Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2006., 16:23   #1
Osvajaci!!!

1.Alexsandar Makedonski
2.Atila
3.Napoleon
4.Hitler
5.Tito

...........Ko je po vama...Eto da kazem "najbolji"
__________________
Zvao sam je Emili
-ParadoX- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 16:32   #2
Quote:
-ParadoX- kaže:
1.Alexsandar Makedonski
2.Atila
3.Napoleon
4.Hitler
5.Tito

...........Ko je po vama...Eto da kazem "najbolji"
Ja mislim Atila Bitch
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 17:31   #3
Meni je Aleksandar Veliki pa Džingis Kan
__________________
Stara narodna kaže: Nije majka klela sina što se kladio, nego što se vadio!
Al Rassan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 20:09   #4
Alexandar je definitivno prvi
onda bi izdvojio Napoleona
Đingisa... svaka njemu čast ali nije ti problem pomesti kog se sjetiš kad imaš tako ogromnu vojsku...
Stoga najviše i cijenim Acu
Ajmo onda stavi i Cezara, možemo slobodno i Sulu... ma ima njih podosta
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 20:36   #5
Ja sam čitao da je Džingis imao brojčanu prednost u samo dvije bitke od milion koliko ih je vodio. Čovjek je od bande smrdvljivih nomada napravio najveće carstvo koje je svjet ikad vidio, potukao je Kinu i njenih milion vojnika i Perziju (ne sjećam se kako se država zvala) sa 2 miliona vojnika.
Ne samo to, organizovao je funkcionalnu državu od svog tog prostranstva, uveo je poštu koja je prenosila poruke sa kraja carstva u manje od mjesec dana. Uspio je od svojih pljačkaša napraviti disciplinovanu silu koja je mogla osvajati utvrđene gradove. Da ne spominjemo mobilnost njegove vojske i genijalnu taktiku.
Svaka čast Aleksi ali nije ni do koljena Džingisu.
Biber is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 20:45   #6
Ako ćemo gledati tko je koliko osvojio onda je Džingis svakako prvi, Aleksandar Veliki drugi, Atila treći, Karlo Veliki četvrti, Gaj Julije Cezar peti. Napoleona i Hitlera bih isključio jer su im osvajanja bila kraćeg vijeka nego život.
Ako ćemo gledati tko je dugoročno osvojio najveći prostor, mislim da bi onda Cezar bio prvi, od ostalih je samo država Karla Velikog(istina podijeljena u tri dijela) trajala dosta poslije njega.
__________________
"Tko ne uči iz povijesti, prisiljen ju je ponavljati."
"Sine ira et studio"-kako da ne
povjesnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 22:39   #7
Quote:
povjesnicar kaže:
Ako ćemo gledati tko je dugoročno osvojio najveći prostor, mislim da bi onda Cezar bio prvi, od ostalih je samo država Karla Velikog(istina podijeljena u tri dijela) trajala dosta poslije njega.
onda je i Aleksandrova trajala
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 23:00   #8
Quote:
Biber kaže:
Ja sam čitao da je Džingis imao brojčanu prednost u samo dvije bitke od milion koliko ih je vodio. Čovjek je od bande smrdvljivih nomada napravio najveće carstvo koje je svjet ikad vidio, potukao je Kinu i njenih milion vojnika i Perziju (ne sjećam se kako se država zvala) sa 2 miliona vojnika.
Ne samo to, organizovao je funkcionalnu državu od svog tog prostranstva, uveo je poštu koja je prenosila poruke sa kraja carstva u manje od mjesec dana. Uspio je od svojih pljačkaša napraviti disciplinovanu silu koja je mogla osvajati utvrđene gradove. Da ne spominjemo mobilnost njegove vojske i genijalnu taktiku.
Svaka čast Aleksi ali nije ni do koljena Džingisu.
i za mene najveći
kobayasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 23:43   #9
Quote:
Biber kaže:
Ja sam čitao da je Džingis imao brojčanu prednost u samo dvije bitke od milion koliko ih je vodio. Čovjek je od bande smrdvljivih nomada napravio najveće carstvo koje je svjet ikad vidio, potukao je Kinu i njenih milion vojnika i Perziju (ne sjećam se kako se država zvala) sa 2 miliona vojnika.
Ne samo to, organizovao je funkcionalnu državu od svog tog prostranstva, uveo je poštu koja je prenosila poruke sa kraja carstva u manje od mjesec dana. Uspio je od svojih pljačkaša napraviti disciplinovanu silu koja je mogla osvajati utvrđene gradove. Da ne spominjemo mobilnost njegove vojske i genijalnu taktiku.
Svaka čast Aleksi ali nije ni do koljena Džingisu.
Ne treba ni zanemariti cinjenicu da je Dzingis bio i najveci jebac u posljednjih barem tisucu godina, a vjerojatno i puno duze. Imao je veliki broj biranih zena, sa kojima je imao ogromni broj djece,koji su mu kroz generacije do danas dali 16 milijuna direktnih muskih potomaka. To je 800 000 puta vece od prosjeka iz njegovog doba.


Nije ni cudo da je umro servisirajuci jos jednu sretnicu u nizu.
 
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 01:01   #10
Dzingis po meni nije tako veliki osvajac. Njihova taktika ratovanja je jednostavno vrlo lako iskoristila mane tadasnjih vojski i vrlo lako porazila vecinu vojski (Konjanici s lukom i strijelom, vrhunski istrenirani su vrlo lako skidali slabo oklopljenu pjesadiju, a nije bilo ni vecih problema ni s oklopljenim ali sporim vitezovima). E sada, kako je osvajao gradove, to me fascinira .

Aleksandar, Sulejman Velicanstveni, ...

Napoleon kao i Aleksandar kao generali, kao i Gustav II Adolf.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 11:45   #11
Džingis kan i Aleksandar Veliki su za klasu iznad drugih.

U drugoj liniji bili bi Atila, Cezar, Hanibal, Karlo Veliki i Napoleon.
Hitler je u vojnom smislu bio diletant. Imao je vrlo sposobne generale, poput Guderiana, Mansteina, von Rundstedta i Kesselringa, ali ih je nerazumnim odlukama dovodio u nemoguć položaj. Političke odluke su mu bile još gore, a naročito štetna bila je njegova iracionalna mržnja prema Židovima i Slavenima.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 11:50   #12
Quote:
zale kaže:
Ne treba ni zanemariti cinjenicu da je Dzingis bio i najveci jebac u posljednjih barem tisucu godina, a vjerojatno i puno duze. Imao je veliki broj biranih zena, sa kojima je imao ogromni broj djece,koji su mu kroz generacije do danas dali 16 milijuna direktnih muskih potomaka. To je 800 000 puta vece od prosjeka iz njegovog doba.


Nije ni cudo da je umro servisirajuci jos jednu sretnicu u nizu.
Ja sam u nekom dokumentarcu čuo da svaki dvjestoti stanovnik zemlje vuče podrijetlo od njega, po ocu ili majci, nebitno.
__________________
"Tko ne uči iz povijesti, prisiljen ju je ponavljati."
"Sine ira et studio"-kako da ne
povjesnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 11:59   #13
Quote:
Saber kaže:
Dzingis po meni nije tako veliki osvajac. Njihova taktika ratovanja je jednostavno vrlo lako iskoristila mane tadasnjih vojski i vrlo lako porazila vecinu vojski (Konjanici s lukom i strijelom, vrhunski istrenirani su vrlo lako skidali slabo oklopljenu pjesadiju, a nije bilo ni vecih problema ni s oklopljenim ali sporim vitezovima). E sada, kako je osvajao gradove, to me fascinira .
I zbog ovoga "nije tako veliki osvajač"? Kaj - bio bi veći frajer da je svojom lakom konjicom jurišao na europsku tešku konjicu? Ili je i Wehrmacht trebao ići drito na Maginot liniju, a ne kroz šumu? Ajmo ovako - ja ću imati falangu, a ti konjicom jurišaj ravno na mene.

Genije.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 12:13   #14
1. Džingis Kan

Quote:
Legion kaže:
Đingisa... svaka njemu čast ali nije ti problem pomesti kog se sjetiš kad imaš tako ogromnu vojsku...
Nije imao "ogromnu vojsku". Imao je odličnu taktiku i generale.
Ima dosta o mongolima na wikipediji i bogme i na AOE2 (poučni dio).
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 13:30   #15
Quote:
slafko kaže:
I zbog ovoga "nije tako veliki osvajač"? Kaj - bio bi veći frajer da je svojom lakom konjicom jurišao na europsku tešku konjicu? Ili je i Wehrmacht trebao ići drito na Maginot liniju, a ne kroz šumu? Ajmo ovako - ja ću imati falangu, a ti konjicom jurišaj ravno na mene.

Genije.
Genije, rajt.

Ajd, uzmi falangu, a ja cu doci s AK47 i kamionom municije. Takva je razlika izmedu mongolskog konjanika s lukom i neoklopljene/oklopljene pjesadije/spore konjice. Upravo zbog toga stavljam Aleksandra ispred njega. Napoleona takoder.

Sada, da je osvojio mnogo je, ali po meni nije prvi, a ni drugi.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 13:32   #16
Mislim da je Belisariusu mjesto među gore navedenom družinom
Biber is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 13:36   #17
Quote:
Saber kaže:
Genije, rajt.

Ajd, uzmi falangu, a ja cu doci s AK47 i kamionom municije. Takva je razlika izmedu mongolskog konjanika s lukom i neoklopljene/oklopljene pjesadije/spore konjice. Upravo zbog toga stavljam Aleksandra ispred njega. Napoleona takoder.

Sada, da je osvojio mnogo je, ali po meni nije prvi, a ni drugi.

Aleksadar i Napoleon su počeli sa uređenom državom i disciplinovanom vojskom. Džingis je počeo sa 40 hajduka.
Biber is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 14:04   #18
Quote:
Saber kaže:
Genije, rajt.

Ajd, uzmi falangu, a ja cu doci s AK47 i kamionom municije. Takva je razlika izmedu mongolskog konjanika s lukom i neoklopljene/oklopljene pjesadije/spore konjice. Upravo zbog toga stavljam Aleksandra ispred njega. Napoleona takoder.

Sada, da je osvojio mnogo je, ali po meni nije prvi, a ni drugi.
Uopće nije. Sve bitke su diktirali Mongoli i uvijek se borilo na terenu koji je najviše pogodovao njihovom načinu borbe. Dodaj ovome i nesposobnost europskih zapovjednika da skuže što rade krivo (iste greške su ponavljali kroz par stoljeća) i imaš nepobjedivu vojsku. Ova prispodoba s AK47 ti je bezvezna. Dobro da nisi rekao "velški dugi luk je za francuske vitezove kao death star za pištolj na vodu". Ili ćeš mi reći da ukopavanje strijelaca na uzvisini nije ispravna strateška odluka i da su trebali jurišati na vitezove koji ih love?
Laka konjica i strijelci na konjima su uredno dobivali svaku sporiju vojsku još od antičkih vremena. Sjeti se što su Parti i Skiti radili rimskim legijama. Istu stvar su napravili Turci Bizantincima. A da su svi oni prihvatili način borbe koji odgovara neprijatelju - popušili bi. Poanta ratovanja je da NE radiš ono što tvom protivniku odgovara. Recimo, ne ulaziš u noćne bitke s Japancima kada oni imaju barut koji ne radi bljesak, najbolja torpeda na svijetu i sakrivaju se u obrisu otoka iza njih, a tvoji bojni brodovi zasvijetle kao božićna drvca kada pucaju i još imaju mjesec i otvoreno more iza leđa.


Quote:
Biber kaže:
Mislim da je Belisariusu mjesto među gore navedenom družinom
O da. Belisarius
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 14:10   #19
Quote:
Biber kaže:
Aleksadar i Napoleon su počeli sa uređenom državom i disciplinovanom vojskom. Džingis je počeo sa 40 hajduka.
Napoleon i Alexandar napravili su cudo od vojske!
Posto sada govorimo o osvajanju, uredenje drzave gotovo je zanemarivo. Slazem se sa Saberom!

Po meni najveci-Cezar i Alex!
__________________
Der Wille versetzt Berge, aber nur wenn die Leidenschaft stimmt!
Walkyra_1942 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 14:30   #20
Quote:
Ajd, uzmi falangu, a ja cu doci s AK47 i kamionom municije. Takva je razlika izmedu mongolskog konjanika s lukom i neoklopljene/oklopljene pjesadije/spore konjice. Upravo zbog toga stavljam Aleksandra ispred njega. Napoleona takoder.
slafko ti dobro kaze.
Gle to sto je imao moderniju vojsku do ga necini losijim osvajacem. uostalom skoro svaki veci osvajac je imao moderniju vojsku od suparnika.
jebedo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.