina, al ako ga jedeš svaki dan, to ruši tvoje "svega po malo" pravilo.
Ako mlijekom i jajima ideš zadovoljavati dnevne potrebe proteina, opet bez problema premašiš 7 kuna.

Još nisi dao konkretne brojke dnevnih obroka koji zadovoljavaju dnevne potrebe energije i nutrijenata i koštaju manje od 8 kuna.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Masti ti ne treba puno.
Koliko ti treba? (izraženo u postotku ukupnih kalorija)
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:34   #63
Quote:
Mealmighty kaže: Pogledaj post
ja bi preporucio lan.

lanene sjemenke u tučak i po salati tako ja
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:43   #64
Ostarit ću neću znati da je prženi kikiriki- zdrava namirnica.
Može to biti.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:46   #65
sedam kuna je pretjerivanje, ali moze se za sitnu lovu dobro hranit ako sam kuhas. ima tu i dosta varijacija po visini i tezini, ja sa 195 i 100 kila ne mogu se za 7 kuna najest, neka zenska od 160 i 50 kila vjerojatno moze. samo nemojte izbjegavat mast, mast je prava stvar a nije ni skupa. po svemu je nabacaj.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:47   #66
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
U ovoj raspravi vrlo su bitne nutritivne vrijednosti hrane.
Nije toliko bitno koliko je zdrav jedan obrok. Bitno je kako izgleda cjelokupna prehrana. Lako ja napravim jedan solidan obrok od 7 kuna. No hraniti se konstantno s 3-4 obroka od 7 kuna, ne bi išlo.

Kažeš "sve pomalo"? Upravo zato sam i dao primjedbu na tvoj post broj #12. Ono što si nabrojao nije "sve pomalo".

špinat - 0 proteina, 0 masti
kelj - 0 proteina, 0 masti
blitva - 0 proteina, 0 masti
krumpir - 0 proteina, 0 masti
Grah, riža, grašak, mahune - nešto sitno proteina, 0 masti
Kažeš meso samo povremeno? Dakle, većinu dana nemaš ni taj izvor proteina i masti.

Mali disclaimer, nije doslovno 0 proteina i doslovno 0 masti, ali su količine zanemarive i nedostatne za zadovoljavanja potreba bilo koga.

Edit:
Evo, prije par minuta si u postu broj #53 opet nabrojao hrpu stvari s 0 masti i 0 proteina.
Spomenuo si orahe kao jedini dobar izvor masti, no ako ćeš njih jesti svaki dan, brzo ćeš premašiti tih 7 kuna, jel?

Dakle, od 3 postojeća makronutrijenta (ugljikohidrati, proteini, masti), dva od njih imaš u tragovima. To vrlo daleko od "sve pomalo".
Ti kao da u životu nisi kuhao, pa ne znaš da se u većinu jela masti i ulja dodaju, jer nisu uvijek prisutni u namirnicama.

Nadalje, kuhani grah ima 15% proteina po masi, ili 30% kalorija u njemu dolazi iz proteina.
To nije malo, nego je odličan izvor proteina!
Doduše, grah nema potpun aminokiselinski profil, ali se zato jede u kombinaciji s rižom i žitaricama, pa gotov obrok ima.
Slična stvar vrijedi i za sve druge grahorice, poput slanutka ili leće.
U kombinaciji sa sezonskim povrćem, kojeg uvijek ima po nekakvih 5 kn/kg, to čini cjelovit i kvalitetan obrok, a košta vjerojatno ispod 5 kn.
Na ovaj način se može zamijeniti bar 2/3 mesa u prehrani prosječnog Hrvata i pritom jesti zdravije.
Od životinjskih izvora proteina se naglasak može staviti na jaja, sir i plavu ribu, koji se sasvim uklapaju u 7-10 kn po obroku.

Dakle, kod tog stava da se ne može jeftino i kvalitetno hraniti se radi o manjku znanja i višku predrasuda. A ne obrnuto.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:50   #67
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ti kao da u životu nisi kuhao, pa ne znaš da se u većinu jela masti i ulja dodaju, jer nisu uvijek prisutni u namirnicama.

Nadalje, kuhani grah ima 15% proteina po masi, ili 30% kalorija u njemu dolazi iz proteina.
To nije malo, nego je odličan izvor proteina!
Doduše, grah nema potpun aminokiselinski profil, ali se zato jede u kombinaciji s rižom i žitaricama, pa gotov obrok ima.
Slična stvar vrijedi i za sve druge grahorice, poput slanutka ili leće.
U kombinaciji sa sezonskim povrćem, kojeg uvijek ima po nekakvih 5 kn/kg, to čini cjelovit i kvalitetan obrok, a košta vjerojatno ispod 5 kn.
Na ovaj način se može zamijeniti bar 2/3 mesa u prehrani prosječnog Hrvata i pritom jesti zdravije.
Od životinjskih izvora proteina se naglasak može staviti na jaja, sir i plavu ribu, koji se sasvim uklapaju u 7-10 kn po obroku.

Dakle, kod tog stava da se ne može jeftino i kvalitetno hraniti se radi o manjku znanja i višku predrasuda. A ne obrnuto.
Ponavljam, badava mi nabrajaš namirnice.

Daj mi točnu količinu namirnica koje idu u taj obrok od 7 kuna, pa onda to proširi na cijeli dan. Koliko ima tih obroka po 7 kuna dnevno i koliko kalorija i markonutrijenata se konzumira cijeli dan?
Nakon što navedeš konkretne brojke i ustvrdiš da je to dovoljno za odraslu osobu, navedi radi li se o nekom tko vegetira na kauču ili nekom tko živi život.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:52   #68
Pile obvezno kad pečem cijelo premažem svinjskom mašću.
Može to sve biti donekle istina, ali netko oko toga radi i ima posla. Lakše je kupiti 400 g pilećeg filea za 24 kn u Lidlu nego cijelo pile za iste novce pa čistiti i od njega napraviti tri ručka.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:53   #69
Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
Ostarit ću neću znati da je prženi kikiriki- zdrava namirnica.
Može to biti.
A šta mu fali?
Jako dobra namirnica koja nije za obžderavanje.

"Znanstveno je dokazano da kikirikijem ili maslacem od kikirikija obogaćena prehrana može smanjiti postotak oboljenja od kardiovaskularnih bolesti za čak 21%. Zašto je to tako? Kikiriki je naime dobar izvor pozitivnih mononezasićenih masti (primjerice oleinske, koja se nalazi i u maslinovom ulju), sadrži vitamin E, vitamine B kompleksa, mineral mangan i dijetalna vlakna. Kikiriki je i izvor resveratrola, zanimljivog fitonutrijenta koji ima antioksidativna, antimikrobna i antigljivična svojstva"
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 19:22   #70
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Ponavljam, badava mi nabrajaš namirnice.

Daj mi točnu količinu namirnica koje idu u taj obrok od 7 kuna, pa onda to proširi na cijeli dan. Koliko ima tih obroka po 7 kuna dnevno i koliko kalorija i markonutrijenata se konzumira cijeli dan?
Nakon što navedeš konkretne brojke i ustvrdiš da je to dovoljno za odraslu osobu, navedi radi li se o nekom tko vegetira na kauču ili nekom tko živi život.
Daj ti meni 100 eura pa ću ti napraviti balansiran jelovnik s takvim obrocima.

U međuvremenu, za ove koji troškove pomodne prehrane i lijenosti opravdavaju "nutricionizmom" i briju da moraju imati vrhunske i skupe izvore proteina u svakom obroku, evo vam profesora nutricionizma s King's Collegea koji kaže da je 12 funti tjedno dovoljno prosječnoj osobi koja zna kuhati: http://www.bbc.com/news/magazine-22065978

To je manje od 500 kn mjesečno.
A u Hrvatskoj je hrana jeftinija, a pogotovo svježe povrće i plava riba.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 19:41   #71
Jedem oko 3500 kalorija iz mesa, žitarica, jaja, tjestenine, mliječnih proizvoda, voća i povrća dnevno. Za 1400 kuna se mogu sasvim normalno hraniti mjesec dana. To je otprilike 47 kuna dnevno, odnosno 9.3 kuna po obroku. Ne uzimam nikakve suplemente, aktivno se bavim sportom i skroz normalno funkcioniram.

Sasvim mi je razumljivo da ljudi koji funkcioniraju sa 1000 kalorija dnevno manje (2500 je valjda neki prosjek) mogu jesti za 1000 kuna. Što je 33 kune dnevno, odnosno 6.5 kuna po obroku.
Perky Psycho is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 21:49   #72
Quote:
Perky Psycho kaže: Pogledaj post
Jedem oko 3500 kalorija iz mesa, žitarica, jaja, tjestenine, mliječnih proizvoda, voća i povrća dnevno. Za 1400 kuna se mogu sasvim normalno hraniti mjesec dana. To je otprilike 47 kuna dnevno, odnosno 9.3 kuna po obroku. Ne uzimam nikakve suplemente, aktivno se bavim sportom i skroz normalno funkcioniram.
Također. Imam 195 cm i variram u godini između 90-95 kg. Zadnjih 15-ak godina se tako hranim. Uvijek sam mislio da previše trošim na hranu i onda ovdje pročitam da hrvatske domaćice za isti iznos hrane predškolsku djecu od 20 kg.
NotSure is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 22:15   #73
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Orasi su malo precijenjeni kod nas.

Npr. Kikiriki koji je bogat proteinima (23g proteina) u trgovačkom centru prženi bez ljuske košta 2,70kn za 70g ili 25kn za 1kg
Orasi su na tržnici 45-60 Kn kila. Samelje ih se i svaki dan dvije žlice sa medom. Ili par puta tjedno.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 22:22   #74
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Pa rekao si da se meso jede 1-2 put tjedno. Što je s ostalih 5 dana?
Grah ima proteina, al ako ga jedeš svaki dan, to ruši tvoje "svega po malo" pravilo.
Ako mlijekom i jajima ideš zadovoljavati dnevne potrebe proteina, opet bez problema premašiš 7 kuna.

Još nisi dao konkretne brojke dnevnih obroka koji zadovoljavaju dnevne potrebe energije i nutrijenata i koštaju manje od 8 kuna.


Koliko ti treba? (izraženo u postotku ukupnih kalorija)
Ne opterećuj se detaljima i 'dnevnim potrebama'. Ljudi nisu roboti. Jedi uravnoteženo sa onog mog popisa i prosječan ručak će te koštati 7-15 Kn. Uravnoteženo znači da možeš birat namirnice sa popisa random.

Dakle ne obroci za cijeli dan nego ručak košta te 7-15 Kn u prosjeku. Što se tiče količine jedi koliko ti paše. Ako treba uzmi 2 tanjura recimo kelja, iako ne vidim svrhu. Pa nisu svi body bilderi niti teški fizički radnici. Koja je svrha da se čovjek naždere.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 22:32   #75
uhvatili ste se udiskusiju sa likom koji je škrtac, vjerojatno ima 50 kila sa krevetom i jako loše socijalne vještine pa "dobru hranu" dovodi u vezu sa pokazivanjem "ima se može se " i šepirenjem...

+ vjerojatno je bio ili će biti pripadnik herbalife sekte.

Čovjek koji ima iole fizički aktivan posao za te svote i te količine nema dovoljan unos hranjivih tvari. Točka
Studiranje i znanstevi rad da ne spominjem, a teška bauštela je sci fi sa ovakvom prehranom, zapravo bilo kakav posao majstora ili radnika u tvornici..

To šta se ovaj "dobro osječa" jer jede kelj i komad mesa u 15 dana je zato jer mu se tijelo izjeda iznutra i trenutno ima "High" , taman prije nego kolabrira i zarši u bolnici
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 23:57   #76
Dobro on je rekao da za ručak pojede za 7kn buranije a možda za dodučak pojide tevsiju bureka s mesom a za večeru ode kod Srbina u Mitnicu i izide Leskovački voz tevsiju mesa tj Maksimirski niz
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 14:47   #77
Ne kužim zašto neke toliko žulja što se pojedinci hrane zdravo na dobrovoljnoj bazi. Zar vam kvarimo vaše uvjerenje da morate kupovati skupu hranu da bi osjećali da dobro živite

Sindrom Todorićeve bahatosti i pretjerivanja izgleda zahvatio je lijepu nekolicinu pojedinaca. U ovom slučaju srećom samo na njihovu štetu a ne štetu cijele nacije.

Za vas preporučam kupovinu kelja Deluxe Ultra po cijeni 60 Kn Eh što nemam trgovinu pa da zaradim na snobovima
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 15:01   #78
Ne želiš dati konkretne nutritivne podatke o tim tvojim obrocima od 7 kuna.
Ne želiš ni reći koliko takvih obroka dnevno pojedeš.
Bez toga ti ova rasprava nema smisla. Bolje da se nisi ni pojavio na temi.

Daj onda bar reci nešto o svojoj fizičkoj spremi. Koliko tjedno trčiš, sprintaš, skačeš? Koliko zgibova možeš napraviti? Koliko digneš na čučnju, deadliftu i pressu? Koliko imaš kila, kolko si visok i koji ti je postotak masnog tkiva?
Da vidimo kakvom je životnom stilu prilagođena ta kelj-krumpir prehrana.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 18:52   #79
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Ne želiš dati konkretne nutritivne podatke o tim tvojim obrocima od 7 kuna.
Ne želiš ni reći koliko takvih obroka dnevno pojedeš.
Bez toga ti ova rasprava nema smisla. Bolje da se nisi ni pojavio na temi.

Daj onda bar reci nešto o svojoj fizičkoj spremi. Koliko tjedno trčiš, sprintaš, skačeš? Koliko zgibova možeš napraviti? Koliko digneš na čučnju, deadliftu i pressu? Koliko imaš kila, kolko si visok i koji ti je postotak masnog tkiva?
Da vidimo kakvom je životnom stilu prilagođena ta kelj-krumpir prehrana.
Ovo je pitanje za frikove. Tko može više kalorija požderati dnevno, tko će više i bolje izbalansirati. To je posao za radni odnos 8 sati dnevno, ili za dokone ljude koji nemaju drugog posla. Ja sam čovjek iz naroda, živim normalno izgledam normalno radim normalno jedem normalno i osjećam se dobro.

A ti zbrajaj kalorije i nutritivne podatke, možda i doktoriraš na tome

Čudo da najdulje žive neki tamo ljudi na selu ili planini a nemaju ni kalkulator da dnevno kalkuliraju sve te silne podatke. No nemam ništa protiv, svatko živi kako mu paše.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 18:56   #80
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ovo se rješava tako da nađeš 'svojih' par prodavača, preko preporuke ili drugačije, ljudi kojima vjeruješ. Ima takvih definitivno za sve vrste namirnica, od mesa do povrća i mliječnih proizvoda. Oni sve unaprijed imaju prodano svojim stalnim mušterijama pa im se isplati držati kvalitetu, osim što imaju svoj ljudski integritet. Ovo zadnje osobno sam se uvjerio.

Jednako ih je važno imati kao dobrog osobnog liječnika (ako ne i važnije). O njima ti posredno ovisi bolje zdravlje familije.
ma imam svoje prodavače ali velim ti do 7:30 razgrabljeno. a još i šverceri kupe od njih pa prodaju skuplje. moramo predložit da se stave HD web kamere na dolac da vidimo ko s kim i od koga. siguran sam da ih se stavi da bi pola "opg-ovaca" nestalo.

nego imaš neki savjet za zdrave gablece na poslu? ne iz dućana nego od doma. a da baš ne bulje svi i iza leđa proglašavaju luđakom. jer sve kaj odudara od gableca iz pekare se gleda čudno.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.