Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2005., 18:01   #101
Quote:
Tuco-il brutto kaže:
Zanima me da li moram biti d.o.o. ako bi se bavio drvenim proizvodima.
Da to opišem ovako. Kupio bi gotov drven proizvod, ja bih ga oplemenio i takvog prodao. Mogu li to kao obrtnik.
Po struci nisam stolar ni tgovac već ekonomist-dal je to problem?
Obrti su podijeljeni na vezane i slobodne. za vezane moras imati strucnu spremu koja je poveza s obrtom, za slobodne ne trebas. Popis djelatnosti i da li su vezane ili ne imas u nekim narodnim novinama, vjerojatno ako pretrazujes "vezani obrt" ces naci u kojima.

Ako iz te liste uspijes naci onu koja ti odgovara, i ta djelatnost je slobodna onda mozes i s obrtom. Ako se u toj listi ne snalazis bas, probaj pitati biljeznika ili nekog pravnika za savjet.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 18:50   #102
obrt i djelatnosti obrta?

dali se može otovirit obrt za sve? npr. ne samo za klasična obrtnička zanimanja (klesar, kovač, frizer), nego npr. nešto vezano uz kompove... npr...
 
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 13:39   #103
može se otvoriti za sve osim npr. kladionice i nekih specifičnih djelatnosti koje su malobrojne.... cijeli NKD ti je otvoren... naravno ako ispunjavaš uvjet struke ili majstorskog ili ako zaposliš nekog tko ga ima za određene djelatnosti
Ish the Dish is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 19:26   #104
Imas masu slobodnih obrta za koje ne treba imati majstorski ispit, agencije za marketing su ti medju njima pod koje spada stvarno sve zivo i mrtvo.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 11:15   #105
Re: obrt i djelatnosti obrta?

Quote:
dejoo kaže:
dali se može otovirit obrt za sve? npr. ne samo za klasična obrtnička zanimanja (klesar, kovač, frizer), nego npr. nešto vezano uz kompove... npr...
Poštovanje,
koji dio Vas konkretno zanima?
Za niže navedene razrede nisu potrebni nikakvi posebni uvjeti, tj. spadaju u slobodne obrte, a vezani su za software.

Lijepi pozdrav,
Webshop.hr



72.2 Savjetovanje i pribavljanje programske opreme (softvera)
72.21 Izdavanje programske opreme (softvera)
72.21.0 Izdavanje programske opreme (softvera)

Ovaj podrazred uključuje:

- razvoj, izradu, pribavljanje i dokumentiranje programske podrške (standardne), spremne za uporabu.

72.22 Ostalo savjetovanje i pribavljanje programske opreme (softvera)
72.22.0 Ostalo savjetovanje i pribavljanje programske opreme (softvera)

Ovaj podrazred uključuje:
- analizu, dizajn i programiranje sustava spremnih za uporabu:
- analizu korisnikovih potreba i problema i davanje savjeta za najbolje rješenje
- razvoj, izradu, pribavljanje i dokumentiranje programske podrške po narudžbi korisnika
- pisanje programa prema uputama korisnika
- kreiranje web-stranice.

Ovaj podrazred isključuje:
- umnožavanje standardne programske opreme, vidi 22.33.0
- pružanje savjeta o računalnoj opremi, vidi 72.10.0.

72.3 Obrada podataka
72.30 Obrada podataka
72.30.0 Obrada podataka

Ovaj podrazred uključuje:
- djelatnosti povezane s bazama podataka: pružanje podataka svim ili odre_enim korisnicima u traženom opsegu ili redoslijedu, izravnim pretraživanjem ili pristupom (računalno upravljanje), razvrstano po zahtjevu
- obradu podataka uz uporabu programa korisnika ili vlastitog programa:
- cjelovitu obradu podataka
- usluge unosa podataka
- skeniranje dokumenata
- upravljanje i rad na opremi za obradu podataka u vlasništvu drugih, na stalnoj osnovi
- usluge web-poslužitelja.

72.4 Izrada i upravljanje bazama podataka
72.40 Izrada i upravljanje bazama podataka
72.40.0 Izrada i upravljanje bazama podataka

Ovaj podrazred uključuje:
- izdavanje podataka izravnim pristupom bazi podataka (on-line)
- izdavanje imenika i adresara izravnim pristupom podacima (on-line)
- izdavanje ostalih podataka izravnim pristupom podacima (on-line)
- portali za pretraživanje web-a.

Ovaj podrazred isključuje:
- izdavanje preko interneta povezano s ostalim izdavanjem, vidi 22.
72.6 Ostale djelatnosti povezane s računalima
72.60 Ostale djelatnosti povezane s računalima
72.60.0 Ostale djelatnosti povezane s računalima
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 19:41   #106
Poslovanje obrta

Ako otvorim obrt i zapocnem slobodnu djelatnost da li moram sebe ili nekog drugog prijaviti kao zaposlenog ili mogu obavljati "djelatnost bez zaposlenih" i placati porez ovisno o dobiti.
svedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 12:22   #107
Re: Poslovanje obrta

Quote:
svedra kaže:
Ako otvorim obrt i zapocnem slobodnu djelatnost da li moram sebe ili nekog drugog prijaviti kao zaposlenog ili mogu obavljati "djelatnost bez zaposlenih" i placati porez ovisno o dobiti.
probaj ovdje pitati:

http://www.hitro.hr/
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2005., 18:22   #108
Koliko košta održavanje obrta?

Npr. otvorim obrt, recimo zaposlim sebe. osim onoga što moram plaćati za svoje zaposlenje (plaća + porezi) koliko me košta održavanje obrta? mislim, da li postoje kakvi mjesečni porezi, naknade, davanja državi i sl.? isto, koliki je i kako se plaća porez na dobit? mislim, ja odradim neki posao, izdam račun, naplatim ... koliko od toga uzima država?
__________________
No comment!
crazy_admin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 23:37   #109
Re: Koliko košta održavanje obrta?

Quote:
crazy_admin kaže:
Npr. otvorim obrt, recimo zaposlim sebe. osim onoga što moram plaćati za svoje zaposlenje (plaća + porezi) koliko me košta održavanje obrta? mislim, da li postoje kakvi mjesečni porezi, naknade, davanja državi i sl.? isto, koliki je i kako se plaća porez na dobit? mislim, ja odradim neki posao, izdam račun, naplatim ... koliko od toga uzima država?


Ako otvoriš obrt prve godine oslobođen si plaćanja komorskog doprinosa.

Obavezan si poreznoj upravi uz prijavu obrta dostaviti i predviđeni iznos dohotka na temelju čega ti porezna uprava izdaje rješenje o mjesečnoj akontaciji poreza na dohodak.
Isto tako porezna uprava ti izdaje rješenje o plaćanju mjesečne članarine TZ-a prema predviđenom iznosu ostvarenih primitaka, što provjerava nakon 3 mjeseca poslovanja.

Kao obrtnik nisi obveznik poreza na dobit neko na dohodak, osim ako ne prođeš neke zakonske obveze ili obveznikom poreza na dobit ne želiš postati svojom voljom.

Kad izdaš račun,a nisi obveznik poreza na dodanu vrijednost sve dok ne ostvariš prihod od djelatnosti veće od 85000 kn država ti ne uzima ništa i nisi joj obavezan platit taj porez( ali naravno da onda nemaš pravo ni predporeza, ili da jednostavnije objasnih porez na dodanu vrijednost i sve što uz njega ide te se uopće ne tiče dok ne dođeš do prihoda od 85000 kn)

Znači, mjesečno moraš plaćati akontaciju poreza na dohodak prema rješenju porezne uprave, mjesečnu članarinu TZ.
A na kraju godine moraš platiti:
Porez na ostvareni dohodak prema poreznim razredima i to:
Kad ostvariš dohodak ( razlika prihoda i rashoda) umanjuješ ga za osobni odbitak koji godišnje iznosi 19200 kn (ako imaš uzdržavane osobe još više i naravno ako uz obrt nisi i zaposlen kod nekog) i na tu razliku plaćaš:
15% do 38400 kn
25% od 38401-57600 kn
35% od 57601-172800 kn
+ prirez ( ovisi gdje živiš )

Taj iznos koji dobiješ umanjiš za plaćene akontacije i to je razlika koju moraš platiti.
Osim toga dužan si platiti i članarinu turističkim zajednicama što ovisi od ostvarenog prihoda, djelatnosti kojom se baviš i mjestu poslovanja i ukupno uplaćenoj akontaciji tokom godine.

Znači:
prve godine mjesečno plaćaš akontaciju poreza na dohodak i članarinu TZ. Na kraju godine razliku poreza na dohodak i članarinu TZ.
A slijedeće godine mjesečno plaćaš akontaciju poreza na dohodak, članarinu TZ i komorski doprinos, a na kraju godine isto što i prve + razliku komorskog doprinosa ako je ima.

Pozdrav :-)
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 14:32   #110
Uhh! )

Jedina, puno ti zahvaljujem! Kao što i sama vidiš, ime ti odgovara ovom mom threadu - jedina si odgovorila u nekoliko dana!

Hvala ti još jednom na iscrpnom odgovoru!
__________________
No comment!
crazy_admin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 13:54   #111
Da i ovdje postavim pitanje

Zna li netko kakvi mi uvjeti trebaju za otvaranje trgovine prehrambenom (pokvarljivom) robom u smislu što mora imati prostor i kakve ispite moram položiti i gdje jer nisam trgovačke struke.
Fosil is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 16:13   #112
Otvaranje obrta !?

Zaposlen sam i otvorio bih obrt kao dodatni izvor prihoda.Kako u tom slučaju idu davanja (mirovinsko,zdravstveno ....)i dali idu uopće jer ionako se za njih odvaja iz moje redovne plaće??
bobac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 17:45   #113
Sukladno čl 3. st 2. Zakona o obrtu (NN 49/03-pročišćeni tekst) nema nikakve pravne zapreke da zaposlena osoba otvori obrt. Dakle, obrt može obavljati i osoba u radnom odnosu, pod uvjetom da zadovoljava odgovarajuću stručnu spremu za poslove za koje se ista traži prema Pravilniku o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica (NN 87/01), odnosno da zaposli radnika koji ima odgovarajuću stručnu spremu.


Člankom 4. stavak 2. Zakona o obrtu (NN 49/03-pročišćeni tekst) propisano je da se radom u obrtu ostvaruju prava u svezi s radnim odnosom, pa tako među njima i pravo na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Obrtnik koji uz radni odnos ima otvoren obrt obveznik je doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i kao obrtnik i kao radnik (Zakon o doprinosima za obvezna osiguranja NN 147/02). To znači da je dužan plaćati doprinose za obvezna osiguranja, koja obuhvaćaju mirovinsko i zdravstveno osiguranje, sukladno odredbama Naredbe o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2003. godinu (NN 158/02) te Pravilnika o doprinosima za obvezna osiguranja (NN 158/02).


Uredbom o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima za obvezna osiguranja (NN 175/03) propisano je da se doprinosi plaćaju prema ostvarenom dohotku, odnosno prema godišnjoj prijavi poreza na dohodak (Zakonom je naime bilo utvrđeno da će obrtnici doprinose plaćati paušalno, odnosno bez obzira na ostvareni dohodak).
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2006., 10:56   #114
par pitanja vezanih uz otvaranje obrta

Buduci da sam student i da na mom faksu nema mogucnosti izvanrednog studiranja, zanima me mogu li se izgubiti studentska prava pri otvaranju obrta?
Da li mogu izbjeci izdvajanja za mirovinsko ako obrt glasi na ime stalno zaposlene osobe? Pitam jer sam naisao na ovo "Ako ste vec u radnom odnosu i otvorite obrt, na ime novootvorenog obrta placa se mirovinsko i zdravstveno, ali samo na cisto ostvareni dohodak." (Može ovo netko malo pojasniti?)
Koliki bi bili otprilike mjesecni troskovi ako bi se sve to uzelo u obzir?
__________________
Kako oblikovati potpise
swat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 09:37   #115
@rox Hvala!
@media_boy Da tebe nema tesko bi to sam shvatio.
Hvala Svima!
__________________
Kako oblikovati potpise
swat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:49   #116
Obrt + zaposlen u drugoj firmi?

Da li je zakonski moguće otvoriti obrt ako sam u isto vrijeme već zaposlen u nekoj drugo firmi?
vsurlan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 13:10   #117
je.
ali moras si placati od obrta i zdravstveno i mirovinsko i sva ostala davanja koja ti poslodavac vec placa. i uz to naravno moras placati dodatne doprinose i dodatne namete.
a to sto si placas sam dodatna davanja i doprinose ne znaci da ces imati bolju zdravstvenu zastitu niti vecu mirovinu.
ukoliko imas dobru kalkulaciju za opstanak, da mozes poplacati sva davanja drzavi u prvih godinu dvije ufuravanja u posao, isplati se naravno.
Fixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 10:16   #118
OBRT, OBRTNICA, OBRTNICI...

vidim da ima puno pitanja vezana za obrt pa mi je palo na pamet da otvorima temu na kojoj bi mogli razmjeniti iskustva , postavljati pitanja i odgovarati.
mene kao obrtnika najviše nervira šta moram plačati HOK i to u ljepoj cifrici za cijelu godinu pa onda po dohotku, a da neznam šta za to dobivam. jednom sam ušla u ured područne obrtničke komore i mogu vam reći da im nije loše u onim kožnim foteljama.pa se pitam jesu li oni sami sebi svrha, nešto poput države.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:48   #119
ej!
imam samo jedno pitanje.
Planiram otvoriti obrt, pa me zanima koliko godišnje treba novaca da pokriješ sva davanja državi, jer kolko sam čula, to na kraju izađe jako puno...
Zanima me barem okvirno.
tnx
__________________
flying_Ivy
flying_Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 16:06   #120
cca 1800 kn mjesecno samo za staz, mirovinsko I, mirovinsko II i osiguranje na radu, doprinos obrtnickoj te predporez... mislim da nisam nish zaboravila
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:46.