Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2017., 13:39   #21
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Plus ocajnicki trebamo razumnu regulativu za usputne povremene poslove.
u ovome je srz problema...jer do nedavno voznja taksija nije bio usputan posao, ili nesto sto ce covjek raditi dok trazi nesto bolje, vec dobro placena cijelozivotna karijera.

Javni prijevoz zahvaljujuci modernim tehnogoijama ce sve vise i vise postati umjesto stalnog posla tek usputan poslic. Tesla npr. najavljuje doba u kome cemo se odvesti autom na posao i onda to auto umjesto da nas ceka u garazi iznajmljivati drugima...voznju ce obavljati autopilot.


To je buducnost....a sve ostalo ukljucujuci i ovi prosvjedi protiv ubera su tek reakcija okostalog sustava koji se bori protiv neminovnih promjena.
Ubiti moderno bacanje parnih strojeva u rijeku.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:41   #22
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Stvar je jednostavna. Sto god neki birokrati misle, Uber nije nikakav taksi prijevoznik. Uber je online posrednicki servis za prodaju usluge. Isti kurac kao Appstore, Steam, Itunes i sl. Ideja da bi Uber nekome trebao placati minimalac ili slicno je apsurdna kao ideja da bi apple store developerima trebao osigurati minimalnu placu. Drugim rijecima totalni bullshit. Uber treba imati slobodu raditi kao svaki drugi online posrednik koji spaja pruzatelje i trazitelje usluge a oni koji rade preko Ubera trebali bi preko obrta ili firme rijesiti pitanje poreza, minimalne place i svih ostalih zakonskih zahtjeva.
Upravo tako ... Uber je platforma, jednako kao i Amazon, eBay ...
ni eBay ti ne isplaćuje minimalac samo zato što nešto prodaješ preko njega
Jednako kao što je npr. mobitel platforma koja ti mogućuje razgovor s prijateljem a da se ne morate naći licem u lice ..

.. to je ista logika .. platforma je samo tool koji spaja pružatelja usluge i onoga koji tu uslugu treba.
Način na koji platforma funkcionira ovisi o poslovnom modelu na kojem se temelji, pa to određuje kako se kome i što plaća i na koji način.
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:49   #23
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
A koja je razlika u tome je li ti to susjed ili je netko koga ne znaš i App vas je povezao?
I kakvu "regulativu" zazivaš?
I zašto zazivaš "još regulative"?
razlika je u tome što je prevest susjeda za 100kn više usluga sa napojnicom dok ja pričam o ljudima koji uber tretiraju kao posao
zazivam regulativu koja će osigurat da ti ljudi ne završe kao socijalni slučajevi zbog faktora vezanih uz uber i taj način poslovanja koji su mi nepoznati

doduše, možda sam samo općenito kad se radi o startupovima sumnjičav
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:51   #24
Za razliku od kada su prosvjedovali protiv Cammea, Uberovce ne mogu blokirati na taksi stajalištima i kolodvorima. Njihovi vozači normalno voze. To što rulja terorizira građane blokadom prometa je problem nefunkcioniranja policije. Ovaj slučaj nema veze s Uberom. Pitanje je zašto se dopušta nekim skupinama u društvu koje su povlaštene raznim "statusima" da se ovako bahate i iživljavaju na građanima.

A to da li je blješteći objekt koji se približava dinosaurima komad velikog sira ili asteroid je manje bitno jer već znamo kako će ta priča završiti.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:56   #25
Da ne bude zabune - apsolutno sam za to da konkurencija na tržištu gradskog prijevoza putnika bude što veća, jer smatram da to pridonosi povećanju kvalitete i snižavanju cijena.

Protiv Ubera kao takvog nemam ništa, a nisam niti pristalica ograničavanja u smislu nekakvih "koncesija," koje onda može dobiti samo strogo ograničen broj povlaštenih.

Ali mi se svejedno ne sviđa ideja da se baš svaka budala koja ima vozačku dozvolu može baviti prijevozničkim poslom. Ipak bi trebalo uvesti neka ograničenja, barem u pogledu nekažnjavanosti i provjere vještine upravljanja vozilom (jer se baš i ne pouzdajem previše u procjenu HAK-a po tom pitanju). Ok, putnici Ubera imaju mogućnost loše ili neugodne vozače nakon nekog vremena izbaciti s tržišta, ali jebeš to ak te netko prije toga ubije jer je kriminalno loš vozač, ili ako ti, ne daj Bože, siluje ženu jer je serijski silovatelj koji je izašao iz zatvora mjesec dana prije nego kaj je počel raditi za Uber.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:57   #26
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
razlika je u tome što je prevest susjeda za 100kn više usluga sa napojnicom dok ja pričam o ljudima koji uber tretiraju kao posao
?

Koja je razlika između "usluge s napojnicom" i "posla"?

Osim te da je ovo prvo (koje je kakti OK) zapravo to koje je siva zona ili ilegalno!

Quote:
zazivam regulativu koja će osigurat da ti ljudi ne završe kao socijalni slučajevi zbog faktora vezanih uz uber
?

Quote:
doduše, možda sam samo općenito kad se radi o startupovima sumnjičav
Moguće da je u tome stvar!


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:59   #27
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Stvar je jednostavna. Sto god neki birokrati misle, Uber nije nikakav taksi prijevoznik. Uber je online posrednicki servis za prodaju usluge. Isti kurac kao Appstore, Steam, Itunes i sl. Ideja da bi Uber nekome trebao placati minimalac ili slicno je apsurdna kao ideja da bi apple store developerima trebao osigurati minimalnu placu. Drugim rijecima totalni bullshit. Uber treba imati slobodu raditi kao svaki drugi online posrednik koji spaja pruzatelje i trazitelje usluge a oni koji rade preko Ubera trebali bi preko obrta ili firme rijesiti pitanje poreza, minimalne place i svih ostalih zakonskih zahtjeva.
Upravo tako. Ne trebaju čak ni preko obrta ili firme, mogu to uredno prijaviti kao dodatan prihod i staviti u poreznu prijavu, nema tu nikakvih problema. Da li to rade ili ne radi, uopće ne ni trebala biti stvar Ubera, kao što se Itunesu živo jebe da li je neki record store platio porez ili nije ili plaća svoje radnike propisima.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:00   #28
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
...
Ali mi se svejedno ne sviđa ideja da se baš svaka budala koja ima vozačku dozvolu može baviti prijevozničkim poslom. Ipak bi trebalo uvesti neka ograničenja, barem u pogledu nekažnjavanosti i provjere vještine upravljanja vozilom
Da, recimo, kad bi barem neki ispit postojao... I možda neke dozvole...
Možda da ima ta priča teoretski i praktični dio, možda i neke definirane satove vožnje...
I super bi bilo da puno košta...

Quote:
Ok, putnici Ubera imaju mogućnost loše ili neugodne vozače nakon nekog vremena izbaciti s tržišta, ali jebeš to ak te netko prije toga ubije jer je kriminalno loš vozač, ili ako ti, ne daj Bože, siluje ženu jer je serijski silovatelj koji je izašao iz zatvora mjesec dana prije nego kaj je počel raditi za Uber.
Vozi sam svoju ženu, što puštaš da ti je stranci vozaju


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:05   #29
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
?

Koja je razlika između "usluge s napojnicom" i "posla"?

Osim te da je ovo prvo (koje je kakti OK) zapravo to koje je siva zona ili ilegalno!
od posla se živi, "usluga s napojnicom" malo podeblja džep ali to je sve
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:05   #30
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ali mi se svejedno ne sviđa ideja da se baš svaka budala koja ima vozačku dozvolu može baviti prijevozničkim poslom. Ipak bi trebalo uvesti neka ograničenja, barem u pogledu nekažnjavanosti i provjere vještine upravljanja vozilom (jer se baš i ne pouzdajem previše u procjenu HAK-a po tom pitanju). Ok, putnici Ubera imaju mogućnost loše ili neugodne vozače nakon nekog vremena izbaciti s tržišta, ali jebeš to ak te netko prije toga ubije jer je kriminalno loš vozač, ili ako ti, ne daj Bože, siluje ženu jer je serijski silovatelj koji je izašao iz zatvora mjesec dana prije nego kaj je počel raditi za Uber.
Želiš reći da taksisti sa koncesijom imaju potvrdu da dobro voze (neku drugu osim vozačke dozvole), da moraju imati potvrdu o nekažnjavanja i potvrdu da nisu serijski silovatelji ili ubojice

Da ne istražuješ - ne moraju.

Sigurnosni rizik ti je isti, kome god sjeo u auto, a obzirom na to kako mnogi taksisti voze (osobno iskustvo), ne vidim tu nikakve prednosti za njih
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:07   #31
Bio sam prilično pro-Uber nastrojen, čak sam ih redovito i koristio, a onda mi je frend preporučio da poslušam ovo:

https://soundcloud.com/the-dollop/271-uber

Nakon slušanja sam izbrisao aplikaciju.

Uber je ono najgore dno korporativnog taloga u čijem širenju ne želim sudjelovati ma koliko god ih se sada isplati koristiti. Najgori oblik divljeg kapitalizma na koji se treba obrušiti svim legalnim sredstvima.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:10   #32
Navedi iz kojih konkretno razloga, za nas koji rijetko trošimo sat i 40 minuta na random linkove na Netu.

Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
od posla se živi, "usluga s napojnicom" malo podeblja džep ali to je sve
Prilično maglovita "razlika"


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:14   #33
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Prilično maglovita "razlika"
razlika je maglovita jedino kad bit napisanog razvlačiš kao žvaku svrdlajući svaku riječ do besvijesti
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:15   #34
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Navedi iz kojih konkretno razloga, za nas koji rijetko trošimo sat i 40 minuta na random linkove na Netu.

Prilično maglovita "razlika"

-Stipe
Teško je sumirati sve, ima jednostavno jebeno toliko toga. Ali to ti je podcast, ne moraš biti pred compom da slušaš, možeš i dok pereš suđe, voziš auto, trčiš.

Ali neki highlightsi su mi: psihološke manipulacije kojima tjeraju svoje vozače da više rade, korištenje vlastite infrastrukture za praćenje bivših partnerica ili partnera, seksualna zlostavljanja, one najgore korporativne izjave bez trunke ljudskosti kada kažu svojim vozačima "režemo vam plaće za 30%, ali to nije loše, vi možete raditi 30% više i opet ste na istom".

Ma ovo ti je samo komadićak svega. Poslušaj si. Ne preporučam random linkove random ljudima tako često.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:15   #35
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Pa neka onda Taxisti postanu Uber vozači i riješena stvar ..
Zašto bi radili za Uber? Neka im ukinu regulacije i radit će samostalno ili kako rade sad ali će davat manje para državi putem nameta koje imaju. Da sigurno bi netko na potpuno slobodnom tržištu išao raditi za Uber koji mu uzima 25% profita od svake vožnje umjesto sam za sebe.
__________________
Dr.Phil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:18   #36
Dubrovnik-ista dionica kod Ubera 26 kuna, kod taksiste 70 kuna.

Ako se već nešto treba ukinuti, radije bih ukinuo taksiste nego Uber.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:18   #37
Quote:
Dr.Phil kaže: Pogledaj post
Zašto bi radili za Uber? Neka im ukinu regulacije i radit će samostalno
Dobar smjer

Zastarjelu regulaciju maknuti iz priče je svakako poželjno

Quote:
ili kako rade sad ali će davat manje para državi putem nameta koje imaju.
Također dobar smjer

Ali, i rad za Uber je u redu kao prijedlog, tržište ga s razlogom hoće

Quote:
Da sigurno bi netko na potpuno slobodnom tržištu išao raditi za Uber koji mu uzima 25% profita od svake vožnje umjesto sam za sebe.
OK, uzima ti 25% profita, ali ti i zauzvrat daje 100% klijentele.
I rješava, recimo, 75% proceduralnih obaveza prema državi.
Tako da...


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:22   #38
Quote:
Katatonični Dabar kaže: Pogledaj post
Teško je sumirati sve, ima jednostavno jebeno toliko toga. Ali to ti je podcast, ne moraš biti pred compom da slušaš, možeš i dok pereš suđe, voziš auto, trčiš.

Ali neki highlightsi su mi: psihološke manipulacije kojima tjeraju svoje vozače da više rade, korištenje vlastite infrastrukture za praćenje bivših partnerica ili partnera, seksualna zlostavljanja, one najgore korporativne izjave bez trunke ljudskosti kada kažu svojim vozačima "režemo vam plaće za 30%, ali to nije loše, vi možete raditi 30% više i opet ste na istom".

Ma ovo ti je samo komadićak svega. Poslušaj si. Ne preporučam random linkove random ljudima tako često.
Uber nema "svoje vozače" i "svoje zaposlenike", pa je ustvari svaki komentar na te i takve priče prilično promašen. Uber vozač nema "svoju plaću", dajte više naučite što je Uber i kako funkcionira.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:26   #39
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Uber nema "svoje vozače" i "svoje zaposlenike", pa je ustvari svaki komentar na te i takve priče prilično promašen. Uber vozač nema "svoju plaću", dajte više naučite što je Uber i kako funkcionira.
Naravno da Uber ima svoje zaposlenike.

Ono na što si se ti brzopleto zakačio su vjerojatno vozači, ali šoferi nisu sve što čini Uber.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:26   #40
Nije u redu neprijavljenim prosvjedom blokirati promet, ali smatram da su taksisti s razlogom ljuti.

Da bi oni ušli na tržište treba im, uz vozilo, licenca, kojih je ograničen broj i koja košta ohoho novaca.
Uberovac samo sjedne u auto i vozi.

Nadalje, i kuhanje kave je vještina za koju ne treba doktorat i osam diploma, no to ne znači da bi svatko mogao imati impromptu birtijicu u vlastitom stanu.

Što se Ubera tiče, smiješna mi je priča da se radi samo o servisu koji spaja tražitelje i pružatelje usluga, tipa CouchSurfinga ili eBaya.
Vozači Ubera nemaju mogućnost samostalnog određivanja cijene, već im je određuje "servis", tako da je priča o tome dosta tanka.
Riječ je o inteligentoj ideji kako zaobići regulativu (što dugoročno za korisnike možda i nije loše) i kako zaobići pitanje radničkih prava (što definitivno jest loše).

Uber rješava to pitanje tako da zaposlenike jednostavno ne smatra zaposlenicima, nego "partnerima".
Ježim se od pomisli na to što će se dogoditi kada i svi ostali poslodavci dođu na ideju redefinirati svoje zaposlenike.
Dobrodošli u vrli novi svijet visoke tehnologije i prekarijata.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.