Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2005., 08:32   #61
A sto se tice olaksica, naravno da ulaze u 12000kn. Imam samo porezno opterecenje pri isplati mjesecnih placa i nista drugo. Nemam osiguranje, niti zdravstveno, nista. Tak da se to mene ne brine.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 11:05   #62
Quote:
Baan Dar kaže:
Imam pitanje: da li se može desiti da država odluči ukinuti poticaje za 3. stup i da to onda kači i one koji su počeli štediti u 3. stupu prije te odluke?
Naravno da može - ali neće. Poticajna sredstva su u svim projekcijama proračuna.

Možda će jednog dana smanjiti - u Austriji se dobiva 10% koliko sam čuo, ali u Hrvatskoj je broj štedišta u III. stupu premalen tako da će se i dalje nastaviti poticanje.

Interes je države da se ulaže u to - imaš manje socijalnih problema kasnije, manje se ulaže u potrošnju i država ima gdje plasirati svoje obveznice.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 11:07   #63
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Mjesecno 420kn na 10 godina (prvobitna zamisao) te nakon 50.godine dobijem 30% svote a ostatak na 10 godina ili na 5 godina?! Prerano? Mozda je bolje produziti do kada odem u penziju? Vjerojanto moguce.
Naravno - makar ugovorio na 10 godina - možeš nastaviti uplaćivati i dalje. Ako s 50 budeš dobrog zdravlja i dobre plaće - nastaviš uplaćivati do 65 (ili dokle te volja - uvijek možeš reći - ne želim više uplaćivati, dajte mi sada mirovinu) i onda na put oko svijeta...

Imaš dosta detalja na www.mirovinaplus.hr da sad ne prepričavam ono što detaljno piše.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2005., 15:33   #64
Ja već neko vrijeme uplaćujem 3. stup. I moram priznati drago mi je da je netko pokrenuo ovu temu. Uz to opako me veseli kad mi skinu s plaće oko 270 kuna a računaju kao da sam uplatio 450 (ugovorih 60 eura mjesečno). (Vojky - možda ti je bolje administrativnu zabranu stavit na plaću nego uplaćivati mjesečno - odma ti "vrate porez" pa ne čekaš sudnji dan da se smiluju uplatiti povrat poreza) Je, na kraju, kad pređem 50tu, buju poreznici uzeli 15%, ja bum dobil na ruke 30% i računali buju mi ostatak love kao mirovinu, a svejedno se isplati. ako sam dobro predvidio tih 30% bu oko vrijednosti zbrojenih uplata, a uz to će ostati nekih 700 kuna mjesečne povišice penzije. (da, ne računam ni njihov bajni prinos al isto tako ni inflaciju čini mi se da je 1-2% razlike vrlo malo i lako se preći na tako dugi rok (možda kuna/euro ode 30% dole pri ulasku u EU))

VESELJE je iskoristiti svoj POREZ pa makar čekao 20 godina i plaćao dodatnu lovu za to. a sa 50 ko živ ko mrtav možda čak i nastavim uplaćivati.
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2005., 08:40   #65
Administrativna zabrana na placi je dobra ideja, ali postoji velikamogucnost da firma (samo tek kada se donese zakon o oslobadjanju placanja poreza od strane firme) pocne uplacivati umejsto radnika, pa hoce li administrativna zabrana imati dobro djelovanje na placi? Mislim da ce podici placu ako firma odluci uplacivati radniku na racun.

S druge strane cuo sam za neku bolju kombinaciju, ali mislim da mi je tesko u to povjerovati, pa ako netko ima komentare slobodno mi dobacite ovdje.
Radi se o tome da uzmem 3.stup i zivotno osiguranje s naznakom na smrti i na nesposobnosti na radu. Kaze mi frajer da trebam uplaicivati samo duplo, nesto kao 400kn za 3.stup (nije ukljucen povrat poreza) i isto 400kn za zivotno osiguranje. Kada odem u mirovinu onda zbog nesposobnosti na radu dobijem osiguranu svotu, i ako umrem u tijeku mirovine, moji nasljednici ce dobiti osiguranu svotu. Uplate za 3. stup traje do mirovine, a uplate za zivotno osiguranje onoliko koliko mi se utvrdi ugovorom, reicmo na 30 godina. Meni se cini da mi frajer pokusava uvaliti nesto sto je meni bilo dovoljno samo 3. stup. Sto mislite?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2005., 20:43   #66
GoldenSurferFromCRO kaže:
Mjesecno 420kn na 10 godina (prvobitna zamisao) te nakon 50.godine dobijem 30% svote a ostatak na 10 godina ili na 5 godina?! Prerano? Mozda je bolje produziti do kada odem u penziju? Vjerojanto moguce.
__________________
spilko
spilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 12:46   #67
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
...i ako umrem u tijeku mirovine, moji nasljednici ce dobiti osiguranu svotu....
samo kaj se ovo neće dogoditi, ti se besmrtan, kako čitam, legendo...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 12:56   #68
Je, je, hvala, dragi brzi, na brizi za moju legendarnosti. Usput uclanio sam se u 3. stup tako da se nadam da ce to biti dobro za moju malenkost.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 13:01   #69
a valjda će bit`...kaj da ti velim....mogu ti na onaj prethodni post odgovorit` da će čuvaš mirovine....a, koji savjet
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 05:39   #70
III. stup sam prvi put uplatio malo prije Nove godine. Jednokratno sam uplatio odredjeni iznos. E sad, kada ce mi doci neki dokument koji cu ja priloziti poreznoj upravi kod obracuna poreza? U pitanju je AZ fond.
Gilmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 08:11   #71
Tvoj odabrani fond bi trebao tebi postom poslati dokument ovih dana, a ako nisi siguran, mozes njih upitat.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 14:56   #72
Može li mi netko savjetovati što je najoptimalnije za sljedeću osobu:
34 god., žena , prosječna neto-plaća 4800 kn, u dobi 38 godina želi početi uplaćivati nešto za poboljšanje mirovine napr. iznos 50 € na rok 25 godina, s mogućnošću ili raspolaganja cjelokupnim iznosom ili ugovaranja na mjesečne rate. Da li je bolje životno osiguranje ili 3.mirovinski stup? Da li se oboje podjednako isplati glede odbijanja od poreza i sl.?
Hvala, truba sam za ovo područje
novinick is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 19:13   #73
Quote:
novinick kaže:
Da li je bolje životno osiguranje ili 3.mirovinski stup? Da li se oboje podjednako isplati glede odbijanja od poreza i sl.?
Hvala, truba sam za ovo područje
Podijeli ono što msiliš uplaćivati i idi popola. Disperzija ulaganja...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 11:03   #74
Ući u 3. stup - ili ipak ne?

Što kažete? Ima li smisla ući u to - recimo, istresti 'lump sum' od nelih 6000 kn na kraju godine i tako još jedno 15ak godina, ili ipak iskoristiti te nofčeke ne neki bolji način - ne mislim na potrošnju 'for the heck of it' (prijedlozi dobrodošli)?...
Ni porezna olakšica nije za zanemariti...
Johnny 99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 17:33   #75
Re: Ući u 3. stup - ili ipak ne?

Quote:
Johnny 99 kaže:
Što kažete? Ima li smisla ući u to - recimo, istresti 'lump sum' od nelih 6000 kn na kraju godine i tako još jedno 15ak godina, ili ipak iskoristiti te nofčeke ne neki bolji način - ne mislim na potrošnju 'for the heck of it' (prijedlozi dobrodošli)?...
Ni porezna olakšica nije za zanemariti...
Ima smisla, ali ne vise od 5000 kn godisnje. Da nema smisla ne bi to ni postojalo.
A da li se tebi osobno to isplati, nemam pojma.
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 15:19   #76
Re: Ući u 3. stup - ili ipak ne?

Quote:
Johnny 99 kaže:
Što kažete? Ima li smisla ući u to - recimo, istresti 'lump sum' od nelih 6000 kn na kraju godine i tako još jedno 15ak godina, ili ipak iskoristiti te nofčeke ne neki bolji način - ne mislim na potrošnju 'for the heck of it' (prijedlozi dobrodošli)?...
Ni porezna olakšica nije za zanemariti...
Ima sasvim smisla, posebno ako ti je plaća veća pa je i porezna olakšica dosta velika, no slažem se - uplatiti do 5000 kn, na koje ide 25% DPS.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 17:22   #77
Dodatno pitanje, da li se isplati više 3. stip ili životno osiguranje?
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 17:35   #78
Quote:
polly kaže:
Dodatno pitanje, da li se isplati više 3. stip ili životno osiguranje?
Svrha im je različita, isplati se podijeliti ulaganje i ići u oba.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 19:44   #79
Quote:
Vojky kaže:
Svrha im je različita, isplati se podijeliti ulaganje i ići u oba.
Znam da su različiti. Proučila sam (ne baš detaljno) koristi jednog i drugog kad je bila ta, bumo rekli, mirovinska reforma, ali naravno da sam veliki dio zaboravila.
Mislim kod kojeg je veći prinos. U stvari me samo to i zanima.
Ne mogu u oba, fali novčeka. 5000 bi mi bio godišnji maksimum.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 20:03   #80
Quote:
polly kaže:
Znam da su različiti. Proučila sam (ne baš detaljno) koristi jednog i drugog kad je bila ta, bumo rekli, mirovinska reforma, ali naravno da sam veliki dio zaboravila.
Mislim kod kojeg je veći prinos. U stvari me samo to i zanima.
Ne mogu u oba, fali novčeka. 5000 bi mi bio godišnji maksimum.
Na treći stup sigurno, no novac iz njega je baš mirovina, tj. prije 50-te godine života se ne može koristiti.

Moja preporuka ti je da ideš na 2.500 kn treći stup i 2.500 kn životno. S tim da treći stup možeš uplaćivati i više i manje, i prestati bez posljedica. Npr. možeš preskočiti neki mjesec, a ako ti dođe kakav dodatak na plaću uplatiti i štogod više, dok kod životnog moraš uplaćivati redovno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:30.