Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2008., 00:02   #61
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Odakle ti to? Pravnika fali, svih vrsta inženjera s iskustvom fali, informatičare paze kao pande... Uopće ti nije teško doći u državnu službu ako znaš radit.

Evo, poznanik (ravnatelj uprave) mi nedavno priča, otišao mu zadnji viši savjetnik - inženjer iz cijele uprave. Da ga hoćeš zamijeniti, mislim da bi te izljubio i donio ti buket ruža na radno mjesto.

Mene su nedavno pitali da se vratim u državnu službu, pa sam otklonio mogućnost. Više volim radit konkretan posao za veliku plaću, nego apstraktan za malu.
Probaj pokucat npr. na vrata MVP-a i reći da bi radio kod njih pa vidi hoće li ti uručit buket ruža.

Nisu sva ministarstva visoka klasa, ali bome nisu ni sva ministarstva niškoristi. Osim toga, u svakom ministarstvu kao uostalom i svakoj firmi postoje uprave i odjeli koji su atraktivniji, zanimljiviji i dinamičniji od drugih. Shodno tome, interes za njih je velik i popunjeni su do te mjere da trebaš bit ili strašno dobar ili strašno uvezan a ponekad i strašno sretan da završiš u njima. Možda se ti ne bi vratio u državnu službu, ali vjeruj da bi i ekipa na dobrim poslovima u državnoj upravi dvaput razmislila bi li prešla na tvoj posao.

Uglavnom, čini mi se nepravednim škartirat državnu upravu na račun "privatnog sektora" na način da se uspoređuju dobra mjesta u privatnom sektoru s lošim mjestima u državnoj upravi.

Isto tako, dobra mjesta u privatnom sektoru su često popunjena ljudima koji su zanat ispekli u državnoj službi i postali toliko dobri da ih je privatni sektor bio spreman dodatno motivirati za prelazak. Evo ti nedavni primjer Igora Pokaza, koji je postao predstojnik Ureda predsjednika uprave Tedeschijeve Atlantic Grupe. Čovjek je bio profesionalni diplomat, odradio mandat u New Yorku, bio pomoćnik ministra u vanjskima i obrani. Da nije ušao u državnu upravu i prolazio kroz dječje bolesti birokracije uspinjući se na toj ljestvici, ne bi sad brao nemoralnu veliku lovu za posao kojeg sigurno radi lijevom rukom. Znam za još sličnih primjera na nižoj razini i u različitim ministarstvima, svi se odnose na ljude koji su odradili pet do deset godina državne službe i tamo postali dobri. Oni koji su sa državnih jasala otišli kukajući nakon godinu ili dvije, u pravili ni u privatnom sektoru nisu napravili ništa vrijedno spomena.

Ima svakakvih kandidata i za jedan i za drugi sektor, što se najbolje vidi iz ovog podforuma. S jedne strane oni koji bi ušli u državnu službu da ne moraju ništa raditi, s druge strane oni koji bi radili u privatnom sektoru a da im je početna plaća 7,000 kuna.

Eto. Samo malo izbalansiraj taj svoj više puta ponovljen stav o državnoj upravi koji rezultira s postovima poput ovog s buketama ruža, jer se radi o vrlo jednostranoj i neobjektivnoj slici.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 00:24   #62
Quote:
Blue kaže: Pogledaj post
Nisu sva ministarstva visoka klasa, ali bome nisu ni sva ministarstva niškoristi. Osim toga, u svakom ministarstvu kao uostalom i svakoj firmi postoje uprave i odjeli koji su atraktivniji, zanimljiviji i dinamičniji od drugih. Shodno tome, interes za njih je velik i popunjeni su do te mjere da trebaš bit ili strašno dobar ili strašno uvezan a ponekad i strašno sretan da završiš u njima. Možda se ti ne bi vratio u državnu službu, ali vjeruj da bi i ekipa na dobrim poslovima u državnoj upravi dvaput razmislila bi li prešla na tvoj posao.
Najzanimljiviji sektori su upravo oni gdje najviše nedostaje ljudi - jer ih privatne firme najviše kupe. Što i nije teško, jer VSS u privredi s 3-5 godna staža često prijeđe posebne koeficijente tipa "savjetnik predsjednika Vlade" ili "savjetnik predsjednika Sabora" (8.500 kn). Onaj posebni u ministarstvima, "savjetnik ministra" prijeđe i vozač tramvaja ako radi malo više noćnih (7.000 kn)...

Građevinskih inspektora je samo 50% mjesta koja postoje u sistematizaciji. Mnogih drugih inspekcijskih mjesta jednako tako. Informatičara - nema. Pravnici s pravosudnim su uglavnom pobjegli kada su im počeli uvaljivati dodatni posao u obliku prekršajnih povjerenstava, a bez ikakvog dodatka na plaću.

MVP je druga priča, jer svi očekuju ići vani, i on uopće nije dobar prosjek državne službe.

Quote:
Blue kaže: Pogledaj post
Uglavnom, čini mi se nepravednim škartirat državnu upravu na račun "privatnog sektora" na način da se uspoređuju dobra mjesta u privatnom sektoru s lošim mjestima u državnoj upravi.
Stvari su jednostavno neusporedive, posebno kada ti dođe rata za stan. Plaća savjetnika u državnoj službi (VSS, preko 3 godine staža) je još uvijek ispod državnog prosjeka. ZG prosjek će jedva doseći viši savjetnik.


Quote:
Blue kaže: Pogledaj post
Eto. Samo malo izbalansiraj taj svoj više puta ponovljen stav o državnoj upravi koji rezultira s postovima poput ovog s buketama ruža, jer se radi o vrlo jednostranoj i neobjektivnoj slici.
S obzriom da sam bio u državnoj službi, da sam čak i imao položaj u državnoj službi (odsjek), da sam i danas u vrlo bliskom kontaktu s državnom službom što radi znanosti što radi osobnih kontataka s kolegama - znam što pričam. Hrvatsku tek čeka stvaranje suvremene državne službe. Sustav koji upravlja s 110 milijardi kuna, a u kojem se rad ne cijeni i ne plaća - nije dobar sustav.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 01:00   #63
Mene isto zanima rad u ministarstvima. Vec godinama trazim si posao u struci kod privatnika, nazalost bez rezultata. Rođen sam i studirao u Francuskoj i došao zivjeti prije tri godine u Hrvatsku.
Diplomirao sam pravo (smjer kazneno pravo) i magistrirao političke znanosti (smjer diplomatski, međunarodni i europski poslovi). Francuski mi je materinski jezik dok hrvatski govorim izvorno. Trenutno se honorarno bavim prevođenjem, no primanja su doista "neizvjesna" pa trazim nesto sigurnije i stabilnije. Problem je sto nisam jos nostrificirao diplome (postupak je u tijeku, tj prikupljam potrebnu dokumentaciju).

Zanima me postoji li potreba u ministarstvima za ljude mog profila, i kako se prijaviti za radno mjesto?

Hvala
arno_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 01:05   #64
Vojky, opet radiš istu stvar, kad ti se spomene dobar sektor državne uprave onda on "nije prosijek". Nije ni Atlantic Grupa prosjek. U Hrvatskoj ima 15 ministarstava. Koliko firmi je upisano u sudski registar? Ljudi rade u glupavim odjelima glupavih ministarstava jednako kao što rade u glupavim odjelima glupavih privatnih firmi. Postotno gledano, mogućnost dobivanja dobrog posla u jednom i drugom sektoru je tu negdje. Dobrih poslova u privatnom sektoru ima više samom činjenicom da u privatnom sektoru ima općenito više poslova nego u državnom sektoru.

Jedina ispravna stvar koju si primijetio je plaća, koja je manja u državnom sektoru ali koja se u pravilu kompenzira nekim drugim čovjeku vrijednim stvarima, poput sigurnosti posla, smanjenim opsegom posla ili tretmanom trudnica / majki s djecom. Probaj živjeti tako da svaka tri ili svakih šest mjeseci potpisuješ novi ugovor s poslodavcem, pa vidi bi li to mijenjao za manju plaću ali siguran posao. Nije samo posao u pitanju, što ćeš ako se razboliš? Isto tako, probaj u tom statusu dići normalni stambeni kredit na 20 godina.

Ili imaš dobar posao ili nemaš. Ne možeš za svoj status, odnosno za svoju sreću ili nesreću, krivit privatnika ili državu. Krivnja je na tebi, što nisi u boljoj privatnoj firmi ili što nisi u boljem odjelu boljeg ministarstva.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 01:18   #65
Exclamation

Jel netko zna gdje se može provjeriti jel izašao neki natječaj za pripravnike u ministarstvu??
erwol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 10:28   #66
Quote:
maja2008 kaže: Pogledaj post
u svakom slucaju tko upadne u min. mislim da je ravno dobitku na lotu
Ne znam baš.
Ja bih se prije složila s Vojkyjem. Ne znam, možda ću nekima ispasti bahata, ali nekako mi i nije privlačno nakon godina mučenja na Pravnom faxu kasnije raditi u nekom Ministarstvu za maksimalno 5 tis.kn.
Naravno da prve dvije godine plaća pripravnicima gotovo nigdje nije veća od 3.500, ali kasnije u većini firmi plaća raste za razliku od Ministarstava. Moj prijatelj pravnik je otišao iz MVP-a nakon 2-3 godine (gdje je imao jedva 6 tis.kn) u firmu gdje ima 10 tis. od prvog dana kad je stigao.
Moji starci npr. su prvo imali viziju da ću ja na sud (što me ne privlači) ili u Ministarstvo jer su to kao "najsigurniji, najbolje plaćeni poslovi i poslovi do penzije". Kad je tata vidio kakve su plaće u Ministarstvu bio je šokiran. Mislim da mnogima taj posao djeluje prestižno pa očekuju neke astronomske cifre, a situacija je baš suprotna.
Svjesna sam da se može dogoditi da kasnije negdje radim baš za maksimalno 5 tis.kn i u situaciji kakva je u Hrvatskoj većina VSS radi takve poslove, ali radije bih se zaposlila negdje gdje barem imam mogućnost napredovati do bolje plaćenog mjesta ili barem dosta toga naučiti, usavršavati se i sl.

Zadnje uređivanje Gipsyqueen : 25.02.2008. at 11:08.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 10:59   #67
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Ne znam baš.
Ja bih se prije složila s Vojkyjem. Ne znam, možda ću nekima ispasti bahata, ali nekako mi i nije privlačno nakon godina mučenja na Pravnom faxu kasnije raditi za maksimalno 5 tis.kn. Naravno da prve dvije godine plaća pripravnicima gotovo nigdje nije veća od 3.500, ali kasnije u većini firmi plaća raste za razliku od Ministarstava. Moj prijatelj pravnik je otišao iz MVP-a nakon 2-3 godine (gdje je imao jedva 6 tis.kn) u firmu gdje ima 10 tis. od prvog dana kad je stigao. Moji starci su prvo imali viziju da ću ja na sud (što me ne privlači) ili u Ministarstvo jer su to kao najsigurniji, najbolje plaćeni poslovi. Kad je tata vidio kakve su plaće u Ministarstvu bio je šokiran. Mislim da mnogima taj posao djeluje prestižno pa očekuju neke astronomske cifre, a situacija je baš suprotna.
Da je tvoj prijatelj ostao u MVP-u nešto dulje, sad bi iz stana od stotinjak kvadrata u elitnom dijelu grada radio gospodski posao u nekoj od svjetskih metropola sa cca. 15,000 kuna plaće te uživao u diplomatskom statusu i povlasticama zemlje primateljice poput kupovanja bez poreza. Zanimljivo je kako uspijevate čak i takav državni posao proglasiti gorim od posla u privatnom sektoru
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:06   #68
Quote:
Blue kaže: Pogledaj post
Da je tvoj prijatelj ostao u MVP-u nešto dulje, sad bi iz stana od stotinjak kvadrata u elitnom dijelu grada radio gospodski posao u nekoj od svjetskih metropola sa cca. 15,000 kuna plaće te uživao u diplomatskom statusu i povlasticama zemlje primateljice poput kupovanja bez poreza. Zanimljivo je kako uspijevate čak i takav državni posao proglasiti gorim od posla u privatnom sektoru
Nisam rekla da je posao koji ti opisuješ gori od onog u privatnom sektoru, daleko od toga. No, koliko ljudi uspije dobiti posao kakav ti opisuješ? Svaki djelatnik VSS u MVP? Ne znam baš
Osim toga možda nekome ne odgovara napustiti Hrvatsku, ne napreduje svatko do mjesta savjetnika, ili nekog drugog bolje plaćenog mjesta u Ministarstvu itd.
Ja znam dosta ljudi koji rade u Ministarstvima (MVP, Financije, Kultura, Pravosuđe), Poglavarstvu i na sličnim poslovima i samo jedna osoba radi posao kakav ti spominješ. Svi ostali su praktički obični činovnici koji rade gotovo isti posao kao kolege sa SSS i za malo veću plaću (do 6-6.500 i to nakon više godina rada).
Ja ne bježim od Uprave jer je to ipak dosta stabilan i ne toliko zahtjevan posao, pogotovo za ženu koja namjerava imati obitelj, no činjenica je da većina takvih poslova nije dobro plaćena. Nema svatko vezu, preporuku ili takvo zaleđe da se odmah zaposli na super radnom mjestu u Upravi ili Ministarstvu i radi za jako dobru plaću.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:09   #69
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Moji starci npr. su prvo imali viziju da ću ja na sud (što me ne privlači) ili u Ministarstvo jer su to kao "najsigurniji, najbolje plaćeni poslovi i poslovi do penzije". Kad je tata vidio kakve su plaće u Ministarstvu bio je šokiran. Mislim da mnogima taj posao djeluje prestižno pa očekuju neke astronomske cifre, a situacija je baš suprotna.
Je, to je dosta zanimljivo - puno ljudi i dalje misli da je državna služba nešto super plaćeno. Ja sam otišao doslovno prvi mjesec kada mi je došla rata za kredit... Život savjetnika s 4.500 kn (dakle VSS sa iskustvom) u Zagrebu, podstanarstvo, je jednostavno životarenje.

Druga stvar je lokalna samouprava, npr. kod mene u Ivaniću pravnik s tri godine iskustva ima preko 6000 kn. A vjerujem i da ne mora ostajati na poslu do 10 uvečer kada se priprema P.Z.E. (prijedlog zakona vezan uz prilagodbu EU).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:17   #70
Quote:
Blue kaže: Pogledaj post
Da je tvoj prijatelj ostao u MVP-u nešto dulje, sad bi iz stana od stotinjak kvadrata u elitnom dijelu grada radio gospodski posao u nekoj od svjetskih metropola sa cca. 15,000 kuna plaće te uživao u diplomatskom statusu i povlasticama zemlje primateljice poput kupovanja bez poreza. Zanimljivo je kako uspijevate čak i takav državni posao proglasiti gorim od posla u privatnom sektoru
Blue, idealiziraš stvari.

Kao, prvo stan od 100 kvadrata u EU-metropoli zaboravi, jer za to bi trebao biti barem ministar-savjetnik s velikom obitelji (troje djece, oba spola) koja putuje s tobom. Drugo, ne ide se baš tako vani, a u tom Ministarstvu nažalost ima i svačega - od laktanja do namještanja otkaza (slučaj Gašpar!). Za neki viši položaj ti ionako treba politička podobnost - a to s mijenja svake četiri godine.

Baš sam nedavno vidio poznanika - godine rada u vladinom uredu, pa onda u MVP, čovjek ima masu iskustva sa strancima, pregovarač još od vremena kada je bio dragovoljac u HV-u, otišao u firmu - kaže da mu dosadilo radit za 6000 kuna. Takve stvari se često događaju i velika su šteta za Hrvatsku.

Posao u MVP se nažalost pretvorio u posao za one kojima mama i tata mogu kupiti stan i automobil i reći "e, sada ti lijepo tu stvaraj karijeru, pa kada bude vrijeme ići ćeš u diplomaciju".

Druga stvar je ako imaš dva saborska mandata i dobro znaš barem koji strani jezik - koji mandat veleposlanika lijepo dođe.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:19   #71
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Je, to je dosta zanimljivo - puno ljudi i dalje misli da je državna služba nešto super plaćeno. Ja sam otišao doslovno prvi mjesec kada mi je došla rata za kredit... Život savjetnika s 4.500 kn (dakle VSS sa iskustvom) u Zagrebu, podstanarstvo, je jednostavno životarenje.

Druga stvar je lokalna samouprava, npr. kod mene u Ivaniću pravnik s tri godine iskustva ima preko 6000 kn. A vjerujem i da ne mora ostajati na poslu do 10 uvečer kada se priprema P.Z.E. (prijedlog zakona vezan uz prilagodbu EU).
Da, u manjim sredinama je situacija bitno drukčija. Baš zbog toga razmišljam da se nakon diplome vratim iz Zg u svoj rodni (manji) grad iako dečko ima svoj stan u Zg pa barem ne plaćamo podstanarstvo i nemamo kredit. Jako je teško životariti u Zg 2 godine i s pripravničkom plaćom od 3.5 tis.kn, a kamoli da poslije kad dođu djeca itd. nakon 5 i više godina staža radim za maksimalno 5 tis.kn.
Naravno da bih voljela raditi nešto što me zanima, ali je i plaćeno i da mi je većina toga još apstraktna pošto ne mogu znati kako je negdje dok to ne vidim sama iz vlastitog iskustva, ali racionalna sam pa sam svjesna da se dobar i dobro plaćen posao teško nalazi - većina ionako radi baš za te manje plaće o kojima pričamo.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:21   #72
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Blue, idealiziraš stvari.

Kao, prvo stan od 100 kvadrata u EU-metropoli zaboravi, jer za to bi trebao biti barem ministar-savjetnik s velikom obitelji (troje djece, oba spola) koja putuje s tobom. Drugo, ne ide se baš tako vani, a u tom Ministarstvu nažalost ima i svačega - od laktanja do namještanja otkaza (slučaj Gašpar!). Za neki viši položaj ti ionako treba politička podobnost - a to s mijenja svake četiri godine.

Posao u MVP se nažalost pretvorio u posao za one kojima mama i tata mogu kupiti stan i automobil i reći "e, sada ti lijepo tu stvaraj karijeru, pa kada bude vrijeme ići ćeš u diplomaciju".

Druga stvar je ako imaš dva saborska mandata i dobro znaš barem koji strani jezik - koji mandat veleposlanika lijepo dođe.
Moja rođakinja je radila u MVP s 2 diplome i odličnim znanjem 2 strana jezika pa nije dogurala do 15 tis.kn, otišla je u privatni sektor. Od velike je pomoći ako si član stranke koja je trenutno na vlasti, ali i to se mijenja kao što si napomenuo, a rijetki ostaju na dobrim mjestima kad se vlast promijeni - svatko gura svoje.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:24   #73
Ni na koji legalan način se ne može u roku 2-3 godine sa VSS doći do plaće od 6 000 kn! makar se odnosilo i na MVP - tako da sve te spike lagano zaboravite, a tek ići van i uživati diplomatski imunitet, a pogotovo ako niste solo pa jednom plaćom uzdržavati obitelj.... upomoć .... a ako nemate dobru žnjoru pa da vam se pruži intelektualno zahtjevan posao na kojem se možete dokazati.... ministarstva su ili za vođenje dodatnog posla ili za ubijanje vlastite inicijative i ambicije.
gika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:26   #74
Quote:
gika kaže: Pogledaj post
ministarstva su ili za vođenje dodatnog posla
E, da ovo me podsjetilo, nedavno mi prijatelj kaže da dosta ekipe u biti vodi privatni posao uz državnu službu, od prodaje osiguranja nadalje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:28   #75
Quote:
gika kaže: Pogledaj post
Ni na koji legalan način se ne može u roku 2-3 godine sa VSS doći do plaće od 6 000 kn!
Sa 3 godine se može, to je već vrijeme kada se može biti savjetnik u kabinetu ministra ili neki drugi poseban položaj u Vladi ili Saboru. Ali takvih ljudi je samo par desetaka u državi i naravno u pitanju su osobe od posebnog povjerenja državnog dužnosnika - tako da to treba zaboraviti kao "redovni" put.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:32   #76
Quote:
gika kaže: Pogledaj post
Ni na koji legalan način se ne može u roku 2-3 godine sa VSS doći do plaće od 6 000 kn! makar se odnosilo i na MVP - tako da sve te spike lagano zaboravite, a tek ići van i uživati diplomatski imunitet, a pogotovo ako niste solo pa jednom plaćom uzdržavati obitelj.... upomoć .... a ako nemate dobru žnjoru pa da vam se pruži intelektualno zahtjevan posao na kojem se možete dokazati.... ministarstva su ili za vođenje dodatnog posla ili za ubijanje vlastite inicijative i ambicije.
Nije svugdje tako, pogotovo u privatnom sektoru. Moj prijatelj je diplomirao 18.9., a 1.10. počeo raditi za prvu plaću od 5.300 (koja je u ovih par mjeseci čak malo i porasla). U nekim firmama plaća raste brže, u nekima sporije.
Ja sam u svojim postovima pisala o poslovima gdje je gotovo nemoguće imati više od 5 tis.kn, bez obzira na godine staža.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:48   #77
Ima ko kakav prijedlog za dodatni posao za nas nesretnike u državnoj službi, al da nije prodaja osiguranja? Moj frend nema ni VSS pa u privatnoj firmi zarađuje oko 6000 kn + bonusi, prekovremeni i sl.
gika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:51   #78
gdje se gledaju natječaji za pripravnike za ministarstva?
erwol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 11:54   #79
trebali bi biti objavljeni na stranici Središnjeg državnog ureda za upravu i naravno u Narodnim novinama + još koji list, al mukootrpan je put od prijave na natječaj pa do početka rada (6 mjeseci) ili do saznanja da su te otkantali (2-3 mjeseca) tak da je dobro uvijek nešto naći za raditi dok ministarstvo "ne upali", ipak bolje je ikakav posao nego nikakav.
gika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 15:13   #80
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ja bih odabra ministarstvo jedino ako idem na poslijediplomski (na koji sam išao) ili da sam žena koja ima malu djecu. Ipak lakše dobiješ dva slobodna dana, iziđeš na sat-dva i sl. U drugom slučaju - privreda. A da nemam rješeno stambeno pitanje - svakako banka, radi zaposleničkog kredita uz manje kamate.

Mada, ja osobno bih najradije na neki fakultet, ali me tamo neće.
Svaka cast, kao da sam ja rekla..... Nakon godina rada kod privatnika, morat cu se zaposliti u nekom Ministarstvu... jao puste godine studiranja za 5000?! Ali djeca, obitelj... mora se odvagnuti sto je bitnije Furlina torbica, domjenici i putovanja, pa te nema od 9 do 21 ili ono hladovina... zao mi karijere ali nema za majke male djece karijere bar prvih par godina..... steta, koje drustvo..
franka72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:18.