Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2016., 11:26   #61
Ljudi postoji li sada mjesto gdje se mogu vidjeti natječaji za specijalizacije, osim na burzi rada i narodnim novinama? Prije su objavljivali na stranicama ministarstva ali vidim da je s novom vlasti to propalo
Moraxella is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 16:44   #62
Quote:
luca toni kaže: Pogledaj post
Postoji li vani dobno ograničenje za specijalizacije kao što je donedavno bilo kod nas? Navodno je ukinuto i kod nas ulaskom u EU, ali koliko vidim po natječajima i dalje se osim godina preferira i lokalpatriotizam pa je svaka prilika da ću zapalit van riješit pitanje specijalizacije.
znate li u kom aktu, pravilniku, zakonu...
se to može naći?
Oskar Bajs is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 08:43   #63
Quote:
livmed kaže: Pogledaj post
Možda su ti studenti bili stipendirani od strane županije, a ti ugovori obično podrazumijevanju obvezu petogodišnjeg rada u županiji koja studenta stipendira. S druge strane, možda im je sigurnije odabrati kandidata iz njihove županije jer je veća vjerojatnost da će ostti raditi bolnici nakon isteka roka u kojem mora raditi u bolnici i nakon specijalizacije. U svakom slučaju izbor bi trebao biti daleko transparentniji.

potpuno si u pravu. Bolnicama fale specijalisti i ne zele ulagati u ljude koji nece ostati raditi u toj bolnici. Hrpa ljudi odradi specijalizaciju i ode raditi u Zg (prekrse ugovor, pa to ide na sud i uglavnom se razvlaci a bolnica nema doktora specijalista). Opcenito u bolnicama gdje nedostaje specijalista (pretpostavljam da je to svaka izvan Zg) na tim intervjuima biraju ljude koji planiraju ostat u tom gradu i popunit radno mjesto u bolnici. Po me i sasvim fer (iako mi ne odgovara)
Ne bih rekla daje to lokalpatriotizam jer njjma nije bitjo tko si i odakle si,samo da ces ispostovat ugovor i odradit sto su ulozili u tebe. U svakom slucaju, bolje od kumstva janjetine politike i slicnih 'veza'
__________________
neki bruse meandre neki bruse sebeandre
truebiet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2022., 11:55   #64
koja je najbolja specijalizacija po Vasem misljenju? mislim na to da ima dobar omjer rada , odmora i plaće...htjela bih biti pedijatrica pa ako netko ima iskustva s time ,nek slobodno napise svoje iskustvo ..hvala
ibilic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2022., 17:17   #65
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...cencu-15236785
ibilic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2022., 20:07   #66
Ah, na jugu i dalje ništa novo. Taj staž i dok je bio trajao godinu dana nas nije bio učinio išta spremnijima za samostalni rad, samo nas je bio usporio dobrih godinu i pol do dvije dok ne dođemo do mogućnosti prijaviti se za željenu specijalizaciju. Jer to nije bila godina dana u sklopu fakulteta, ne, ne, ne, za to je postojao natječaj, na koji se treba prijaviti, pa se onda čekaju rezultati, pa onda treba prijaviti državni ispit, pa dobiti termin za to, tek nakon toga se dobije dozvola za samostalni rad s kojom se može prijaviti na natječaj za specijalizaciju, a to sve skupa zajedno traje daleko duže od samo godine dana.

A kada malo bolje razmislim, zašto staž umjesto godine dana ne bi trajao cijelih sedam godina (koliko je i Brad Pitt bio u Tibetu), ono, od viška glava nikako ne boli, zar ne? Sarkazam (i cinizam skupa s njime) na stranu, kao i šalu nastranu, staž (ili kako god se to bilo zvalo) u sklopu fakulteta kako se odvija u državama spomenutima u članku (što je autorica istoga ili namjerno prešutila, ili uopće ne zna, trećega nema) je vrhunska stvar i tako ga ustrojiti je svakako pohvalno. Ali jao, što ćemo onda sa govnima sa zahoda za jadno zdravstvo Andrija Druker (Štampar)? Od kojih se jedno jako razlijepilo u cijelom članku. Kako li će oni onda prodavati maglu? Kome? Jer to je ono što je problem – barem kada je MEFZG u pitanju – zloćudni tumor sa presadnicama do u sva tkiva. Jer kada se trajanje svih takozvanih štamparovskih predmeta zbroji, to ispadne nekih 15 mjeseci, čak tri mjeseca duže nego što bi staž trebao trajati (opet). Zašto autorica članka to ne spominje? Je li moguće da je njezino znanje o onome o čemu piše tako loše da je katastrofalno ili tako katastrofalno da je katastrofalno loše?

Jer „drugdje u EU“ je staž u sklopu fakulteta, diploma i dozvola za rad se u pravilu dobiju istodobno, ne odvojeno, kako je u RH bilo prije i kako bi opet trebalo biti. U SR Njemačkoj je cijela šesta godina staž, pri čemu stažist mora trećinu odraditi na nekom kirurškom, trećinu na nekom internističkom i trećinu na odjelu svoga izbora (može biti isti kao i neki od prva dva). A za vrijeme studija mogu odradti i prije šeste godine praksu negdje ako to žele, no nije im obaveza. Ovih 18 mjeseci koliko piše u članku je prestalo postojati 30. rujna 2004. Samo što to očito onaj koji je to bio izjavio ne zna. Ali sada zna, pa se može ispraviti.
U Austriji staž provjereno nije tri godine, to je čista laž da toliko traje. To što traje tri godine je nešto što se naziva Turnusom, ima sasvim drugu svrhu i nije ga obavezno odraditi da bi se došlo do specijalizacije, vidi ovdje: https://de.wikipedia.org/wiki/Turnusarzt A staž je i dalje u sklopu fakulteta.
Za Skatinaviju (kako ju je bio nazvao Plinije stariji) još moram provjeriti, ali sumnjam da u međuvremenu išta drugačije u odnosu na Njemačku i Austriju.

A sad i nešto iz bogatoga iskustva, svo potrebno iskustvo koje liječnik treba steći za samostalan rad se i stječe upravo na specijalizaciji. Dakle, daleko je bitnije koliko je dobro ustrojeno obučavanje specijalizanata u ustanovi u kojoj se odvija, bila opća bolnica, klinička bolnica ili KBC. Bitne su naravno i crte ličnosti samoga specijalizanta, ali ipak razinu manje. Zašto ovo tvrdim? Zato jer sam došao u posve stranu državu sa ravno nula iskustva (iako sam bio morao odraditi taj staž od ciglih godinu dana) i postao specijalist. Kako to, kako to, pitaju se sada Krešo, Aco i Gordana zajedno. I sada kao specijalist radim isto ono što su neki drugi specijalisti (i specijalizanti također) bili radili dok sam ja bio posve neiskusan, prenosim svoje znanje kolegama koji su još na početku svoje specijalizacije i tek trebaju steći potrebna znanja i iskustva.

I za sam kraj, neka se javi onaj koji je cijeli staž zapravo odradio onako kako je to stajalo u stažističkoj knjižici, stvarno bih želio upoznati takvu osobu.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2022., 10:16   #67
Smile

Pozdrav!
Kolike su šanse za dobiti specijalizaciju (tipa interna medicina, kardiologija, hematologija, neurologija i slične internističke specijalizacije) ako studiraš 8 godina (nažalost uz obnovu 1-2 godine), uz okej prosjek iznad 3.5? Jesu li najveće šanse za one koji imaju vrlo jaku vezu, i političku pozadinu, bez obzira na godine i prosjek studiranja? Pitam za Split, i Zagreb
markokutlesa199 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2022., 18:23   #68
S obzirom na to da imaš jako širok raspon želja, sve skupa imaš određene izglede da ćeš nešto od toga zapravo i dobiti, pogotovo ako ostaneš pri tom da želiš nešto internističko, što god da to nešto bilo.

Izvan granica RH imaš vrhunske izglede neovisno o ocjenama i dužini trajanja studija.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2022., 22:04   #69
Smile

Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
S obzirom na to da imaš jako širok raspon želja, sve skupa imaš određene izglede da ćeš nešto od toga zapravo i dobiti, pogotovo ako ostaneš pri tom da želiš nešto internističko, što god da to nešto bilo.

Izvan granica RH imaš vrhunske izglede neovisno o ocjenama i dužini trajanja studija.
Hvala ti na odgovoru
markokutlesa199 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2022., 21:56   #70
Bodovanje rektorovih nagrada

Bok ekipa, imam jedno pitanje. Ima li netko informaciju kako se boduju rektorove nagrade? Piše u pravilniku da se dobije 1 bod, ali me zanima je li to za bilo koju kategoriju ili isključivo za kategoriju znanstveni rad?

Nema mi baš smisla da je za sve kategorije jer svake godine dobije par grupa nagrade na kojima ima i po 15 ljudi navedenih... Prije par godina su dobili i nagradu medicinari velikog srca (njih 41 je navedeno na popisu)... Zanima me zna li netko iz iskustva koje kategorije se boduju?
EndGame is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.