Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2003., 23:33   #1
Wink Tastina

Mori me jos jedno pitanje iz podrucja prakticne filozofije. A to je tastina.

Sto je to tastina? Cemu tastina? Jeli tastina stetna? Kako se rijesiti tastine? Kako znati jesmo li tasti ili iskreni? To je sacica pitanja iz prve ruke.

Sad da ukazem sta se meni cini sta je to tastina i odakle dolazi. Tastina je obrambeni mehanizam covjeka koji sluzi za zadrzavanjem trenutnog stanja, zastitom teritorija ili pozitivne slike o sebi.

S obzirom da svi mi volimo misliti o sebi na najljepsi moguci nacin, da pamtimo lijepe stvari, zaboravljamo ruzne, dizemo si sliku o sebi. Kad nesto radimo, zelimo misliti da je to nabolje sto mozemo raditi. Kad nesto volimo da je to najbolja stvar za voljeti.

Kad dodje do odredjenog suocavanja te lazne slike o sebi i svojim stavovima, sa okolinom, osjecamo se ugrozeno. I zelimo zastiti laznu sliku. I dogadja se to. Proradi tastina.

No, kako sjebati tastinu? Moze li se ignorirati? Prevazici? Zaobici?

Uf. Kuzim da je ova tema vrrrrrrrrrrlo siroka. Komplicirana. A brijem da je rjesenje vrlo jednostavno. Kako to obicno biva.

Uglavnom. Jasno mi je da tastinu nisam jasno definirao. Jos uvijek je mutan taj pojam. Dakle, sto je to tastina? I koja joj je etiologija?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 00:37   #2
Taština ili sujeta. Osjetljivost na vlastitu veličinu, dolazi do izražaja samo u slučaju kad je zamišljeni integritet neke osobe ispod vrijednosti ostvarenog, te ga u biti niti nema. Mislim da bi se više trebalo baviti integritetom i kako ga stjeći, nego sujetom koja je rezultat nepostojećeg integriteta.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 11:22   #3
Talking Đavolji odvjetnik

Kad se spomene taština, uvijek se sjetim onog filma s Keanu Reevsom i Al Pacinom "Đavolji odvjetnik";
kada veliki Al u ulozi vraga na kraju kaže:"Taština; jedan od mojih najmilijih ljudskih grjehova(ili tako nekako)."

Inače, film nije bogznakaj.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 12:07   #4
Quote:
slavko kaže:
Taština ili sujeta. Osjetljivost na vlastitu veličinu, dolazi do izražaja samo u slučaju kad je zamišljeni integritet neke osobe ispod vrijednosti ostvarenog, te ga u biti niti nema. Mislim da bi se više trebalo baviti integritetom i kako ga stjeći, nego sujetom koja je rezultat nepostojećeg integriteta.

slavko, sve si rekao, kratko i jasno
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 11:52   #5
You don't have to act so big, you are not so small
__________________
deep blue sea
xxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 20:08   #6
percepcija i interpretacija

Ja sam novi ovdje kod vas ali vidim da će mi biti teško ustoličiti status ozbiljnog sugovornika u temama za koje budem mislio da imam što za reći.
Vidim da po nekim Forumima padaju kritike po Newbi-jima, kao-šta se oni zeleni prave da imaju što za reći!?
No whatever, mislim da se taština manifestira kod pojedinaca koji nikako ne mogu shvatiti da okolini nisu ono što bi oni htjeli da jesu, i ljudi koji ih okružuju ne percipiraju njih na način na koji oni sebe sami percipiraju.
To interpretiraju kao napad na svoju vlastitu osobnost i reagiraju na način koji su asimilirali kućnim odgojem, koji se tada nepogrešivo vidi.
Eto.
 
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 20:19   #7
Re: percepcija i interpretacija

Quote:
Alpha Dog kaže:
Ja sam novi ovdje kod vas ali vidim da će mi biti teško ustoličiti status ozbiljnog sugovornika u temama
To ne znam, ali alpha pes ne bus.

Gle, pa tema je tastina... Onda nisam off topic. Ovo je bio zorni primjer iste, a sad odoh dalje.

Ah, illegalac! Tastina je mjera za slabost(i) nekog covjeka.
Sto si duboko u sebi jadniji, to je veca.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 16:19   #8
Quote:
slavko kaže:
Taština ili sujeta. Osjetljivost na vlastitu veličinu, dolazi do izražaja samo u slučaju kad je zamišljeni integritet neke osobe ispod vrijednosti ostvarenog, te ga u biti niti nema. Mislim da bi se više trebalo baviti integritetom i kako ga stjeći, nego sujetom koja je rezultat nepostojećeg integriteta.

Svako biće utemeljeno je u stvarnoj slobodi koja ne poznaje model.Nasuprot tome društvo(većina) nameće model a pojedinac, umjesto u sebi samom, traži potvrdu svoga postojanja u drugima odnosno u društvu.Iz toga neminovno dolazi do problema jer čovjek očajnički želi odgovarati modelu iako po prirodi stvari to uopće NIJE moguće.
Dobar primjer taštine kao kolektivne djelatne epidemije je filozofija uspjeha,ljepote i mladosti koja podržava sva moguća sredstva da se čovjek održi na "površini" PRIKAZUJUĆI se onim što nije.U taj zatvoreni krug ludila uključena je i znanost sa svojim dostignućima a materijalistički pogled na svijet sve to podržava i podupire.Milijuni dolara se troše na plastične operacije,liposunkcije,tretmane "ostvari svoje materijalističke snove" raznih vrsta ,pa se vrijeme života zloupotrebljava i nepovratno troši na "nemoguću misiju"...jer na kraju ostajemo kratkih rukava ..bez uspjeha i bez mladosti i ljepote ...i bez svog vlastitog bića koje smo u svemu tome izgubili.
Dijagniza: tužno
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 21:29   #9
meni je taj pojam totalno stran
lady a is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 00:47   #10
Re: Re: percepcija i interpretacija

Quote:
Gospon Pes kaže:
Tastina je mjera za slabost(i) nekog covjeka.
Sto si duboko u sebi jadniji, to je veca.
Gospon Pes, smatras li sebe tastom osobom?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2003., 19:12   #11
Cool Osnovni pokretač povijesti

Zbog sujete su svi ratovi započeti, sve crkve osnovane i posvadile se i rascijepile međusobno, i taština je jedina koja pokreće individuu.
Sve su druge osobine sekundarne.
Rascijep Istočno/Zapadno Krišćanstvo
Julijanski kalendar manjak u veljači višak u kolovozu
Anglikanska cvrkva
Pogibija Thomasa Moorea
Papina odluka da sv. duh proistječe i iz Isusa
osvajački pohodi Džingis Kana i Aleksandra Velikog
samo su neki primjeri "povijesnih događaja", koje je pokrenula sujeta.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2003., 17:45   #12
Re: Osnovni pokretač povijesti

Quote:
Flemming kaže:
Zbog sujete su svi ratovi započeti, sve crkve osnovane i posvadile se i rascijepile međusobno, i taština je jedina koja pokreće individuu.
Sve su druge osobine sekundarne.
Rascijep Istočno/Zapadno Krišćanstvo
Julijanski kalendar manjak u veljači višak u kolovozu
Anglikanska cvrkva
Pogibija Thomasa Moorea
Papina odluka da sv. duh proistječe i iz Isusa
osvajački pohodi Džingis Kana i Aleksandra Velikog
samo su neki primjeri "povijesnih događaja", koje je pokrenula sujeta.
A da ne spominjemo razloge za pad Starog Rima.
Sjetimo se i Mr Bush-a.
Da li se sujeta prenosi genetski?
Ili je najvecom mjerom rezultat uticaja okoline na pojedinca ili pojedinca na okolinu?
Bilo bi divno kad bi postojala pilula protiv sujete, ne bi bilo ludnica ali ni sveopceg napretka. Zivjeli bismo u kamenom dobu i dan danas.
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2003., 18:17   #13
Wink Je, i svi izumi su pronađeni zbog taštine.

Quote:
Ona007 kaže:
A da ne spominjemo razloge za pad Starog Rima.
Sjetimo se i Mr Bush-a.
Da li se sujeta prenosi genetski?
Ili je najvecom mjerom rezultat uticaja okoline na pojedinca ili pojedinca na okolinu?
Bilo bi divno kad bi postojala pilula protiv sujete, ne bi bilo ludnica ali ni sveopceg napretka. Zivjeli bismo u kamenom dobu i dan danas.
Je, i tak se može gledat: svi izumi su pronađeni zbog taštine.
Napredak sa navodnicima ili bez njih je doista inspiriran samo taštinom, nikakovim "čovjekoljubljem". I Sokrat i More i Dr. Schweitzer izravno su u Pakao otpelani jer us tak gordi bili, da su im sva dobra djela uzalud - glede njih samih, naravno - smrtni grijeh taštine nisu mogli ničim oprati.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 13:36   #14
Taština?

Segment ljudskog profila koji je vrlo koristan drži li se pod kontrolom.Kao i sve.U zdravo doziranim količinama ona je pokretač i borac, u prekomjernim dozama ona (taština) postaje pokrivalo iza kojega se ne vidi čovjekova bit.

Već samo loše nakićena,kičasta božićna jelka.Sranje.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 14:52   #15
Quote:
Pesica:

Tastina je mjera za slabost(i) nekog covjeka.Sto si duboko u sebi jadniji, to je veca.
Ne znam, ne bi se slozila. Tastina je dio osobnosti i mislim da nema veze s jadom ili nejadom ili visinom ili padom u sebi, izvan sebe, prije ili nakon sebe svejedno

Tastina je mislim dio ega koji je neophodan da bi uopce imali predstavu o tome sto zelimo biti u zivotu.
Obzirom da "povreda" tastine izaziva emocionalnu reakciju, a emocije tu vidim kao neki prirodni mehanizam koji se valjda javlja kao signal za uzbunu tj. potrebom za samoobranom, vjerojatno je vazna kao dio nas.

Kako izgleda covjek koji nije tast?
xena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 00:13   #16
Quote:
by slavko:
Taština ili sujeta. Osjetljivost na vlastitu veličinu, dolazi do izražaja samo u slučaju kad je zamišljeni integritet neke osobe ispod vrijednosti ostvarenog, te ga u biti niti nema. Mislim da bi se više trebalo baviti integritetom i kako ga stjeći, nego sujetom koja je rezultat nepostojećeg integriteta.
Ovo mi se svidja. No, cesto kazu za razne face da su tasti likovi. No, ti ljudi imaju integritet. Bar se meni cini. Radi li se zapravo o tome da je:

tastina = slika nas samih o sebi - slika nekog drugog o nama

i to bez obzira na integritet. naime, niti jedna od ove dvije slike nije realna slika. samo, disporporcija te dvije slike je upravo to. tastina.

ovakvo shvacanje bi podkrijepilo ideju da su razne face bile vrlo tasti likovi, s obzirom da su htjeli pokazati cija je slika realnija.

tu sad opet dolazimo i do skromnosti, kao odlike pravih velikana.
i ideje unutarnjeg integriteta. ali, volio bih prije toga komentar na ovu jednostavnu relaciju.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 11:14   #17
Kako si pitao, za crknut, »pitanje iz prakticne filozofije«
Je, prakticna, multiprakticna

Sujeta je, sto se tice jezika, negativna osobina, u smislu kao i sebicnost ili ljubomora. Poput njih, moze biti korisna samo na ultrakratki dah, a granica kad postaje skodljiva se vrlo brzo prijedje, osjetiti tu granicu doista je umjetnost svoje vrste

Oftopic.
Emti godisnje odmore i tematiku na filozofiji!
Gdje je obelix kad ga covjek treba?
TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 16:09   #18
da, obelixe, kaj Nitzche veli??

Quote:
TzU kaže:
Kako si pitao, za crknut, »pitanje iz prakticne filozofije«
Je, prakticna, multiprakticna

Sujeta je, sto se tice jezika, negativna osobina, u smislu kao i sebicnost ili ljubomora. Poput njih, moze biti korisna samo na ultrakratki dah, a granica kad postaje skodljiva se vrlo brzo prijedje, osjetiti tu granicu doista je umjetnost svoje vrste

Oftopic.
Emti godisnje odmore i tematiku na filozofiji!
Gdje je obelix kad ga covjek treba?
Da obelix treba najhitnije moguće da razjasni Nitzcheovo stajalište o taštini; inače je topic 100% religijske naravi, jer bi bilo dobro ogledati kako je Thomas More - po mom skromnom mnijenju - najebal u paklu skupa sa Dr Schweitzerom i Geoebelsom.
naravno pod uvjetom da ima Boga.
A ako ga nema, zanimljivo bi bilo usporediti Heideggerov "nadolazak" i samurajštinu u obliku bitka ka smrti i Nitzcheovog nadčovjeka u "orahovoj ljusci" kako se rugaju teolozi, ili tvorca svoje sudbe kako rekoše HAdrijanovi potomci.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 23:51   #19
Post

Taština i njen društveno prihvaćeni derivat - ponos - mogu se obuhvatiti jednim zajedničkim izrazom: narcizam.
Termin je prvi uporabio Freud, da bi njime označio pojam narcističnog objektnog izbora, što označava da neka osoba traži istospolne spolne partnere. U psihoanalitičkoj teoriji razvoja ličnosti, narcizam predstavlja jednu od razvojnih faza infantilne seksualnosti, koja se može uočiti prije nego što je dijete sposobno odabrati ljubavni objekt u vanjskoj okolini. Naime, polazište je da u tzv. primarnom narcizmu dijete smatra samo sebe objektom ljubavi, bez ikakve povezanosti sa vanjskim svijetom; u tom je slučaju ljubav fiksirana na vlastiti ego, koji je zadivljen sam sobom, pa je stoga sam sebi ljubavni objekt. Ovaj osjećaj se u zdravih ljudi prevladava psihičkim funkcioniranjem prema načelu stvarnosti, odnosno logičkim mišljenjem i kognicijom, kao temeljima stalne procjene vanjske stvarnosti.

Međutim, narcizam ostaje uočljiv i tijekom kasnijeg života. Zrelija osoba pribjegavat će mu rjeđe (bit će manje tašta), a nezrelija češće. Ako ta osobina ostaje prenaglašena, radi se o narcističnoj osobi.
Opet bih se vratio na pojam "ponosa". Naime, često se izraz "ponos" doživljava oprječno od taštine tj. kao vrlina, premda je "ponos" često eufemizam za narcističko ponašanje i samo prikriva taštinu, ili je čak pokušava pretvoriti u suprotnost, ne bi li se taština doživjela kao vrlina.
Da se razumijemo, narcizam nalazimo kod svih ljudi; međutim ono što određuje je li nešto bolesno i koliko je je bolesno, jest količina narcizma i njegova kvaliteta.
I napokon, taština drugih nam toliko često smeta upravo zato jer vrijeđa našu vlastitu taštinu.
__________________
Tri su uvjeta da čovjek bude sretan: treba biti glup, sebičan i dobra zdravlja; ali ako prvi uvjet nije ispunjen, sve je propalo. Flaubert
healer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 19:25   #20
SVE što u životu trebam je zavist.............
__________________
Intuitive Tara: Again I appreciate all the advice and help . very validating . You helped me in 5 min more than the doctors in the last so many years lol so thank you!
DEBELKURAC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.