Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2009., 22:32   #281
onda super. sve znas, sve jasno. primi se posla i radi.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 23:03   #282
hahahha, primljeno na znanje teto
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 23:04   #283
a ja jos nisam skuzila kaj ces ti to konkretno raditi. ajd mi otkrij, nikad se ne zna.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 23:10   #284
servis računala (softverski/hardverski) isključivo na terenu.
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 23:12   #285
Thumbs up

Quote:
obrtnik_01 kaže: Pogledaj post
Hvala svima

Zanima me samo kada ja moram kupiti poslovne knjige i početi ih voditi ?
Da li odmah nakon otvaranja obrt-a ili to treba bit spremno na kraju mjeseca.
Tko to pregledava, kome to nosim ?
Kao početniku preporučam da pročitaš zakon o obrtu i zakon o porezu na dohodak.
Kako su ti već rekli poslovne knjige moraš početi voditi odmah.
Malo upozorenje ili savjet: kad zakuca inspekcija ...njihov moto je "neznanje nije opravdanje".
Sretno s poslom!

E, da dodam i pravilnik o porezu na dohodak.
Obzirom da počinješ, malo se raspitaj kod knjigovođe o popisu dugotrajne imovine i što smiješ unijeti u njega.

Zadnje uređivanje sijena_mora : 29.01.2009. at 23:30.
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 23:17   #286
Quote:
obrtnik_01 kaže: Pogledaj post
servis računala (softverski/hardverski) isključivo na terenu.
super. imam te u vidu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 06:38   #287
Gorespomenuti popis dugotrajne imovine je dosta bitan radi troskova koje mozes knjiziti. Prvo amortizacija, a drugo svi troskovi vezani uz to. Npr. ako u dugotrajnu imovinu uneses auto, onda svake godine knjizis kao trosak (odnosno umanjujes poreznu osnovicu) odredjeni postotak kao amortizaciju i svaki stvarni trosak na tom autu (gorivo, ulje, popravci). Nezgodancija je da kada ga prodas to ti ulazi u prihod. Ovo sto je teta elza napisala o ulasku u PDV bih i ja sugerirao da razmislis jer mnogo dobivas na nabavnoj strani.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 10:19   #288
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
posto nisi u sustavu pdv-a sto ces napraviti ako te stranka zatrazi racun? gle, ja imam majstora bravara koji ima obrt a nije u sustavu pdv-a. za sve njegove usluge dobivam racun ali nemam pravo na povrat pdv-a. takvo poslovanje meni osobno se ne isplati, tim vise sto majstor uvijek trazi gotovinu, izdani racun mi bas puno ne vrijedi i trazim drugog bravara. na tvom mjestu usla bih u sustav jer se od toga ima koristi. razmisli malo.

i udji u posao, ne budi lakom, budi jeftiniji od svih i imat ces uvijek posla. ja u sklopu obrta imam i usluznu djelatnost i moja ekipa zaradi lijepu lovu. moje usluge su u prosjeku nize za nekih 30 % a u ovim vremenima ljudima znaci svaka kuna. zapamti to.
Što se tiče PDV-a, ako ga ne platiš ne možeš niti tražiti povrat.
Ali ne razumijem zašto se to tebi ne isplati. U principu je svejedno Platiš uslugu majstoru koji nije u sustavu PDV-a od 1.000,00 kn. I to je tvoj trošak. A majstoru koji je u sustavu PDV-a platiš istu uslugu od 1.000,00 kn + 220,00 kn PDV-a. Znači moraš iskeširati 220,00 kn više, koje ti ne ulaze u trošak, a od države tražiš povrat tih 220,00 kn tek slijedeći mjesec, a uz malo sreće oni će ti vratiti PDV tek dva mjeseca nakon nastanka troška.

Obrtnik koji nije u sustavu PDV-a na račun ne treba navesti R oznaku, jer ona se isključivo navodi kao R1 ili R2 ovisno na koji način si u sustavu PDV-a. Obavezno napisati po kojem zakonu si oslobođen plaćanja PDV-a(npr. PDV nije obračunat temeljem čl.22 Zakona o PDV-u).

Ulazak u PDV sustav, pogotovo za uslužna poduzeća, isplati se samo ako namjeravaš imati ulaganja u opremu kako bi mogao zatražiti povrat PDV-a za kupljen materijal i opremu.

Što se tiče auta, da li ga unijeti u obrt ili ne. Trebate imati na umu da je priznato 70% troškova (gorivo, popravci i sl.), a auto ulazi u trošak po amortizaciji. Dok s druge strane ako koristite vlastito vozilo u poslovne svrhe ima se pravo obračunati 2,00 kn po km. Na tebi je koliko km možeš mjesečno opravdati te koliki trošak možeš ostvariti sa svojim vozilom, a kao terenski radnik možeš mjesečno preći brdo kilometara.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 11:26   #289
Quote:
obrtnik_01 kaže: Pogledaj post
Pa svatko tko otvori obrt nije u sustavu PDV-a, jer vam godišnji prihod mora preći 85,000kn ako se ne varam. Tek onda ulazite u sustav PDV-a.
netočno, mi smo od prvog dana u sustavu pdv-a

korištenje automobila pravdaš po kilometru - loko vožnje koje upisuješ u formular i obračunavaš te prilažeš godišnjoj prijavi poreza

kaj se pdv-a dotikavle.... ti ga ne naplatiš, ali si ga stranka niti ne može pravdati
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 12:29   #290
Quote:
obrtnik_01 kaže: Pogledaj post
Pa svatko tko otvori obrt nije u sustavu PDV-a, jer vam godišnji prihod mora preći 85,000kn ako se ne varam. Tek onda ulazite u sustav PDV-a.
Ispravno bi bilo (otprilike):
...svatko tko otvori obrt ne mora, ali može odmah biti u sustavu PDV-a, jer tek kad vam godišnji prihod prijeđe 85,000kn , po sili zakona ulazite u sustav PDV-a.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 13:42   #291
Ovako, nasao sam si knjigovođu, poslusao sam vaše savjete, odma se osjecam sigurnije i bolje u vezi svega.

Ona mi je preporučila da nikako ne ulazim u sustav PDV-a jer ja necu placat na kraju godine nikakav porez - to ce se poravnat sa mojim troškovima za obrt (neznam kak da vam to strucno objasnim). Nista necu nabavljati, kupovati, ovo sto ste rekli 2kn po kn mi je predlozio i knjigovođa i mislim da mi je sad puno više stvari jasnije.

Također koristit cu R2 račun, na koji samo treba navesti da nisam u sustavu PDV-a i dovoljno je samo napisati na R2 račun da nisam u sustavu PDV-a.

@3007

Da, znam. Tu sam pogriješio. Mogao sam birati da li želim u sustav PDV-a ili ne.
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 14:03   #292
Quote:
obrtnik_01 kaže: Pogledaj post
Ovako, nasao sam si knjigovođu, poslusao sam vaše savjete, odma se osjecam sigurnije i bolje u vezi svega.

Ona mi je preporučila da nikako ne ulazim u sustav PDV-a jer ja necu placat na kraju godine nikakav porez - to ce se poravnat sa mojim troškovima za obrt (neznam kak da vam to strucno objasnim). Nista necu nabavljati, kupovati, ovo sto ste rekli 2kn po kn mi je predlozio i knjigovođa i mislim da mi je sad puno više stvari jasnije.

Također koristit cu R2 račun, na koji samo treba navesti da nisam u sustavu PDV-a i dovoljno je samo napisati na R2 račun da nisam u sustavu PDV-a.

@3007

Da, znam. Tu sam pogriješio. Mogao sam birati da li želim u sustav PDV-a ili ne.
Ovo mi malo nije jasno, to u ovom trenuttku ne možeš znati, jedino ako znaš točno koliko posla ćeš obaviti i naplatiti.
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 14:28   #293
Quote:
obrtnik_01 kaže: Pogledaj post
Ovako, nasao sam si knjigovođu, poslusao sam vaše savjete, odma se osjecam sigurnije i bolje u vezi svega.

Ona mi je preporučila da nikako ne ulazim u sustav PDV-a jer ja necu placat na kraju godine nikakav porez - to ce se poravnat sa mojim troškovima za obrt (neznam kak da vam to strucno objasnim). Nista necu nabavljati, kupovati, ovo sto ste rekli 2kn po kn mi je predlozio i knjigovođa i mislim da mi je sad puno više stvari jasnije.

Također koristit cu R2 račun, na koji samo treba navesti da nisam u sustavu PDV-a i dovoljno je samo napisati na R2 račun da nisam u sustavu PDV-a.

@3007

Da, znam. Tu sam pogriješio. Mogao sam birati da li želim u sustav PDV-a ili ne.
Podeblljano. Ne mijesati dvije vrste poreza. To sto je ona tebi govorila je rijec o porezu na dohodak. Probati cu ilustrirati:
Naplatis godisnje 100.000kn i imas 30.000 kn troska (kilometri, dnevnice, potrosni materijal itd ). Razlika je 70.000kn i na tih 70.000kn moras platiti porez na dohodak. Ona ti je, pretpostavljam, htjela reci da ces ti sa tih hipotetskih 100.000kn izlaznih racuna imati i 100.000kn troska pa neces morati platiti porez na dohodak. To nema veze sa PDV-om
.
PDV je, ako si u sustavu, neutralan. Npr. da jesi u sustavu i da imas istih 100.000kn izlaznih racuna (za svoje robe i usluge) na tih 100.000 jos naplatis 22.000kn . Taj PDV moras platiti drzavi, ali umanjen za iznos PDV-a kojega si platio po R-1 (ili R-2) racunima. Ukoliko poslujes tako da imas troskova iz gornjeg primjera 100.000kn, opet si na istom (osim sto svaki R-1 racun kojega platis ti umanjuje ovih 22.000 koje moras platiti). Da imas na troskovima samo 12.200 kn R-1 racuna, 2200 kn ti ostaje vise u tvojoj kasici. (R-1 racun mozes dobiti i za telefon, vodu, grijanje, autoput, potrosni materijal i hrpu toga mozes dali 100% ili 70% odbiti)

Ne "reklamiram" PDV nego pokusavam objasniti. Ja osobno jedini "problem" PDV-a vidim u tome da kad jednom udjes moras u njemu biti 5 godina, a uci moze uvijek. Tako da bi mozda moglo savjetovati da se krene raditi bez ulaska u PDV, a onda kad posao krene nakon nekog vremena staviti na papir i vidjeti sto se vise isplati. Kada se radi ozbiljno, PDV nebi trebao biti problem jer mozes i izabrati opciju da ga prijavljujes jmjesecno ili tromjesecno.

Jasnije?

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 30.01.2009. at 14:45.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 14:59   #294
Quote:
obrtnik_01 kaže: Pogledaj post
Pa svatko tko otvori obrt nije u sustavu PDV-a, jer vam godišnji prihod mora preći 85,000kn ako se ne varam. Tek onda ulazite u sustav PDV-a.
Točno. Možeš se prijaviti odmah, ili čekati prvu godinu. To je stvar tebe i tvojeg računovođe.
__________________
I seem to have loved you in numberless forms, numberless times,
In life after life, in age after age forever.
KavaSMlijekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 15:01   #295
Quote:
obrtnik_01 kaže: Pogledaj post
Ovako, nasao sam si knjigovođu, poslusao sam vaše savjete, odma se osjecam sigurnije i bolje u vezi svega.

Ona mi je preporučila da nikako ne ulazim u sustav PDV-a jer ja necu placat na kraju godine nikakav porez - to ce se poravnat sa mojim troškovima za obrt (neznam kak da vam to strucno objasnim). Nista necu nabavljati, kupovati, ovo sto ste rekli 2kn po kn mi je predlozio i knjigovođa i mislim da mi je sad puno više stvari jasnije.

Također koristit cu R2 račun, na koji samo treba navesti da nisam u sustavu PDV-a i dovoljno je samo napisati na R2 račun da nisam u sustavu PDV-a.

@3007

Da, znam. Tu sam pogriješio. Mogao sam birati da li želim u sustav PDV-a ili ne.
Meni ovo boldano nije jasno, koliko znam, onaj tko uopće nije u sustavu PDV-a ne piše uopće R oznake na račun. Samo napišeš "račun br. taj-i-taj".
Napomena da nisi u sustavu se piše obavezno.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 15:51   #296
OVAKO:

svi obrtnici, baš SVI, MORAJU staviti oznaku R-2, jer se time identificiraju da su obrtnici u sustavu poreza na dohodak. izuzev, obrtnika, dobitaša, oni moraju staviti oznaku R-1.

a, oznaka, R-2 je kod svih obavezna, bilo da je i nije u sustavu pdv-a. ako nije u sustavu, onda mora obavezno naznačiti, temeljem čl. xx po zakonu o PDV-u nisam u sustavu. i kraj priče.

inace, ako račun nema oznaku bilo R-1 ili R-2, nije pravovaljan.

čak, i ako ne piše MB kupca na računu, mozete imati problema kod porezne, kada traže izlist URE i IRE i kopije računa.

govorim iz prve ruke! eto toliko, dobro bi bilo procitati zakon o Pdv-u koji između ostalog i opisuje koje elemente mora imati svaki račun, nevisno dali je u sustavu ili ne.

lijep pozdrav
MEDEJA1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 17:09   #297
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Porezno priznati rashodi su ti svi oni koje praviš vezano za posao, dakle kao što rekoh, putni troškovi, ulaganje u kompjuterske programe, u opremu, potrošni i uredski materijal, tvoj vlastiti telefon, itd, itd. Kao što je već navedeno, za sve to moraš tražiti R1 na tvoje ime i tvoj porezni broj kako bi se pravdalo u knjigovodstvu.

Sretno!
Jeli ovo vrijedi za obrte koji nisu u sustavu PDV-a ili samo za one koji jesu. Jer namjeravam otvarat obrt za grafičke usluge za par mjeseci, već kupujem neke strojeve, nenamjeravam prvu godinu ulazit u sustav PDV-a,da li da čuvam račune ??? Neke strojeve sam kupio vani, uredno su ocarinjeni, ali stojeve sam plačao putem kartice, vrijedi li mi dokaz o transakciji ???
max-damage is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:00   #298
Opremu koju si kupio prije pokretanja obrta u obrt unosiš po Odluci vlasnika obrta, a računi ti mogu biti prilog kako bi se vidjelo da oprema zaista toliko vrijedi.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:59   #299
R2 oznaku na račun pišu obrtnici u sustavu PDV-a
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:59   #300
Dakle,kako sam svatio moram čuvat račune i one potrvrde što sam carini platio PDV. Kad otvorim obrt, priložim te račune i potvrde i to mi se ubraja kao priznati rashod ?
max-damage is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:25.